
Archiwum kategorii 'Relacje'
W czwartek i piątek (14 i 15 kwietnia), w salach łódzkiego hotelu Ambasador, odbyła się „IV Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów i Nauczycieli Szkół Zawodowych oraz CKP z tabletem”, którą współorganizowali: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, redakcja magazynu „EduFakty – Uczę Nowocześnie” a także spółka Future Expo z Opola, specjalizująca się w organizowaniu eventów z dziedziny IT. Uczestnicy konferencji pracowali w sesjach plenarnych i symultanicznie prowadzonych sesjach warsztatowych. [Program konferencji]
Planowanym przez organizatorów „gwoździem programu” pierwszego dnia konferencji był wykład „Czy TIK faktycznie modyfikuje pracę uczniów i nauczycieli w szkole?”, podczas którego prof. dr hab. Stanisław Dylak – kierownik Zakładu Pedeutologii na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przybliżył słuchaczom zagadnienia neurodydaktyki.
Niespodzianką był (niezapowiedziany w programie) przyjazd i udział we fragmencie prac pierwszego dnia konferencji pani Teresy Wargockiej – podsekretarza stanu w MEN. Pani wiceminister w swoim przemówieniu powiedziała, że system edukacji zawodowej w Polsce czekają zasadnicze zmiany. W całym kraju, do końca maja, odbywają się debaty tematyczne.[…] . Dyskusje dotyczą m.in. obecnie funkcjonujących regulacji prawnych związanych ze szkolnictwem zawodowym, jego połączenia z potrzebami rynku pracy oraz dostosowaniem do potrzeb pracodawców.
Dzisiaj w siedzibie Wydziału Prawa i Administracji UŁ, jako dziewiąta w kolejności, pod hasłem „Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo w szkole?” odbyła się łódzka debata o edukacji. Jak widać na powyższym zdjęciu – w Auli Fioletowej było jeszcze sporo wolnych miejsc…
Wiceminister Maciej Kopeć
Choć z formalnego punktu jej gospodarzem był wojewoda Łódzki prof. Zbigniew Rau (Z treści zaproszenia:„ Debata organizowana jest przez Wojewodę Łódzkiego we współpracy z Ministrem Edukacji Narodowej i Łódzkim Kuratorem Oświaty”) „honory domu” czynił Mirosław Suski – dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Za to wszyscy zebrani mogli poznać i wysłuchać co ma zebranym na debacie do zaproponowania Maciej Kopeć – podsekretarz stanu w MEN, a także nowopowołanego Łódzkiego Kuratora Oświaty Grzegorza Wierzchowskiego w jego krótkim, kurtuazyjnym wystąpieniu.. Za stołem prezydialnym zasiadła także Agnieszka Zielińska – naczelnik Wydziału Wspierania Zarządzania w Departamencie Funduszy Strukturalnych (?) MEN, która wygłosiła wprowadzenie do debaty, zatytułowane „Jak zapewnić uczniom bezpieczeństwo w szkole?”
Po przerwie odbyły się dwie dyskusje panelowe .Pozwoliło to organizatorom na zapewnienie sobie kilku pierwszych wypowiedzi w wykonaniu osób celowo do tego zadania zaproszonych. Dopiero w drugiej kolejności głos zabierali uczestnicy „z sali”, na zasadzie „burzy mózgów” – to znaczy wypowiedzi bardzo „rozstrzelonych”, odwołujących się do – najczęściej – jednostkowych doświadczeń i co za tym idzie – często nie wpisujących się w główny nurt debaty.
Wczoraj, 7 kwietnia, w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja „Osoby z niepełnosprawnościami – droga do samodzielności”. Jej współorganizatorami byli, już tradycyjnie, Sekcja Szkolnictwa Specjalnego przy Zarządzie Okręgu Łódzkiego ZNP i Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Przy jej przygotowaniach miało także swój udział Stowarzyszenie na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, działające przy łódzkich szkołach i placówkach kształcenia specjalnego.
Zgromadzonych gości, prelegentów i uczestników powitali, w imieniu współorganizatorów: Marek Ćwiek – prezes Zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP, który przypomniał zebranym cele konferencji i Janusz Moos – dyrektor ŁCDNiKP, który wziął na siebie tradycyjny obowiązek witania przybyłych gości i przedstawicieli ważnych urzędów i instytucji naszego miasta i województwa. Zwracał uwagę brak władz miasta – reprezentowała je pani Dorota Gryta – zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, która w krótkim wystąpieniu powitała przybyłych w imieniu pani Prezydent Anny Zdanowskiej.
Pierwszą część konferencji wypełniły wystąpienia niżej wymienionych osób, które wygłosiły referaty:
Po wielomiesięcznej przerwie (ostatni materiał nadesłano przed Świętami Bożego Narodzenia), w miniony wtorek (22 marca) na adres „Obserwatorium Edukacji” z kręgu Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych dotarł nowy materiał o ich najnowszej inicjatywie, o mało świątecznym tytule – „Psie kupy na śmietniki, dzieci na trawniki”.
Po krótkim wahaniu zdecydowaliśmy się, aby – mimo okresu poprzedzającego Święta Wielkanocne – opracować na jego podstawie relację z tej akcji. W końcu okres przedświąteczny to czas generalnych porządków w naszych domach i na naszych osiedlach. Niechaj te informacje i zdjęcia, pokazujące zaangażowanie dzieciaków w popularyzowanie idei sprzątania odchodów pozostawianych na trawnikach przez opiekunów swych wyprowadzanych tam pupili, staną się bodźcem do refleksji (a może i wstydu) dla oglądających to dorosłych.
Oto nadesłane informacje i zdjęcia o tym wydarzeniu:
Dzieci z PM Nr 208 na ul. Gdańskiej
Przemarsz przedszkolaków w Głownie
„Psie kupy na śmietniki, dzieci na trawniki” – akcja zorganizowana 18 marca, to już trzecia jej edycja, podczas której małoletni jej uczestnicy namawiali łodzian do zmiany nawyków, związanych ze sprzątaniem po swoich pupilach. W akcji tej uczestniczyły dzieci, ich rodzice i nauczyciele z placówek należących do Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych w Łodzi, a także w Zduńskiej Woli. W ramach akcji zorganizowano przemarsze i pikiety na osiedlach – w różnych okolicach Łodzi, Zduńskiej Woli i Głowna. Rozwieszano plakaty, hasła, stawiano tabliczki i chorągiewki, rozdawano ulotki. Zwrócono się także do władz tych miast, aby aktywniej włączyły się w przekonywanie właścicieli psów do sprzątania ich odchodów.
9 stycznia tego roku informowaliśmy Czytelników o tym, że Zespół Szkół Pinadgimnazjalnych Nr 20 im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi ogłosił 4. edycję konkurs wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim. Tym razem jego tematyka dotyczyła podróży Marszałka i nazwana skrótem myślowym „Z Bezdan do Nieświeża”.
Wczoraj, 22 marca, w siedzibie szkoły-organizatora odbyła się uroczystość ogłoszenia werdyktu jury konkursu i wręczenia zwycięzcom i finalistom dyplomów oraz nagród. Przybyłych na uroczystość gości – w tym Jolantę Chełmińską (w okresie od listopada 2007r. do 8 grudnia 2015 r. pełniącą urząd Wojewody Łódzkiego – w chwili ogłaszania konkursu deklarującą nad nim swój patronat honorowy) oraz uczestników konkursu, ich nauczycieli-opiekunów oraz uczniów ZSP Nr 20 powitała pani Dorota Stefaniak – dyrektor szkoły-gospodarza tej uroczystości.
Pierwszym akcentem tego wydarzenia było wręczenie pani Jolancie Chełmińskiej, w dowód uznania jej wieloletniego wspierania licznych inicjatyw tej szkoły, Odznaki Przyjaciela Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Numer 20 Imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Wręczyła ją pani dyrektor ZSP Nr 20 w Łodzi.
W miniony piątek, 11 marca, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi odbyła się uroczystość podsumowania III edycji Projektu „Dziedzictwo patriotyczne Armii Krajowej” – wspólnego przedsięwzięcia Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i kilkunastu łódzkich szkół ponadgimnazjalnych [Wykaz szkół uczestniczących w projekcie]. W uroczystości podsumowującej ten projekt edukacyjny wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (przy mikrofonie).
Oto co o celu tego projektu napisano na stronie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych:
Projekt „Dziedzictwo patriotyczne Armii Krajowej” jest prowadzony po to, by kształtować wśród młodzieży postawy patriotyczne, budować więzi z krajem ojczystym i społecznością lokalną, skłaniać do poznawania historii Armii Krajowej w miejscach, w których dokonywały się walki partyzanckie w czasie II wojny światowej, rozbudzać i rozwijać indywidualne zainteresowania uczniów. Trzecią edycję konkursu wygrali uczniowie łódzkiego XII LO.
W miniony piątek, 4 marca, w jednej z auli Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej odbyła się nietypowa konferencja, zatytułowana „Inżynieria Szczęścia”.
Było to zwieńczenie projektu, realizowanego przez grupę uczniów XXXI Liceum Ogólnokształcącego im. L. Zamenhofa w Łodzi, którego motywem przewodnim była prezentacja idei zdrowego trybu życia, jako sposobu osiągania radości i satysfakcji z życia.
Liderzy projektu: Marcin Jatczak, Anna Kocik, Wojciech Marańda i Juliusz Kusiak
Nie bez znaczenia jest w tym wydarzeniu jego lokalizacja: Politechnika Łódzka, a konkretnie jej WEEIiA. Związek nauk biologicznych i społecznych z inżynierią biomedyczną (informatyka i elektronika medyczna, biomateriały itp.) jest kluczowy dla dalszego rozwoju wiedzy i wynalazków, będących gwarancją zdrowego i szczęśliwego życia człowieka XXI wieku.
Wczoraj Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 9 im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi był gospodarzem łódzkich, okręgowych eliminacji Konkursu z technologii komunikacyjno-informacyjnej dla uczniów szkół gimnazjalnych „AVATAREK”, którego głównym organizatorem jest Zespół Szkół im. Jadwigi i Władysława Zamoyskich w Rokietnicy. W tym roku, w jego szóstej edycji, po raz pierwszy rozgrywano eliminacje dla gimnazjów z okręgu łódzkiego.
Jak określili to organizatorzy w egulaminie konkursu, jego celem jest rozwijanie zainteresowań technologiami informacyjno-komunikacyjnymi wśród uczniów gimnazjów oraz ujawnianie i rozwijanie talentów informatycznych. Program merytoryczny konkursu obejmuje treści zawarte w nowej podstawie programowej nauczania informatyki w szkole gimnazjalnej – III etap edukacyjny. Ponadto uczestnicy konkursu powinni wykazać się znajomością zagadnień informatycznych, wykraczających poza podstawę programową.
Do tego roku Konkurs „AVATAREK” odbywał się tylko na terenie województwa wielkopolskiego, gdzie cieszył się dużą popularnością. Od roku 2015/2016 konkurs swym zasięgiem objął również województwo łódzkie i śląskie.
Wczoraj w siedzibie w Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie 6. edycji Wojewódzkiego Konkursu „ZAWODOWIEC”, zorganizowanego przez gospodarzy tej imprezy, pod honorowymi patronatami Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta Miasta Łodzi i Łódzkiego Kuratora Oświaty.
Salę gimnastyczną zespołu szkół przy ul. Wareckiej zapełnili licznie przybyli goście– z Łódzkim Kuratorem Oświaty Janem Kamińskim na czele, laureaci i uczestnicy konkursu oraz uczniowie i nauczyciele szkoły-gospodarza.
Pan Kurator dr Jan Kamiński został przez Gospodarzy imprezy wyróżniony Odznaką Przyjaciela Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Numer 20 Imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
Celem Konkursu było zachęcenie gimnazjalistów do tego, aby spojrzeli na swoją zawodową przyszłość i przedstawili wybrany przez siebie zawód – ten, o którym myślą, marzą, który ich najbardziej fascynuje, inspiruje i który – być może- chcieliby wykonywać w przyszłości.
Konkurs rozpisany był dla uczniów gimnazjum w czterech Kategoriach: Prezentacja multimedialna, Plakat, Fotografia, Opowiadanie. (Więcej informacji – Regulamin Konkursu – plik PDF)
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 258 uczniów z 52 gimnazjów m. Łodzi i z wielu tych szkół działających na terenie województwa łódzkiego.
Po części oficjalnej ogłoszono werdykt jury konkursu i przystąpiono do wręczania dyplomów i nagród laureatom.
LAUREACI KONKURSU
Wczoraj i dzisiaj odbywał się w Łodzi III. Kongres Edukacyjny, zorganizowany przez Łódzkie Towarzystwo Pedagogiczne oraz Wydział Edukacji w Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi, tym razem pod tytułem „W poszukiwaniu efektywnych form wspierania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”.
Jego pierwszy dzień miał charakter obrad plenarnych. Zgromadziły one około 140 uczestników, którzy zapełnili Dużą Salę Obrad RMŁ. W drugim dniu jego uczestnicy wizytowali 9 łódzkich placówek – szkół i przedszkoli ogólnodostępnych oraz z oddziałami integracyjnymi, które prezentowały swe dobre praktyki we wspieraniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Z wykazem tych placówek można się zapoznać w załączonym pliku „Zaproszenie na III Kongres Edukacyjny ŁTP



















