
Archiwum kategorii 'Aktualności'
Portal na:Temat zamieścił informację, której tytuł jest wszystkomówiący: „Powstał fundusz dla strajkujących nauczycieli. Jest konto, na które można wpłacać pieniądze”. Poniżej przytaczamy jej pierwszą część:
Stajemy po stronie nauczycieli także z wdzięczności za to, że codziennie wspierają nasze dzieci i wnuki. Teraz to oni potrzebują naszego wsparcia. Okażmy im pomoc, solidarność. Walczą o lepszą szkołę, o lepszą Polskę” – czytamy w oświadczeniu społecznego komitetu, który zdecydowały o utworzeniu funduszu strajkowego, mającego wspomóc protestujących nauczycieli.
Inicjatorzy Społecznego Komitetu „Wspieram Nauczycieli”
Udział w Społecznym Komitecie Wspieram Nauczycieli zadeklarowali – jak podaje oko.press – dr Henryka Bochniarz, Hanna Bortnowska, prof. Jerzy Bralczyk, Wojciech Chmielarz, prof. Andrzej Friszke, Sylwia Gregorczyk-Abram, Zbigniew Hołdys, Szymon Hołownia, prof. Maria Janion, Joanna Kos-Krauze oraz Czesław Mozil,
Są w nim także prof. Lech Mankiewicz, Wojciech Maziarski, Katarzyna Nowak-Zawadzka (Nauczyciel Roku 2015), Piotr Pacewicz, Paweł Pawlikowski, Krystyna Starczewska, prof. Adam Strzembosz, Monika Strzępka, Olga Tokarczuk, Wanda Traczyk-Stawska, prof. Łukasz Turski, Marcin Wicha czy Jacek Żakowski.
Członkowie komitetu wytłumaczyli, dlaczego zdecydowali się wesprzeć nauczycieli. „Z wdzięczności za to, że codziennie wspierają nasze dzieci i wnuki. Teraz to oni potrzebują naszego wsparcia” – wyjaśnił komitet w swojej odezwie. Jego członkowie wyrażają solidarność ze strajkującymi nauczycielami także w imię najlepiej pojętego patriotyzmu, czyli troski o przyszłość Polski.[…]
Numer konta funduszu strajkowego to: 13 1240 5934 1111 0010 8960 6877
Źródło: www.natemat.pl
I jeszcze post z profilu-bloga Ewy Radanowicz – także z minionej nocy:
Wczoraj w telewizji …
Wczoraj w telewizji, z ust „poważnych” ludzi świata nauki i polityki usłyszałam takie oto słowa „Jeśli nauczyciele odmówią klasyfikowania i promocji uczniów to przecież można zmienić rozporządzenia i dyrektorzy to zrobią…”
Rety! Może zwolnijmy wszystkich nauczycieli i dyrektorzy zrobią wszystko !!!
Ludzie! Jakieś granice rozsądku powinny wszystkich obowiązywać! Zarzuca się nauczycielom, ze szafują dziećmi ale mam wrażenie, że już dla wszystkich dzieci i jakość w edukacji stała się bez znaczenia i można zrobić wszystko, żeby tylko jedni drugim „coś” udowodnili …
APELUJĘ O ROZSĄDEK I ROZWAGĘ!
APELUJĘ O TO, ŻEBY WSZYSCY! Z NACISKIEM NA WSZYSCY! PAMIĘTALI, ŻE SZKOŁA JEST DOBREM NARODOWYM I TRZEBA ROZMAWIAĆ, ROZMAWIAĆ, ROZMAWIAĆ AŻ DOJEDZIEMY DO POROZUMIENIA !!!
DZISIAJ POTRZEBNA JEST NOWA SZKOŁA PUBLICZNA!
SZKOŁA WOLNA OD EGZAMINÓW, PRESJI I WYŚCIGÓW SZCZURÓW!
DBAJMY O DZIECI, NAUCZYCIELI I RODZICÓW, BO TO ONI BĘDĄ WPŁYWAĆ NA PRZYSZŁOŚĆ NASZEJ OJCZYZNY ???
NIGDY NIE MYŚLAŁAM, ZE DOCZEKAM CZASÓW KIEDY BĘDZIE TAK DUŻA ZGODA SPOŁECZNA NA TO, ŻEBY POCHYLIĆ SIĘ NAD EDUKACJĄ … ALE NADESZŁY I SĄ ? NIE ZMARNUJMY TEGO TYLKO DLATEGO, ŻEBY SOBIE „COŚ” UDOWADNIAĆ ???
Rodzicom i wszystkim ludziom dobrej woli dziękuję, że wspierają głos nauczycieli! To bardzo ważne w tej trudnej sytuacji
Źródło: www.facebook.com/Ewa-Radanowicz-blog
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty
Poniżej przytaczamy (w całości) wpis, jaki się po północy pojawił na fanpage OSKKO
Dziś i wczoraj miałem wiele rozmów telefonicznych i na żywo z dyrektorami… Jak nigdy. A dyrektorzy mówili głównie o nauczycielach i swoich uczuciach w czasie trwającego protestu.
Dotknęło mnie jedno – nie było ani jednej osoby, która by nie rozmawiała jak ktoś dotknięty wręcz traumą, czułem się jakbym miał do czynienia z uczestnikami licznych pogrzebów. Wszyscy są przytłoczeni, jest im niezwykle ciężko, nie leży w ich naturze unikanie pracy z uczniami i nauczycielami. Nigdy tego nie robili. Wszyscy też mówili, że masę energii kosztuje ich wspieranie nauczycieli. Że potem sami potrzebują wsparcia.
Każdy uczestnik strajku co dzień traci z budżetu domowego ponad 100PLN… My to wiemy, wiemy jak obawiają się rodziny nauczycieli. Sami braliśmy udział w strajkach nauczycielskich w latach 90. Wysłuchałem też relacji o tym co przeżywają nauczyciele szkół, w których strajk, protest nie doszedł do skutku. Z powodów proceduralnych, ze względu na wyniki głosowań… Wszyscy mówią, że czują się podle i mają głębokie wyrzuty sumienia.
Generalnie – czy ktoś protestuje, czy nie – każdy silnie to przeżywa, nie znajduje sposobu by się wydobyć z matni rozważań, trudnych wyborów, niezgodności tego co się dzieje, z tym co chcieliby robić nauczyciele, w zgodzie ze swym powołaniem i pasją.
Nie ma nikogo, kto lekce by sobie ważył to co się dzieje. Wszyscy są zmęczeni wyjątkowo i ponad normę.
Szanowni Państwo
To już czwarty dzień strajku nauczycieli. Na bieżąco go dla Państwa relacjonujemy, zbierając w jednym miejscu informacje ze wszystkich zakątków Polski. Opisujemy strajk z perspektywy rodziców, uczniów i nauczycieli. Sprawdzamy, jak w kryzysowej sytuacji radzą sobie kuratorzy i urzędnicy.
Egzaminy zgodnie z planem
Za nami drugi dzień egzaminów gimnazjalnych, które ze względu na strajk organizowane są w ekstremalnych warunkach. W czwartek w całej Polsce 355 tys. gimnazjalistów udało się zgodnie z planem na egzaminy z matematyki i przedmiotów przyrodniczych.
Jedną z trzech szkół, w których w środę nie udało się przeprowadzić części egzaminów, jest placówka w podpoznańskich Owińskach. Dyrektorkę placówki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych zaatakowały „Wiadomości” TVP. Zrobiły to w zdumiewający sposób: wyciągnięto jej oświadczenie majątkowe. – W oświacie można zarabiać przyzwoicie – komentował na antenie Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej, który jest prezesem Związku Pisarzy Katolickich.
W końcu mamy jakąś sprawę, w której Związek Nauczycielstwa Polskiego i Ministerstwo Edukacji Narodowej są dość zgodne. Chodzi o dopuszczenie maturzystów do egzaminu dojrzałości. Stanęło pod znakiem zapytania, bo ze względu na strajk nauczyciele mogliby nie zdążyć z wystawieniem im ocen. Nikt nie chce, by w tej historii ucierpieli uczniowie.
Nauczyciele mają wsparcie
„DZIENNIK ZACHODNI”: Dostaliśmy dziś (10 kwietnia) mocny, dobry i mądry głos nauczyciela pracującego w liceum, z prośbą o publikację.
Redakcja „Obserwatorium Edukacji:” uznała, że list ten winien byś upowszechniony także i wśród naszych Czytelników. Poniżej zamieszczamy (za DZ) wybrane fragmenty tego listu. Śródtytuły pochodzą od redakcji DZ:
Dziś dzień egzaminów gimnazjalnych i zarazem trzeci dzień naszego strajku. Jest to sytuacja trudna tak dla rodziców, jak i dla nauczycieli. Chyba wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Jako nauczyciel chcę uczyć i wychowywać. Z pracy tej, która nie kończy się dla nas mnie wraz z zamknięciem sali lekcyjnej, czerpię jeszcze radość i satysfakcję. Ale jest ona też środkiem do utrzymania mojej rodziny – moich dzieci.
Nauczyciel ma prawo
Nauczyciel, podobnie jak przedstawiciele innych zawodów, również ma prawo korzystać z praw przysługujących wszystkim ludziom – w tym prawo do zaprotestowania, do sprzeciwu. Choć jest to (potocznie mówiąc) zawód „ze społeczną misją”, to jednak prawa człowieka, zapisane choćby w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 r., nie wykluczają go.
Nauczyciel też chce, aby respektowano jego „prawo do słusznych i godnych warunków pracy”, „do słusznego i zadawalającego wynagrodzenia zapewniający jemu samemu i jego rodzinie byt odpowiadający ludzkiej godności” (Art. 23, p.1 i 3). […]
Kłamstwa o zarobkach nauczycieli
Kolejna konferencja prasowa członków kierownictwa MEN i szefa CKE
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska – Dla ponad 350 tys. uczniów III klas gimnazjalnych z 7,3 tys. szkół w kraju w czwartek rozpoczął się drugi dzień egzaminu gimnazjalnego. Wszystkie szkoły w Polsce przystąpiły do egzaminów.
Videorelacja z konferencji – TUTAJ
Źródło: www.facebook.com/Ministerstwo.Edukacji.Narodowej
Prezes ZOŁ ZNP Marek Ćwiek wystosował list do nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkół z województwa łódzkiego:
Prezes ZNP podkreślił, że strona związkowa oczekuje na nowe otwarcie. Jednak na stole musi znaleźć się coś więcej niż dotychczasowe porozumienie podpisane z „Solidarnością”, bowiem takiego porozumienia strona związkowa nie podpisze.
Sławomir Broniarz zapowiedział, że zgodnie z uchwałą Prezydium ZG ZNP powołany zostanie Fundusz Strajkowy. Na Fundusz składać się będą wyłącznie środki społeczne, zebrane w ramach zbiórki prowadzonej przez komitet obywatelski. Celem Funduszu jest wsparcie tych, którzy na trwającym strajku najwięcej stracą finansowo. Szczegóły zaprezentowane zostaną na konferencji prasowej o godz. 12.30 w Centrum Nauki Kopernik.
Prezes ZNP wyraził gorące podziękowania za społeczny odbiór akcji, za zrozumienie, liczne dowody sympatii i wyrazy poparcia. Szczególne podziękowania skierował do strajkujących:
„Po raz kolejny chciałbym podziękować wszystkim strajkującym i stwierdzić, że ten kolejny dzień strajku, kolejny dzień egzaminów jest także kolejnym dniem próby. Niczego nie wygaszamy, niczego nie hamujemy, apelujemy o to, abyśmy byli razem, abyśmy we wspólnym, skonsolidowanym działaniu pokazali, że wartością nadrzędną jest godność zawodu nauczycielskiego, jest także troska o jakość, jest także troska o naszych uczniów, absolwentów, tych, którzy są naszymi podopiecznymi.”
Jednocześnie poinformował o antynauczycielskich i antystrajkowych działaniach kuratoriów oświaty, zbierających w szkołach informacje o liczbie pracowników, którzy przyłączyli się do protestu oraz żądających dostarczenia imiennych list strajkujących. Są to działania niezgodne z obowiązującym prawem i noszące znamiona mobbingu, szykan i próby zastraszania środowiska, dlatego ZNP wzywa do zaprzestania tych działań.
Videorelacja z konferencji prasowej prezesa S. Broniarza – TUTAJ
Źródło: www.znp.edu.pl
Szanowni Państwo,
za nami trzeci dzień strajku nauczycieli – od rana prowadziliśmy dla Państwa relację opisującą sytuację w różnych zakątkach kraju. Publikowaliśmy głosy uczniów, rodziców i nauczycieli.
Egzaminy się odbyły…
Bezspornie najważniejszym wydarzeniem dnia był egzamin gimnazjalny, do którego podeszło ponad 355 tys. uczniów. Do ostatniej chwili jego przebieg stał pod potężnym znakiem zapytania. Dyrektorzy szkół w popłochu szukali ochotników, którzy zasiedliby w komisjach egzaminacyjnych i nadzorujących.
W Bydgoszczy do pomocy ruszyli: katecheci, emeryci, strażacy i rodzice. – Te osoby oddały przysługę ojczyźnie – mówi Mikołaj Bogdanowicz (PiS), wojewoda kujawsko-pomorski.
Dyrektorka jednej z poznańskich szkół tak mówiła naszej dziennikarce Natalii Mazur: „W naszej szkole pomogły matki. Nasze własne matki, wielu z nas jest przecież dziećmi nauczycieli. Emerytki – honorowo – nie chciały przyjść za pieniądze: 15 zł za godzinę brutto. Zgodziły się dopiero na wolontariat.”
… chociaż nie wszędzie.
Foto:Andrzej Szablewski [www.sobieski.krakow.pl]
Agata Kornhauser-Duda podczas obchodów 135-lecia II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
Nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie napisali list otwarty do Pierwszej Damy. Agata Kornhauser-Duda to była nauczycielka w tej szkole.
Poniżej przytaczamy ów list bez skrótów:
List otwarty do Koleżanki, Pierwszej Damy, Pani Agaty Kornhauser –Dudy.
Zwracamy się do Ciebie pragnąc wyrazić nasz żal, rozczarowanie i narastający gniew. Decyzja o rozpoczęciu strajku w dniu 8 kwietnia 2019 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, nie była dla nas łatwa.
Przez długi czas mogłaś liczyć na nasze wsparcie. Cieszyliśmy się Twoim sukcesem, a nawet byliśmy dumni, że mogliśmy z Tobą pracować. Tym większe jest nasze rozgoryczenie Twoim brakiem solidaryzmu ze środowiskiem nauczycielskim, z którego się wywodzisz i do którego tak często deklarujesz swoje przywiązanie. W obliczu obecnego kryzysu, związanego nie tylko ze strajkiem nauczycieli, lecz także z całkowitym załamaniem systemu szkolnictwa, a w konsekwencji podzieleniem i skłóceniem nauczycieli, rodziców oraz uczniów, nie możemy już dłużej milczeć.
Czujemy wstyd i upokorzenie, będąc zmuszonymi do tłumaczenia się, w jaki sposób traktujesz całe środowisko nauczycielskie, a między innymi nas, swoje koleżanki i kolegów, wyrażając milczeniem aprobatę dla destrukcyjnych działań i przekłamań rządu, w obliczu największego powojennego kryzysu edukacji. Jesteśmy zbulwersowani sposobem, w jaki degradowany jest cały system szkolnictwa, tak ciężko wypracowany przez ostatnie dekady. Czy naprawdę nie czujesz potrzeby zabrania głosu w naszej obronie i przeciwstawienia się medialnej fali nienawiści uderzającej w godność zawodu nauczyciela?
Szanowna Pierwsza Damo, nauczyciele V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie w sposób precyzyjny wypunktowali najważniejsze kwestie oświatowe, pod którymi i my się podpisujemy. Chcemy wierzyć, że nasz list i zawarte w nim emocje skłonią Panią do przemyśleń i podjęcia stosownych działań. W obecnej sytuacji nazwa „Szkoła Prezydencka”, która wyróżniała nas spośród innych placówek, przestała już być powodem do chluby.
Chcielibyśmy też podkreślić, że nasz list nie jest inspirowany przez nikogo z zewnątrz.
„Semper fidelis” (Zawsze wierny)
Strajkujący Nauczyciele
II Liceum Ogólnokształcącego
im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie









