Dziś rano (11 stycznia 2021r) portal ONET zamieścił tekst zatytułowany „Minister Czarnek o nauczaniu seksualności na podstawie encyklik papieskich. Jest mocna odpowiedź”. Oto fragmenty tego tekstu:
O nauczaniu dzieci podstaw przedsiębiorczości i seksualności w oparciu o encykliki Jana Pawła II mówił w rozmowie z „Gościem Niedzielnym” minister edukacji Przemysław Czarnek. Jego pomysł szybko skrytykowała posłanka Lewicy.
W obszernej rozmowie minister podkreślił, że jego propozycja dotyczy „wykorzystania nauczania Jana Pawła II w różnych dziedzinach„.
–Nie jestem też przeciwnikiem postulatów, aby w najstarszych rocznikach szkół ponadpodstawowych wprowadzić elementy nauczania Jana Pawła II na temat ludzkiej seksualności, które zawarł np. w książce „Miłość i odpowiedzialność” – powiedział Czarnek. […]
Propozycję ministra nauczania seksualności dzieci w oparciu o encykliki papieskie szybko skomentowała posłanka Lewicy Beata Maciejewska.
„Zgadzam się z ministrem Czarnkiem: młodzież powinna przyswoić wiedzę #JPII na temat seksualności. Lekturą obowiązkową powinny być raporty dot. krycia pedofilii w Kościele katolickim” – oświadczyła. – „Mocne przesłanie, walory dydaktyczne i ochrona przed wykorzystywaniem seksualnym gwarantowane” – dodała parlamentarzystka.
Źródło: www.onet.pl
Oto oryginalny fragment wywiadu, jakiego min. Przemysław Czarnek udzielił Bogumiłowi Łozińskiemu – cytat pochodzi ze strony tygodnika „Gość Niedzielny”:
Foto:www.gosc.pl
Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki
[…]
Wyraził Pan opinię, że w kanonie lektur szkoły średniej powinny być teksty Jana Pawła II. Ma Pan już konkretne propozycje?
Mamy w Polsce wielu wybitnych przodków, którzy stanowili o obliczu naszego społeczeństwa, narodu, państwa, ale ich dziedzictwo nie jest dobrze znane uczniom. Wśród tych osób jest Jan Paweł II. Mamy tysiące pomników, placów, szkół czy szpitali noszących imię papieża Polaka, a jego nauczanie jest praktycznie nieobecne w szkole. Moja propozycja dotyczy nie tyle konkretnych tekstów, ile wykorzystania nauczania Jana Pawła II w różnych dziedzinach. Na przykład gdy uczymy podstaw przedsiębiorczości, moglibyśmy wprowadzić fragmenty papieskich encyklik na temat tego, czym jest praca, wolny rynek, sprawiedliwość społeczna itp. Chodzi nie tyle o wymiar religijny, ile o etyczne spojrzenie na przedsiębiorczość. Papieskie encykliki społeczne niekoniecznie muszą być lekturą obowiązkową, ale powinny stać się elementami podręczników. Nie jestem też przeciwnikiem postulatów, aby w najstarszych rocznikach szkół ponadpodstawowych wprowadzić elementy nauczania Jana Pawła II na temat ludzkiej seksualności, które zawarł np. w książce „Miłość i odpowiedzialność”. […]
Cały zapis tej rozmowy* „Podnieść prestiż nauczycieli” (zachęcamy do lektury – WARTO!) – TUTAJ
Źródło: www.gosc.pl
*Zdecydowaliśmy o przedstawieniu zapisu tego wywiadu w formie wykonanego przez nas pliku pdf, gdyż nie jest tak prosto odnaleźć ten wywiad na stronie „Gościa Niedzielnego”, a przede wszystkim dlatego, że jest on dostępny tylko dla posiadaczy wykupionej subskrybcji.