Od wczoraj rodzice sześciolatków (i nie tylko) mają do wyboru dwa poradniki. Pierwszy z nich zaprezentowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, Można w nim znaleźć odpowiedzi na takie pytania, jak: „Jakie są zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli po nowelizacji ustawy oświatowej? Jakie prawa mają rodzice?” Oto fragment informacji o tej publikacji, zamieszczonej na stronie MEN:
„Rodzice, macie wybór!” to publikacja skierowana do rodziców dzieci sześcio i siedmioletnich. Tych opiekunów, którzy stoją przed ważną decyzją czy od 1 września 2016 r. ich dzieci mają rozpocząć edukację szkolną, czy pozostać w przedszkolu.
W poradniku znajdują się m.in. informacje dotyczące zmian w ustawie o systemie oświaty, a także zasadach rekrutacji do przedszkola. Publikacja informuje o procedurze odwoławczej w rekrutacji oraz zadaniach gminy w organizacji i prowadzeniu placówek wychowania przedszkolnego. Poradnik wyjaśnia też kwestie związane z zasadami przyjmowania dzieci do klasy I szkoły podstawowej, czy odroczeniem dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Dodatkowo publikacja zawiera zestawienie najważniejszych pytań rodziców i odpowiedzi ekspertów MEN.
Cały komunikat „Poradnik „Rodzice, macie wybór! Wychowanie przedszkolne i edukacja szkolna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego” – TUTAJ
Plik PDF z Poradnikiem… do pobrania TUTAJ
Źródło: www.men.gov.pl
Drugi poradnik, zatytułowany „Uwierzmy w maluchy”, także wczoraj, zaprezentowały posłanki Platformy Obywatelskiej – Joanna Kluzik-Rostkowska i Kinga Gajewska. Można się z nim zapoznać, między innymi, na stronie < ZAMACH NA EDUKACJĘ> . O obu tych, konkurencyjnych, poradnikach napisała w „Gazecie Wyborczej” Justyna Suchecka. Oto fragment tej publikacji:
W środę po godz. 14 swój poradnik zaprezentowały posłanki Platformy Obywatelskiej – Joanna Kluzik-Rostkowska i Kinga Gajewska. – W moim odczuciu nasz jest znacznie przystępniejszy i bardziej się przyda rodzicom – mówiła była minister edukacji. – Znajdą w nim m.in. pięć kroków, które należy zrobić, zanim podejmie się decyzję, czy sześciolatek powinien pójść do szkoły, a także 15 punktów o tym, co powinno potrafić dziecko, by uzyskać dojrzałość szkolną. Są w nim rozmowy z ekspertami, a także informacje o tym, co będzie oznaczało ewentualne powtarzanie klasy. Są dane dotyczące przygotowania szkół i tego, jak dzieci sobie w nich radzą.
Cały artykuł „Wojna na poradniki dla rodziców. Rano swój zaprezentowało MEN, Platforma odpowiada” (po wykupieniu pakietu dostępu) – TUTAJ
Źródło: www.wyborcza.pl