Foto: www.facebook.com/michalpasterski/

 

 

Tym razem na progu nowego tygodnia proponujemy tekst, w którym jego autor – Michał Pasterski – dzieli się z czytelnikami swoimi diagnozami i ocenami funkcjonowania polskich szkół. Jak sam to wyznał, na rzecz edukacji działa dopiero od 2 lat. Niech ów fakt usprawiedliwia te z jego „odkryć”, o których doświadczeni praktycy i teoretycy edukacji wiedzą od dawna. Zapraszamy do obszernych fragmentów tekstu, który opublikowany został na prowadzonym przez Michała Pasterskiego blogu:

 

 

13 błędów polskiego systemu edukacji

 

[…] Obecny system edukacji powstał na potrzeby gospodarki industrialnej ubiegłych wieków. Ma na celu szkolenie armii bezmyślnych robotów, które będą posłusznie pracować na rzecz obecnej gospodarki.

 

Całkiem zgrabnie ujęła to prof. dr hab. Dorota Klus-Stańska (wielokrotnie nagrodzona za swoje badania, aktualnie zajmuje się badaniem procesów i mechanizmów kształcenia w szkołach podstawowych oraz generowanych przez nie barier w rozwoju uczniów):

 

Szkoła jest skansenem, nie tylko nie zapewniającym nabywania kompetencji do radzenia sobie we współczesności, a wręcz pielęgnującym kompetencje bezużyteczne, autodestrukcyjne wobec jednostki i społeczeństwa (…)”

 

W tym artykule opisuję 13 najważniejszych błędów polskiego systemu edukacji. Zanim o nich przeczytasz, chcę zaznaczyć, że:

 

1.Poniższy artykuł skupia się na szkodliwych aspektach polskiego systemu edukacji. Nie oznacza to jednak, że jest on w całości zły i tylko zły. Dostrzegam wiele pozytywnych aspektów ścieżki edukacji polskich dzieci. Mimo to, przytłaczająca ilość wad tego systemu jak i ich ogromne znaczenie sprawiają, że cały system edukacji nadaje się do kosza i ten artykuł ma na celu zwiększenie świadomości tego problemu.

 

2.Krytykuję system edukacji, nie nauczycieli. Faktem jest, że wielu nauczycieli wykonuje swoją pracę na bardzo niskim poziomie, ale prawdą jest również to, że nauczyciele zarabiają śmieszne pieniądze i nikt nie uczy ich tego, jak uczyć i jak traktować dzieci. To błąd systemu, nie jego pracowników. Oczywiście nauczyciel świadomy błędów systemu edukacji może samodzielnie zminimalizować lub naprawić część z nich we własnym zakresie (i taki jest też cel tego tekstu).

 

3.Jeśli uważasz, że jakiś fragment tego artykułu zawiera błędne tezy lub nieprawdziwe informacje, napisz o tym w komentarzach – jestem otwarty na rozmowę.

 

4.Ze względu na długość tekstu, w tym artykule nie opisuję lepszych rozwiązań oraz alternatyw dla tradycyjnej edukacji (np. szkoły demokratyczne czy waldorfowskie, nauczanie domowe). Zostanie to poruszone w jednym z kolejnych artykułów.

 

 

I dalej autor omawia  owych 13 najważniejszych błędów polskiego systemu edukacji. Poniżej prezentujemy jedynie ich wykaz:

 

1.Schemat “Popełnianie błędów jest złe”,

2.Schemat “Na każde pytanie jest tylko jedna odpowiedź”,

3.Szkolny system oceniania wiedzy i zachowania,

4.Schemat “Musisz być posłuszny autorytetom”,

5.Sposób rozumienia ludzkich talentów,

6.Hierarchia przedmiotów.

7.Podział na przedmioty ścisłe i humanistyczne,

8.Każde dziecko jest mierzone tą samą miarą,

9.Przeładowanie dzieci ilością wiedzy,

10.Wszystkie dzieci są w klasach z dziećmi w tym samym wieku,

11.Uczenie dzieci bezużytecznej wiedzy,

12.Uczenie dzieci w niezwykle nudny sposób,

13.Pomijanie kluczowych umiejętności.

 

Po tej prezentacji Michał Pasterski zwraca się do czytelnika tymi słowami:

 

To tylko wierzchołek góry lodowej. Mam jednak nadzieję, że to wystarczy, aby Twoje spojrzenie na obecny system edukacji nieco się zmieniło.

Być może zastanawiasz się, co z tym wszystkim zrobić. Wiem, przydałaby się nie lada rewolucja w naszym szkolnictwie.

Nie mam jednak zamiaru zmieniać obecnego systemu edukacji, bo to polityczna walka z wiatrakami. Uważam, że rewolucja powinna nastąpić oddolnie, nie odgórnie. Dlatego chcę angażować się w propagowanie idei świadomej edukacji i planuję zbudować solidne alternatywy, które umożliwią dzieciom uczenie się użytecznych rzeczy w inteligentny sposób.[…]

 

 

Cały tekst „13 błędów polskiego systemu edukacji”   –   TUTAJ

 

 

Źródło: www.michalpasterski.pl

 

 

Autor – Michał Pasterski – o sobie:

 

Od 10 lat zgłębiam i praktykuję psychologię. Od 2 lat działam na rzecz edukacji. Uwielbiam słowo pisane. Jestem autorem książki „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości”, oraz bloga. […] W ciągu ostatnich 8 lat napisałem ponad 350 artykułów, które czyta więcej niż milion osób rocznie. [Źródło: www.michalpasterski.pl/o-mnie/]



Zostaw odpowiedź