Foto: Batłomiej Zborowski/PAP [www.wiadomosci.onet.pl]

 

Mikołaj Pawlak – od 14 grudnia 2018 Rzecznik Praw Dziecka

 

 

Poniżej zamieszczamy fragmenty komunikatu, zamieszczonego wczoraj na oficjalnej stronie Rzecznika Praw Dziecka:

 

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się do wszystkich kuratorów oświaty o powołanie w każdym województwie Rzecznika Praw Ucznia. – W ten sposób powstanie system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i problemach w szkole. Rzecznicy będą wsparciem dla nauczycieli i rodziców, a przede wszystkim osobami zaufania dla dzieci. Nigdy więcej nie może dojść do takiej tragedii jak w Wawrze – podkreśla Mikołaj Pawlak.

 

Zabójstwo w szkole podstawowej w Wawrze popełnione podczas przerwy lekcyjnej przez ucznia na drugim uczniu jest wstrząsającym przejawem zagrożeń, z jakimi dzieci mogą się spotkać w środowisku szkolnym. Być może nie doszłoby do tej tragedii, gdyby ktoś w porę zareagował. Takimi osobami, wrażliwymi na sygnały od uczniów, jak też działającymi z własnej inicjatywy dla ochrony praw dzieci, na czele z prawem do życia i zdrowia, powinni stać się Rzecznicy Praw Ucznia. Mikołaj Pawlak wystąpił o ich powołanie  we wszystkich kuratoriach oświaty w całej Polsce. Każdy Rzecznik Praw Ucznia obejmowałby swym działaniem jedno województwo.

 

 

Postulat uczniów

 

To postulat samych uczniów, z którym zwrócili się do mnie przedstawiciele Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Jako przykład młodzi ludzie wskazali Lubelskiego Kuratora Oświaty, który w listopadzie 2018 roku powołał Rzecznika Praw Uczniów województwa lubelskiego. Do jego zadań należy m.in. wspieranie uczniów i ich rodziców w sprawach dotyczących przestrzegania praw uczniów w szkole – wyjaśnia Mikołaj Pawlak. […]

 

 

Przeciwko hejtowi

 

Do zadań Rzeczników Praw Ucznia należałoby także przeciwdziałanie cyberprzemocy, gdy uczniowie padają ofiarą hejtu i mowy nienawiści w internecie, a nie mają do kogo zwrócić się o pomoc. To poważny problem, z którym spotyka się nawet połowa nastolatków. 

 

Rzecznicy zajmowaliby się również prawami uczniów związanymi z procesem nauczania. Jest to szczególnie ważne w sytuacji kryzysu spowodowanego strajkiem nauczycieli. Jak zauważa Rzecznik Praw Dziecka w liście skierowanym do kuratorów oświaty, skutki trzytygodniowej przerwy w zajęciach będą w szkole odczuwane przez wiele miesięcy. Głos dzieci powinien być więc w pełni słyszalny. […]

 

 

Prawo do własnego zdania

 

Zawsze podkreślałem, że szkoła powinna być miejscem, które tworzy właściwe warunki do nieskrępowanego rozwoju młodego człowieka, umożliwiając rozwój jego potencjałów i kompetencji społecznych. Uczniowie powinni mieć pewność, że ich potrzeby są ważne, a oni sami wspólnie z dorosłymi kreują szkolną rzeczywistość – mówi Rzecznik Praw Dziecka. 

 

Mikołaj Pawlak ufa, że zaangażowanie Rzeczników Praw Ucznia przyczyni się do skuteczniejszego respektowania praw dzieci w polskich szkołach. Powołanie Rzeczników przyczyni się także do pełniejszej realizacji konstytucyjnego prawa dziecka do wysłuchania i do wyrażania własnego zdania.

 

Cały komunikat „Rzecznik Praw Ucznia w każdym województwie!”     –     TUTAJ

 

 

Źródło: www.brpd.gov.pl

 

 

Przeczytaj także:

 

Kim jest Rzecznik Praw Ucznia    –    TUTAJ

 

Rzecznik Praw Ucznia – czy obowiązkowo w każdej szkole    –    TUTAJ

 

Zadania Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia     –      TUTAJ

 

Regulamin powoływania i działania Rzecznika Praw Ucznia [Przykład]     –     TUTAJ

 

 

Młodszym czytelnikom należy przypomnieć, że szkolnych rzeczników praw ucznia powoływano już dwadzieścia lat temu. Oto (archiwalny) dowód, że to narządzie szkolnej demokracji nie pozostawało tylko na papierze: artykuł w „Gazecie Wyborczej z 7 marca 2003 roku:

 

 

Spotkanie rzeczników praw ucznia

 

Częstochowskie Gimnazjum nr 3 zorganizowało w piątek I Częstochowską Konferencję Gimnazjalnych Rzeczników Praw Uczniów. W spotkaniu uczestniczyli m.in. rzecznicy z dziesięciu szkół. […]

 

Więcej    –    TUTAJ

 



Zostaw odpowiedź