Młode Polki
Foto: www.gs24.pl
Młodzi Polacy
Foto: www.fakty.tvn24.pl
W weekendowym wydaniu „Gazety Wyborczej”, a konkretnie w „Magazynie Świątecznym” znaleźliśmy tekst autorstwa socjologa i kulturoznawcy Krzysztofa Pacewicza (rocznik 1989), zatytułowany „Młodzi mężczyźni są prawicowi i samotni, a młode kobiety liberalne i w związkach”. Jest to omówienie zaskakujących wyników sondażowego badania opinii i poglądów, zebranych od 800 osób płci obojga w wieku 18 – 30 lat. Wszyscy oni byli uczniami gimnazjów, a później – to już różnie z ich dalszą edukacją bywało …
Zaczniemy od cytatu początkowego fragmentu tej publikacji:
Statystyczna młoda Polka studiuje, głosuje na Biedronia, chodzi na „czarne protesty”. Statystyczny młody Polak nie studiuje, głosuje na Korwina i chodzi na Marsze Niepodległości.
Według przeprowadzonego przed eurowyborami sondażu Kantar dla „Wyborczej” starszych mieszkańców Polski w całości pochłonął konflikt między PiS a Koalicją Europejską: wśród wyborców powyżej 60. roku życia obie „stare” siły zgarniają łącznie aż 85 proc. głosów. „Nowe” – Wiosna, Konfederacja, Kukiz’15 i Lewica Razem – wśród najstarszych dostają łącznie zaledwie 13 proc.
Nie walczymy w waszej wojnie
Jednak im Polacy młodsi, tym łączne poparcie dla „starych” sił – PiS i KE – niższe, a dla „nowych” wyższe. Wśród najmłodszych (18-24 lata) łączne poparcie dla „starych” to 38 proc., dla „nowych” – aż 58 proc.
Większość młodszych nie chce brać udziału w politycznej wojnie, którą toczą starsi. Ale młodzi walczą ze sobą w swojej własnej: w wojnie płci.
Wśród mężczyzn w wieku 18-30 lat liderem sondaży jest skrajnie prawicowa Konfederacja (Korwin Braun Liroy Narodowcy) z wynikiem 29 proc., drugie jest PiS – 22 proc. Wśród kobiet w tym samym wieku wyniki są przeciwne: Wiosna i Koalicja Europejska prowadzą łeb w łeb, zdobywając po 27 proc. Młodzi mężczyźni i młode kobiety żyją w dwóch różnych światach.
Aby je zbadać, przeprowadziliśmy wyjątkowy sondaż, w której oprócz reprezentatywnej próby całej populacji przepytaliśmy 800 osób w wieku 18-30 lat. Dzięki temu możemy opisać młodych naprawdę wiarygodnie.[…]
X X X
Aby nie przytaczać obszernych cytatów tej publikacji, przywołamy jedynie kilka, wartych szczególnej uwagi fragmentów, zawierających najbardziej nas interesujące wyniki tego badania:
[…] Nasze dane potwierdzają to co widać na ulicach i w internecie – płeć dzieli pokolenia na połowy. Młode kobiety są dużo bardziej skłonne angażować się obywatelsko. Na pytanie do jakiego ruchu lub organizacji społeczno-politycznej młodym jest najbliżej, 40 proc. młodych mężczyzn nie wybiera żadnej odpowiedzi. Wśród kobiet tylko 17 proc. […]
Płeć dzieli światopogląd: młodzi mężczyźni są dość homofobiczni, związki partnerskie popiera tylki 49 proc. z nich. Wśród młodych kobiet to aż 73 proc. Większość z nich popiera też małżeństwa homoseksualne (59 proc.). Wśród młodych mężczyzn tylko 36 proc. […]
Podsumowując: „oni” mają dużo bardziej konserwatywny i przestarzały obraz męskości i kobiecości niż „one”. […]
Co przerażające, połowa (48 proc) z nich zgadza się ze stwierdzeniem, że „czasem rządy niedemokratyczne mogą być bardziej pożądane niż rządy demokratyczne”. Młodych kobiet zgadza się mniej, ale dalej sporo, bo 39 proc. przeciw jest 58 proc.. […]
Jeśli dodamy do tego fakt, że 30 proc. młodych mężczyzn zgadza się ze zdaniem, ze „Trzeba mieć się na baczności przed Żydami” (wśród młodych kobiet 16 proc.) a aż 19 proc. sądzi, że Polska powinna opuścić Unię Europejską (8 proc. kobiet), rysuje się ponury obraz..
X X X
W dalszej części artykułu czytelnik może dowiedzieć się także o tym jak bardzo młodzi mężczyźni różnią się od swych rówieśniczek wykształceniem, pozostawaniu (lub nie) w związkach – małżeństwie lub w związkach nieformalnych. Polecamy lekturę całego artykułu, a nasz materiał zakończymy, przywołując jego ostatni akapit:
„Dopóki ktoś nie zaoferuje im (młodym mężczyznom) nowego, przekonywującego wzorca męskości, dopóty będziemy chować kolejne pęknięte pokolenia pełne liberalnych, otwartych dziewczyn i konserwatywnych, faszyzujących chłopaków”.
Cały artykuł „Młodzi mężczyźni są prawicowi i samotni, a młode kobiety liberalne i w związkach” (dla tych, którzy wykupili e-prenumeratę) – TUTAJ
Źródło wszystkich cytatów: www.wyborcza.pl/magazyn/
Komentarz redakcji:
Tekst ten dedykujemy wszystkim, którym bliska była kulturotwórcza i niwelująca różnice środowiskowe funkcja gimnazjów. Przedmiotem badania byli: młode kobiety i młodzi mężczyźni, którzy byli uczniami tego szczebla polskiego systemu szkolnego.
Co spowodowało tak fundamentalne różnice między byłymi uczennicami i uczniami kończącego właśnie swe funkcjonowanie systemu szkolnego 6 + 3 + 3. lub 4, lub nic?
A może to nie programy, a feminizacja zawodu nauczyciela zawiniła?