Foto: www.facebook.com/Ministerstwo.Edukacji.Narodowej
Jako pierwsi, jeszcze w środę 14. lutego, tę budzącą nadzieję na pozytywne skutki dla polskich szkół informację podali redaktorzy strony „Centrum Prasowe PAP”
Spotkania z nauczycielami języka polskiego w Finlandii i środowiskiem oświaty polonijnej oraz zapoznanie się z fińskim systemem oświaty w tym wykorzystywaniem nowych technologii w edukacji, wspieranie uczenia się przez całe życie i kształcenie zawodowe – to główne tematy trzydniowej wizyty studyjnej minister Anny Zalewskiej w Finlandii w dniach 15-17 lutego br. na zaproszenie fińskiej minister edukacji Sanni Grahn-Laasonen. [Źródło: www.centrumprasowe.pap.pl]
Jeszcze tego samego dnia, zawsze czujni redaktorzy portalu oswiata.abc.com, także zamieścili komunikat, opatrzony tytułem, sugerującym wiarę w poglądowe metody uczenia: „Minister Zalewska pozna tajniki fińskiego systemu edukacji”. Oto jego pierwszy akapit:
Minister edukacji Anna Zalewska wyrusza w podróż do Finlandii, gdzie sprawdzi, jak działa jeden z najlepszych systemów edukacji na świecie. Odwiedzi też polskie szkoły w tym kraju.[Źródło: www.oswiata.abc.com.pl]
Od tego dnia codziennie wypatrywaliśmy na oficjalnej stronie MEN relacji z tego wyjazdu – bezskutecznie!
Dopiero wczoraj, ale jedynie na ministerialnym fanpage, zamieszczono (wzbogaconą zdjęciami) relację z przebiegu pierwszego dnia wizyty minister Zalewskiej w Finlandii, zatytułowaną „Fińskie innowacyjne metody nauczania” . Oto jego obszerne fragmenty:
Foto: www.facebook.com/Ministerstwo.Edukacji.Narodowej
[…] W czwartek, 15 lutego br. minister Anna Zalewska odwiedziła Wspólny Urząd ds. Edukacji w regionie Espoo (Omnia). Instytucja ta odpowiedzialna jest za politykę edukacyjną i rozwój regionalny. Lokalny ośrodek rozwoju edukacji Omnia stawia na spersonalizowaną ścieżkę kształcenia zawodowego w uczeniu się przez całe życie. Instytucja ma podpisanych już ponad 3,5 tys. umów z pracodawcami, u których młodzi ludzie uczą się i odbywają praktyki zawodowe.
Następnie minister Anna Zalewska w Fińskiej Narodowej Agencji ds. Edukacji (EDUFI) Opetushallitus – Utbildningsstyrelsen zapoznała się ze sposobem funkcjonowania fińskiego systemu edukacji. […] Z kolei na Uniwersytecie Helsińskim z przedstawicielami uczelni szefowa MEN rozmawiała o zmianach fińskim systemie kształcenia i ocenie pracy nauczycieli, a także doskonaleniem zawodowym nauczycieli i pracowników dydaktycznych. O tych działaniach opowiadał prof. Patrik Scheinin z wydziału pedagogicznego Uniwersytetu.
Foto: www.facebook.com/Ministerstwo.Edukacji.Narodowej
Minister edukacji zapoznała się również z założeniami inicjatywy „Me & MyCity”, która powstała w 2009 r. jako innowacyjna forma nauczania uczniów szóstych i dziewiątych klas szkół podstawowych mająca na celu praktyczne przybliżenie tematów wiedzy o społeczeństwie, pracy przedsiębiorstw oraz organizacji miast do programu nauczania szkolnego. Me & MyCity jest miniaturowym miastem, w którym uczniowie pracują w różnych zawodach i występują w roli konsumentów, a także aktywnych uczestników życia społecznego. […]
Cały komunikat „Minister Anna Zalewska w Finlandii – pierwszy dzień wizyty” – TUTAJ
Źródło: www.facebook.com/Ministerstwo.Edukacji.Narodowej
Nasz internetowy risercz w poszukiwaniu publikacji informujących o tym gdzie była i co poznawała minister Zalewska w dniu wczorajszym zaowocował jedynie zaskakującym znaleziskiem: publikacją, zatytułowaną „Fińskie innowacyjne metody nauczania”, zamieszczoną na stronie… Serwisu Infogmina! Oto pierwsze akapity tej informacji:
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przybyła do Finlandii, gdzie w Espoo i Helsinkach ma zapoznać się z fińską polityką edukacyjną bazującą m.in. na innowacyjnych metodach nauczania – poinformowała PAP rzecznik prasowa resortu Anna Ostrowska.
Sprecyzowała, że swój pobyt w Finlandii Zalewska rozpoczęła od wizyty w sąsiadującym z Helsinkami regionie Espoo. Mieści się tam wielodyscyplinarne centrum edukacyjne Omnia, które oferuje możliwości kształcenia ustawicznego na różnych poziomach nauki dla młodzieży i dorosłych. W instytucji rocznie w szkoleniach zawodowych uczestniczy ponad 10 tys. osób, a m.in. ponad 2,7 tys. zdobywa naukę zawodu w przedsiębiorstwach.
Zgodnie z programem wizyty w czwartek w Helsinkach szefowa MEN zapozna się także z funkcjonowaniem lokalnego systemu edukacji w Fińskiej Narodowej Agencji ds. Edukacji (EDUFI), która odpowiedzialna jest m.in. za naukę wczesnoszkolną i kształcenie ustawiczne oraz wymianę międzynarodową. […]
Cały komunikat „Fińskie innowacyjne metody nauczania” – TUTAJ
Źródło: www. infogmina.com/pl
UWAGA:
Pogrubienia i podkreślenia cytowanych fragmentów tekstów – redakcja OE.