Internetowa strona MEN informuje: „Szefowa MEN w Berlinie – szczyt o zawodzie nauczyciela”. Oto czego można dowiedzieć się z tego komunikatu:

 

Dwudniowy szczyt (International Summit on the Teaching Profession/ISTP) zorganizowały: Stała Konferencja Ministrów Edukacji i Kultury Republiki Federalnej Niemiec (KMK), Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz tzw. „Międzynarodówka Nauczycielska” (Education International – EI) – ogólnoświatowa organizacja zrzeszająca związki zawodowe pracowników sektora edukacji i nauki.

 

Tematem przewodnim berlińskiego spotkania było uczenie się nauczycieli w kontekście ich rozwoju zawodowego oraz tworzenie warunków do zapewnienia wysokiej jakości nauczania oraz najlepszych efektów uczenia się.

Ideę przewodnią spotkań „na szczycie” jest stworzenie płaszczyzny debaty ministrów edukacji oraz przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych na temat zawodu nauczyciela.

 

Pierwszy Szczyt odbył się z inicjatywy Stanów Zjednoczonych w Nowym Jorku w 2011 roku. Na kolejne spotkania (Nowy Jork 2012, Amsterdam 2013, Wellington 2014 oraz Banff, Kanada 2015) były zapraszane delegacje z krajów, które osiągnęły najlepsze wyniki w badaniach PISA*.

 

 

Źródło: www.men.gov.pl

 

 

*”Dziennik Polski” 14 maja 2015 roku informował:

 

Polska zajęła 11. miejsce w międzynarodowych badaniach PISA, sprawdzających umiejętności 15-latków z matematyki i przedmiotów ścisłych. Pięć pierwszych pozycji w rankingu zajmują kraje azjatyckie, na czele z Singapurem. Polscy uczniowie są jednymi z najlepszych w Europie. Na Starym Kontynencie wyprzedzają nas tylko Finlandia, Estonia, Szwajcaria i Holandia. Za nami są m.in. Niemcy i Wielka Brytania.[…]

 

Wyniki naszych 15-latków okazały się lepsze niż w poprzednim badaniu PISA, które było przeprowadzone w 2012 r.; wtedy znaleźliśmy się na 14. pozycji. – Żaden inny rozwinięty kraj na świecie nie poprawił tak bardzo swoich wyników. W 2003 r. byliśmy poniżej średniej, a w 2012 r. znaleźliśmy się w czołówce. Poprawa dotyczy zarówno uczniów najlepszych, jak i najsłabszych, ponieważ w obu tych grupach wyniki znacząco wzrosły – mówi dr Michał Sitek, wicedyrektor ds. badawczych Instytutu Badań Edukacyjnych.

 

 

Cały artykuł „Polscy gimnazjaliści znaleźli się w światowej czołówce”   –   TUTAJ

 

 

Ale rząd PiS, jak Kato Starszy, który uparcie we wszystkich swych mowach głosił „Poza tym uważam, że Kartaginę należy zniszczyć”, z uporem godnym lepszej sprawy powtarza „Gimnazja trzeba zlikwidować!” A przecież gdyby nie tych kilkanaście lat pracy nauczycieli gimnazjalnych, polscy uczniowie nie osiągnęliby takiego poziomu wiedzy i umiejętności, którego zazdroszczą nam nawet Anglicy! [WK]



Zostaw odpowiedź