
Archiwum kategorii 'Aktualności'
Na e-mailowy adres redakcji OE przyszedł z „Gazety Wyborczej” newsletter, zatytułowany „STREFA NAUCZYCIELA”. Jest to kwintesencja informacji o wczorajszych wydarzeniach dotyczących strajku nauczycieli. Jego redaktorką jest Justyna Suchecka.
Oto jego dwa, wybrane fragmenty:
[…] We wtorek w strajku nauczycieli brało udział (według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego) ok. 74,5 proc. wszystkich placówek oświatowych, a więc ponad 15 tys. szkół i przedszkoli. Przez cały dzień prowadziliśmy dla Państwa specjalną relację, w której opisywaliśmy sytuację w różnych zakątkach Polski.
W niektórych miastach strajkujących było więcej niż w poniedziałek, np. w Radomiu i Częstochowie. […]
Co z egzaminami?
W środę rano do egzaminu gimnazjalnego powinno podejść ok. 355 tys. ostatnich absolwentów gimnazjów. Czy wszystkim uda się napisać egzamin bez przeszkód, we wtorek po południu nie było jeszcze pewne.
Przez cały dzień w szkołach trwało werbowanie egzaminatorów. Ok. godz. 15 MEN poinformowało, że do pomocy w zespołach egzaminacyjnych i nadzorujących zgłosiło się kilka tysięcy osób z kwalifikacjami pedagogicznymi. Jakie trudności rodzi ich zatrudnianie, można prześledzić na przykładzie Katowic
Zdaje się, że właśnie na trudności w przeprowadzeniu egzaminu liczy rząd. PiS uważa, że z każdym dniem strajku nauczycieli będzie malało poparcie dla nich w społeczeństwie. – Mamy badania, że nieprzeprowadzenie egzaminów w szkołach uderzy w nauczycieli, ale też w Koalicję Europejską – mówił „Wyborczej” polityk obozu władzy.
Uczniowie i artyści za nauczycielami
Potwierdzona została informacje, że w całym kraju, mimo trwającego strajku nauczycieli, z wyjątkiem trzech szkół, egzamin odbył się we wszystkich gimnazjach. Jest to przede wszystkim efekt wielkich wysiłków dyrektorek i dyrektorów tych placówek
Foto: www.facebook.com/Ministerstwo.Edukacji.Narodowej
Konferencja kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej i szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – videorelacja – TUTAJ
Źródło: www.facebook.com/Ministerstwo.Edukacji.Narodowej
Dzień zaczynamy od przekazania dobrej informacji z wczorajszej, wieczornej konferencji prasowej wiceprezydenta Tomasza Treli:
Foto: www. uml.lodz.pl
To już pewne: we wszystkich 41 łódzkich gimnazjach są zapewnione pełne składy komisji egzaminacyjnych, a więc w środę w każdej szkole egzamin się odbędzie. Pełne składy egzaminatorów są także na czwartek, trwa kompletowanie komisji na ostatni dzień sprawdzianów zaplanowanych na piątek.
–Ogromnym wysiłkiem i determinacją dyrektorów gimnazjów oraz pracowników wydziału edukacji udało się zapewnić obsadę wszystkich komisji egzaminacyjnych. Samorząd wyręczył rząd, zapanował nad chaosem, ale dobro uczniów było i jest dla nas priorytetem – poinformował Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Nie było to łatwe, ale wspólnym wysiłkiem się udało, chcę podziękować wszystkim za ten ogromny wysiłek. Jutro o godzinie 9 zaczynamy egzaminacyjny maraton.
O godzinie 11 we wtorek pełne składy komisji były w 15 gimnazjach, ale do wieczora udało się znaleźć 140 nauczycieli, którzy przeprowadzą sprawdziany we wszystkich 41 gimnazjach prowadzonych przez miasto. To nauczyciele ze szkół wszystkich szczebli, którzy do strajku nie przystąpili, ale także wicedyrektorzy przedszkoli, katecheci, emeryci oraz osoby mające uprawnienia a nie pracujące w szkołach. Pełna obsada jest także na czwartek kiedy uczniowie będą pisać część matematyczno-przyrodniczą, a jutro będą kompletowane komisje na sprawdziany z języka obcego. […]
Cały komunikat „Gimnazjaliści napiszą egzamin!” – TUTAJ
Źródło: www. uml.lodz.pl
Na adres redakcji „Obserwatorium Edukacji” przyszedł e-mail, który – naszym zdaniem – zasługuje na upowszechnienie. Jego autorem i nadawcą jest nasz znajomy, bohater kilku zamieszczanych na naszej stronie materiałów – Bartek Rosiak.
Nie po raz pierwszy informujemy o jego publicznie wyrażanym sprzeciwie wobec polityki edukacyjnej, realizowanej przez MEN pod kierunkiem minister Anny Zalewskiej.
Foto: www.facebook.com/bartek0121/
Bartek Rosiak przemawia podczas posiedzenia Sejmy Dzieci i Młodzieży w 2017 roku
Oto tekst owego e-maila, który – naszym zdaniem – zasługuje na upowszechnienie, nie tylko wśród naszych Czytelników:
Dzień Dobry,
Piszę ten list jako uczeń i przyszły nauczyciel, choć już teraz uczę, a także jako radny rady utworzonej przez Annę Zalewską – minister edukacji narodowej, czyli Rady Dzieci i Młodzieży. Piszę to jako ja, nie jako Rada. Zdanie Rady zna już cała Polska. Piszę przerażony zachowaniem rządu i mówiący głośno, że jest źle, a MEN nie szanuje nauczycieli, którzy są fundamentem tego kraju. Ale najpierw chciałbym powiedzieć kim jestem oraz dlaczego zabieram głos.
Nazywam się Bartłomiej Rosiak, część osób zna mnie z tego, że w wieku 12 lat zacząłem nakręcać film dokumentalny o obozie dla dzieci polskich z czasów II wojny światowej, który mieścił się w Łodzi przy ulicy Przemysłowej. Już wtedy nakręcałem ten film dla uczniów i z myślą o nich, by uczyć filmem. [Więcej –TUTAJ]
W uznaniu mojego dorobku naukowego tj. wyniki w nauce, sukcesy olimpijskie z chemii i języka polskiego, autorski podręcznik, projekt innowacji pedagogicznej, sukcesy moich uczniów, a także ich opinie o mnie; oraz aktywności społecznej- Sejm Dzieci i Młodzieży, aktywność w Radzie Osiedla Bałuty-Doły, praca z młodzieżą, autorski film dokumentalny i projekt edukacyjny, Anna Zalewska postanowiła wybrać mnie do grona swoich młodzieżowych doradców tj. do Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.
Odebrałem ten wybór z euforią, bowiem zawsze chciałem mieć wpływ na polską edukację, widziałem jej sukcesy i porażki. O tych ostatnich nie bałem się mówić, okazało się, że może powinienem był. Wiedziałem, że między Anną Zalewską a mną będą spore różnice. Lista jej grzechów przecież namnażała się z zawrotną prędkością. Najcięższy grzech- deforma oświaty. Widzę chaos na każdym poziomie edukacyjnym- prowadząc zajęcia w podstawówce widzę przepełnione budynki, podstawę programową niemożliwą do zrealizowania i przemęczone dzieciaki. Odwiedzając byłe gimnazjum, widzę jak ta szkoła umiera, widzę strach nauczycieli, gdzie będą pracować i uczniów, gdzie będą się uczyć, idąc do szkoły średniej w tzw. „podwójnym roczniku”. Uczęszczając do liceum, widzę przygotowania do tego podwójnego rocznika i widzę strach- gdzie my się pomieścimy? Jak mamy uczyć tak małe dzieci? Dlaczego podstawy są tak skrajnie różne? O tej reformie nikt nie rozmawiał z nauczycielami. Nikt nie zapytał też uczniów i ich rodziców o zdanie. Wymowne jest to, że autorzy podstaw programowych nie chcieli się do nich przyznać i poznaliśmy ich dopiero po złożonej batalii sądowej.
Foto:Tomasz Gzell/PAP [www.wiadomosci.onet.pl]
Krotko trwało spotkanie wicepremier Beaty Szydło z liderami ZNP i FZZ. Zakończyło się, tak jak poprzednie, bez porozumienia. Oto fragment informacji na ten temat, zamieszczonej na portalu ONET:
[…] -Powodem dzisiejszego spotkania były m.in. informacje o planowanym zaostrzeniu strajku, np. okupacji szkół. W imię odpowiedzialności za młodzież i egzaminy poprosiliśmy stronę związkową, aby do tego nie doszło – powiedziała Szydło.
–Byliśmy przekonani, że pojawią się dzisiaj propozycje, które chociaż korespondują z propozycjami związkowymi. Nie przyjmujemy do wiadomości faktu, że jesteśmy w trakcie realizacji budżetu. Przypominamy, że już po podpisaniu budżetu znalazły się dodatkowe 21 mld zł. Jeśli traktujemy poważnie społeczeństwo, nie możemy stosować tej retoryki – zaznaczył po spotkaniu szef ZNP Sławomir Broniarz.
–Będziemy kontynuować strajk. Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy przystąpili do strajku, co wymagało często dużej odwagi – dodał Broniarz.
–O złej woli strony rządowej świadczy zerowa reakcja na argumenty i propozycje przekładane przez związki zawodowe i pracodawców – podkreślił szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz.
–Rząd przyszedł z propozycją: albo zgadzacie się na porozumienie zawarte z „Solidarnością” albo możecie iść strajkować dalej. No to skorzystamy z tej propozycji – dodał Wittkowicz.
Cały artykuł „Strajk nauczycieli. Fiasko kolejnych rozmów rządu ze związkowcami” – TUTAJ
Źródło: www. wiadomosci.onet.pl
Oto, zamieszczony na stronie <ECHOFORZOWOA.PL>, „Do łamistrajków list otwarty”.
Przytaczamy w pełnym brzmieniu:
Szanowni nauczyciele, którzy postanowiliście z wiadomych tylko sobie powodów podjąć pracę, choć pracy tej de facto nie ma. Piszę do was list, bo niezwykle trudno w takim krytycznym momencie jak dziś inaczej potraktować to działanie. Wobec setek tysięcy nauczycieli, których sytuacja jest zdecydowanie gorsza niż wasza to właśnie postawa, którą wykazujecie się podczas dni próby nie pozostaje bez echa.
Zdecydowana większość moich, ale także waszych koleżanek i kolegów przystąpiła do strajku. Stanęli ramię w ramię obok siebie w walce o godną płacę, szacunek do siebie i przyszłość polskiej szkoły. W tak ogromnej skali nie było protestu od dawna – osobiście nie pamiętam choć już nie jestem młodzieńcem – i nie było także tak wielkiej względem siebie lojalności naszej grupy zawodowej. W godzinie próby postanowiliście zostać przy tablicy w pustej klasie. Nie ma uczniów, bo większość naszej grupy strajkuje, a zajęcia są zwyczajnie odwołane. Jesteście do dyspozycji dyrektorów placówek oświatowych, którzy także mają ogromny dyskomfort. Oni nie mogą strajkować, a będąc często członkami związków zawodowych zwyczajnie wykonują swoje obowiązki. Po zakończeniu protestu to na nich spadnie ogromna odpowiedzialność, aby życie w szkole „po” wyglądało poprawnie. Współpraca, która w szkole jest rzeczą naturalną i potrzebną będzie skażona tym jak zachowaliście się teraz.
Jesteście nauczycielami tak samo jak ci, którzy strajkują. Nie rozstrzygam czy lepszymi czy gorszymi. Po normalizacji do szkoły wrócą uczniowie. Na zebraniach z rodzicami spotkacie się także z nimi. Nie unikniecie pytań w swoim środowisku, w którym żyjecie. „Jak zachowałeś się w godzinie próby?” Pomyślcie o swoim autorytecie – przede wszystkim – wśród dzieci i młodzieży. Dajecie przykład młodym ludziom jak należy żyć i jak należy postępować gdy idzie o godność i solidarność. Co będzie, gdy uczeń zapyta wprost o to czy zwyczajnie nie było Panu wstyd stać naprzeciw, gdy inni poświęcali się także dla Pana?
Oto jeszcze jedna informacja z portalu ONET: „Strajk nauczycieli. Szkołom grozi okupacja?”
Foto: Mikołaj Podolski [www.wiadomosci.onet.pl]
-Sytuacja wygląda dziś podobnie jak wczoraj, dołączają nawet kolejne szkoły – mówi Adam Zygmunt, prezes zachodniopomorskiego ZNP. – Wczoraj w strajku ostatecznie uczestniczyło 15,5 tysiąca pracowników placówek oświatowych. Dziś najprawdopodobniej będzie podobnie. Mamy informację, że w niektórych szkołach dziś do nauczycieli dołączają także pracownicy administracyjni – dodaje.
[…] sytuacji nie uspokaja „nastawienie rządu”. Co więcej, jak informuje Zygmunt, z czterech zachodniopomorskich szkół docierają głosy domagające się wprowadzenia strajku okupacyjnego na czas egzaminów. – Takie żądania się pojawiły i zostaną przekazane do centrali. Nauczyciele chcą w ten sposób walczyć z łamistrajkami, których chcą wprowadzić do szkół – mówi prezes zachodniopomorskiego ZNP. – Warto jednak pamiętać, że taką decyzję mogą też podjąć indywidualnie ogniska – dodaje.
Co oznaczałby strajk okupacyjny? Przede wszystkim brak możliwości przeprowadzenia egzaminów. Jeśli nauczyciele ogłoszą tę formę protestu, to jednocześnie zablokują całą szkołę lub jedno z jej pomieszczeń, a do środka nie wejdą ani uczniowie, ani zastępczy egzaminatorzy. –Nauczyciele uważają, że się ich lekceważy, robiąc egzaminy za ich plecami, z pomocą łamistrajków – mówi Zygmunt. – Przyjdzie kominiarz z wykształceniem pedagogicznym i zasiądzie w komisji? Ludzie są zbulwersowani – dodaje.
Wnioski z czterech zachodniopomorskich szkół zostaną przekazane centrali Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Źródło: www.wiadomosci.onet.pl
Foto: www.rmf24.pl
Poniżej przytaczamy najważniejszy fragment informacji, zamieszczonej na stronie RMF24, zatytułowanej „Dzisiaj kolejne rozmowy rządu i nauczycieli. Szydło zaprasza, ale nie ma nowej propozycji”:
[…] Wicepremier Beata Szydło zaprosiła związki zawodowe – ZNP i FZZ – na rozmowy o godzinie 15 do Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Związki zadeklarowały, że pojawią się na spotkaniu.
Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias poinformowała, że wszystko jest już przygotowane na rozmowy między rządem a związkami oświatowymi. Uważam, że jeśli są propozycje, to jest szansa i w każdej godzinie wszystko może być załatwione. Wszystko zależy jaka będzie propozycja i co na to związkowcy – mówiła przed godziną 14.
Uważam, że obie strony chcą podpisać porozumienie i nikt w Polsce – od dziecka do najstarszej osoby – nie chciałby tego strajku dalej – dodała i przyznała, że to strona rządowa poprosiła o spotkanie o godzinie 15.
Źródło: www.rmf24.pl
Foto:www.newsweek.pl
Profesor dr hab. Jerzy Wilkin
Na blogu PEDAGOG jego autor zamieścił dzisiejszej nocy post, w którym informuje o – wyrażonym już 29 marca br. – poparciu naukowców z PAN dla nauczycielskiego strajku. Oto początek tego tekstu:
W dn. 29 marca 2019 r. prof. Jerzy Wilkin przygotował apel skierowany do nauczycieli akademickich i pracowników nauki, w związku z zapowiadanym strajkiem nauczycieli. Otrzymałem go w dniu rozpoczęcia akcji strajkowej, a więc 8 kwietnia br.
Publikuję treść tego APELU, gdyż został on wystosowany do wszystkich członków oraz przewodniczących komitetów naukowych Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN, a ja go także poparłem swoim podpisem*:
Szanowne Koleżanki i Koledzy: Nauczyciele Akademiccy, Pracownicy Instytutów Naukowych i Członkowie Polskiej Akademii Nauk!
Zwracam się do Państwa z gorącym apelem o poparcie akcji strajkowych zapowiadanych przez związki zawodowe reprezentujące polskich nauczycieli. Jako nauczyciele akademiccy i pracownicy naukowi, z niepokojem obserwujemy trwającą od wielu lat deprecjację zawodu nauczycieli i niedocenianie ich wkładu w rozwój naszego kraju. Żenująco niski poziom wynagrodzeń nauczycieli jest tylko jednym, ale mocno odczuwanym, objawem tego zjawiska.
Inwestycje w nauczycieli i edukację, podobnie jak w badania naukowe i szkolnictwo wyższe, to najbardziej efektywne formy inwestowania w rozwój naszego kraju. Są one jednak zaniedbywane i niedoceniane przez obecne władze polityczne, co będzie miało negatywne, wieloletnie skutki dla Polski.
Z oburzeniem przyjąłem próby dzielenia i antagonizowania środowiska nauczycieli, podejmowane przez niektóre media i polityków, w odniesieniu do postulatów zgłaszanych przez ZNP i inne związki nauczycieli, a także nieuzasadnione opinie, że nauczyciele akademiccy nie popierają postulatów płacowych i form protestu nauczycieli pozostałych szczebli kształcenia.
Nauczyciele i Wychowawcy: przedszkoli, szkół podstawowych i średnich – jesteśmy z Wami i popieramy Wasze słuszne żądania! Od Was zależy jaka będzie jakość kandydatów na studia wyższe i jaki będzie kapitał ludzki i społeczny naszego kraju.
Wasze zwycięstwo w obecnym sporze, będzie także naszym zwycięstwem! […]
Cały post „NAUKOWCY POLSKIEJ AKADEMII NAUK popierają akcję strajkową nauczycieli” – TUTAJ
Źródło: www.sliwerski-pedagog.blogspot.com
*Pod apelem podpisało się (także za pośrednictwem internetu) 125 osób. Prof. Śliwerski zajmuje na tej liście 102 pozycję. Uwagę zwraca wcale nie taka mała ilość osób (12 – prawie 10%) , które nie zgodziły się na ujawnienie ich danych osobowych… [Źródło: www.petycjeonline.com ]
Foto: www.plus.nto.pl
Poniżej przytaczamy fragment porannego news’a ze strony portalu ONET:
[…] Zalewska przypomniała dziś rano w radiowej Jedynce, że „szanując wolę strajkujących do tego, by strajkować”, rząd zmienił rozporządzenia w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego i matur). Dają one możliwość powołania do zespołu nadzorującego przebieg egzaminów nauczyciela z innej szkoły, a także osoby mające kwalifikacje pedagogiczne.
Zapytana o to, ile osób zgłosiło się w tym momencie do pomocy przy egzaminie gimnazjalnym, Zalewska odpowiedziała, że jest to „kilka tysięcy osób”. Dodała przy tym, że wciąż można zgłaszać gotowość do pomocy przy przeprowadzaniu egzaminów. – Zapraszamy dzisiaj do godz. 24 wszystkich nauczycieli z przygotowaniem pedagogicznym do tego, by na wszelki wypadek zgłosili się do kuratorium – powiedziała.
Minister edukacji dodała, że „wierzy głęboko” w to, że egzaminy uda się przeprowadzić. – Mamy sygnały dobre, tzn. że dyrektorzy nawet w szkołach, w których odbywa się strajk, jednak organizują się w taki sposób, żeby egzaminy się odbyły – poinformowała. […]
Cała informacja „Anna Zalewska: kilka tysięcy osób zgłosiło się do pomocy przy egzaminach” – TUTAJ
Źródło: www./wiadomosci.onet.pl










