Źródło:www.biqdata.wyborcza.pl
Mapa Polski z zaznaczonymi powiatami i miastami, które znalazły się w czrwonej strefie. Stan na 17 października 2020 r.
W czwartek 15 października liczba objętych czerwoną strefą powiatów powiększyła się do 152 z wszystkich 16 województw. Lista tych powiatów i miast – TUTAJ
X X X
Źródło: www.facebook.com/ministerstwo.edukacji
W sobotę (17.10.2020) resort zdrowia poinformował o 9 622 nowych zakażeniach. W szpitalach przebywa już ponad 7,6 tysięcy zakażonych pacjentów. Z kolei liczba osób przebywających na kwarantannie przekroczyła już 327 tysięcy. Łącznie w kraju jest już zakażonych ponad 167 tysięcy osób. W czwartek poinformowano o nowych ograniczeniach wprowadzonych w żółtych i czerwonych strefach. Zaktualizowano także listę powiatów i miast, które trafiły do tzw. strefy czerwonej, czyli objętej największymi restrykcjami. [Źródło: www.expressilustrowany.pl]
X X X
Maciej Kałach jest autorem obszernego materiału, zamieszczonego dziś pod tytułem „Czerwona strefa dla edukacji w Łodzi. W Uniwersytecie Łódzkim wejście w „czerwień” zbiega się z początkiem zajęć. Jakie nastroje w szkołach?” na stronie „Dziennika Łodzkiego”. Oto jego fragmenty, w których autor informuje o sytuacji w szkołach:
Według komunikatu rządu z czwartku (15 października), od najbliższego poniedziałku (19 października) w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych ze stref czerwonych obowiązuje kształcenie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).
Co to oznacza dla studentów i uczniów z Łodzi, „czerwonej” od soboty (17 października)? A także dla innych rejonów oznaczonych tym kolorem… […]
W przypadku szkół ponadpodstawowych w czerwonej strefie sytuacja jest dość jasna. Licea stają się w pełni zdalne, ale uczniowie techników i branżówek dalej przychodzą uczyć się wybranego zawodu do pracodawcy lub do szkolnego warsztatu. Program ogólny swojej szkoły realizują oni przed komputerem.
Dodajmy, że w przypadku stref żółtych szkoły średnie od poniedziałku wchodzą w hybrydowość: połowę uczniów kształcą w swoim gmachu, drugą – na odległość.
Podstawówki – i w strefach żółtych i w czerwonych – od poniedziałku działają według dotychczasowych zasad: mogą wejść w hybrydowość lub w pełną zdalność tylko za zgodą powiatowego sanepidu.
Wejście w „czerwień” jest po myśli uczestników tzw. Protestu Uczniowskiego – aktywnych również w łódzkich szkołach średnich – którzy głoszą, że to zbyt niebezpieczne miejsca w czasie epidemii.
Z drugiej strony jeszcze przed czwartkową decyzją premiera słyszeliśmy głosy zadowolenia, że bieżący rok szkolny jednak rozpoczął się stacjonarnie.
–Zdecydowanie jest co nadrabiać z uczniami po „zdalnej wiośnie”. Niestety, braki w realizacji materiału są duże – powiedziała w rozmowie z reporterem „Dziennika Łódzkiego” w miniony wtorek (13 października) Beata Świderska, dyrektor Technikum nr 3 w Łodzi. […]
W piątek Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna za oświatę, poinformowała, że Łódzkie Stowarzyszenie Pomocy Szkole przekaże siedemnastu placówkom z województwa łódzkiego po 5 tys. zł na zakup komputerów, bardzo przydatnych w prowadzeniu zdalnej nauki.
Cały artykuł „Czerwona strefa dla edukacji w Łodzi.[…] Jakie nSTROJE W SZKOŁACH?” – TUTAJ
Źródło: www.dzienniklodzki.pl