Foto: Joanna van Fenama/Kancelaria Sejmu [www.sejm.gov.pl]

 

Poniżej zamieszczamy obszerne fragmenty komunikatu, zamieszczonego na stronie Sejmu RP:

 

Myślą przewodnią tegorocznych obrad były losy parlamentarzystów II RP w czasie okupacji. Temat ten nawiązuje do sesji z 2018 r., poświęconej posłom Sejmu Ustawodawczego.[…]

 

Foto: Joanna van Fenama/Kancelaria Sejmu [www.sejm.gov.pl]

 

Widok prezydium Sejmu

 

Podczas posiedzenia SDiM młodzi parlamentarzyści obradowali na temat działalności posłów Sejmu II RP oraz ich losach w okresie II wojny światowej i okupacji. Zostały również poruszone aktualne kwestie społeczno-politycznye, kulturalne i gospodarcze Jest to dla młodych parlamentarzystów wyjątkowa okazja do pogłębiania swojej wiedzy o funkcjonowaniu demokracji parlamentarnej oraz impuls do aktywnego uczestniczenia w społeczeństwie obywatelskim, samodzielnego myślenia i budowania własnych opinii o otaczającym świecie. Uczestnicy SDiM mieli za zadanie zapoznać się z biografią wybranego przez siebie posła w celu przybliżenia jego postaw swojemu społeczeństwu lokalnemu.

 

Foto: Joanna van Fenama/Kancelaria Sejmu [www.sejm.gov.pl]

 

Moment otwarcia posiedzenia XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

 

Temat tegorocznej sesji jest wyjątkowy. Sejm Dzieci i Młodzieży jest wyjątkowym wyzwaniem, zadaniem, ale też wyjątkową przyjemnością uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu. Rok 2019 jest dla tego przedsięwzięcia wyjątkowy, dlatego, że w tym roku przypada jubileusz 25-lecia – stwierdził podczas obrad Maciej Kopeć wiceminister edukacji narodowej.

 

Z kolei zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma zaznaczył, że dzięki temu przedsięwzięciu Sejmu jest możliwe poznawanie historii Polski w sposób twórczy i ciekawy. – W moim przekonaniu uczenie się tylko dla stopni lub z konieczności nie daje tak dużej satysfakcji, jak odkrycie i zrozumienie istoty zagadnienia poprzez działanie na rzecz innych, a tego właśnie mieliście szansę doświadczyć w tym projekcie – powiedział Mateusz Szpytma.

 

Na udział w SDiM w tym roku zdecydowało się aż 453 dwuosobowych zespołów. [Czyli 906 osób] Te z nich, które przeprowadziły najciekawsze badania oraz zrealizowały plan działań, zostały zaproszone na posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca.

 

Foto: Joanna van Fenama/Kancelaria Sejmu [www.sejm.gov.pl]

 

Fragment sali podczas głosowania. Nie widać jednomyślności wśród posłanek i posłów.

 

 

Na zakończenie obrad SDiM podjął uchwałę ws. spopularyzowania wiedzy o losach i działalności posłów na Sejm II Rzeczypospolitej w okresie drugiej wojny światowej i okresie okupacji. […]

 

 

Źródło: www.sejm.gov.pl

 

 

Do chwili zamieszczenia tego materiału (1 czerwca godz. 21:435) nie znaleźliśmy relacji, z której można by było dowiedzieć się o przebiegu tego wydarzenia.

 

Jedyne co udało się ustalić, to:

 

>Wykaz imienny osób, które ubiegały się o uczestniczenie w tym posiedzeniu (wg województw), które przystąpiły do konkursu i które z nich uzyskały najwyższą ocenę nadesłanych prac i zostały zakwalifikowane do roli posłanki/posła    –  TUTAJ

 

>Krótka relacje filmową z otwarcia posiedzenia (You Tube)    –    TUTAJ

 

>Krótka relacja filmowa z zamknięcia posiedzenia   –   TUTAJ

 

 

 

Dzięki relacji z inauguracji poznaliśmy dane personalne Marszałka XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. To Michał Warzecha. Ale to, że jest on  uczniem kl Ib I LO im. T. Kościuszki w Mysłowicach (woj. śląskie) i że  wygrał, wraz z Zosią Grodzką z kl Id tego liceum, prawo do udziału w XXV Sesji SDM za film film o biskupie Stanisławie Adamskim, który okazał się najlepszym projektem w województwie – tu już wiemy dzięki temu, że musieliśmy sami zabawić się w internetowe śledztwo. Dzięki temu już wiemy: [Źródło: www./kosciuszko.pl]

 

>Film, którym Zosia i Michał wygrali wojewódzką rywalizacje    –    TUTAJ

 

Komentarz redakcji

Na razie wiemy jedynie tyle, że nie dopisali „goście honorowi”. Nie licząc Marszałka Sejmu RP, który był tam z „obowiązku służbowego”, pozostali zachowali się podobnie: kto miał zastępcę to go tam przysłał… Tylko RPD musiał przyjść osobiście…

 

A teraz czekamy na więcej szczegółowych informacji o przebiegu „obrad” tego „sejmu wybrańców”.



Jedna odpowiedź to “XXV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jeszcze bez szczegółów o przebiegu posiedzenia”

  1. Adam napisał:



    Marszałków było trzech równorzędnych- poza Michałem było jeszcze ich dwu (siedzą nawet na 1. zdjęciu przy stole prezydialnym).

    Pozdr.Adam

Zostaw odpowiedź