
Archiwum kategorii 'Aktualności'
Zrzut z ekranu [www.youtube.com]
Skrót relacji z manifestacji poparcia dla strajkujących nauczycieli w Łodzi, jaka odbyła się wczoraj (23 kwietnia) przed biurem Zarządu Okręgowego PiS w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 143:
Espresso Nowiny nr 102 (autor: Jarosław Płuciennik) – TUTAJ
Źródło: www.youtube.com
Korzystając z materiału zamieszczonego dziś na stronie EDUNEWS.PL, uzupełniamy wczorajszą relację z protestu przed gmachem MEN o informację o ważnym akcie tego protestu:
Foto:www.facebook.com/anna.schmidtfic
Anna Schmidt-Fic – nauczycielka matematyki w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu
[…] Podczas wczorajszej manifestacji Anna Schmidt-Fic, nauczycielka matematyki z Poznania i działaczka nauczycielskiego ruchu „Protest z Wykrzyknikiem”, odczytała list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Został on udostępniony w formie petycji NIE DLA OKRĄGŁEGO STOŁU PREMIERA MORAWIECKIEGO, którą może podpisać każdy obywatel (kliknij tutaj). Ze względu na bliski termin wydarzenia warto go upowszechnić w całości:
Szanowny Panie Premierze!
Z głębokim rozczarowaniem obserwujemy postępowanie polskiego rządu wobec konfliktu społecznego, którego wyrazem jest strajk nauczycieli. Zamiast poważnych prób rozwiązania problemów podnoszonych przez nauczycieli widzimy jedynie pozorowanie działań. Z jednej strony mamy brak autentycznego dialogu ze stroną związkową, z drugiej – całkowicie chybiony pomysł zwołania ad hoc spotkania na Stadionie Narodowym.
W sytuacji nabrzmiałego konfliktu pomiędzy rządem a nauczycielami, w trakcie trwającej akcji strajkowej nie ma miejsca na rozmowy na tematy wykraczające poza przedmiot sporu. Zbudowanie trwałego i nowoczesnego systemu oświatowego to zadanie, którego nie można zrealizować podczas jednodniowego happeningu nazwanego „okrągłym stołem”.
Przeprowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reforma pokazuje, jak destruktywne dla funkcjonowania szkół są zmiany wprowadzane pośpiesznie, bez przygotowania i wbrew krytycznej opinii dużej części środowiska edukacyjnego. Panie Premierze, wzywamy Pana do natychmiastowego podjęcia na forum Rady Dialogu Społecznego rzeczywistych negocjacji z przedstawicielami strajkujących nauczycieli i niepedagogicznych pracowników oświaty. To warunek konieczny, by jakiekolwiek zaproszenia strony rządowej mogły być traktowane jako autentyczny wyraz woli wspólnej pracy, a nie taktyczny wybieg mający tworzyć pozór otwartości na dialog.
Polskie dzieci i młodzież zasługują na najlepszy system oświatowy, a polska szkoła im tego obecnie nie zapewnia. Działania na rzecz zmiany powinny być podjęte jak najszybciej, ale domagamy się stworzenia odpowiednich warunków do wypracowania najlepszych rozwiązań. Potrzebny jest czas na określenie kluczowych zagadnień, opracowanie formuły i dobór uczestników debaty. Trzeba również założyć, że prace takiego forum nie ograniczą się do jednorazowego spotkania, a potrwają odpowiednio długo – podobnie jak obrady Okrągłego Stołu w 1989 r.
Szanowni Państwo,
to już 16. dzień ogólnopolskiego strajku w oświacie. Gdy 8 kwietnia zaczynałam dla Państwa przygotowywać te newslettery, chyba nikt nie przypuszczał, że strajk potrwa tak długo i – co nawet ważniejsze – nie będzie właściwie tracił na sile.
Najpierw wiadomość z ostatniej chwili i dobre wieści dla maturzystów.
Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy ogłosił: „Strajk trwa! Rząd nie zdał egzaminu. My, Nauczyciele, go zdaliśmy, bo dla nas Uczeń jest NAJWAŻNIEJSZY. Zdecydowaliśmy o wystawieniu ocen uczniom klas maturalnych i przystąpieniu do rad klasyfikacyjnych. Apelujemy do Dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych o zwołanie w możliwie najkrótszym terminie rad pedagogicznych.
Alarmujemy!
Przez trzy tygodnie rząd zaognił spór i nie zrobił nic, by miliony dzieci wróciły do szkół i przedszkoli.
Poświąteczny wtorek był bardzo gorącym dniem w edukacji.
Choć dzieci zostały jeszcze w domach – w związku z trwającą przerwą świąteczną – nauczyciele poszli dziś do szkół i przedszkoli, by kontynuować swój protest. W kilku miastach wyszli na ulice, towarzyszyli im też rodzice i uczniowie. Odbywały się spotkania komitetów międzyszkolnych, spotkała się także Rada Dialogu Społecznego.
Wszystkie najważniejsze wydarzenia i wypowiedzi nauczycieli oraz polityków zbieraliśmy dla Państwa w specjalnej relacji.
Manifestacje w całej Polsce
Największa manifestacja odbyła się w Warszawie. Brało w niej udział od kilku do nawet kilkunastu tysięcy nauczycieli z całej Polski. Sławomir Broniarz rozpoczął ją słowami: – To jest nasz nauczycielski protest. Nie damy sobie wmówić, że to na czyjeś zlecenie. – Strajk nie maleje, ale wręcz narasta. To chyba widać! Rząd milczy, nie słucha nas. Daje nam jeszcze większe paliwo do działania – mówili nauczyciele zgromadzeni przed Ministerstwem Edukacji Narodowej. Minister Annie Zalewskiej dziękowali. – Za to, że tak nas zjednoczyła. Dawno, a może nawet jeszcze nigdy, nie byliśmy tak solidarni.
W Poznaniu kilkaset osób przemaszerowało z pl. Mickiewicza na pl. Kolegiacki, by wręczyć list prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi. Strajkującym nie podoba się, że w ubiegłym tygodniu prezydent poradził im przerwanie protestu i odłożenie go do września. – Podtrzymuję swoje stanowisko. Zawieszenie strajku to rozsądne rozwiązanie. Poparcie społeczne dla niego gaśnie – mówi jednak „Wyborczej” Jaśkowiak.
W Gdańsku nauczycieli do strajku zagrzewali uczniowie. – Apeluję do nauczycieli: nie przerywajcie strajku. Nie ma miejsca na to, żeby się teraz złamać – mówił we wtorek w południe na manifestacji przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim Bartek Maliborski, maturzysta z VIII LO.
W Krakowie manifestacja odbyła się pod hasłem „Małopolscy nauczyciele – razem dla edukacji”.
– Nie możemy się poddać, bo przegramy walkę nie tylko o podwyżki, ale też o naszą godność – mówili uczestnicy manifestacji w Łodzi.
W Toruniu skandowali: „Edukacja to nie zabawa, a nasza wspólna sprawa”.
W Szczecinie najczęściej skandowanym słowem była „godność”.
Komunikat po posiedzeniu Prezydium ZG ZNP (23.04.2019)
Odpowiedzialność za los maturzystów w strajkujących w całej Polsce liceach i technikach spada na rząd. Decyzja o klasyfikowaniu należy do rad pedagogicznych.
Trwa akcja strajkowa!
Prezydium ZG ZNP – po przerwie – zbierze się w czwartek, 25.04 o godz. 9.00.
ZNP wyraża podziw dla tych strajkujących, którzy protestują trzeci tydzień! Jesteśmy razem!
Źródło:www. znp.edu.pl
X X X
Strajk Nauczycieli. Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy: „Będziemy klasyfikować uczniów”
Powstały kilka dni temu Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy poinformował, że podjął decyzję dotyczącą wystawiania ocen końcowych uczniom. – Po raz kolejny rząd polski nie zdał egzaminu. Zdaliśmy go my, nauczyciele, podejmując decyzję o tym, że klasyfikujemy uczniów – oznajmili przedstawiciele związku po zakończeniu obrad w warszawskim Centrum „Dialog”.
Członkowie Komitetu, którzy dziś po raz pierwszy uczestniczyli w spotkaniu ze stroną rządową, zaapelowali we wtorek, 23 kwietnia 2019, do dyrektorów szkół o niezwłoczne zwołanie rad pedagogicznych. Na razie nie wiadomo czy dyrektorzy odpowiedzą na apel. Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy zrzesza bowiem przede wszystkim nauczycieli, którzy nie należą do żadnych związków zawodowych. […]
Źródło: www.polskatimes.pl
X X X
A jak będzie w Łodzi?
„Obserwatorium Edukacji” pozyskało z bardzo dobrze poinformowanych źródeł informację, że dziś wieczorem odbyło się spotkanie przedstawicieli 43 komitetów strajkowych łódzkich szkół ponadgimnazjalnych, na którym reprezentanci wszystkich szkół ponadgimnazjalnych – z wyjątkiem 1 LO – opowiedzieli się przeciw zwoływaniu rad klasyfikacyjnych dla uczniów klas maturalnych.
Od głosu wstrzymali się przedstawiciele Zespołu Szkół Muzycznych, Zespołu Szkół Poligraficznych i ZSP nr 5 (Technikum Kolejowe)
W uzupełnieniu zamieszczonego już materiału „Suweren przyszedł pod MEN i trąbił na wuwuzelach w poparciu dla protestu nauczycieli”, informujemy o czynnym udziale łodzian w tej manifestacji:
Footo: www.facebook.com/znplodz/
Osobą prowadzącą całą manifestację, (konferansjerem) był Marek Ćwiek – prezes Zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP.
Foto:www.facebook.com/agata.debowska.
Wśród osób występujących znalazł się tam także, znany już nam z jego poprzednich aktywności, Bartek Rosiak – uczeń XII LO w Łodzi, członek-dysydent Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN.
W imieniu rodziców głos zabrały także dwie łodzianki, panie: Barbara Michalska – laureatka łódzkiego plebiscytu „Kobiety Niezwykłe 2019” w kategorii Edukacja oraz pani Aleksandra Dulas – prezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK
Foto: zrzut z ekranu transmisji [www.tvn24.pl]
Dziś, przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się manifestacja, która miała kierownictwu tego resortu i całemu rządowi zaświadczyć o powstaniu Nowego Frontu Jedności Narodu– jedności innych środowisk zawodowych, szkół wyższych, stowarzyszeń i niezliczonych ruchów nieformalnych, a przede wszystkim uczniów i ich rodziców ze strajkującymi nauczycielami.
Wydarzenie to „na żywo” transmitowała TVN24. Wszystkich, którzy nie mogli jej oglądać odsyłamy na internetową stronę tej stacji – TUTAJ
Polecamy także lekturę, zamieszczonej na portalu ONET relacji, zatytułowanej „Manifestacja nauczycieli przed siedzibą MEN. „Premierze, obserwujemy działania rządu z rozczarowaniem!” – TUTAJ
Oto informacja, zamieszczona wczoraj na fanpage Inicjatywa Polska:
Dzisiejsza propozycja rządu dla nauczycieli dowodzi, że Beata Szydło i Anna Zalewska prowadzą cyniczną grę „obliczoną” na upodlenie nauczycieli. „Obliczoną” piszemy w cudzysłowie, bo jak widać po prostym rachunku matematycznym, rząd ma problem z liczeniem. Propozycja podwyżki de facto OBNIŻA wynagrodzenie nauczycieli. Czy naprawdę oni wciąż myślą, że „ciemny lud to kupi”? Nie dajmy sobie wmówić, że ten strajk to zła wola nauczycieli!
Źródło:www.facebook.com/inicjatywapolska
Foto: Michał Łepecki / Agencja Gazeta [www.natemat.pl]
Poniżej przytaczamy – za portalem ONET – anonimowy list nauczycielki, jak można wywnioskować z jego treści, prawdopodobnie nie pracującej w szkole wielkomiejskiej:
Jestem nauczycielem z trzydziestoletnim stażem pracy pracującym z dziećmi ofiarnie. Do dzisiejszego strajku „byłam cicho”. Harowałam wiele godzin dodatkowo, pomagając dzieciom w trudnościach, wykładałam setki złoty na kupowanie materiałów do robienia pomocy do lekcji itd. Teraz kiedy rząd tak potraktował nauczycieli, powiedziałam STOP.
Tak naprawdę, my nauczyciele nie strajkujemy w imię pieniędzy. Chcemy przy okazji wykrzyczeć nasze bolączki, z którymi siedzieliśmy do tej pory cicho. Tylko że nikt tego nie słucha. Właściwie przy okazji tego strajku mówi się, że nauczyciele chcą tylko pieniędzy.
Wiemy, że przy okrągłym stole nikt nie powie, że nie mamy gabinetów do pracy w szkole, że użyczamy za darmo swoich prywatnych pokoi, że za własne pieniądze kupujemy materiały do wykonywania pomocy, że musimy używać w domu swoich sprzętów, wykonując pracę na rzecz uczniów, że szkolimy się za własne pieniądze, bo jak zwracamy się o nie w swoich placówkach, to ciągle słyszymy, że nie ma pieniędzy, że mamy w klasach stare lub najgorszej jakości meble, że mamy stare komputery itd. itd.
Wiemy, że przy okrągłym stole będą wypowiadać się nauczyciele, którym nic „nie dolega”. Takich tam wybiorą.
Ja wiem, że my nauczyciele możemy iść w każdej chwili na kasę do Biedronki. To jest zupełnie możliwe od ręki, bo mamy takie kompetencje.
Tylko, czy Pani z kasy z Biedronki może przyjść na nasze miejsce, stanąć przed uczniami, rodzicami, tablicą? Czy ma takie kompetencje? Czy da się tak łatwo nas wymienić?
Źródło: www.wiadomosci.onet.pl
Foto: www.tokfm.pl
Dziś rano, przed mikrofonem Radia TOK FM redaktor Jacek Żakowski rozmawiał z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem – oczywiście – na temat strajku nauczycieli i wczorajszych rozmów z przedstawicielami rządu. Oto fragmenty tekstu, zamieszczonego na stronie Radia TOK FM:
-Ciągle nie widać szans na porozumienie między rządem a protestującymi nauczycielami. W czwartek odbyły się kolejne rozmowy, ale skończyły się fiaskiem. Porozumienia jak nie było, tak nie ma. – We wtorek będziemy dyskutować o tym, co dalej ze strajkiem. Mamy trzy możliwości. Kontynuowanie tego, co jest, zawieszenie, a trzecie to strajk rotacyjny w różnych szkołach – powiedział w Poranku Radia TOK FM Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
-Musimy zebrać dane z całej Polski. Nie mamy gwałtownego spadku (liczby protestujących nauczycieli/szkół red.). Ubytek jest na poziomie 1200 jednostek z prawie 16 tysięcy strajkujących. Natomiast musimy zobaczyć, jakie są nastroje, opinie i koszty materialne. Odnosimy się też do determinacji tych szkół, które chcą strajkować – wyjaśniał szef ZNP
Jacek Żakowski pytał, czy w walce o przyszłość szkoły warto poświęcić tegorocznych maturzystów. Prowadzący przypomniał, że w wielu szkołach w Polsce nie odbyły się rady klasyfikacyjne, które powinny zatwierdzić oceny końcowe. Przez to uczniowie formalnie nie skończyli szkół średnich i nie mogą przystąpić do matury.
–Nie wiem, czy ten dylemat moralny będziemy w stanie rozstrzygnąć na czyjąkolwiek korzyść. Nauczyciele mają prawo nie klasyfikować uczniów. To będzie problem natury moralnej – odpowiadał Broniarz.
Jak mówił, jego osobista postawa jest „pro uczniowska, pro tegoroczni maturzyści”. – To ogromny dylemat moralny, przed którym stoi każdy nauczyciel. O tym też będziemy rozmawiali we wtorek. Nie wiem, czy miałbym taką odwagę, by zablokować moim uczniom dostęp na studia. Zastanawiamy się, czy rząd będzie skłonny zmienić rekrutację na studia, czy przerzuci całą winę na nauczycieli. Mamy wrażenie, że rząd idzie na totalne zwarcie – ocenił szef ZNP […]
Więcej – w tym podkast całej rozmowy redaktora Jacka Żakowskiego z prezesem Sławomirem Broniarzem – TUTAJ











