Archiwum kategorii 'Relacje'

Uczestnicy XI Kongresu Kadry Kierowniczej Oświaty kontynuowali dziś swe prace w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Jak już z informowaliśmy, pełna relacja z jego przebiegu zostanie opracowana i zamieszczona na stronie OE w niedalekiej przyszłości. Dziś zamieszczamy  kilka zdjęć dokumentujących wybrane wydarzenia tego dnia:

 

dsc00181

Debata „Rola samorządu uczniowskiego w wychowaniu nowego pokolenia” – prowadzący: dr Jędrzej Witkowski (CEO)

 

 

dsc00193

Danuta Sterna (CEO) – „Jak pracować z OK. zeszytem

 

Czytaj dalej »



Dzisiaj jedynie kilka – podpisanych – zdjęć. Jutro  – kolejna porcja fotografii. Pełna relacja zostanie zamieszczona po powrocie reportera do Łodzi.

 

dsc00058

Otwarcia Kongresu dokonała Pani Prezes OSKKO – Ewa Halska

 

 

dsc00061

Oto uczestnicy Kongresu podczas inauguracji jego prac.

 

 

dsc00069

 

Wystąpień słuchano nie tylko w głównej Sali Koncertowej. Trwa wystąpienie dr Jacka  Strzemiecznego (Centrum Edukacji Obywatelskiej), wprowadzające do spotkania na temat: Polityka oświatowa samorządu terytorialnego – w Sali Kameralnej

 

 

dsc00117

 

Tradycyjnie już – „przebojem” drugiego dnia Kongresu były dwa spotkania, prowadzone przez  dr hab. Jacka Pyżalskiego. Trwa pierwsze, połączone z panelem dyskusyjnym, zatytułowane „Dyskusja o wychowaniu w szkole”.

 

 

dsc00162

 

Także we wtorek odbywało się wiele spotkań w mniejszych pomieszczeniach. Oto jedno z nich: dr Agnieszka Tomasik – „Najważniejsze 45 minut, czyli jak łatwo i szybko zmienić polską szkołę”.

 

 

Tekst i zdjęcia:

Włodzisław Kuzitowicz



16 września 2016r. w Łodzi odbyła się konferencja ,,Edukacja ekologiczna – nowe możliwości”, w której udział wzięli dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych z terenu całego województwa łódzkiego. Konferencja została zorganizowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

 

3

Reprezentantki Sieć Szkół i Przedszkoli Ekologicznych w Zduńskiej Woli

 

Z Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli w konferencji uczestniczyły nauczycielki:  mgr Marta Pałuszyńska i mgr Agnieszka Pańko, reprezentując wspólnie z mgr Agnieszką Besser-Krysiak – nauczycielką Gminnego Przedszkola w CzechachSieć Szkół i Przedszkoli Ekologicznych w Zduńskiej Woli.

 

2

Foto:www.zainwestujwekologie.pl

 

Czytaj dalej »



Tradycyjnie już – w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 19 w Łodzi –  o odbyły się dzisiaj dwa zebrania dyrektorów szkół i placówek oświatowych z terenu Miasta Łodzi, powiatu łódzkiego wschodniego, kutnowskiego, łęczyckiego, brzezińskiego, pabianickiego i zgierskiego. O godzinie 9:00  rozpoczęła się – jak woli to nazywać komunikat kuratoryjny – „narada” z dyrektorami samodzielnych szkół i przedszkoli, zaś trzy godziny później zgromadzili się tam dyrektorzy gimnazjów, liceów, zespołów szkół ponadgimnazjalnych, zespołów szkolno-gimnazjalnych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych, placówek doskonalenia nauczycieli i pozostałych placówek oświatowo-wychowawczych.

 

1

 

„Obserwatorium Edukacji” na godzinę zawitało na to drugie zebranie, które było klasyczną formułą odprawy szefostwa z podwładnymi i nie maiło żadnej cechy narady, czyli jak określają to słowo słowniki – „uzgadniania poglądów w jakiejś sprawie przez większą liczbę osób”.

 

2

 

Pierwszym mówcą był oczywiście Łódzki Kurator Oświaty – dr Grzegorz Wierzchowski.

 

Przykro to pisać, ale znakomita część tego wystąpienia składała się z informacji o dotychczas podjętych przez MEN decyzjach w sprawie przygotowywanej reformy systemu edukacji oraz o kierunkach polityki oświatowej państwa  – ogólnie dostępnych w mediach i internecie. Także końcowy fragment tego przydługiego wystąpienia dotyczył przedsięwzięcia, o których informacja znajduje się na stronie ŁKO, że 19 października  2016 r. w Ośrodku Szkolenia Zawodowego w Dobieszkowie będzie zorganizowana Łódzka regionalna konferencja rad rodziców.

 

Czytaj dalej »



Pierwsze dni tego tygodnia dostarczyły tyle ważkich tematów z obszaru „wielkiej polityki oświatowej”, że nie zmieściły się informacje o wartych upowszechnienia inicjatywach lokalnych. Przeto nadrabiamy zaległości i dziś dajemy pierwszeństwo relacji o zakończonym w poniedziałek cyklu wakacyjnych spotkań warsztatowych, które z inicjatywy Fundacji „Błękitnia” – realizatora projektu „To tu, to tam. Plenerowy punkt warsztatowy dla dzieci” – odbywały się w podłódzkiej wsi Imielnik Stary. Zapowiadaliśmy te działania w informacji z 25 czerwca, zatytułowanej „Wakacyjna oferta dla młodych rękodzielników”.

 

 

Na przekór niepewnej pogodzie – pierwsze zajęcia, zgodnie z planem, odbyły się w sobotę 9 lipca. Punktualnie o 10.00 grupa dzieciaków z Imielnika Starego i okolicznych miejscowości  rozpoczęła wspólną „podróż” po regionie i jego dziedzictwie kulturowym. Punktem wyjścia stała się etnograficzna opowieść o wycinankach, wzornictwie i tradycjach zdobniczych regionu. Kolorowych farb nie brakowało, szeleścił papier, szczękały nożyczki a efekt tych zmagań z materią można  zobaczyć na zdjęciach:

 

1

 

2

 

4

 

Czytaj dalej »



14 czerwca, w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi, podczas gali XXX Podsumowania Ruchu Innowacyjnego w Edukacji, zorganizowanego jak co roku przez ŁCDNiKP, jednym z odbierających certyfikat w kategorii „Organizacja innowacyjna” był dr inż. Mariusz Jabłoński – dyrektor łódzkiej firmy SIMLOGIC.

 

1 indeks

 Certyfikat dla firmy SIMLOGIC

 

„Obserwatorium Edukacji” w swej relacji z tego wydarzenia nie zamieściło zdjęcia z ceremonii wręczania certyfikatów w tej kategorii. Dziś postanowiliśmy nadrobić ów brak i przybliżyć naszym czytelnikom tę firmę i jej dotychczasowe osiągnięcia we wspieraniu szkolnictwa zawodowego w zakresie upowszechniania innowacyjnych technologii aktualnie stosowanych w przemyśle.

 

2indeks

Laureaci tytułu „Organizacja innowacyjna” z certyfikatami. Czwarty od prawej – dyr. M. Jabłoński

 

SIMLOGIC to powstała w 2007 roku firma rodzinna o zasięgu krajowym, posiadająca także licznych partnerów zagranicznych, prowadząca działalność serwisową i szkoleniową w obszarze automatyki przemysłowej i systemów napędowych maszyn. Szkolenia oferowane klientom prowadzone są tam w oparciu o własną bazę techno-dydaktyczną: w pięciu laboratoriach uczestnicy szkoleń mają do dyspozycji  ponad 150 różnych modułów urządzeń z zakresu specjalistycznych programów i technologii. Na życzenie kontrahenta firma organizuje także szkolenia wyjazdowe.

 

Czytaj dalej »



11 lipca 0

 

To co stanowi o naszym życiu nie tworzą wyłącznie wielkie wydarzenia, strategiczne decyzje polityków czy epokowe odkrycia i wynalazki. Na naszą codzienność składają się także, a zapewne przede wszystkim, działania i przedsięwzięcia jednostkowe, podejmowane bez wielkiej reklamy, w skali lokalnej. Dlatego „Obserwatorium Edukacji” stara się nie ogniskować swej uwagi wyłącznie na tym co wydarza się w skali makro i relacjonuje także to, co dzieje się w Łodzi i w regionie, czego inicjatorami i organizatorami są „endżiosy”*  i osoby prywatne. Dziś prezentujemy materiał, informujący o zakończonych właśnie mini półkoloniach, jakie w bardzo kameralnej formule zorganizowała i przeprowadziła twórczyni Gabinetu Terapii „Pod Skrzydłami Anny Sowińskiej”.

 

 

Celem zorganizowanych w dniach od 11 do 15 lipca pod nazwą „GAZETOLANDIA” półkolonii było aktywne spędzanie wakacyjnego czasu wolnego w formule zabawy tematycznej – wokół gazety, jako rekwizytu i jako nośnika, „upowszechnia- cza” informacji. Oto „Ilustrowany Dziennik Gazetolandii”:

 

 

Poniedziałek

 

Dziś ruszył turnus półkolonii „Gazetolandia”. Po części zapoznawczej „studiowaliśmy” zasady dobrej komunikacji oraz tworzyliśmy reklamy. Powstała też specjalna brama, przez którą „przechodziliśmy” aby wkroczyć w swoje „nowe wcielenia”. Później, po krótkiej wycieczce po najbliższej okolicy, byliśmy na obiedzie. Po powrocie naszym  gościem specjalnym był Pan Robert Sowiński, który w swej autoprezentacji  zawarł ciekawe opowieści o swoich podróżach. Był to przykład  wywiadu, koncentrującego się  na historiach z życia opowiadającego, który fachowo  nazywany jest storytellingiem.

 

11 lipca 00

 

11 lipca 1

 

Czytaj dalej »



1

 

Mając w pamięci fakt, iż 11 czerwca zapraszaliśmy na spotkanie poświęcone międzynarodowemu projektowi „Boys Reading – Chłopaki czytają” – „Obserwatorium Edukacji” zawitało dziś na Wydział Filologiczny UŁ, w którego nowoczesnej siedzibie spotkało się dzisiaj około 30 osób – głównie bibliotekarek i nauczycielek* łódzkich szkół, zainteresowanych tym projektem.

 

2

Od lewej: prof. J. Płóciennik, mgr A. Zatora, dr M. Wróblewski

 

Zebranych w sali 001, w imieniu realizatorów projektu, powitał prof. dr hab. Jarosław Płóciennik  – prorektor UŁ, kierownika Katedry Teorii Literatury na tej uczelni. Po nim prezentowali dotychczas zrealizowane zadania i obszernie informowali o mających jeszcze zaistnieć  w projekcie „Boys Reading – Chłopaki czytają” działaniach realizatorzy tego projektu: dr Michał Wróblewski  i doktorantka – mgr Anna Zatora – oboje także z tejże Katedry Teorii Literatury.

 

Czytaj dalej »



W miniony wtorek, 14 czerwca 2016 roku, w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyło się kolejne – już XXX Podsumowanie Ruchu Innowacyjnego w Edukacji. Od czasu jego powstania –  organizowane jest przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi, wcześniej – przez Wojewódzkie Centrum Kształcenia Praktycznego w Łodzi, a jeszcze wcześniej przez Zespół Nauczycieli Kształcenia Zawodowego IKN WDN w Łodzi – zawsze z inicjatywy i pod kierunkiem dyrektora mgr inż. Janusza Moosa.

 

0

 

Założonymi celami tego przedsięwzięcia było:

> Upowszechnienie na forum łódzkim i regionalnym osiągnięć innowacyjnych firm, instytucji, pracodawców, liderów edukacji, szkół, twórczych nauczycieli, uczniów;

> Rozbudzenie zainteresowania problematyką kształcenia dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym edukacją zawodową;

> Pokazanie potencjału rozwojowego, w tym intelektualnego środowiska oświatowego, a także sposobów radzenia sobie z jego problemami i wyzwaniami;

> Zapoznanie uczestników spotkania z wytworzonymi innowacjami, nadanie tytułów i certyfikatów, wręczenie nagrody – statuetki „Skrzydła Wyobraźni”.

 

1

 

Czytaj dalej »



Wczoraj w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi, z inicjatywy Łódzkiego Kuratora Oświaty, odbyła się Konferencja „Innowacje w edukacji 2016″. Uczestniczyło w niej ok. 150 nauczycieli – głównie informatyki,  z Łodzi i województwa.

 

1

 

Konferencję zorganizowano dla przekazania nauczycielom możliwie obszernych informacji o pilotażowym wdrażaniu programowania w edukacji formalnej, w oparciu o innowacje pedagogiczne oraz programy autorskie w szkołach.

 

2

Przemawia Pan Rektor prof. K. Dems. W głębi siedzą – od prawej: Kurator  G. Wierzchowski, Halina Cyrulska – wicedyr. Wydziału Rozwoju Edukacji KO w Łodzi i st. wizytator P. Patora

 

 

Jako pierwszy, w imieniu gospodarzy obiektu w którym odbywała się konferencja, głos zabrał prof. dr hab. inż. Krzysztof Dems – rektor WSIiU, witając wszystkich przybyłych na tę konferencję – z Łódzkim Kuratorem Oświaty Grzegorzem Wierzchowskim na czele. W zakończeniu swego wystąpienia poprosił o zabranie głosu Pana Kuratora.

 

3

 

Kurator Grzegorz Wierzchowski poinformował zebranych, że 1 września 2016 roku rozpocznie się pilotażowe wdrożenie programowania w edukacji formalnej,  w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach, na wszystkich etapach edukacyjnych. Przedstawił ogólne cele i zasady wdrażania tego programu, i jego cel, którym jest przygotowanie tez, w oparciu o płynące z jego wdrażania wnioski, do zmienionych podstaw programowych na wszystkich etapach edukacji. Zaapelował do zebranych na konferencji  nauczycieli, aby włączyli się aktywnie nie tylko w pracę tej konferencji, ale także w cały program pilotażowy.

 

Czytaj dalej »