Już od kilku tygodni wiadomo było, ze do tej próby sił dojdzie. Od ogłoszenia tych czterech konkursów na dyrektorów łódzkich szkół, które władze miasta postanowiły z nowym rokiem szkolnym powołać w siedzibach dotychczas działających tam gimnazjów, można się było spodziewać, że wystartują do nich kandydaci popierani przez magistrat i ZNP, zaś o konkursowym sukcesie zadecydują głosy przedstawicieli ŁKO i RSOiW NSZZ „Solidarność”. To do tych szkół konkursy odbyły się pod koniec ub. tygodnia:
Szkoła Podstawowa nr 84 w Łodzi ul. Wici 16
Szkoła Podstawowa nr 94 w Łodzi ul. Zacisze 7/9
Szkoła Podstawowa nr 158 w Łodzi ul. Janosika 136
XI Liceum Ogólnokształcące w Łodzi ul. Kopcińskiego 54
Czekaliśmy cierpliwie, które z lokalnych mediów poinformują o ich wynikach. Dopiero wczoraj, i wyłącznie w „Dzienniku Łódzkim”, można była – w jego drukowanej wersji – znaleźć obszerny artykuł redaktora Macieja Kalacha:
Foto: Włodzisław Kuzitowicz
Wszystkich, którzy nie zdobyli wersji na papierze odsyłamy dziś do wzbogaconej dodatkowymi informacjami, elektronicznej wersji tej publikacji, zatytułowanej „Pat kuratora z Urzędem Miasta Łodzi. Szkoły rekrutują bez dyrektora”. Oto kilka fragmentów tego materiału:
[…] – W SP nr 94 konkurs został rozstrzygnięty, pozostałe nie – mówi Monika Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi. Ze składu komisji wybierających dyrektora można wnioskować, że w przypadkach SP nr 84 i 158 oraz XI LO przedstawiciele UMŁ (3), Łódzkiego Kuratora Oświaty (3), Związku Nauczycielstwa Polskiego (1) oraz oświatowej „Solidarności” (1) doprowadzili do pata – 4:4. Zaś kandydat na dyrektora musi zdobyć wsparcie większości komisji, nawet gdy jako jedyny ubiega się o stanowisko – a tak było we wszystkich czterech konkursach.
Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, uznania większości komisji nie zdobyło dwóch obecnych dyrektorów gimnazjów. Maria Chojnacka chciała zostać szefową SP nr 158, która powstaje przy jej Gimnazjum nr 33 (ul. Janosika 136). Z kolei Bogusław Olejniczak zgłosił się do konkursu na dyrektora XI LO. […]
Do jedynego rozstrzygnięcia doszło podczas konkursu na stanowisko dyrektora SP nr 94. Konkurs wygrał Sławomir Wołczyk, obecny szef Gimnazjum nr 3 przy ul. Zacisze 7/9, przy którym powstaje nowa podstawówka.
Co teraz? – Jeśli w drodze konkursu nie wyłoniono kandydata, stanowisko powierza się ustalonemu kandydatowi w porozumieniu między organem prowadzącym a organem sprawującym nadzór – wyjaśnia Monika Pawlak. Oznacza to, że UMŁ wyznaczy dyrektora wspólnie z kuratorem. To „porozumienie” w dotychczasowej praktyce oznaczało, że kuratorium ograniczało się do sprawdzenia, czy dokumenty osoby wskazanej przez samorząd wystarczają do objęcia funkcji. Ale Grzegorz Wierzchowski, obecny kurator, już raz poszedł do sądu, rozumiejąc prawo oświatowe inaczej niż Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za edukację. […]
Pat już odbija się na uczniach i ich rodzicach. W Łodzi podstawówki prowadzą nabór w dniach 1-28 marca. Jeśli opiekun przyszłego pierwszaka chciałby porozmawiać teraz z jego przyszłymi nauczycielami o warunkach w SP nr 84 i 158, to formalnie nie może tego zrobić, bo pracowników szkoły może zatrudniać tylko jej dyrektor. Podobna sytuacja będzie w przypadku XI LO (nabór w szkołach ponadgimnazjalnych rusza 21 maja).[…]
Cały artykuł „Pat kuratora z Urzędem Miasta Łodzi. Szkoły rekrutują bez dyrektora” – TUTAJ
Źródło: www.dzienniklodzki.pl
Pozostał jeszcze jeden konkurs na dyrektora nowo tworzonej na miejsce wygaszanego gimnazjum podstawówki: SP nr 198 w budynku ZSO nr 1 przy ul. Czajkowskiego na Widzewie. Jego termin – 5 kwietnia – to kolejna tajemnica zawiłej procedury podejmowania oczywistych decyzji. Wszyscy w Łodzi wiedzą, że od 1 marca trwają zapisy do klas pierwszych, że do szkół sportowych zapisy trwają tydzień krócej – do 21 marca. A ta szkoła na Czajkowskiego ma prowadzić klasy sportowe. I to do niej właśnie, nie jak do tych innych, w ub. tygodniu, dyrektora będzie wybierała komisja konkursowa 5 kwietnia!
I tego nie wymyślił kurator… To zrobili „przyjaciele” ZSO nr 1 z Wydziału Edukacji…