Wczoraj dr Marzena Żylińska zamieściła na swym fejsbukowym profilu informację o książce niemieckiego neurobiologa Geralda Hüthera: 

 

Foto: www.google.pl

 

 

„Nazywam się Gerald Hüther. Studiowałem biologię, następnie zająłem się badaniami nad mózgiem. Konkretnie neurobiologią. Przez 20 lat prowadziłem eksperymenty naukowe. Ostatnio bardziej interesuje mnie znalezienie praktycznego zastosowania dla zdobytej w ten sposób wiedzy. Na miejscu tego kościoła podczas wojny trzydziestoletniej stała wioska. Wojska katolickie i protestanckie plądrowały ją na zmianę, aż została zrównana z ziemią. Tak wygląda cała nasza historia. Wojna, cierpienie, wypędzenia. I nieustający strach. Obecnie wiemy, że rodzice przekazują swoje obawy dzieciom. Boją się, że ich dzieci nie wyrosną na ludzi i obarczają je swoimi obawami. Nazywamy to międzypokoleniowym transferem doświadczenia. W ten sposób strach ten wpisuje się w umysł dziecka. Skądś musiało się to wziąć – a jedynym wyjaśnieniem jest historia.

 

 

 

 

To cierpienie ukształtowało cały nasz system edukacyjny. Było to niezbędne w celu prowadzenia kolejnych wojen… Młodzi ludzie musieli działać płynnie i skutecznie, więc szkoły szkoliły ich w tym kierunku. W przypadku szkół kadetów nie było zresztą innej możliwości. Ale głód wykwalifikowanych kadr nie ograniczał się do wojska, potrzebowała ich cała gospodarka.

 

 

 

 

Epoka maszynowa wymagała ludzi działających jak maszyny. W ten sposób konstruowano więc szkoły. W ten sposób nauczano. Dzięki temu absolwenci szkół płynnie wykonywali polecenia. Jeśli trzeba było przez cały dzień ruszać wajchą – ruszałeś wajchą. A gdy trzeba było pompować gaz do komór w Auschwitz – pompowałeś gaz. Chyba właśnie wtedy zrozumieliśmy, zwłaszcza w naszej części świata, że niedobrze jest przyuczać ludzi do bezkrytycznego wykonywanie poleceń.”

 

 

 

Książka „Kim jesteśmy – a kim moglibyśmy być”  Geralda Hüthera, przenosi wiedzę z dziedziny neurobiologii na grunt wychowania i edukacji.

 

 

Źródło: www.facebook.com/marzena.zylinska

 

 

 UWAGA: Podkreślenia i pogrubienia fragmentów tekstu – redakcja OE.

 

 

 

Przeczytaj i wysłuchaj także:

 

Gerald Hüther: dzieci potrzebują świata, który je dostrzega   –  TUTAJ

 

 

 

 



Zostaw odpowiedź