
Archiwum kategorii 'Aktualności'
Na stronie Radia TOK FM zamieszczono informację o tym jak w Ministerstwie Edukacji Narodowej zlekceważono delegację Unii Metropolii Polskich, która przybyła tam na rozmowę z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim. Oto jej obszerne fragmenty:
Spotkanie przedstawicieli Unii Metropolii Polskich z ministrem edukacji się nie odbyło. Miało się rozpocząć w południe. Przedstawiciele władz największych miast wyszli jednak z gmachu, zanim się ono rozpoczęło.
Na spotkanie zaprosił samorządowców sam minister Dariusz Piontkowski. Jednak po 20 minutach oczekiwania w holu – zaproszeni goście po prostu wyszli, wsiedli do samochodów i odjechali. Bo szef MEN się nie pojawił..
– Nikt nas poinformował, że spotkanie się nie odbędzie czy też, że będzie w godzinie późniejszej – nie kryła zaskoczenia wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Na spotkaniu przedstawiciele Unii Metropolii liczyli na rozmowę ws. finansowania oświaty – w tym także konsultowanego rozporządzenia ws. podziału subwencji. Jak wyliczyli, obiecany dodatkowy miliard złotych na wrześniowe podwyżki dla nauczycieli nie wystarczy i samorządy znowu będą musiały dołożyć ze swoich.[…]
Foto: www.twitter.com/horwatk
Minister Piontkowski na briefingu stwierdził, że za sytuację odpowiada „błąd sekretariatu”. Przeprosił i wyjaśnił, że samorządowcy byli proszeni o powrót, ale nie chcieli.
Źródło: www. www.tokfm.pl
Na portalu Prawo.pl zamieszczono informację o zmianach w prawie oświatowym, które wchodzą w życie z dniem 1 września 2019 roku. Są to zmiany, które Parlament uchwalił już wiele miesięcy temu, lecz warto wiedzieć, że stają się one właśnie z tym dniem obowiązującym prawem. Oto fragmenty tego tekstu:’
Znika obowiązek oceniania nauczyciela raz na pięć lat, a system awansu zawodowego wraca do stanu sprzed września 2018 r. Wchodzą w życie również przepisy wprowadzające reformę szkolnictwa zawodowego oraz zmiany w wielu rozporządzeniach – zarówno związanych z awansem, jak i z dokumentacją szkolną.
Koniec stażu będzie się wiązał z oceną dorobku zawodowego, przy czym tu pozostawiono konieczność zasięgania opinii rady rodziców. W związku z powrotem do poprzednich zasad oceniania zniknie dodatek za wyróżniającą pracę, który od września 2020 r. mieli otrzymywać najlepiej oceniani pedagodzy. Na nowe świadczenie mogą natomiast liczyć nauczyciele stażyści – do końca września dostaną tzw. dodatek na start, czyli jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 zł.
Łatwiej o dyscyplinarkę
[…] Od września, jeżeli nauczycielowi orzeczono karę porządkową z kodeksu pracy, postępowanie nie będzie automatycznie umarzane, co ma zapobiegać nakładaniu sankcji z Kodeksu pracy na nauczycieli, którzy naruszyli dobro dziecka.
Foto: www.kuratorium.lodz.pl
Kurator Grzegorz Wierzchowski nie przyjechał do kolonistów z pustymi rękoma
Dziś na stronie ŁKO zamieszczono informację o aktywności Kuratora Grzegorza Wierzchowskiego, przejawioną w ramach nadzoru nad akcją letnią, adresowaną do uczniów szkół z terenu województwa łódzkiego. Poniżej przytaczamy obszerne fragmenty tego materiału:
We wtorek kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski spotkał się z uczniami szkół podstawowych z powiatu zduńskowolskiego,* którzy wakacje spędzają w Iwoniczu – Zdroju (woj. podkarpackie). Dwutygodniowe kolonie dla dzieci zorganizowało Kuratorium Oświaty w Łodzi.
Turnus w Iwoniczu – Zdroju rozpoczął się 23 lipca i potrwa do 5 sierpnia. Bierze w nim udział 42 uczniów ze Zduńskiej Woli i okolic.** We wtorek 30 lipca kolonistów odwiedził Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty. Podczas uroczystego apelu kurator powitał dzieci oraz kadrę. Podziękował wychowawcom za opiekę nad uczniami, i życzył wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku, a także słonecznej pogody przez całe wakacje. […]
Foto: www.sp10konin.pl
Najnowsze wieści z Sejmu, dotyczące ważnych dla środowiska nauczycielskiego prac legislacyjnych, zamieściła dziś „Gazeta Prawna”. Jest to artykuł Artura Radwana „Nauczyciel z emeryturą po 20 latach? Rząd nie wyklucza. Dyrektorzy płaczą”. Oto jego fragmenty:
Dziś sejmowa komisja ds. petycji zajmie się inicjatywą dotyczącą przywrócenia przepisu z Karty nauczyciela mówiącego, że staż ubezpieczeniowy wymagany do nabycia prawa do emerytury nauczycielskiej składa się z okresu wykonywania pracy w szczególnym charakterze (20 lat) i z zatrudnienia ogólnego pozwalającego osiągnąć 30-letni staż ubezpieczeniowy. Drugim warunkiem przejścia na emeryturę nauczycielską byłaby konieczność rozwiązania stosunku pracy (wyłącznie na wniosek nauczyciela). –Jeśli nie uda nam się tego wniosku rozpatrzyć do września, zajmą się nim posłowie kolejnej kadencji. Ta petycja, tak jak inne projekty obywatelskie, nie ulega dyskontynuacji prac legislacyjnych – tłumaczy Urszula Augustyn, zastępca przewodniczącego sejmowej komisji ds. petycji, poseł sprawozdawca z klubu PO-KO. […]
Przypomnijmy, że obecnie nauczyciele co do zasady mogą przejść na emeryturę dopiero po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Mogą jednak skorzystać również ze świadczeń kompensacyjnych, które są rodzajem wcześniejszej emerytury. Tu obok stażu pracy wymagany jest odpowiedni wiek (55 lat dla kobiet i 58 lat dla mężczyzn).
Wyszło od prezesa
Foto: www.pl.depositphotos.com
Oto obszerne fragmenty artykułu Maciej Kałacha, zatytułowanego „Podwójny rocznik może oznaczać podwójną podwyżkę. Cześć nauczycieli z liceów i szkół zawodowych w Łódzkiem dostanie od września nadgodziny”, który ukazał się dzisiaj (30 lipca) w „Dzienniku Łódzkim”.
[…] W XLVII LO w Łodzi (przy ul. Czernika 1/3 na Widzewie-Wschodzie – OE) od września zacznie naukę aż 12 klas pierwszaków. Przed rokiem ta sama szkoła zebrała trzy nowe klasy. W ogólniaku, zajmującym budynek dużej tysiąclatki, problemu z przestrzenią dla nastolatków nie będzie – jednak dyrektor Wojciech Ulatowski już zimą zaczął werbować nowych nauczycieli. Nie chciał tego robić w wakacje, na ostatnią chwilę.
Skutkiem podwójnego rocznika w XLVII LO będą też nadgodziny dla grupy dotychczasowych pracowników. Etat nauczyciela w liceum to 18 godzin lekcyjnych tygodniowo (poza innymi obowiązkami w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy). Wojciech Ulatowski zwiększył dla części swojej kadry ten wymiar do 22-24 godzin. […]
Cztery godziny ponad etat to dla nauczyciela dyplomowanego (takich jest w Polsce najwięcej) ok. 800 zł brutto w miesiącu.
Mimo podwyżek brakuje nauczycieli przedmiotów zawodowych
Nadgodziny będą również w Technikum nr 3 w Łodzi. Ponadto Janusz Bęben, dyrektor tej szkoły, szukał – na pełne etaty – nauczycieli m.in. historii, matematyki oraz fizyki z astronomią. Te etaty już zapełnił, ale w szkole wciąż brakuje dwóch fachowców od przedmiotów zawodowych – m.in. od logistyki. – Nauczycieli przedmiotów zawodowych szukamy co roku. Część nie sprawdza się w pracy z młodzieżą, no i ważne są pieniądze – mówi Janusz Bęben.
Gdyby dyrektor Technikum nr 3 chciał przyjąć młodego nauczyciela dla przyszłych logistyków – magistra inżyniera z przygotowaniem pedagogicznym, u progu kariery – mógłby mu teraz, jak wylicza, zaoferować 1862 zł „na rękę”. Po wrześniowej podwyżce byłoby to 2782 zł brutto. Tymczasem magistrowie logistyki po pierwszym roku pracy zarabiają przeciętnie 3488 zł brutto. Tak wynika z bazy Ekonomiczne Losy Absolwentów stworzonej przez resort nauki na podstawie danych ZUS.[…]
Ile po wakacjach zarobią nauczyciele?
Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, przypomniał w poniedziałek (29 lipca), że 1 września wzrosną pensje nauczycieli. Po wakacjach wynagrodzenie zasadnicze brutto wyniesie:
stażysty – 2782 zł;
kontraktowego – 2862 zł;
mianowanego – 3250 zł;
dyplomowanego – 3817 zł.
W efekcie nauczycielskie średnie pensje wzrosną odpowiednio do: 3338 zł, 3705 zł, 4806 zł i 6141 zł. Te średnie to wyliczone przez MEN wartości zawierające dodatek stażowy, dodatek za wychowawstwo oraz nadgodziny. Związki zawodowe kategorycznie podważają te wyliczenia, ponieważ dane podane przez resort oświaty uwzględniają np. także odprawy dla zwalnianych nauczycieli. […]
Cały artykuł „Podwójny rocznik może oznaczać podwójną podwyżkę. Cześć nauczycieli z liceów i szkół zawodowych w Łódzkiem dostanie od września nadgodziny” – TUTAJ
Źródło: www.dzienniklodzki.pl
Znalazłszy na portalu Prawo.pl tę informację uznaliśmy, iż jest naszą powinnością, aby ja upowszechnić w gronie naszych Czytelników. Oto jej obszerne fragmenty:
Foto:Newspix.pl /TEDI [www.wprost.pl]
[…] Kaja Godek*, działaczka pro-life, prowadząca krucjatę przeciwko „ideologii LGBT” we wpisie na Twitterze (obecnie konto jest zawieszone) zasugerowała, że homoseksualiści nie powinni pracować w szkołach. Pomysł nie ma jednak racji bytu bez zmiany przepisów.
Zakaz dyskryminacji
Faktycznie Karta Nauczyciela (KN) nie zawiera konkretnych przepisów, które chroniłyby przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną, co nie znaczy, że pedagodzy pozostają bez takiej ochrony. – Należy tu stosować art. 91c Karty Nauczyciela, zgodnie z którym w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami Karty Nauczyciela zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy – mówi Prawo.pl dr Magdalena Zwolińska, partner w NGL Legal. –W praktyce oznacza to, że nauczyciele zatrudnieni na podstawie umowy o pracę powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych – bez względu na orientację seksualną, o czym wprost mówi kodeks pracy.
Tego samego zdania jest dr Ewa Podgórska-Rakiel, która podkreśla, że do nauczycieli stosujemy przepisy kodeksu pracy w sprawach o mobbing i dyskryminację. […] Jej zdaniem zakaz dotyczy również szkół niepublicznych, także tych katolickich, bo nie są one wyłączone spod uregulowań kodeksu pracy. [.,.]
Wtóruje jej dr Magdalena Zwolińska, tłumacząc, że szkoły niepubliczne również muszą przestrzegać przepisów o zakazie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Zauważa przy tym, że dyskryminacja ze względu na tę akurat cechę, byłaby też trudna w praktyce – zwłaszcza na etapie zatrudniania pracownika. –Wprowadzone niedawno przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych w rekrutacji zakazują pracodawcy przejawiania inicjatywy w uzyskaniu dostępu do danych dotyczących orientacji seksualnej – tłumaczy dr Zwolińska.
Cała informacja „Szkoła nie może wykluczać nauczyciela LGBT” – TUTAJ
Źródło:www.prawo.pl/oswiata/
*Kaja Godek (ur. 1982) – ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i pracowała jako asystentka prezesa w prywatnej firmie. W latach 2015–2019 była w radzie nadzorczej Warszawskich Zakładów Mechanicznych „PZL-WZM”. Posadę tę straciła, gdy ujawniono, że jest tam zatrudniona nie mając do tej pracy odpowiednich kwalifikacji. Więcej o działalności publicznej, w tym politycznej Kai Godek – TUTAJ
Foto: Łukasz Unterschuetz [www.nauka.trojmiasto.pl]
Nauczyciele odchodzą z zawodu…
O „armagedonie rekrutacyjnym” w szkołach średnich media informują prawie codziennie. Natomiast o wiele rzadziej można dowiedzieć się o tym, że dyrektorzy bardzo wielu szkół już za miesiąc staną przed groźniejszym problemem, jakim – najprawdopodobniej – będzie znaczący brak „ust do pracy”.
Z tego powodu zdecydowaliśmy się na przywołanie kilku publikacji podejmujących ten temat, niezależnie od daty ich zamieszczania.
„Rzeczpospolita” (a za nią „Gazeta Prawna” i portale takie jak: „Bankier.pl”, „dziennik.pl” i „money.pl”) zamieściła przed tygodniem artykuł Joanny Ćwiek, zatytułowany „Nauczyciele: w szkołach średnich zabraknie kadry”. Oto jego fragmenty:
W całej Polsce może zabraknąć blisko 11 tys. nauczycieli. Tyle ofert pracy widnieje w bankach ofert pracy prowadzonych przez kuratoria oświaty.
– Zauważalny już od pewnego czasu brak kadry nauczycielskiej potęguje podwójny rocznik. Do klas pierwszych trafia dwa razy tyle uczniów, więc automatycznie potrzeba więcej nauczycieli – mówi Elżbieta Markowska, szefowa pomorskiego oddziału ZNP. Podkreśla, że wakatów może być dużo więcej po 20 sierpnia, gdy zakończy się rekrutacja uzupełniająca uczniów do klas pierwszych. – Dopiero wtedy będzie znana skala problemu – mówi Markowska.
Trwająca niemal do ostatnich dni sierpnia rekrutacja uzupełniająca to zmora dyrektorów szkół średnich. Obawiają się, że będą mieli zaledwie kilka dni, by znaleźć brakujących nauczycieli fizyki, matematyki, języka polskiego czy języków obcych. Już dziś szuka się ich miesiącami i często bezskutecznie.
Cały artykuł „Nauczyciele: w szkołach średnich zabraknie kadry” – TUTAJ
Źródło: www.rp.pl
Ale przyczyną deficytu nauczycieli na rynku pracy w ogóle są o wiele głębsze niż – jak to przedstawiono powyżej w przypadku szkół średnich – skutki likwidacji gimnazjów i tzw. „podwójny rocznik”. Już 17 czerwca „Fakt24” zamieścił artykuł, zatytułowany „Nauczyciele odchodzą ze szkół. Mają dosyć”. Oto jego fragmenty:
Foto: www.uml.lodz.pl/aktualnosci/
Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi informuje dziennikarzy o bezpłatnych korepetycjach z matematyki dla maturzystów.
W poniedziałek, 29 lipca, rozpoczynają się bezpłatne korepetycje z matematyki dla maturzystów, którzy w sierpniu będą zdawać egzamin poprawkowy.
Zajęcia są bezpłatne, nie wymagają zapisów ani zameldowania w Łodzi, zapraszamy także uczniów z miast naszego regionu. Warto dodać, że uczestnicy miejskich korepetycji w latach poprzednich mieli imponującą, bo ponad 80-procentową zdawalność poprawek.
– Te korepetycje dla maturzystów to już nasza łódzka tradycja, zachęcam i w tym roku do udziału w zajęciach, na których uczeń decyduje o omawianych zagadnieniach a nauczyciel tłumaczy – powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Wzorem lat ubiegłych korepetycje są z matematyki, bo ten przedmiot nadal sprawia kłopoty a i uczniowie są nim najbardziej zainteresowani. Zapraszam chętnych z Łodzi ale też z innych miast, pomożemy zrozumieć co niezrozumiałe.
Zajęcia będą odbywały się w siedzibie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Żeromskiego, w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 9 – 13. Początek 29 lipca, a ostatnie są zaplanowane na 9 sierpnia. Codziennie są trzy grupy, uczniowie mogą dowolnie wybierać dni, grupy, nauczycieli oraz godziny zajęć w których chcą uczestniczyć. […]
Szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie CKZiU pod nr tel. 42 637 72 78
Źródło: www.www.uml.lodz.pl
O tej inicjatywie poinformował także „Dziennik Łódzki” w artykule Macieja Kałacha ”Matura 2019. Darmowa pomoc dla absolwentów z województwa łódzkiego, których w sierpniu czeka poprawka z matematyki”. Znalazła się tam jeszcze dodatkowa informacja:
Konkurencyjną ofertę ma Społeczna Akademia Nauk (SAN) w Łodzi. Ta niepubliczna uczelnia także zaprasza pechowców z maja na bezpłatny kurs. Zapisy trwają do 30 lipca. SAN informuje, że pierwsze spotkanie w ramach kursu jest wyznaczone na 1 sierpnia. Każde z dziewięciu takich spotkań potrwa trzy godziny.
Źródło: www.dzienniklodzki.pl
Foto: www.zspbialobrzegi.edu.pl
Portal Prawo.pl zamieścił informację o najnowszej inicjatywie posłów PiS – nowelizacji ustawy „Prawo oświatowe”, polegającej na przekazaniu MON prawa do merytorycznego nadzoru nad realizacją programu przedmiotu „edukacja wojskowa”. Oto fragmenty tego materiału:
[…] Sejm uchwalił nowelę Prawa oświatowego wniesionym przez posłów PiS. Zmiany mają określić status klas mundurowych w szkołach i zapewnić Ministerstwu Obrony Narodowej większy wpływ na ich organizowanie. […] Ustawa wprowadzi nowy rodzaj klas – oddziały przygotowania wojskowego w wyliczeniu szkół ponadpodstawowych. Będzie to oddział szkolny, w którym są prowadzone zajęcia z zakresu edukacji wojskowej, zorganizowany zgodnie z wytycznymi resortu obrony. […]
Dalej dowiadujemy się, że po wprowadzeniu tych zmian absolwenci tych nowych klas „wojskowych” będą mieli ułatwienia w rekrutacji do wojska a także w przypadku aplikowania do uczelni wojskowych. Po odbyciu przez nich skróconej służby przygotowawczej i złożeniu przysięgi staną się żołnierzami rezerwy. A oto końcowy fragment przytaczanej informacji:
Klasy wojskowe i policyjne już od dawna funkcjonują w niektórych liceach, ich istnienie nie ma natomiast odpowiedniego oparcia w przepisach. Jak tłumaczą autorzy projektu, MON nie ma realnego wpływu na to, w jaki sposób prowadzi się zajęcia w klasach mundurowych. W świetle obowiązującego prawa resort może oferować pewien zakres wsparcia (np. pomoc w realizacji zajęć, programy szkolenia młodzieży, szkolenie nauczycieli), ale nie może określać standardów i egzekwować ich spełnianie.
Po zmianach uprawnienia w tym zakresie przyzna MON ustawa, zasady uregulowane zostaną w rozporządzeniu. Autorzy projektu postulują również wyodrębnienie przedmiotu specjalistycznego: „edukacja wojskowa”. Ich zdaniem umożliwi to zorganizowanie kształcenia klas mundurowych na wzór analogiczny do oddziałów sportowych w szkołach ogólnodostępnych. Teraz edukacja wojskowa jest częścią edukacji dla bezpieczeństwa, co utrudnia elastyczne kształtowanie programu.
Cała informacja „Klasy mundurowe pod kontrolą MON” – TUTAJ
Źródło: www.prawo.pl/oswiata/
Komentarz redakcji:
A co z tymi klasami, w których uczniowie wolą mundur policjanta lub strażaka?
Foto: screen ze strony www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Co on robił na święcie policji?
Poniżej zamieszczamy informację ze strony TVN24, która nie wymaga komentarza:
[…] W sobotę po południu ulicami Białegostoku po raz pierwszy przeszedł Marsz Równości. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kibice, policja musiała użyć gazu. W uczestników rzucano kamieniami, jajkami i petardami. Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński poinformował, że zatrzymanych zostało 25 osób.
Sprawę skomentował w rozmowie z TVN24 minister edukacji Dariusz Piontkowski. – Tego typu marsze, wywoływane przez środowiska próbujące forsować niestandardowe zachowania seksualne, budzą ogromny opór nie tylko na Podlasiu, także w innych częściach Polski. W związku z tym warto się zastanowić, czy w przyszłości tego typu imprezy powinny być organizowane – powiedział. Jego zdaniem, tego typu marsze „powodują zamieszki, a mogą powodować zagrożenie zdrowia wielu przygodnych obywateli. Trzeba się poważnie zastanowić, w jaki sposób rozwiązać ten problem – mówił.[…]
Cały materiał „Minister edukacji o marszach równości: warto się zastanowić czy powinny być organizowane”, w tym krótka relacja filmowa z sobotnich wydarzeń w Białymstoku i wypowiedź ministra Piontkowskiego na ten temat – TUTAJ
Źródło: www.tvn24.pl








