Z Przedszkola Miejskiego Nr 138 w Łodzi nadesłano do „Obserwatorium Edukacji” bogato ilustrowaną relację z kolejnego etapu realizacji programu „Szkoły dla Ekorozwoju” – wycieczki przedszkolaków z grupy „Muchomorków”:
Nasze przedszkole stara się ponownie o certyfikat Zielonej Flagi w ramach programu „Szkoły dla Ekorozwoju”. Priorytetowym zadaniem, jakie sobie postawiliśmy na rok szkolny 2013/2014 jest kontynuacja działań związanych ze zdrowym odżywianiem i propagowaniem aktywnego stylu życia w harmonii z zasadami ekologii. Wybraliśmy dwa tematy przewodnie w ramach programu: Zdrowa Żywność w szkole oraz Transport i Aktywność Ruchowa.
Jednym z naszych działań jest realizacja projektu edukacyjnego (metodą projektu) pod hasłem: „Szlakami łódzkich muzeów” w terminie 0d 03.02.2014 r. do 30.06.2014 r. Projekt skierowany jest do grupy przedszkolnej dzieci 4, 5 i 6 – letnich, celem jego jest rozwijanie aktywności ruchowej poprzez piesze spacery i wycieczki, a także ochrona środowiska przyrodniczego poprzez zachęcanie rodziców przez dzieci do korzystania ze środków komunikacji miejskiej.
Podczas realizacji projektu dzieci mają możliwość poszukiwania ciekawych miejsc w Łodzi i odkrywania znaczenia istnienia dziedzictwa kultury i sztuki, poszerzenie wiedzy o historii i technice. Celem projektu jest kształtowanie wartości uniwersalnych oraz poczucia estetyki oraz propagowanie zasad zdrowego aktywnego trybu życia.
Pierwszym naszym działaniem była piesza wycieczka do Muzeum Animacji „Semafor” w Łodzi na warsztaty muzyczno – ruchowe z Misiem Uszatkiem i Kotem Filemonem, połączona ze zwiedzaniem muzeum i projekcją filmów animowanych. Podczas zwiedzania dzieci miały możliwość zapoznania się ze sztuką audiowizualną, różnymi technikami animacji, poznały fragmenty scenografii.
Oto fotoreportaż z tej wycieczki:
Czeka nas jeszcze wiele nowych przedsięwzięć zaplanowanych wspólnie z dziećmi, m.in.: zwiedzanie muzeum w Pałacu Herbsta w Łodzi, Muzeum Księży Młyn, Muzeum Kinematografii, Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK – Łódź, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Beata Szelągowska – Stypik