Archiwum kategorii 'Aktualności'

 

 

Dzisiejszej nocy do redakcji „Obserwatorium Edukacji” dotarł apel, którego treść przekazujemy naszym Czytelnikom:

 

 

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

 

Termin rozpoczęcia strajku zbliża się wielkimi krokami. Mimo to nie widać ze strony rządu żadnej woli porozumienia. Negocjacje z przedstawicielami nauczycieli są odwlekane w czasie. Moim zdaniem jest to działanie celowe – chcą, by nasze środowisko powoli się wykruszało, co niestety widać w niektórych placówkach, ale również na forach internetowych.

 

Coraz więcej osób ma wątpliwości odnośnie celowości, a przede wszystkim skuteczności strajku. I o to chodzi stronie rządzącej! Odwlekanie porozumienia w czasie ma spowodować, że część z nas zrezygnuje ze strajku. Wtedy do społeczeństwa pójdzie przekaz:

 

Zobaczcie, mówili, że jest ich dużo, cała Polska, a ostatecznie strajkuje tylko garstka. Nie ma paraliżu szkół. Wszystko odbywa się normalnie. Egzaminy nie są zagrożone. NIE MA PROBLEMU

 

Dlatego to my musimy pokazać, że prawda jest inna.

 

8 kwietnia musimy pokazać, że negocjacje trwają, ale my robimy swoje!

 

Moim zdaniem tak naprawdę skuteczność strajku i negocjacji zależy od nas, od działań oddolnych zwłaszcza w pierwszych dniach. 8 kwietnia pokazujemy społeczeństwu i stronie rządzącej, że nie mówiliśmy o strajku, żeby pogrozić paluszkiem. Pokazujemy, że nie żartowaliśmy i że jesteśmy gotowi walczyć o siebie. To jednocześnie sygnał dla rządu, że egzaminy, które mają się odbyć dwa dni później, mogą nie dojść do skutku!

 

Te pierwsze trzy dni strajku mają być tak uciążliwe, żeby dyrektorzy, którzy nas nie doceniają, odczuli nasz brak; żeby rodzice, którzy nas obrażają, odczuli, jak to jest być cały dzień z ich nieposłusznym dzieckiem; żeby rząd, który śmieje się z nas i szczuje nas przeciwko sobie, zobaczył, że w ważnych momentach potrafimy iść jednym frontem! Pozostali dyrektorzy i rodzice są po naszej stronie i będą nas wspierać!

 

Proszę, nie możemy się poddać w ostatniej chwili. Jeśli teraz się wycofamy, to nie mamy szans na wywalczenie złamanego grosza!

 

Prześlij tę wiadomość do znajomych nauczycieli, niech oni przekazują to dalej. Motywujmy siebie nawzajem i nie traćmy nadziei!

 

STRAJKUJMY!



Foto: www.radiolodz.pl

 

 

Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego oddali dziś hołd twórcom polskiej królowej nauk. Utworzyli żywy trójkąt Sierpińskiego

 

 

.

Foto: www.radiolodz.pl

 

 

Trójkąt Sierpińskiego to jeden z najbardziej znanych obiektów w matematyce, który jest nazwany imieniem Polaka. Jest to figura geometryczna, której wymiar nie jest liczbą całkowitą, co odróżnia ją od figur tradycyjnych np. odcinka i kwadratu. Utworzenie przez młodzież trójkąta, było hołdem oddanym twórcom polskiej matematyki, a jednocześnie okazją do wspólnego działania i zabawy. 

 

 

Źródło: www.radiolodz.pl



Foto: Piotr Nowak/PAP [www.money.pl]

 

 

Beata Szydło zaapelowała do nauczycieli, aby na czas egzaminów zawiesili strajk. Ewentualność taką wykluczył jednak Sławomir Broniarz. Szef ZNP po zakończeniu dzisiejszych rozmów mówił, że jego związek „chce wielokrotnie więcej”, niż zaproponował rząd.

 

>Wciąż nie doszło do podpisania porozumienia między rządem a przedstawicielami nauczycieli

 

>Oświatowa „Solidarność” jest gotowa do podpisania porozumienia z rządem, ale chcemy porozumienia ze wszystkimi centralami związkowymi – zadeklarowała Szydło

 

>Rozmowy mają zostać wznowione jutro o godzinie 13.00

 

 

 

Więcej – ONET: Szydło apeluje do nauczycieli o wstrzymanie strajku na czas egzaminów –    TUTAJ



www.zspkleszczow.pl

 

 

Dopiero dzisiaj na stronie ŁKO zamieszczono informację o Regionalnym Kongresie Zawodowym, który odbył się w miniony czwartek (28 marca) w Kleszczowie. Oto jej wybrane fragmenty:

 

 

W czwartek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie spotkali się dyrektorzy szkół branżowych i techników, pracodawcy oraz samorządowcy. W spotkaniu uczestniczyli: wiceminister edukacji Marzena Machałek, wicewojewoda Karol Młynarczyk i kurator Grzegorz Wierzchowski.

 

Regionalny Kongres Zawodowy w Kleszczowie to 14 z cyklu spotkań, które w całym kraju od początku marca organizowane są przez wojewodów i kuratorów oświaty, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Ich celem jest upowszechnienie zmian w szkolnictwie zawodowym zmierzających do zwiększenia wpływu pracodawców na kształcenie młodzieży, a co za tym idzie dostosowania szkolnictwa branżowego i technicznego do rzeczywistych potrzeb regionalnego i krajowego rynku pracy.[…]

 

Najważniejsze zmiany w przepisach omówił kurator Grzegorz Wierzchowski. Wyższe wynagrodzenie dla młodocianych pracowników, stypendia stażowe dla uczniów, czy też traktowanie wyniku egzaminu zawodowego jako części wyniku matury – to usprawnienia, które zachęcić mają młodzież do wyboru kształcenia w szkole branżowej lub w technikum. […]

 

Obecną ofertę szkolnictwa branżowego i porównanie jej z zapotrzebowaniem pracodawców w naszym regionie przedstawiła Katarzyna Pawlata z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi. Temat monitorowania rynku pracy i tworzenia prognoz zapotrzebowania na absolwentów szkół branżowych rozwinął dr hab. Piotr Mikiewicz z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. […]

 

Czytaj dalej »



Foto: www.glos.pl

 

Przedstawiciele Rządu podczas dzisiejszych negocjacji w Centrum Dialogi Społecznego

 

Po ponad pięciu godzinach negocjacji między rządem a związkami zawodowymi na temat podwyżek rozmowy przerwano. Jutro ciąg dalszy. Rząd ma przyjść z nową ofertą.

 

Przedstawione dziś propozycje strony rządowej w ogóle nie odnoszą się do żądania podwyżki o 1 tys. zł , czego domagają się ZNP i FZZ. Oba związki nie kryją rozczarowania stanowiskiem przedstawicieli rządu. Pozostaje nadzieja, że jutro wicepremier i ministrowie wrócą z konkretami dotyczącymi podwyżek.

 

Oświatowa „Solidarność” jest natomiast zbudowana propozycją rządu. Jej szef Ryszard Proksa stwierdził, że rząd jest gotowy spełnić 3 z 4 postulatów „S”. Istnieją rozbieżności co do postulatu płacowego (podwyżki 15 proc.), ale – jak podkreślił Proksa – jeśli „zostanie on spełniony, to nie widzę problemu, żeby podpisać porozumienie z rządem”.

 

Więcej informacji o przebiegu rozmów w Centrum „Dialog”     –    TUTAJ

 

 

Źródło: www.facebook.com/GlosNauczycielski



Dziennik Łódzki” w artykule Macieja Kałacha zatytułowanym „Władze Łodzi nie utną pensji nauczycielom za strajk. Prezydent Hanna Zdanowska jest z nimi ‚całym sercem'” przekazał do powszechnej wiadomości ważny dla tysięcy łódzkich nauczycieli komunikat, który Prezydent Hanna Zdanowska i wiceprezydent Tomasz Trela przekazali dziś podczas specjalnie zwołanej w tej sprawie konferencji prasowej. Oto najważniejsze fragmenty tego artykułu:

 

Foto: Krzysztof Szymczak [www.dzienniklodzki.pl]

 

 

[…] – Jesteśmy całym sercem z nauczycielami – powiedziała w piątek (29 marca) Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi w towarzystwie swojego zastępcy Tomasza Treli, odpowiedzialnego w magistracie za sprawy miejskiej edukacji. Podjęli decyzję o nieucinaniu pracownikom szkół (także niepedagogicznym) ich pensji w związku z udziałem w strajku, który ma się rozpocząć w oświacie 8 kwietnia.

 

Magistrat zastosuje prawny fortel. Prawo zabrania wypłacania pieniędzy pracownikowi za czas strajku. Jednak środki zapisane na ten cel w budżecie miasta (z rządowej subwencji, do której – jak wyliczali Zdanowska z Trelą – Łódź się musi dokładać) wcale z niego nie znikają. Zatem finansowa strata z racji strajku zostanie pracownikom oświaty wynagrodzona w postaci zwiększonego dodatku motywacyjnego (zależnego od samorządu). […]

 

 

Źródło: www.dzienniklodzki.pl



Foto: www.wiadomosci.onet.pl

 

Beata Szydło podczas konferencji prasowej w siedzibie PiS

 

 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, zwołanej w siedzibie PiS, wicepremier i przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło uspokajała młodzież i rodziców, że egzaminy się odbędą. Oto – za portalem wPolityce.pl – jej wypowiedzi w tej sprawie:

 

Rząd jest przygotowany. Apeluję po raz kolejny do nauczycieli mam nadzieję, że staną razem ze swoimi uczniami do tych egzaminów.

 

Przedstawimy w najbliższym czasie rodzicom i dzieciom, w jaki sposób zostaną one przeprowadzone. Czekam jeszcze cierpliwie do poniedziałku, bo wtedy spotykamy się ze związkami i wierzę w to głęboko, że wsłuchają się w głos rodziców, dzieci i opinii publicznej (…) ale przede wszystkim wezmą pod uwagę dobro dzieci

 

Nie ma takiej możliwości, żeby egzaminy się nie odbyły. Młodzież może spokojnie do tych egzaminów się przygotowywać. Rodzice mogą być spokojni. Jeżeli chodzi o funkcjonowanie szkół, opiekę nad dziećmi, to odpowiedzialnymi za organizację są dyrektorzy szkół

 

 

Więcej: Była szefowa rządu uspokaja młodzież i rodziców: „Nie ma takiej możliwości, żeby egzaminy się nie odbyły”    –    TUTAJ

 

Źródło: www. wpolityce.pl

 

 

 

Foto: www. znp.edu.pl

 

Sławomir Wittkowicz (FZZ) i Sławomir Broniarz (ZNP) podpisują pismo do premier Beaty Szydło i minister edukacji Anny Zalewskiej, w którym informują o wspólnym żądaniu płacowym.

 

 

W tym samym czasie środowisko nauczycieli zwiera swe strajkowe szeregi. Wczoraj Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego podpisały porozumienie. W dokumencie tym podkreślają, że ich wspólnym żądaniem jest: wzrost wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych oraz pracowników administracji i obsługi o 1000 złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.

 

Więcej: ZNP i FZZ: mamy wspólny postulat płacowy    –    TUTAJ

 

 

Źródło: www. znp.edu.pl

 

Czytaj dalej »



Foto: www.uml.lodz.pl

 

Wiceprezydent Tomasz Trela podczas konferencji prasowej

 

 

Nauczyciele wszystkich 90 szkół podstawowych prowadzonych przez miasto w zakończonym referendum strajkowym opowiedzieli się za protestem. Stuprocentowe poparcie uzyskano również w szkołach ponadgimnazjalnych, w gimnazjach „za” strajkiem zagłosowano w 31 na 37 placówek oraz w 124 na 140 przedszkoli. W świetle tych wyników pod znakiem zapytania stoją nie tylko egzaminy gimnazjalne i na zakończenie 8 klasy, ale także funkcjonowanie tych placówek od 8 kwietnia.

 

Źródło: www.uml.lodz.pl

 


-Wyniki referendum mogą oznaczać paraliż placówek edukacyjnych, dlatego po raz kolejny przygotowałem pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym informuję o sytuacji i proszę o reakcję adekwatną do sytuacji powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Słuchając debaty publicznej na ten temat mam wrażenie, że pan premier nie ma świadomości o skali zagrożenia albo jest wprowadzany w błąd. Związki zawodowe traktują strajk jak ostateczność, chcą rozmawiać i porozumieć się bez protestu, ale po stronie rządowej nie ma chętnych do dialogu.

 

Wiceprezydent Trela dodał, że jeśli dane z referendum strajkowego się potwierdzą wówczas bardzo realna jest wizja zamykania przedszkoli oraz szkół. Zgodnie z prawem z wnioskiem o zamknięcie szkoły zwraca się do organu prowadzącego dyrektor placówki, ale Tomasz Trela zapowiedział, że będzie akceptował takie wnioski z uwagi na dobro dzieci.

 

-Bezpieczeństwo najmłodszych jest najważniejsze, jeśli w wyniku strajku w placówkach będzie za mało nauczycieli będziemy je zamykać – wyjaśnił wiceprezydent Łodzi. – Jednocześnie dla rodziców, którzy będą mieli kłopot z zapewnieniem opieki dla dzieci postaramy się wskazać punkty w mieście, w których tym dzieciom zapewnimy opiekę i zajęcia zastępcze. To będą placówki kulturalne, sportowe oraz rekreacyjne.

 

Co z egzaminami gimnazjalnymi i na zakończenie nauki w szkole podstawowej? Miasto szuka prawnych możliwości zastąpienia w komisjach egzaminacyjnych nauczycieli strajkujących oraz wskazania innych miejsc przeprowadzenia sprawdzianów niż szkoła. Bo szkoła może być dla uczniów zamknięta z powodu strajku.

 

W czwartek kolejne posiedzenie „sztabu kryzysowego” na czas strajku w szkołach

 

Źródło: www.uml.lodz.pl



 

 

W dniach 18 i 19 marca dzieci, nauczyciele, a także rodzice z placówek należących do Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych w Łodzi uczestniczyli w kolejnej edycji heppeningu „Dzieci na trawniki psie kupy na śmietniki”. Jak poprzednio – jego celem było przekonywanie łodzian do do zmiany nawyków związanych ze sprzątaniem odchodów po swoich pupilach – pieskach.

 

 

Dzieci z PM nr 208

 

Czytaj dalej »



Foto:www.g3.gazetaprawna.pl

 

Marek Pleśniar – dyrektor Biura OSKKO

 

 

20 marca w siedzibie Zarządu Głównego ZNP odbyło się spotkanie z szefem (?) Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty Markiem Pleśniarem w sprawie zasad powoływania w skład zespołów egzaminacyjnych nauczycieli spoza szkoły, w której odbywa się egzamin.

 

Szef Stowarzyszenia podzielił wątpliwości Związku Nauczycielstwa Polskiego co do podstaw prawnych, pozwalających na korzystanie z pracy nauczycieli niezatrudnionych w danej szkole.

 

Zadeklarował przyjęcie stanowiska ZNP i przekazanie go członkom Stowarzyszenia.

 

Pismo ZNP do Głównego Inspektora Pracy

 

Pismo ZNP do Minister Edukacji Narodowej

 

Pismo ZNP do Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

 

Pismo ZNP do dyrektorów szkół

 

 

Źródło: www.znp.edu.pl

 

 

 

Oświadczenie OSKKO w sprawie poparcia oczekiwań płacowych nauczycieli    –    TUTAJ