Archiwum kategorii 'Relacje'

W minioną sobotę, 4 czerwca, o godzinie 10, pod Muszlą Koncertową w Parku na Zdrowiu wystartował IV Mini Maraton „Biegiem po zdrowie”, którego organizatorem – jak co roku – było łódzkie Przedszkole Miejskie Nr 208, a cała impreza odbyła się pod patronatem Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi.

 

1

 

Mini Maraton „Biegiem po zdrowie” to cykliczna impreza sportowo-edukacyjna, promująca aktywny wypoczynek w rodzinnym gronie, a także kształtująca nawyki ekologiczne. Co roku Mini Maraton  przyciąga od 250 do 350 chętnych do wspólnej zabawy przedszkolaków, uczniów podstawówek i członków ich rodzin. Głównym punktem sobotniego programu był, jak co roku, bieg na dystansie 800 metrów po ścieżkach Parku im. Józefa Piłsudskiego, potocznie nazywanym Parkiem na Zdrowiu. Dla małych biegaczy przewidziano także drobne upominki.

 

2

 

Czekały na nich także  inne sportowe zajęcia: slalom na hulajnogach, trening piłki nożnej prowadzony przez firmę „Socatots Piłkarskie Maluszki” oraz tor przeszkód.

 

Czytaj dalej »



W dniach 3 i 4 czerwca odbył się w Warszawie, zorganizowany przez Collegium Wratislaviense, III Ogólnopolski Kongres Tutoringu. Przebiegł on pod hasłem „Powrót Mistrza”. Osią przewodnią wygłoszonych tam wykładów i poprowadzonych warsztatów był problem relacji mistrz-uczeń oraz zagadnienia dochodzenia do mistrzostwa: > Jak może wyglądać relacja mistrz-uczeń w XXI wieku?  > Czym jest dzisiaj mistrzostwo?  > Jak je osiągnąć – jako tutor, nauczyciel, wykładowca, trener?  > Jak motywować uczniów do rozwijania w sobie tego, co najlepsze?  > Jak kształtować charakter – kluczowy czynnik osiągania sukcesu i mistrzostwa?

 

Kongres Tutoringu

Foto: www.edunews.pl

 

 

Program III Ogólnopolskiego Kongresu Tutoringu  –  TUTAJ

 

 

Jedynym dostępnym do dziś materiałem z III Ogólnopolskiego Kongresu Tutoringu jest, zamieszczony 5 czerwca na portalu edunews.pl  artykuł Marcina Polaka „O dążeniu do mistrzostwa”. Oto jego fragmenty:

 

Czytaj dalej »



Wczoraj, tradycyjnie w Dniu Dziecka, pod  Pomnikiem Martyrologii Dzieci, nazywanym pomnikiem „Pękniętego Serca” (odsłoniętym 9 maja 1971 roku), w łódzkim  parku im. Szarych Szeregów,  odbyło się uroczyste „Spotkanie Pokoleń”, podczas którego wręczono, Medale „Serce-Dziecku”, przyznawane od dwudziestu ośmiu lat ludziom i instytucjom szczególnie zasłużonym w pracy społecznej na rzecz dzieci naszego województwa.

 

1

 

Inicjatorem tej formy honorowania zasług na rzecz dzieci jest Stowarzyszenie Komitet Dziecka, a przyznaje je Kapituła Dziecięco-Młodzieżowa. Medal  ten jest najważniejszym regionalnym wyróżnieniem dorosłych przez dzieci. Otrzymuje go corocznie 10 osób, w tym jeden medal przyznawany jest instytucji lub organizacji.

 

1a

 

Kandydatów do wyróżnienia zgłaszają wyłącznie zespoły dziecięce i młodzieżowe mieszkające lub uczące się w województwie łódzkim.

 

 1b

 

Uroczystość rozpoczęła pani Genowefa Adamczewska – inicjatorka i nieprzerwanie przewodnicząca Stowarzy- szenia Komitet Dziecka – organizatora tej uroczystości, która zarządziła odśpiewanie Hymnu Państwowego, a następnie powiedziała, m.in.: „37 lat Stowarzyszenie jest organizatorem tych spotkań pod pomnikiem „Pękniętego Serca” (my dodajemy – serca matki). […] Pomnik ten został wzniesiony w miejscu byłego obozu dla dzieci. [W okresie okupacji hitlerowskiej] Ten bruk po którym chodzimy jest brukiem autentycznym, świadkiem dramatów dzieci, które przeszły przez ten obóz. […] Ten obóz pamiętam jako dziecko. Tu przychodziłam, tu była moja siostra cioteczna, stąd została wykradziona.[…] Szczęśliwa jestem, że Medal Serce-Dziecku będzie wręczany dziś po raz 28.

 

 

Czytaj dalej »



Wczoraj i dzisiaj (30-31 maja), w Hotelu Boss w podwarszawskim Miedzeszynie trwał II Kongres Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej „Edukacja Równych Szans”. Już po raz drugi jego organizatorem jest Public Consulting Group, Inc. Ideą kongresu jest stworzenie warunków wszystkim podmiotom systemu pomocy psychologiczno-pedagogicznej do promowania dobrych praktyk w zakresie ich wzajemnej współpracy zorientowanej na zaspokajanie indywidualnych potrzeb uczniów.

 

Kongres Równych Szans 0

 

Pierwsza część poniedziałkowego programu Kongresu to była możliwość wysłuchania wykładów na sali plenarnej takich ekspertów, jak: dr hab. Jacek Pyżalski –  profesor UAM w Poznaniu, Dorota Żyro –  Ośrodek Rozwoju Edukacji, dr hab. Roman Dolata – prof. UW i IBE oraz Mariusz Wypych –  Public Consulting Group, Inc. Edukacja – który w imieniu organizatorów przedstawił bardzo praktyczny temat: „Jak pozyskać środki unijne na rozwój edukacji?”. [Szczegółowy program Kongresu  –  TUTAJ]

 

W drugiej części nie zabrakło również okazji do networkingu i konsultacji z ekspertami. Zaproszeni prelegenci – praktycy i specjaliści z sektora edukacji – dzielili się sprawdzonymi rozwiązaniami i skutecznymi metodami ze swojego warsztatu pracy.

 

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć, ilustrujących różne formy kongresowych spotkań:

 

 

Czytaj dalej »



Wczoraj, w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 19 im. Karola Wojtyły w Łodzi, odbyła się debata, pierwsza z cyklu czterech, zorganizowanych z inicjatywy Łódzkiego Kuratora Oświaty Grzegorza Wierzchowskiego, poświęconych zebraniu opinii środowiska dyrektorów szkół i innych placówek oświatowych na temat przygotowywanych przez MEN zmian w organizacji nadzoru pedagogicznego – ze szczególnym uwzględnieniem ewaluacji zewnętrznej.

 

 1

 

Pierwsza część spotkania – w auli ZSP nr 19 zasiedli dyrektorzy szkół i innych placówek oświatowych z terenu m. Łodzi, i powiatów: łódzkiego wschodniego, kutnowskiego, łęczyckiego, brzezińskiego, pabianickiego i zgierskiego.

 

 

 

 2

 

Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski

 

 

W  swym powitalnym wystąpieniu Kurator Grzegorz Wierzchowski wprowadził uczestników w problematykę debaty a następnie głos zabierali urzędnicy kuratorium, którzy zaprezentowali syntezę wiedzy (cytaty z ustawy i rozporządzenia o nadzorze)) na temat „Nadzór pedagogiczny i ewaluacja w świetle obowiązującego prawa”.

 

 

 0

 

Oto program tej debaty

 

 

Czytaj dalej »



0

 

W dniach 13 – 14 maja, już po raz drugi, w auli zamojskiej Bursy Międzyszkolnej nr 2 odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli-Wychowawców Burs i Internatów, której tegoroczny temat brzmiał: „Bursa i Internat szansa na lepszą edukację.” Pierwsza konferencja odbyła się 15 i 16 maja ub. roku. O konferencji tej informowaliśmy 20 maja w materiale zatytułowanym „Konferencja o zapomnianym elemencie systemu edukacji”.

 

1

 

W pierwszym rzędzie tegorocznej konferencji siedzą – od lewej: dyr. Waldemar Leszczyński, Jan Lelonek*, wicekurator Eugeniusz Pelak, Agnieszka Kowal**

 

 

Konferencja ta, jak i poprzednia,  adresowana była do władz oświatowych, a zwłaszcza do dyrektorów i  nauczycieli-wychowawców burs oraz internatów. Priorytetowym jej celem było wzmocnienie roli burs i internatów w środowisku lokalnym, a także rozwój form współpracy, integrowanie środowiska burs i internatów oraz nieustanne podnoszenie jakości ich pracy.

 

 

Pomysłodawcą i organizatorem konferencji był dyrektor Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu pan Waldemar Leszczyński, który w swojej placówce stworzył miejsce do spotkania się ze specjalistą z dziedziny pedagogiki oraz okazję do wymiany doświadczeń między przedstawicielami burs i internatów z których przyjechali jej uczestnicy.

 

 2

 

Konferencję otworzył, witając wszystkich jej uczestników, jej gospodarz, dyrektor Bursy Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu –  pan Waldemar Leszczyński.

 

 

 

Czytaj dalej »



28 Kwietnia 2016 roku, w Teatrze Muzycznym w Łodzi, odbyła się gala XV Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych „Pokochaj czytanie”. Inicjatorką tego Festiwalu była wieloletni nauczyciel konsultant  ds. promocji czytelnictwa i bibliotek szkolnych ŁCDNiKP pani Bogusława Walenta, która niestety nie doczekała  finału XV Festiwalu – zmarła  po długiej i ciężkiej chorobie 25 lutego tego roku.

 

1

 

We wszystkich konkursach zakończonego w czwartek  Festiwalu wzięło udział 158 uczniów z 68 szkół. Jak zawsze – celem Festiwalu było wyeksponowanie roli książki w życiu ucznia, szkoły i środowiska, zachęcenie uczniów  do odwiedzania bibliotek, promowanie wspólnych działań, tworzenie przyjaznych więzi, inspirowanie do twórczego działania, kształtowanie wrażliwości estetycznej.

 

Konkursy adresowane były do uczennic i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – w zależności od etapu edukacyjnego proponowały uczniom różne zadania konkursowe:

 

> Zadaniem uczniów klas I-III (szkoła podstawowa) było przygotowanie dzienniczka lektur „Sam przeczytałem”.
> „Jestem wydawcą”- to hasło konkursu w klasach IV-VI szkoły podstawowej, w ramach którego mieli przygotować projekt wydania bajek Ignacego Krasickiego.
> Uczniowie gimnazjum mieli napisać recenzję 7 książek, które każdy powinien mieć w swojej bibliotece.
> „Książka – to Mistrz”- Najważniejsza książka w moim życiu. To temat eseju, który mieli napisać uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

 

 

 Oto lista laureatów – według rodzaju konkursu:

  Czytaj dalej »



Dzisiaj w siedzibie AHE odbyła się konferencja n.t. „Zaplanuj swoją karierę”, której towarzyszyły Targi Pracy i Edukacji, adresowana do nauczycieli łódzkich szkół. (Zobacz – Program konferencji)

 

 0

 

W niepowtarzalnych warunkach, jakie stwarza patio tej uczelni rozstawiły swe stoiska liczne instytucje, wspierające doradztwo zawodowe dla młodzieży i dorosłych.

 

 

1

 

Konferencję otworzył dr Leszek Kuras – prorektor d.s. Nauki i Rozwoju AHE, który powitał uczestników konferencji – w tym Marka Ćwieka — prezesa Okręgu Łódzkiego ZNP, współpracującego z Akademią, także na płaszczyźnie doradztwa zawodowego. W dalszej części swego wystąpienia przedstawił on referat pt. „Wspieranie kariery edukacyjnej i zawodowej przez Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną  w Łodzi”. (patrz – Prezentacja 1)

 

 2

 

Drugim było wystąpienie dr Grażyny Tadeusiewicz z Narodowego Forum Doradztwa Kariery Oddział w Łodzi, wykładowcy AHE.

 

Czytaj dalej »



 1

 

Dzisiaj w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 20 im. J.Piłsudskiego w Łodzi, w ramach Dni Doradztwa Zawodowego, odbyły się Mini Targi Edukacyjne. Oprócz szkoły-gospodarza – która udostępniła przybyłym na to wydarzenie gimnazjalistom  pracownie kształcenia zawodowego, swoją ofertę prezentowały nieomal wszystkie łódzkie zespoły szkół zawodowych. (Zabrakło dwu.)

 

 2

 

Pierwszym elementem tych mini targów była uroczystość podpisania przez przedstawicieli stron: ZSP Nr 20 w Łodzi –  w osobie pani Doroty Stefaniak – dyrektora szkoły  i  F&F Filipwski Spółka  j. z Pabianic* – w osobie pana Rafała Filipowskiego – współwłaściciela firmy, oraz przez Pierwszego Wiceprezydenta Miasta Łodzi pana Tomasza Trelę – umowy, rozszerzającej zawartą w lutym ub. roku umowę partnerską miedzy tymi stronami.

 

 2a

 

 

Wiceprezydent Trela uczestniczył także we wręczaniu uprawnień spawalniczych oraz świadectw kwalifikacyjnych SEP uczniom, zdobywającym w tej szkole kwalifikacje w zawodach technik mechanik  (7 osób) i technik elektryk (7 osób), których koszt został sfinansowany przez UMŁ.

 

Czytaj dalej »



 1

 

Wczoraj, w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego, odbyła się kolejna gala – już XX – Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych. Od 2007 roku jego głównym organizatorem jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi, we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz (od roku szkolnego 2009/2010) z Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi. Początki Przeglądu, którego nazwa kilkakrotnie była przez organizatorów zmieniana, to lata 1996 – 2005, kiedy organizowany był przez łódzki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 16, znany przed zmianą nazwy jako Zespół Szkół Elektrycznych przy ul. Wileńskiej w Łodzi. Więcej o historii i organizatorach tegorocznej edycji Przeglądu można się dowiedzieć ze strony internetowej ZSP Nr 9  –  TUTAJ

 

 2

 

Galę otworzyła pani Henryka Michalska – dyrektor  ZSP Nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi. W swym wystąpieniu nie tylko powitała gości honorowych i uczniów-uczestników Przeglądu i ich nauczycieli-opiekunów, ale także opowiedziała o jego historii i aktualnej dwudziestej edycji. Zwracając się do obecnych na sali uczestników, którzy nadesłali swe prace konkursowe, przytoczyła słowa Oskara Wilde’a: „Nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić”  i dodała: „Prawdziwość tych słów udowadniacie każdego roku poprzez wasze prace plastyczne, fotografie, prace literackie. Bardzo wam za to dziękuje!”

 

 

Po okolicznościowych wystąpieniach przedstawicieli współorganizatorów (Janusz Moos – dyrektor ŁCDNiKP oraz Joanna Grzesiak, reprezentująca dyrektor WODN w Łodzi) a także przedstawicieli głównego patrona i sponsora Przeglądu –  Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole  (Iwona Bartosik – przewodnicząca i Włodzimierz Magin – wiceprzewodniczący) konferansjerzy poprosili o zabranie głosu Gościa Honorowego – Bronisława Wrocławskiego –  wybitnego aktora, od lat związanego z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, byłego wieloletniego dziekana Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

 

 3a

 

Pan Bronisław Wrocławski zadedykował młodym artystom, uczestnikom przeglądu,  fragment jednego ze swoich monodramów  – „Obudź się i poczuj smak kawy” Erica Bogosiana, którego bohater stoi przed wyborem drogi swojego życia: może to być szeroka, wygodna autostrada, ale może też być nią wąska, wyboista, ciernista ścieżka…  Zakończył słowami: „Życzę wam moi drodzy, żebyście znaleźli swoją ścieżkę i żebyście doszli na końcu do tego, […] dla siebie ważnego sformułowania: Gdzie ja jestem…”

 

 

Jednak tym, na co wszyscy uczestnicy, którzy nadesłali na konkursy swe prace, najbardziej czekali było ogłoszenie werdyktów trzech komisji oceniających prace w trzech kategoriach. Oto laureaci Przeglądu:

 

Czytaj dalej »