Archiwum kategorii 'Aktualności'

Foto: REPORTER [www.fakt.pl]

 

Mateusz Morawiecki i Beata Szydło – braterski sojusz w sztafecie władzy

 

Na tydzień przed dniem, w którym staniemy przed decyzją „czy?”, a jeśli „tak” – to na kogo oddać swój głos w wyborach parlamentarnych, zanim zaprezentujemy ostatni odcinek z cyklu „Edukacja w programach wyborczych”, który będzie zawierał treści programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, dotyczące obszaru edukacji, proponujemy dziś zapoznanie się z najnowszym raportem„Klubu Jagiellońskiego, w którym zawarto ocenę realizacji przez kolejne rządy PiS polityki społecznej państwa, gdzie jest także fragment oceny polityki edukacyjnej.

 

Zamieszczone poniżej materiały pochodzą ze strony www.klubjagiellonski.pl

 

 

Mamy przyjemność oddać w Państwa ręce trzecią już edycję Rankingu polityk publicznych, flagowej publikacji Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, w której nasi eksperci, a także współpracujący z nami zewnętrzni autorzy, oceniają poszczególne dziedziny polityki publicznej. Jest to bez wątpienia edycja dotychczas najważniejsza, ponieważ na warsztat bierzemy nie mijający rok, ale cały okres rządów Zjednoczonej Prawicy.

 

Zaryzykujemy tezę, że zmiany, jakie Prawo i Sprawiedliwość z sojusznikami przeprowadziło w ciągu ostatnich czterech lat są – niezależnie od ich oceny – najgłębsze od czasów transformacji ustrojowej. Ze względu na walory popularyzatorskie zdecydowaliśmy się jednak utrzymać formułę tekstów krótkich, które w jeszcze większym niż dotychczas stopniu syntetyzują najważniejsze reformy i zaniechania. Pomni obserwacji Pareto, iż za 80% efektów odpowiada zwykle 20% czynników, postawiliśmy Autorom zadanie zredukowania uzasadnienia oceny do argumentów najważniejszych spośród ważnych. Czytelników, którzy odczują niedosyt, tradycyjnie odsyłamy do lektury materiałów na portalu klubjagiellonski.pl, gdzie w ostatnich latach regularnie poruszaliśmy wiele tematów omawianych w Rankingu w sposób bardziej pogłębiony.

 

Podsumowując dorobek PiS w poszczególnych dziedzinach polityki publicznej, zdecydowaliśmy się wystawić tróję. Zdajemy sobie sprawę, że szkolna cenzurka w przypadku oceny polityki publicznej jest bardziej zabawą aniżeli poważnym intelektualnym przedsięwzięciem, za którym stoi twarda metodologia. Zwracamy jednak uwagę, że wystawiona przez nas ocena jest tożsama zarówno ze średnią arytmetyczną, jak i medianą ocen wystawionych poszczególnym dziedzinom polityki publicznej przez Autorów.

 

Czytaj dalej »



Foto: www.archidiecezja.lodz.pl

 

Arcybiskup Metropolita Łódzki Grzegorz Ryś z egzemplarzem Listu do Młodych

 

 

W piątek 4 października został zaprezentowany List do Młodych Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego Grzegorza Rysia zatytułowany „Godzina Dziesiąta”. […]

 

List ten powstał z potrzeby z dialogu z młodymi, który – jak mówi sam abp Ryś – wyobrażam sobie w sposób konkretny. – Do tego listu została stworzona strona internetowa www.godzina10.pl. Na tej stronie znajduje się mój List w formie tekstu, ale także w formie audio – do pobrania i słuchania. Strona została stworzona po to, by młodzi na ten List odpowiedzieli. Wszak gdy się dostaje list – wypada na niego odpowiedzieć. – dodaje. Jak podkreśla autor Listu do Młodych – przysłane przez młodych odpowiedzi i zapytania nie pozostaną bez echa – będę starał się – w miarę możliwości – na nie odpowiadać. […]

 

Wraz z Listem do Młodych Ksiądz Arcybiskup ustanowił Nagrodę Papieża Franciszka, która będzie przyznawana młodym ludziom podejmującym działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego, tak ważnych dla Ojca Świętego Franciszka. – Chodzi tutaj o wymiar życia: charytatywnego, ekumenizm oraz ewangelizację. Każdy młody człowiek, który będzie chciał się ubiegać o tę Nagrodę powinien już  na początku roku szkolnego zadecydować, w którym z tych trzech obszarów chciałby działać. Należy podkreślić, że nie chodzi tutaj o działania jednorazowe, ale o takie, które potrwają kilka miesięcy. Po zakończeniu projektów pretendujący do Nagrody, powinien zaprezentować efekty swojej działalności. – podkreśla pomysłodawca Nagrody.

 

Czytaj dalej »



Foto: PAP [www.wiadomosci.radiozet.pl]

 

Liderzy trzech głównych partii, tworzących „Koalicję Obywatelską”

 

 

Dziś zapraszamy do lektury trzeciego odcinka naszego serialu „Edukacja w programach wyborczych”. Do tej pory (19 września) zaprezentowaliśmy już to, co udało się nam wyszukać o obietnicach w programie „Koalicji Polskiej” (PSL+ Kukiz15) a także Konfederacja WiN, a tydzień później – to co wyszukaliśmy z ofert partii, startujących pod szyldem „Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej”, czyli SLD, „Wiosna” (lider – Robert Biedroń) i „Lewica Razem” (lider – Adrian Zandberg).

 

Dziś, trzymając się konsekwentnie przyjętej zasady, że programy prezentujemy w odwrotnej kolejności do miejsc w rankingach, układanych z wyników sondażów poparcia, zaprezentujemy fragment programu Komitetu Wyborczego „Koalicji Obywatelskiej”, czyli „Platformy Obywatelskiej”, która przygarnęła na swe listy kandydatów z „Wiosny”, „Zielonych” i innych mniejszych ugrupowań i ruchów obywatelskich. Według sondażu IBRiS z 2 października, komitet ten zajmuje (od miesięcy niezmiennie) drugie miejsce z wynikiem 25% poparcia.

 

Oto wybrane fragmenty z dokumentu „Twoja Polska – program Koalicji Obywatelskiej” , a konkretnie z jego 5. rozdziału, zatytułowanego „Polska edukacji i kultury”:

 

 

Fundamentem wolnego i silnego, przestrzegającego zasad demokracji społeczeństwa będzie zawsze edukacja, w tym edukacja obywatelska, a w efekcie – wolna nauka. Nasz pro-gram obywatelskiej Polski zaczyna się od budowy wolnej i demokratycznej szkoły. By była naprawdę wolną, zlikwidujemy jakąkolwiek możliwość wpływu polityków na programy szkolne. Powołamy nową, kadencyjną Komisję Edukacji Narodowej, w której eksperci będą przygotowywać programy nauczania i dokonywać ich ewaluacji.

 

Dobra edukacja to zwiększanie szans dla przyszłych pokoleń. Wadliwe rozwiązania systemowe, stworzone przez obecny rząd i ministerstwo Anny Zalewskiej, w ponad 1/3 polskich szkół spowodowały pogorszenie warunków nauczania. Szkoły pracują od 7:15 do 18:30, szczególnie utrudniony jest dostęp do pracowni, świetlic i sal gimnastycznych. Zamiast obiecywanej bezkosztowej reformy obecny rząd obciąża samorządy kosztami jej wdrożenia: z budżetów samorządowych przeznaczono na ten cel już 23 miliardy złotych, zabierając te pieniądze z innych, ważnych dla lokalnych wspólnot obszarów. W wyniku nieprzemyślanej reformy edukacji doszło też do największego kryzysu w oświacie – podwójnego rocznika uczniów kończących gimnazja i ósme klasy. […]

 

Czytaj dalej »



Foto: www.facebook.com/OSKKOedupl

 

Ekipa organizatorów XIV Kongresu Zarządzania Oświatą – to dzięki ich pracy mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu.

 

XIV Kongres Zarządzania Oświatą zakończył się wczoraj „debatą kongresową” – jak organizatorzy nazwali ostatnie spotkanie najwytrwalszych uczestników Kongresu, na które zaprosili ich liderzy OSKKO do sali „Tatry”. Jego celem było podsumowanie licznych inicjatyw oddolnych, które prezentowane był podczas dwu pierwszych dni Kongresu (takich jak: Krajowa Izba Nauczycieli, postulaty opracowane w grupie „Ja, Nauczyciel”, czy „Kwadratowy stół – jako inicjatywa samorządów terytorialnych), ale przede wszystkim wypracowanie stanowiska XIV Kongresu „w sprawie istotnych problemów, czyli postulatów zmian w edukacji nowych pokoleń” – jak to zapisano w harmonogramie Kongresu.

 

 

Obserwatorium Edukacji” zobowiązuj się do upublicznienia tego dokumentu, gdy tylko zostanie on zamieszczony na oficjalnej stronie XIV Kongresu Zarządzania Oświatą. [WK]



 

 

Dziś na stronie ZG ZNP zamieszczono informację o wynikach anonimowej ankiety wśród nauczycieli. Przytaczamy jej obszerne fragmenty:

 

[…] We wrześniu Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził wśród pracowników wszystkich typów szkół, placówek oświatowych i przedszkoli będących i niebędących członkami związku „Kwestionariusz badawczy ZNP”. Anonimową ankietę w formie papierowej wypełniło 227 567 osób.

 

Ankieta ZNP zawierała pytania dotyczące oceny kondycji polskiego systemu oświaty, protestu i udziału w preferowanej formie akcji protestacyjnej.

 

Z ankiety wynika, że respondenci oceniają kondycję polskiego systemu edukacji na trójkę. Tak odpowiedziało 47% respondentów – 107 959 osób. „Jak ogólnie ocenia Pan/Pani kondycję polskiego systemu edukacji? (w skali 1-5, gdzie 1 oznacza „zdecydowanie źle” a 5 „zdecydowanie dobrze”)”

 

1” – 44 972 osób (19,8%)

2” – 59 737 osób (19,8%)

3” – 107 959 osób (47,4%)

4” – 12 937 osób ( 5,7%)

5” – 1 962 osób ( 0,8%)

 

Na pytanie „Jakim postulatem w pierwszej kolejności powinno zająć się ministerstwo edukacji” (dwie możliwe odpowiedzi do wyboru), ankietowani odpowiedzieli, że przede wszystkim:

 

-podniesieniem wynagrodzeń nauczycieli,

-zmniejszeniem biurokracji.

 

[…]

 

Na pytanie „Jaka jest Pana/Pani opinia na temat działań protestacyjnych w oświacie?” 47,3% respondentów odpowiedziało, że „działania protestacyjne powinny być kontynuowane”. […]

 

Czytaj dalej »



 

 

Gazeta Prawna” zamieściła dziś artykuł Karoliny Nowakowskiej, zatytułowany „Znów gorąco wokół nauczycielskich pensji. Komisja Europejska upomina rząd, Solidarność ma nową propozycję”. Oto jego fragmenty:

 

 

[…] W minionym tygodniu Komisja Europejska opublikowała raport „Education and Training Monitor 2019”. We wzmiance poświęconej Polsce, Komisja zauważa, że reforma edukacji spowodowała problemy organizacyjne i finansowe. Do największych wyzwań jakie stoją przed polskim systemem edukacji zostały zaliczone wynagrodzenia nauczycieli oraz rosnący niedobór kadr.

 

Tymczasem temat płac podnoszą po raz kolejny nauczycielskie związki zawodowe.

 

Rząd przyjął projekt przyszłorocznego budżetu. Nie ma w nim podwyżek dla nauczycielimówił na konferencji prasowej Sławomir Broniarz, prezes ZNP. […] –Zatem pytamy: Panie premierze, jak tu pracować w szkole, w przedszkolu? Panie premierze, jak tu pracować w szkole i uczyć informatyki, matematyki czy języków obcych za 2 450 zł? – mówił szef ZNP. – Kto ma budować państwo, państwo jak słyszymy dobrobytu i tworzyć klasę średnią, jeśli płace nauczycieli są niższe od pensji minimalnej? – dodał.

 

O pensjach nauczycieli rozmawiała także „Solidarność”.

[…] Zgodnie z przygotowaną przez Solidarność koncepcją, minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela powinny zależeć od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w następujący sposób: dla nauczyciela stażysty miałoby to być 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, dla nauczyciela kontraktowego 85 proc., mianowanego 100 proc., a dyplomowanego 115 proc. W ten sposób nauczyciel stażysta zarabiałby 3210 zł brutto, nauczyciel kontraktowy 3897 zł brutto, mianowany 4585 zł brutto, a dyplomowany 5273 zł brutto. Jak podkreślili zebrani przedstawiciele „S”, są to na razie propozycje, które podlegać będą twardym negocjacjom. […]

 

 

 

Cały artykuł „Znów gorąco wokół nauczycielskich pensji. Komisja Europejska upomina rząd, Solidarność ma nową propozycję”  –  TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/

 

 

 

Raport „Education and Training Monitor 2019” (w oryginale) – PDF    –    TUTAJ



Foto: www.ekstratrener.pl

 

 

Wczoraj portal Prawo.pl zamieścił artykuł Beaty Igielskiej, zatytułowany „Za mało pedagogiki w kształceniu nauczycieli”. Jego lektura poszerzy naszą wiedzę o aktualnej sytuacji szkolnictwa wyższego w jego segmencie odpowiedzialnym za kształcenie młodych pokoleń kandydatów do zwodu nauczycielskiego. Rzecz w tym, aby przyszli nauczyciele byli tam właściwie przygotowani – nie tylko w oparciu o najnowszą wiedzę o człowieku, jego neurofizjologii i psychice, ale także z myślą o nowych wyzwaniach w zakresie metodyki pracy z uczniami, jakie już przyniosła rewolucja informatyczna, i jakie jeszcze spotkają w swych miejscach pracy za lat kilkanaście i kilkadziesiąt…

 

Poniżej przytaczamy wybrane fragmenty tego tekstu i link do jego pełnej wersji:

 

Kształcenie nauczycieli od lat budzi kontrowersje, padają np. pytania, dlaczego do szkół trafiają ludzie przemocowi. Teraz system nieco się zmienia, ale pięcioletnia pedagogika oraz odebranie słabszym uczelniom prawa do kształcenia przyszłych nauczycieli raczej nie naprawi tej sytuacji. Zdaniem ekspertów przełomowe byłyby zmiany w sposobie kształcenia nauczycieli przedmiotów pod kątem rozwijania ich kompetencji miękkich  –  a takich zmian nie wprowadzono. Wymagałoby to kolejnej nowelizacji rozporządzenia.

 

Brak kompetencji miękkich

W kontekście wysokiego odsetka samobójstw wśród polskich dzieci i młodzieży, którego powodem często nie jest wcale osławiony hejt internetowy, lecz depresja szkoła,  może się wydawać, że polska szkoła przestała wychowywać, uczyć asertywności, empatii. Dość ironicznie brzmi też kiepski stan kompetencji miękkich u „przedmiotowców”, bo to głównie oni wychowują dzieci. I nie są w stanie zauważyć, że uczeń mierzy się ze stanem depresyjnym, bo nikt ich tego nie nauczył.

 

Największym więc problemem polskich standardów kształcenia nauczycieli jest kształcenie „przedmiotowców” niemal wyłącznie przez specjalistów z danej dziedziny, a więc matematyków, fizyków, polonistów itp. Zdaniem Aleksandra Nalaskowskiego, profesora pedagogiki z UMK w Toruniu, na studia przedmiotowe trafiają ludzie, którzy wcale nie chcą pracować w szkole, chcą być pisarzami, dziennikarzami, pracować w przemyśle. A jak los ich rzuci do szkoły, zadowolenia brak. […]

 

Czytaj dalej »



 

Dziś przed południem w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbył się benefis Janusza Moosa – dyrektora Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Ta inicjatywa była, nieco spóźnioną, reakcja współpracowników i przyjaciół na 80. urodziny (10 lipca) dzisiejszego Bohatera Dnia.

 

 

Wydarzenie uświetniła obecność Marcina Gołaszewskiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej Łodzi i Tomasza Treli – wiceprezydenta miasta, którzy wręczyli Jubilatowi statuetkę „Łabędź Łodzi – Skrzydła Wyobraźni”

 

 

Wszystkich, którzy odczuwają niedosyt wiedzy o dorobku życiowym, który w tym przypadku oznacza „zawodowym”, bohatera tego benefisu  –  odsyłamy do najnowszego postu-laudacji na blogu prof. Bogusława Śliwerskiego: „Benefis Janusza Moosa – pedagoga z pasją i immanentną wiarygodnością” – TUTAJ

 

 

Jako że nas tam tym razem nie było – ilustrujemy to wydarzenie screen’ami obrazów z filmowej minirelacji, zamieszczonej w „Wiadomościach” TV TOYA – do obejrzenia  (1’24”)    –   TUTAJ



Foto:PAP/Marcin Obara[www.polskieradio24.pl]

 

 

Przed tygodniem (19 września), realizując nasze zobowiązanie publikowania w tygodniach poprzedzających wybory do Parlamentu programów głównych partii i bloków wyborczych, w części dotyczącej ich wizji edukacji, zamieściliśmy pierwszy odcinek tego materiału. Dziś zapraszamy do zapoznania się z informacjami, jakie udało się nam wyszukać – niestety wyłącznie „z drugiej ręki” – o tym jakie zamierza realizować cele w obszarze edukacji naszego kraju Komitet Wyborczy, zarejestrowany przez PKW jako „Sojusz Lewicy Demokratycznej”.

 

Nie trzeba chyba przypominać, że – z przyczyn formalno-prawnych – musieli na taki szyld zgodzić się kandydatki i kandydaci, umieszczani na listach tego komitetu przez władze dwu innych, lewicowych, partii: „Wiosna” (lider – Robert Biedroń) i „Lewica Razem” (lider – Adrian Zandberg).

 

Napisaliśmy „z drugiej ręki”, gdyż nie znaleźliśmy (mimo usilnych starań i wpisywania różnych wersji haseł do wyszukiwarki) jednego zwartego dokumentu, który zawierałby spisany program tego komitetu na tegoroczne wybory parlamentarne. Pozostało nam dokonanie syntezy rozproszonych w różnych źródłach informacji i wypowiedzi kandydatek i kandydatów, w których były treści odnoszące się do ich wizji edukacji „ jeśliby im przyszło rządzić”.

 

Zaczynamy od fragmentów materiału, zamieszczonego 11 września na stronie Radia Z”

 

 

Program Lewicy – oto jego najważniejsze punkty (przytaczamy tylko dotyczące edukacji).

 

Program w tej wersji był prezentowany w trakcie kilku konferencji prasowych, w których wzięli udział przedstawiciele trzech partii wchodzących w skład komitetu SLD.:

 

>Drugie śniadanie dla malucha (?)

>Edukacja seksualna w szkołach

>Opieka dentystyczna w każdej szkole

 

Więcej – TUTAJ

 

 

x             x            x

 

 

Kolejnym źródłem informacji jest zamieszczona na portalu gazeta.pl relacja z konwencji lewicy w Warszawie, która odbyła się 24 sierpnia w Warszawie. Oto wybrane fragmenty tej relacji:

 

Czytaj dalej »



Foto: www.salonmaturzystow.pl

 

 

Wczoraj na stronie ŁKO zamieszczono informację, zatytułowana „Łódzki Salon Maturzystów 2019”. Oto jej początek:

 

W poniedziałek w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi został otwarty Salon Maturzystów Perspektywy 2019. W programie liczne spotkania z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, przedstawicielami uczelni oraz doradcami zawodowymi, które mają pomoc przyszłorocznym maturzystom przygotować się do egzaminów oraz ułatwić im wybór kierunku studiów.[…]                                                                                                                                                                      [źródło: www.kuratorium.lodz.pl]

 

 

Foto: www.salonmaturzystow.pl

 

 

Poprzestańmy na tym pierwszym akapicie owego materiału i zapoznajmy się z fragmentami informacji i bogatą galerią zdjęć z tego wydarzenia, zamieszczonymi na stronie organizatora:

 

 

Łódzki Salon Maturzystów

 

Już od rana tłumy młodych ludzi, którzy w przyszłym roku przystąpią do egzaminu maturalnego, oblegają stoiska uczelni, zadając szereg pytań o interesujące ich kierunki studiów. Jednocześnie uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, dzięki którym otrzymują porady, jak najlepiej zdać egzamin dojrzałości.

Czytaj dalej »