Foto: www.rpo.gov.pl/
30 października Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar spotkał się z trzecioklasistami w Szkole Podstawowej nr 7 w Suwałkach.Na oficjalnej stronie RPO zamieszczono informację o tym spotkaniu. Oto jej fragmenty:
– Rzecznik Praw Obywatelskich to jest taki specjalny urzędnik, powołany przez parlament po to, by dbać o prawa obywatelskie, o prawa wszystkich tych, którzy zostali skrzywdzeni przez państwo, sądy, prokuraturę, policję, czy straż graniczną. Ale Rzecznik nie robi tego sam – ma do pomocy prawie 300 osób, które codziennie pracują w Biurze – mówił Adam Bodnar podczas spotkania z trzecioklasistami w Szkole Podstawowej nr 7 w Suwałkach. Wizyta odbyła się w ramach spotkań regionalnych RPO.
– Jesteście już w trzeciej klasie więc doskonale wiecie, że jesteście obywatelami Polski. Pewnie wiecie też, że macie swoje prawa, a tych praw strzeże właśnie Rzecznik Praw Obywatelskich – wskazywała uczniom nauczycielka Anna Sadowska-Kandefer.
–A czy wiecie gdzie znajdziemy najważniejsze przepisy prawa w Polsce? Jaki jest najważniejszy akt prawny? – pytał trzecioklasistów rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.
– Konstytucja
– A kiedy została uchwalona?
– 3-go Maja?
-Była taka konstytucja w 1791 roku, ale mamy inną, nowszą. To może zapytam inaczej – ile lat ma Konstytucja?
-20 lat!
– Dokładnie tak.
Uczestniczący w spotkaniu pracownicy Biura RPO opowiadali, na czym polega ich praca.
Marek Guzanowski , który pracuje w Zespole Wstępnej Oceny Wniosków, mówił o bezpłatnej o infolinii. Każdy może na nią zadzwonić, przedstawić swoją sprawę. Swoją skargę można też złożyć osobiście przychodząc do Biura RPO w Warszawie, do Biur Terenowych, a także podczas dyżurów prawników w Punktach Przyjęć Interesantów.
Artur Zalewski z Zespołu Prawa Cywilnego, mówił, że nie tylko odpowiada na skargi obywateli. – Czasami chodzimy do sądów, także do Sądu Najwyższego, którego budynek wcale nie jest najwyższy ze wszystkich sądów, ale który jest najważniejszym sądem w Polsce – wskazywał. […]
Barbara Imiołczyk z Centrum Projektów Społecznych opowiadała, jak organizuje wyjazdy Rzecznika, jak wspólnie z nim słucha o problemach, które ludzie na tych spotkaniach zgłaszają. – Czy wiecie co to równe traktowanie? – spytała.- Rzecznik ma za zadanie pilnować tego, by wszyscy byli równo traktowani np. przez władze państwa. A kto ma waszym zdaniem więcej praw – chłopcy czy dziewczynki? […]
Adam Bodnar dodał: – Skoro mówimy o równym traktowaniu, to mam dla was przykład. Wyobraźcie sobie, że w mojej miejscowości rodzinnej dzieci miały prawo do posiłków w szkole. Gdy ten obiad był opłacany przez rodziców, to dostawało ten obiad normalnie na talerzu ze sztućcami. A jeśli rodzica nie było na to stać i to państwo płaciło za obiad, to dziecko dostawał obiad na plastikowym talerzyku. I to jest ewidentnie nierówne traktowanie.
Foto: www.rpo.gov.pl/
Na koniec rzecznik praw obywatelskich poprosił o pytania z sali. Niestety nie wystarczyło czasu na odpowiedź wszystkim, ponieważ cała sala podniosła ręce.[…]
Cały komunikat „Spotkanie Adama Bodnara z uczniami klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 7 w Suwałkach” – TUTAJ
Źródło: www.rpo.gov.pl