
Archiwum kategorii 'Aktualności'
Foto: www.google.com
Na portalu money.pl znaleźliśmy bardzo interesującą informację: „Strajk nauczycieli to strata dla gospodarki. Od 15 do 156 mln zł każdego dnia”. Oto fragment tego tekstu:
Problem dla miliona rodziców i w skrajnym wariancie nawet 156 mln zł straty dla polskiej gospodarki. Każdego dnia. Jak wynika z szacunków money.pl, takie mogą być efekty protestu nauczycieli.
Skala strajku nauczycieli musi wymiernie wpływać na gospodarkę. Jak bardzo? Od 15 mln zł do nawet 156 mln zł dziennie – jak wynika z szacunków money.pl, tyle może kosztować strajk w przedszkolach i szkołach. To ewentualne utracone PKB Polski. Co warto podkreślić, wersja minimalna to nawet nie jest promil tego, ile polska gospodarka jest warta w ciągu roku. Wielomiesięczne strajki byłyby już jednak odczuwalnym ciosem.
W wariancie optymistycznym tydzień strajku to „tylko” 90 mln zł straty w PKB i 100 tys. osób uziemionych w domu. W wariancie pesymistycznym tydzień trwania strajku to strata dla gospodarki blisko 936 mln zł i ponad milion osób na urlopach. […]
Cały tekst „Strajk nauczycieli to strata dla gospodarki. Od 15 do 156 mln zł każdego dnia” – TUTAJ
Źródło: www.money.pl
Foto: L.Szymański/PAP [www.http://lodz.tvp.pl]
Oto kilka informacji zaczerpniętych z internetowej strony TV ŁÓDŹ
Według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego do strajku przystąpiło 1219 placówek oświatowych. W Łodzi strajkuje 316 miejskich placówek, w tym 115 przedszkoli.
Liczba ta jest nieco mniejsza niż liczba szkół, które opowiedziały się za protestem w referendum, wówczas było ich 1253.
– Niewykluczone, że do strajku we wtorek przystąpią kolejne szkoły i przedszkola, w zależności od tego, kiedy lokalne organizacje związkowe zgłosiły wejście w spór zbiorowy – mówi Krzysztof Burdyka z łódzkiego oddziału ZNP. […]
Cały tekst „ZNP: 84 procent szkół w regionie łódzkim przystąpiło do strajku” – TUTAJ
Źródło: www.lodz.tvp.pl
Zobacz także w TV TOYA:
Strajk ZNP – dzień pierwszy – TUTAJ
ZNP podsumowuje protest – TUTAJ
O podsumowanie pierwszego dnia akcji strajkowej poprosiliśmy Związek Nauczycielstwa Polskiego. Z prezesem okręgu łódzkiego, Markiem Ćwiekiem rozmawiała nasza reporterka Sylwia Królikiewicz.
Na stronie Radia RMF24 znaleźliśmy wypowiedź prezesa ZNP Sławomira Broniarza, będącą odpowiedzią na opinie o nim, wygłoszone przez wicepremier Beatę Szydło podczas jej dzisiejszej koferencji prasowej. Oto fragment tego materiału:
Foto: Paweł Supernak /PAP [www.rmf24.pl]
Wicepremier Szydło podczas poniedziałkowej konferencji prasowej stwierdziła, że rządowa propozycja przygotowana dla nauczycieli „rozwiązuje problem podwyżek”. Jak mówiła, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz „podjął decyzję o odrzuceniu podwyżek dla nauczycieli. Zrezygnował z tego i rozpoczął strajk”. Bierze odpowiedzialność przede wszystkim za uczniów, za egzamin, który będzie się odbywał za kilka dni– powiedziała Szydło.
Jeżeli premier uważa, że ja jestem problemem, to gotów jestem odsunąć się na bok. Natomiast nauczyciele nie akceptują tego, co pani premier nam zaproponowała – odpowiedział na zarzuty premier szef ZNP.
Propozycje podwyżek odrzucili przede wszystkim strajkujący nauczyciele, a nie ja – podkreślił szef ZNP.
Broniarz zapewnił też, że wbrew słowom wicepremier, protest nie jest polityczny. Takie twierdzenia, to – według Broniarza – policzek w twarz setek tysięcy nauczycieli, którzy strajkują, a są nie tylko z ZNP, Forum Związków Zawodowych, ale także z Solidarności, której szefowie podpisali wczoraj porozumienie z rządem. […]
Cały tekst „Broniarz: Jeżeli pani premier uważa, że ja jestem problemem, to mogę się odsunąć na bok” – TUTAJ
Źródło: www.rmf24.pl
Beata Szydło i Ryszard Proksa podczas podpisywania porozumienia
Porozumienie pomiędzy stroną rządową, reprezentowaną przez:
Panią Beatę Szydło – Wiceprezesa Rady Ministrów
Panią Elżbietę Rafalską – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Panią Annę Zalewską – Minister Edukacji Narodowej
Pana Michała Dworczyka – Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Pana Tomasza Robaczyńskiego – Podsekretarza Stanu w MF
i stroną związkową, reprezentowaną przez:
Pana Ryszarda Proksę – Przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania – NSZZ „Solidarność”
Pana Zbigniewa Świerczka – NSZZ „Solidarność”
Pana Przemysława Święsa – NSZZ „Solidarność”
Panią Agatę Łyko – NSZZ „Solidarność”
Panią Jolantę Zawistowicz – NSZZ „Solidarność”
jako obserwator ze strony pracodawców: Wojciech Warski – Wiceprezes ZP-BCC.
W wyniku rozmów, które odbyły się w dniach 1-3 kwietnia 2019 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie, moderowanych przez Panią Dorotę Gardias – Przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego, Przewodniczącą FZZ, w odniesieniu do zaprezentowanych podczas negocjacji propozycji strony rządowej dotyczących działań na rzecz poprawy warunków pracy nauczycieli, w odpowiedzi na postulaty związków zawodowych, przyjęto, co następuje:
Strony wspólnie uzgodniły, że:…
Więcej – TUTAJ
Źródło: www.premier.gov.pl
„Obserwatorium Edukacji” solidaryzuje się z nauczycielami, protestującymi w formule strajku nie tylko walcząc o swoje pensje, ale o naprawę „Edukacyjnej Rzeczypospolitej”!
Będziemy sukcesywnie zamieszczali informacje o przebiegu protestu.
Redakcja „Obserwatorium Edukacji”
… na fajną szkołę zawsze czas!
Oto co znaleźliśmy na fanpage Szkoły Podstawowej nr 81 w Łodzi:
Design Thinking to jedna z metod poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Uczy szukania rozwiązań zamiast problemów. Pozwala lepiej rozumieć potrzeby innych. Daje narzędzia do generowania innowacyjnych pomysłów i sprawdzania, jak działają w praktyce. Więcej – TUTAJ
Dzisiaj (5 kwietnia) uczniowie klasy 5c poznawali jej kolejne etapy. A wszystko to za sprawą udziału w programie „Wartość dodana”, którego głównym celem jest pokazanie praktycznego zastosowania matematyki w życiu codziennym oraz jak w sposób nowoczesny i niestandardowy można ją odkrywać.
Przed Piątoklasistami kilka wyzwań… […] zaczęliśmy od twórczego wyrażania siebie
Komunikat ZNP i FZZ
Podczas dzisiejszych rozmów strona rządowa przedstawiała konfrontacyjną ofertę polegającą na radykalnym zwiększeniu pensum (od 25% do 33%) połączoną ze wzrostem średniego (czyli wirtualnego) wynagrodzenia do roku 2023 r.
Strona związkowa nie otrzymała – mimo wielokrotnych próśb – tej oferty w formie pisemnej. Natomiast materiały te – w postaci komunikatu prasowego oraz prezentacji – otrzymali dziennikarze na konferencji prasowej strony rządowej, która odbyła się tuż po rozmowach.
Dzisiejsza propozycja rządu oznacza:
–brak realnych podwyżek wynagrodzenia zasadniczego w 2019 roku,
–znaczącą redukcję etatów nauczycielskich,
–pogorszenie oferty edukacyjnej w szkołach wiejskich,
–zwiększenie obowiązków i czasu pracy nauczycieli.
Podkreślamy, że strona związkowa w trakcie negocjacji trwających od 25 marca przedstawiła aż trzy propozycje dotyczące wzrostu wynagrodzeń. Nie spotkały się one z aprobatą strony rządowej. Także dzisiaj przedstawiciele rządu nie odnieśli się do propozycji FZZ i ZNP złożonej w środę wieczorem (3 kwietnia 2019 r.), polegającej na rozłożeniu 30% podwyżki na dwie tury (15% od 1 stycznia i 15% od 1 września br.).
Dotychczasowe propozycje rządu nie dają podstaw do odwołania strajku w ramach legalnie toczącego się sporu zbiorowego.
Strajk rozpocznie się od 8 kwietnia 2019 roku.
Sławomir Broniarz, ZNP
Sławomir Wittkowicz, FZZ
Źródło: www.znp.edu.pl
Przeczytaj także:
> A więc strajk! – TUTAJ
> MEN naraża dyrektorów na konsekwencje prawne – TUTAJ
> MEN: dyrektorzy nie mają prawa zamykać szkół – TUTAJ
> Solidarność oświatowa: spokojnie, rząd tylko tak zareagował – TUTAJ













