Screen zmatertialu filmowego TVN24 [www.tvn24.pl]
Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszego wystąpienia w Sejmie
„Portal Samorządowy” zamieścił dziś informację, której tytuł jest skrótem jej treści: „Rząd zdecyduje czy szkoły przejdą na naukę zdalną” . Oto jej fragment:
W środę (21 października) na kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego z wysoką dozą prawdopodobieństwa podejmiemy decyzję o tym, że wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu bądź hybrydowemu – poinformował w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Premier podkreślił, że pierwszym krokiem obostrzeń, jeśli chodzi o naukę szkolną, było zamknięcie nauki stacjonarnej dla szkół średnich i ponadpodstawowych. „Ponieważ to jest ponad 1,5 mln osób, uczniów, które tworzą mobilność i powodują, że liczba kontaktów społecznych jest większa” – wyjaśnił Morawiecki.
Ale – jak poinformował – „z wysoką dozą prawdopodobieństwa dzisiaj po południu na kolejnym, codziennie odbywającym się sztabie kryzysowym, podejmiemy decyzję o tym, że także wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu lub nauczaniu hybrydowemu„. […]
Cała informacja „Rząd zdecyduje czy szkoły przejdą na naukę zdalną” = TUTAJ
Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
x x x
Doskonałym komentarzem i uzupełnieniem zapowiedzi premiera Morawieckiego o przewidywanej decyzji dalszych zmian w ograniczaniu pracy szkół jest zamieszczony także dzisiaj na portalu PRAWO.PL artykuł „Starsze klasy w podstawówkach będą uczyć się zdalnie lub hybrydowo”.
Oto najcenniejszy fragment tego tekstu:
[…] Jak mówi Prawo.pl r.pr. Maciej Sokołowski, specjalizujący się w prawie oświatowym, obowiązujące przepisy dotyczące funkcjonowania jednostek oświatowych w czasie epidemii zawierają rozwiązania pozwalające na zawieszanie zajęć stacjonarnych jedynie dyrektorowi, w stosunku do pojedynczej szkoły.
– Nie ma gotowych i prostych rozwiązań pozwalających MEN na odgórne zawieszanie zajęć w skali całego kraju. Aby zawiesić zajęcia stacjonarne w całej Polsce potrzebna jest zatem modyfikacja przez MEN sierpniowego rozporządzenia obowiązującego od dnia 1 września 2020 roku, które ogranicza już funkcjonowanie niektórych kategorii placówek. Ewentualnie, MEN może się zdecydować na wydanie całkowicie nowego rozporządzenia, uchylającego obecnie obowiązujące – podkreśla prawnik. Dodaje natomiast, że nie ma przeszkód, aby ograniczenie funkcjonowania szkół wprowadzać selektywnie i stopniowo, co do określonego typu, rodzaju czy klas szkoły. Podkreśla, że z postacią takich rozwiązań mieliśmy do czynienia już w czerwcu, kiedy nauczanie zdalne obowiązywało w dalszym ciągu klasy IV-VIII szkół podstawowych, a klasy I – III miały już możliwość podjęcia stacjonarnego nauczania.
Cały artykuł „Starsze klasy w podstawówkach będą uczyć się zdalnie lub hybrydowo” – TUTAJ
Źródło: www.prawo.pl/oswiata/