60-rocznica-zjazdu

 

Tłumów nie było… Nie było także oficjalnej delegacji Komendy Chorągwi Łódzkiej ZHP

 

 

Gdyby nie inicjatywa Władz Miasta Łodzi, 60 rocznica Krajowego Zjazdu Działaczy Harcerskich, przeszła by niezauważona. Oto informacja zamieszczona na stronie UMŁ:

 

 

W tym roku mija 60 lat od Krajowego Zjazdu Instruktorów Harcerskich, który rozpoczął proces odrodzenia powojennego harcerstwa. Z tej okazji przy pamiątkowym głazie przy ul. Wileńskiej 37 prezydent Łodzi Hanna Zdanowska spotkała się z harcerzami Chorągwi Łódzkiej ZHP.

 

Obrady te nazywane Zjazdem Łódzkim miały miejsce w dniach 8-10 grudnia 1956 r. w gmachu przy ówczesnej ul. Fornalskiej (obecnie Wileńska). Było to wydarzenie przełomowe. Rok 1956 uznaje się za symboliczną datę powrotu do tradycyjnych ideałów i metod wychowawczych harcerstwa. Teraz w budynku wówczas należącym do Związku Młodzieży Polskiej (ZMP) mieści się szpital im. Madurowicza. Stojący tu głaz upamiętnia 30-lecie zjazdu.

 

Jedną z osób, która przyczyniła się do zorganizowania łódzkiego zjazdu był Aleksander Kamiński (1903-1978). Najszerszemu gronu znany jest jako pisarz, autor „Kamieni na szaniec”. Od najmłodszych lat związany był z harcerstwem, które zawdzięcza mu nowatorskie rozwiązania metodyczne, m.in. stworzenie sposobu pracy z zuchami. Profesor Aleksander Kamiński był też pedagogiem i wychowawcą. W latach 1945-50 oraz 1960-1972 związany był z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie od 1963 piastował stanowisko kierownika Katedry Pedagogiki Społecznej.

 

W 1981 roku Aleksander Kamiński – pośmiertnie – otrzymał nagrodę łódzkiej Rady Miejskiej za całokształt twórczości literackiej. 24 września 2005 roku w Parku Staromiejskim, w Alei ZHP odsłonięto jego pomnik.

 

Źródło: www.uml.lodz.pl

 

 

 



Zostaw odpowiedź