Archiwum kategorii 'Aktualności'

Foto: PAP/Tomasz Gzell [www.polskieradio24.pl]

 

 

Rząd zaproponował dziś strajkującym nauczycielom zwiększenie pensum o 2 godziny i proporcjonalne podniesienie pensji zasadniczej o ok. 125 zł w przypadku nauczyciela dyplomowanego od września 2020 roku.

 

Nowa propozycja ZNP i FZZ złożona podczas rozmów 18 kwietnia to rozłożenie na raty 30% wzrostu wynagrodzenia zasadniczego w 2019 roku
–1.01: 5%
–1.09: 9,6%
oraz
–1.10: 5%
–1.11: 5%
–1.12: 5%

 

Sławomir Broniarz poinformował także, że jako mediatorów zaproponował profesorów B. Śliwerskiego i M. Konopczyńskiego. Propozycja ta została odrzucona przez stronę rządową.

 

 

Źródło: www.znp.edu.pl



Foto: www.portaloswiatowy.pl

 

 

Jeszcze jedno „znalezisko” z sieci, także nadesłane przez znajomego (nie tylko z fb) do redakcji „Obserwatorium Edukacji”

 

 



Foto: www.gazetawroclawska.pl

 

Anna Zalewska „sprzed lat”...

 

 

Oto „znalezisko” z sieci, które znajoma (nie tylko z fb) nauczycielka przysłała do redakcji OE:

 

 

 

 

Zobacz także: „Była trochę zwariowanym nauczycielem, z pasją”. Min. Zalewska uczyła w tej szkole, dziś szykują tu strajk   –   TUTAJ



 

Z powodu zablokowania możliwości zamieszczania nowych materiałów (panel administracyjny OE stał się celem cyberataku – od wczesnego przedpołudnia 16 kwietnia do teraz) nie mogliśmy informować o bieżących wydarzeniach, także tych związanych ze strajkiem nauczycieli.

 

 

Zaczynamy od najnowszego (z 18 kwietnia) Newslettera „Gazety Wyborczej”, nadsyłanego na adres redakcji OE:

 

Szanowni Państwo,

Za nami już 11. dzień ogólnopolskiego strajku w oświacie. Choć dziś zgodnie z planem nie odbywałyby się już lekcje, bo dzieci mają przerwę świąteczną, protestujący nauczyciele stawili się w przedszkolach i szkołach.

 

Tak jak od początku trwania strajku przez cały dzień zbieraliśmy dla państwa najważniejsze związane z nim wydarzenia w specjalnej relacji

 

W czwartek doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli rządu ze związkowcami. Zarówno rząd, jak i nauczyciele przedstawili nowe propozycje, nie doszło jednak do kompromisu. Związkowcy nie akceptują propozycji podwyżki w zamian za wydłużenie pensum o dwie godziny, a rząd nie odniósł się do propozycji rozłożenia 30-proc. podwyżki na sześć rat w 2019 r. 

 

Ale właściwie nie powinniśmy być zaskoczeni tym, że rząd nie ustępuje. Opublikowana przez rząd aktualizacja programu konwergencji nie pozostawia wątpliwości: rząd nie przewiduje pieniędzy dla strajkujących nauczycieli. Wszystkie dodatkowe dochody pochłoną koszty „piątki Kaczyńskiego”. 

 

Tymczasem atmosfera w strajkujących placówkach jest napięta. – Nasze gimnazjum było największe w mieście. Z 90 nauczycieli zostało 30. Wiele osób musiało zmienić pracę, część z nas pracuje w trzech szkołach, żeby wypełnić etat.

 

Czytaj dalej »



 

Szanowni Państwo,

to już ósmy dzień ogólnopolskiego strajku w oświacie. Przez cały dzień prowadziliśmy dla państwa relację, w której zbieraliśmy najważniejsze informacje napływające do nas z całej Polski.

 

 

W poniedziałek rozpoczął się pierwszy w historii egzamin ósmoklasisty

W większości szkół przeprowadzany był podobnie jak egzamin gimnazjalny bez udziału strajkujących nauczycieli, a ze wsparciem katechetów, leśników, strażaków czy urzędników. Mimo to – jak poinformowała minister Anna Zalewska – wszędzie odbył się bez przeszkód.

 


Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 260 w Warszawie wpisali się na listę strajkową, a tym samym nie zasiedli w komisjach egzaminacyjnych.  – To była bardzo trudna decyzja. Do ostatniej chwili się wahaliśmy. Płakać się chce, że nie ma nas teraz z naszymi uczniami
– mówili „Wyborczej”.

 

 

Szkoły jakoś sobie poradziły, problem miało za to Ministerstwo Edukacji Narodowej. Padł System Informacji Oświatowej, w który MEN kazało – po raz pierwszy w tym roku – wpisywać dyrektorom szkół protokół z przebiegu egzaminu ósmoklasisty.

 

 

Dziurawe koło ratunkowe

Przeprowadzenie egzaminów to olbrzymi problem dla dyrektorów szkół. Jolanta Gajęcka, dyrektorka krakowskiej SP nr 2 mówi o tym tak: – Rzucili nam dziurawe koło ratunkowe. Stoją na brzegu i przekonują, że wszystko jest w porządku. Jak już nikt nie będzie patrzył, ktoś utonie. I niestety będzie to dyrektor szkoły.

 


I prawdziwe wsparcie

O tym, jak może skończyć się porażka przy przeprowadzeniu egzaminu przekonała się w zeszłym tygodniu dyrektorka szkoły dla niewidomych w Owińskach. Zaatakowały ją „Wiadomości” TVP. Jeden z publicystów, na co dzień prezes Związku Pisarzy Katolickich, wyciągnął jej oświadczenia majątkowe. Mówił o oszczędnościach i mercedesie.


Finał?
Teraz dyrektorka otrzymuje wsparcie z całej Polski.

 

Czytaj dalej »



Foto:www.facebook.com/Ministerstwo.Edukacji.Narodowej/

 

Anna Zalewska podczas dzisiejszej konferencji prasowej

 

 

Dziś, w ósmym dniu strajku nauczycieli, MEN poinformowało, że 377 tys. uczniów w prawie 13 tys. szkół podstawowych przystąpiło do pierwszego, z przewidzianych trzech. egzaminu ósmoklasisty. Był to egzamin z języka polskiego.

 

Oto fragmenty z informacji Anna Zalewska: padają niepokojące deklaracje”, zamieszczonej na portalu ONET.PL :

 

[…] – W przestrzeni medialnej z ust przedstawicieli związków zawodowych padają niepokojące deklaracje – oświadczyła minister Anna Zalewska, odnosząc się na konferencji prasowej do pytań o przebieg matur ze strajkiem nauczycieli w tle. – Myślę, że w tym tygodniu rodzice będą rozmawiać z dyrektorami szkół, jeżeli będą zaniepokojeni. Matura przebiegnie, mam nadzieję, bez zakłóceń – podkreśliła.

-Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbyły się zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem, bez jakichkolwiek zakłóceń – powiedziała minister. – Chcemy po pierwsze: pogratulować uczniom pierwszego dnia. (Po drugie) podziękować dyrektorom, nauczycielom, tym nauczycielom, którzy są przy swoich uczniach, wolontariuszom, kuratorom i wojewodom – dodała.

 

Czy MEN przewiduje kary dla nauczycieli, jeśli matury się nie odbędą? – System edukacji jest zdecentralizowany w Polsce. Każdy ma swoją odpowiedzialność. MEN nie ingeruje wprost w życie szkoły. Kompetencje każdego są opisane w przepisach. Wszystko w tej chwili w rękach dyrektorów – wskazała Zalewska.[…]

 

W przestrzeni medialnej z ust przedstawicieli związków zawodowych padają niepokojące deklaracje – wskazała minister Zalewska, odnosząc się na konferencji prasowej do pytań o przebieg matur ze strajkiem nauczycieli w tle. – Myślę, że w tym tygodniu rodzice będą rozmawiać z dyrektorami szkół, jeżeli będą zaniepokojeni. Matura przebiegnie, mam nadzieję, bez zakłóceń – podkreśliła.[…]

 

 

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl

 

 

Wypowiedź minister Anny Zalewskiej podczas dzisiejszej konferencji prasowej na fanpage MEN    TUTAJ



Foto: BSP Nr 2

 

Wejście do zamkniętej z powodu strajku Bursy Szkolnictwa Ponadpodstawowego Nr 2 w Krakowie

 

 

Oto fragment artykułu „Strajk nauczycieli 2019. Sławomir Broniarz wyjaśnia, co nauczyciele robią w weekend”, zamieszczonego na portalu WIRTUALNA POLSKA:

 

-Jeżeli placówki funkcjonują w reżimie tygodniowym*, to nauczyciele tam strajkują – powiedział Sławomir Broniarz. Przewodniczący ZNP przyznał, że pozostali pedagodzy mają po prostu wolne. Skrytykował również propozycję premiera Mateusza Morawieckiego. […]

 

W ocenie przewodniczącego ZNP poniedziałkowy egzamin ósmoklasisty może przebiec bez większych przeszkód, bo dyrektorzy „stają na głowie”, by tak było. Zaznaczył jednak, że nie wszystkie osoby, które zasiądą w komisjach, są do tego uprawnione.

 

 

Cała informacja „Strajk nauczycieli 2019. Sławomir Broniarz wyjaśnia, co nauczyciele robią w weekend”    –   TUTAJ

 

 

Źródło: www.wiadomosci.wp.pl

 

 

*”W reżimie tygodniowym” pracują nauczyciele w bursach oraz internetach specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i ośrodków socjoterapii.

 

 

 

Zobacz także: „Strajk nauczycieli coraz poważniejszy. Uczniowie musieli opuścić bursę i szukać dachu nad głową”   –  TUTAJ



Foto: www. glos.pl

 

  Konferencja prasowa prezesa Sławomira Broniarza – 12 kwietnia 2019 r.

 

ZNP chce przerwać rządową grę na czas” – to tytuł artykułu Joanny Ćwiek, zamieszczonego w dzienniku „Rzeczpospolita”. Oto jego fragmenty:

 

Związkowcy domagają się od rządu jak najszybszego podjęcia działań zmierzających do zakończenia strajku. Przepychanki między rządem z strajkującymi nauczycielami trwają już piąty dzień. I nic nie wskazuje na to, że szybko się zakończą. Rząd nadal próbuje przeczekać moment najsilniejszego oporu ze strony pedagogów. A zlekceważeni i konsekwentnie ignorowani nauczyciele powoli tracą ducha walki.

 

W tej sytuacji, mimo wcześniejszych zapowiedzi, Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecydował o niezawieszaniu działań na okres świąt. – Prezydium Zarządu Głównego ZNP podjęło uchwałę o kontynuowaniu strajkupowiedział podczas konferencji prasowej Sławomir Broniarz. […]

 

Przeciąganie protestu w czasie to także problem z maturami. Coraz więcej szkół średnich informuje, że jeśli będzie się on przedłużał, uczniowie mogą być nieklasyfikowani i tym samym nie dopuszczeni do egzaminu. – Tam, gdzie rady pedagogiczne podejmują uchwały o nieklasyfikowaniu, siłą rzeczy nie będzie klasyfikacji uczniów w tym czasiemówił Broniarz w czasie konferencji.[…]

 

Cały artykuł „ZNP chce przerwać rządową grę na czas”    –    TUTAJ

 

 

Źródło: www.rp.pl

 



Foto: www.booking.com/hotel/pl

 

 

Dziś, w Hotelu Ambasador Premium w Łodzi spotkali się na Ogólnopolskiej Konferencji „Od Nauczenia do Uczenia się – Daltońskie Inspiracje” nauczyciele i dyrektorzy szkół i przedszkoli, którzy już realizujący, lub są zainteresowani wprowadzaniem do swej codziennej praktyki edukacyjnej elementy systemu Halen Parkurst, nazwanego Planem Daltońskim – od nazwy miasta Dalton, gdzie twórczyni tego systemu  pracowała w szkole średniej.

 

 

 

W jednej z hotelowych sal konferencyjnych zasiadła ponad setka uczestniczek i uczestników pierwszego dnia tej konferencji, aby wysłuchać sześciu wykłado-gawęd zaproszonych ekspertów-praktyków oraz siedmiu prezentacji przedstawicieli szkół i przedszkoli, realizujących – w różnym zakresie – edukację według metody Planu Daltońskiego. Jutro drugi dzień konferencji – zajecia warsztatowe w SP nr 137 i PP nr 152 na łódzkim osiedlu Retkinia.

 

 

 

Uczestnicy konferencji tuż przed jej rozpoczęciem potwierdzają swoją obecność i otrzymują identyfikatory oraz materiały konferencyjne.

 

 

 

Konferencję otworzyli i powitali wszystkich jej uczestników inicjatorzy i organizatorzy tego przedsięwzięcia – Anna i Robert Sowińscy.

 

 

Więcej informacji (i zdjęć) o przebiegu pierwszego dnia „Daltońskich Inspiracji” znajdziecie Szanowni Czytelnicy w relacji, którą zamieścimy w „Obserwatorium Edukacji” na początku przyszłego tygodnia.

 

 

Tekst i zdjęcia

Włodzisław Kuzitowicz



Portal na:Temat zamieścił informację, której tytuł jest wszystkomówiący: „Powstał fundusz dla strajkujących nauczycieli. Jest konto, na które można wpłacać pieniądze”. Poniżej przytaczamy jej pierwszą część:

 

 

Stajemy po stronie nauczycieli także z wdzięczności za to, że codziennie wspierają nasze dzieci i wnuki. Teraz to oni potrzebują naszego wsparcia. Okażmy im pomoc, solidarność. Walczą o lepszą szkołę, o lepszą Polskę” – czytamy w oświadczeniu społecznego komitetu, który zdecydowały o utworzeniu funduszu strajkowego, mającego wspomóc protestujących nauczycieli.

 

 

 

Inicjatorzy Społecznego Komitetu „Wspieram Nauczycieli”

 

 

Udział w Społecznym Komitecie Wspieram Nauczycieli zadeklarowali – jak podaje oko.press – dr Henryka Bochniarz, Hanna Bortnowska, prof. Jerzy Bralczyk, Wojciech Chmielarz, prof. Andrzej Friszke, Sylwia Gregorczyk-Abram, Zbigniew Hołdys, Szymon Hołownia, prof. Maria Janion, Joanna Kos-Krauze oraz Czesław Mozil,

 

Są w nim także prof. Lech Mankiewicz, Wojciech Maziarski, Katarzyna Nowak-Zawadzka (Nauczyciel Roku 2015), Piotr Pacewicz, Paweł Pawlikowski, Krystyna Starczewska, prof. Adam Strzembosz, Monika Strzępka, Olga Tokarczuk, Wanda Traczyk-Stawska, prof. Łukasz Turski, Marcin Wicha czy Jacek Żakowski.


Członkowie komitetu wytłumaczyli, dlaczego zdecydowali się wesprzeć nauczycieli. „Z wdzięczności za to, że codziennie wspierają nasze dzieci i wnuki. Teraz to oni potrzebują naszego wsparcia” – wyjaśnił komitet w swojej odezwie. Jego członkowie wyrażają solidarność ze strajkującymi nauczycielami także w imię najlepiej pojętego patriotyzmu, czyli troski o przyszłość Polski.[…]

 

 

Numer konta funduszu strajkowego to: 13 1240 5934 1111 0010 8960 6877

 

 

Źródło: www.natemat.pl