
Foto: Paweł Topolski/PAP[www.pap.pl]
Dzisiaj (9 września 2023 r.) w Tarnowie odbyła się konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej. Został tam przedstawiony program wyborczy PO, Nowoczesnej, Zielonych i Agorunii, które wspólnie idą do wyborów parlamentarnych 2023.. Politycy tych partii prezentowali poszczególne konkretne propozycje ujęte pod hasłem „100 konkretów na 100 dni”. Oto fragmenty relacji z tego wydarzenia, zaczerpnięte z tekstu zamieszczonego na stronie „Gazety Wyborczej”:
„100 konkretów na 100 dni rządów”. Koalicja Obywatelska zaprezentowała
w Tarnowie program wyborczy
Donald Tusk w swym inaugurującym konwencję wystąpieniu zapowiedział 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli i „odczarnkowienie” polskiej szkoły
Rafał Trzaskowski przedstawił też postulat odnoszący się do polskiej szkoły:
„Należy znieść te straszne prace domowe. Należy odchudzić program w szkołach. Szkoła powinna być nowoczesna i uczyć zupełnie nowych umiejętności. Szkoła powinna uczyć podejmowania ryzyka i weryfikacji prawdziwych informacji.
– Chyba nie ma niczego ważniejszego niż edukacja – oznajmił Trzaskowski. Wśród zmian dotyczących szkolnictwa są między innymi odchudzenie podstawy programowej czy zniesienie zadań domowych. – Należy również zadbać o to, żeby w szkole nie było żadnej indoktrynacji – zapowiedział Trzaskowski. Stwierdził, że szkoła powinna być nowoczesna. – Powinna uczyć zupełnie innych umiejętności, na przykład rozróżniania tego, co jest prawdziwą informacją od tej, która jest fałszywa. Szkoła powinna też uczyć podejmowania ryzyka.
Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca poruszył sprawy szkolnictwa.
-Szkoła ma być miejscem rozwoju, miejscem, w którym będziemy odkrywać pasje i talenty.
-Szkoła ma być szkołą przyszłości, która zagwarantuje takie kompetencje, jakie są wymagane w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku.
-Szkoła ma zagwarantować, że kompetencje, które zdobędziemy, dadzą nam prawdziwą podstawę do rozwiązywania wszystkich zadań w przyszłości.
-Szkoła ma być miejscem, w którym nauczymy się samodzielnie i krytycznie myśleć, […]
-miejscem, które pokaże nam, jak szeroko stosować wszystkie metody techniki i technologii, pokaże […] jak wiedzę wykorzystać w praktyce.
Taka ma być szkoła XXI wieku! – mówił Mieczysław Kieca.
Źródło: www.krakow.wyborcza.pl/krakow/
Zadeklarowane przez Koalicję Obywatelską działania z obszaru edukacji – TUTAJ
PEŁNA LISTA 100 KONKRETÓW – PROPOZYCJI KOALICJI OBYWATELSKIEJ – TUTAJ
Postanowiliśmy na zakończenie pierwszego tygodnia nowego roku szkolnego zamieścić post ze Fb-profilu Wiesławy Mitulskiej, zamieszczonego tam 4 września tego roku:
Początek nowego roku szkolnego, to dla mnie zawsze ważny POCZĄTEK
Moje życie od dziecka upływa w rytmie początków i końców roku szkolnego. Zawsze z początkiem września zastanawiam się, co będzie dalej, co przyniesie życie, i co ja z tym zrobię.
Dzisiaj robię stop klatkę na refleksję i namysł nad procesem zmiany, której jestem uczestniczką i autorką równocześnie.
Trzy lata temu ten proces przyspieszył. Jego dramatyczny początek nie wróżył nic dobrego. Wydawało mi się, że dół jest tak głęboki, że zostanę w nim na zawsze.
Życie pokazało jednak, że przyzwyczajenie do działania, ćwiczenia w pokonywaniu trudności i sieć rodzinno-przyjacielsko-koleżeńska nie pozwoliły na długie pozostawanie w smutku i stagnacji.
Powoli, z pomocą i samodzielnie buduję drabinkę w przyszłość.
Piszę to dla wszystkich, którzy z niepokojem i z nadzieją patrzą na rozpoczynający się rok szkolny. Czy proces, który tutaj opisałam nie przypomina Wam tego, o czym pisali i wprowadzali w życie między innymi John Dewey, Jerome Brunner, Lew Wygotski?
(To może dziwić, ale ja zawsze znajduję powiązania teorii i praktyki pedagogicznej z własnym życiem)
Wszystko, co ważne w życiu i w edukacji dzieje się w interakcji z innymi ludźmi. Doświadczam tego codziennie. W szkole, korzystając z wiedzy i doświadczenia, starałam się budować środowisko przyjazne rozwojowi KAŻDEGO dziecka. Budowałam sytuacje i dawałam narzędzia, z których każdy mógł wziąć to, czego w tym właśnie momencie rozwoju najbardziej potrzebował. Budowałam drabinkę, dawałam pomocną dłoń, by każde dziecko mogło osiągać sukcesy na własną miarę. Zapraszałam do refleksji nad własnym procesem uczenia się i nad sposobami radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych. To był mój sposób na bycie w roli nauczycielki.
To również mój sposób na bycie w rozmaitych rolach życiowych.
Refleksja, namysł i szukanie rozwiązań w miejsce narzekania i szukania pretekstów.
Nastawienie na rozwój, nie na przeczekanie, bo życie dzieje się teraz.
Szkoła jest życiem, więc zróbmy wszystko, by nie zmarnować nadchodzących miesięcy na szukanie powodów, dla których „się nie da”.
* Zostawiam sobie na pamiątkę zdjęcie miejsca, które sprowokowało mnie do wrześniowej refleksji.
Ten krajobraz niesie z sobą metaforyczne przesłanie.
Zastanawiamy się, co tam jest za horyzontem. Już wiemy, że świat nie kończy się w miejscu, do którego sięga nasz wzrok. Zmiana miejsca obserwacji to nowe horyzonty, nowi ludzie, nowe szanse, nowe pomysły i… nowe problemy do rozwiązania.
Wszystkiego nowego Wam życzę
Źródło: www.facebook.com/wiesia.mitulska/
Foto: www.pl.wikipedia.org/wiki/
Siedziba III LO im. T. Kościuszki w Łodzi – szkoły, do której było najwięcej kandydatów – tegorocznych absolwenci szkół podstawowych
Portal „łódź nasze miasto” zamieścił wczoraj (7 września 2023 r.) informację o tym, które szkoły ponadpodstawowe miały najwyższe progi punktowe w tegorocznej rekrutacji do klas pierwszych:
Które licea w Łodzi są najlepsze? Oto ranking liceów w Łodzi
na podstawie progów punktowych w rekrutacji RANKING
W łódzkich liceach i technikach naukę rozpoczęło około 9 tysięcy pierwszoklasistów. To wyjątkowo dużo, ponieważ w tym roku naukę w szkołach średnich rozpoczął podwójny rocznik. Mimo zwiększonej ilości miejsc, nie wszyscy dostali się do wymarzonej szkoły. Zobacz ranking łódzkich liceów według progów punktowych.
Top łódzkich szkół pod względem liczby zainteresowanych kandydatów w naborze 2023/24:
III LO,
IV LO,
XXI LO,
XXVI LO,
XXIX LO
XXXIII LO
Technikum nr 10.
Rekordowe punktacje w rekrutacji
Najwięcej punktów, bo prawie 192 musieli zdobyć kandydaci, którzy chcieli dostać się do klasy matematyczno-fizycznej z językiem angielskim w XII LO.
Minimum 174 punktów potrzebowali kandydaci do klasy ekonomicznej w XXI LO. Taki sam próg był w klasie matematyczno-fizyczno-informatycznej w I LO.
Nieco mniej, bo ok. 171 pkt. musieli mieć uczniowie, którzy w I LO wybrali klasę biologiczno-chemiczną.
Niemal tyle samo punktów – 171 – zdobyć musiały osoby chcące uczyć się w klasie medycznej w XXI LO lub w oddziale z rozszerzoną matematyką, fizyką i informatyką w XXXI LO.
Co najmniej 163 punktów potrzebowali kandydaci na technika programistę, którzy chcieli dostać się do Technikum nr 10.
Tegoroczna rekrutacja do szkół średnich była rekordowa – licea, technika i szkoły branżowe I stopnia musiały przygotować ofertę dla ponad 9000 uczniów. Ze względu na podwyższenie wieku obowiązku szkolnego do klas pierwszych poszedł podwójny rocznik. To o 60% więcej uczniów niż w roku szkolnym 2021/2022. Miasto utworzyło 64 dodatkowe oddziały. Każdy uczeń, który chciał dostać się do łódzkiej szkoły – znalazł w niej miejsce.
Ranking klas w łódzkich szkołach ponadpodstawowych z najwyższym progiem punktowym – TUTAJ
Źródło: www.lodz.naszemiasto.pl
Screen z relacji filmowej(www.tvn24.pl/polska/)
Marcin Smolik – dyrektor CKE – podczas konferencji prasowej, na której poinformował o ostatecznych wynikach matury 2023
Na stronie TVN24 zamieszczono dzisiaj (8 września 2023 r.) przed południem informację o wynikach tegorocznych egzaminów maturalnych:
Podano ostateczne wyniki matur. Egzamin zdało więcej absolwentów niż rok wcześniej
Maturę zdało 89,3 procent tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki maturzystów zdających egzaminy w sesji głównej, dodatkowej i poprawkowej.
Według podanych w piątek ostatecznych danych, egzamin pisemny z języka polskiego zdało 97,6 procent tegorocznych absolwentów, egzamin pisemny z matematyki – 90,7 procent, a egzamin pisemny z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego – 97,5 procent. Egzamin ustny z polskiego zdało 99,4 procent tegorocznych absolwentów, a ustny z angielskiego – 98,5 procent.
Ze wstępnych danych CKE, opublikowanych na początku lipca (obejmujących tylko sesję maturalną majową, bez dodatkowej czerwcowej) świadectwo dojrzałości uzyskało 84,4 procent tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. 11,3 procent abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, miało prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Maturzyści, którzy oblali więcej niż jeden przedmiot, mogą poprawiać egzaminy dopiero za rok.
W zeszłym roku maturę zdało 85 procent absolwentów. […]
Źródło: www.tvn24.pl/polska/
Pełna informacja o wynikach egzamin w maturalnych 2023 roku – TUTAJ
Oto informacja o godnej poparcia i upowszechnienia inicjatywie, zaczerpnięta z Fb profilu Oli Rodzewicz:
Zapraszamy szkoły do udziału w ogólnopolskim, bezpłatnym i ogólnodostępnym
Programie Profilaktycznym „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” !
Przygotowany przez nasz zespół Program Profilaktyczny ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego. Porozmawiajmy otwarcie o zdrowiu psychicznym .
W pierwszym półroczu zajęcia dotyczyć będą:
>pierwszej pomocy psychologicznej (PPP),
a w drugim półroczu:
>higieny cyfrowej i bezpieczeństwa w sieci.
Program skierowany jest do osób uczniowskich szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, a pośrednimi odbiorcami programu są nauczyciele i nauczycielki oraz rodzice.
Informacje organizacyjne:
1. Szkoła, która wyrazi chęć realizacji Programu Profilaktycznego i zgłosi się (lub już zgłosiła) poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie [TUTAJ] powinna POTWIERDZIĆ swoje zgłoszenie poprzez odesłanie dokumentu „Pełnomocnictwo” podpisanego przed Dyrektora placówki, gdzie wskazane jest imię i nazwisko Szkolnego Lidera Projektu w danej szkole.
2.W programie udział wezmą jedynie te szkoły, które dostarczą podpisany dokument na adres: kontakt@mlodeglowy.pl
l
3.W każdej szkole konieczna jest obecność Lidera Projektu, do zadań którego należy przygotowanie pozostałych nauczycieli w szkole do przeprowadzenia lekcji psychoedukacyjnych.
4.Liderzy wyłonieni w szkole będą mogli korzystać z pomocy i wsparcia Koordynatora w swoim województwie.
Pytania prosimy kierować na poniższe adresy koordynatorów wojewódzkich – TUTAJ
W przypadku pytań dotyczących współpracy z Koordynatorami wojewódzkimi zapraszamy do kontaktu z Koordynatorką Aleksandrą Rodzewicz – aleksandra.rodzewicz@mlodeglowy.pl
W sprawach merytorycznych dotyczących realizacji Programu Profilaktycznego: z Koordynatorką ds. Programu Profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” Justyną Żukowską-Gołębiewską – justyna.zukowska-golebiewska@mlodeglowy.pl lub na mail – kontakt@mlodeglowy.pl
Kiedy zaczynamy ?
Czekamy na zgłoszenia szkół i potwierdzenia realizacji Programu Profilaktycznego do 20 września 2023 r na adres kontakt@mlodeglowy.pl
Oficjalna inauguracja Programu Profilaktycznego odbędzie się 10 października 2023 r.
Strona projektu https://mlodeglowy.pl/zapisz-szkole-do-programu/
Źródło: https://www.facebook.com/ola.rodzewicz.35
x x x
Więcej o programie profilaktycznym „Godzina dla Młodych Głów” – TUTAJ
Portal Prawo.pl zamieścił wczoraj (6 września 2023 r.) informacje o wynikach badania opinii, przeprowadzonego przez serwis kariery LiveCareer Polska. Choć nie udało się nam dotrzeć do informacji o tym badaniu „z pierwszej ręki”, to zdecydowaliśmy się na udostępnienie obszernych fragmentów tego tekstu:
Badanie: Szkoła nie przygotowuje uczniów do potrzeb rynku pracy
Aż 79 proc. Polaków uważa, że polska szkoła nie przygotowuje uczniów do realiów rynku pracy ani do jego przyszłej wizji. Badani domagają się większej autonomii uczniów – wynika z badania „Szkoła przyszłości” przeprowadzonego przez serwis kariery LiveCareer Polska. Według 87 proc. badanych nauczyciel powinien mieć pewien stopień autonomii w zakresie programu nauczania. Co do wynagrodzeń nauczycieli, 52 proc. uważa je za adekwatne do ich roli, a 35 proc. za zbyt niskie.
Badanie przeprowadzono na grupie 971 respondentów. Wykazało, że 71 proc. badanych nie jest zadowolonych z obecnego sposobu oceniania uczniów. Jednak 64 proc. twierdzi, że skala ocen od 1 do 6 sprawdza się w klasach IV–VIII oraz szkołach średnich. Dla klas I–III szkół podstawowych 44 proc. popiera tradycyjny sposób oceniania, a kolejne 44 proc. wskazuje na indywidualne oceny opisowe dla każdego ucznia. Niemal każdy respondent (91 proc.) uważa, że uczeń powinien mieć możliwość przedyskutowania oceny z nauczycielem. […]
Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer, komentuje: – Nastawienie Polaków do kadry pedagogicznej jest generalnie pozytywne. Niemal 60 proc. dobrze ocenia kompetencje zawodowe nauczycieli. Jednak według ankietowanych wymaga poprawy kształcenie nauczycieli na etapie ich edukacji.
Dalsze wyniki badania pokazują:
55 proc. respondentów popiera dyskusje grupowe w szkołach,
46 proc. uważa za istotne korzystanie z nowoczesnych technologii,
58 proc. chciałoby powszechności nauki zdalnej w szkołach, o ile byłoby to odpowiednio realizowane. […]
Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery z LiveCareer.pl, podkreśla konieczność głębszych zmian w systemie edukacji, które nie powinny ograniczać się do powierzchownych reform.
Dodatkowo, badanie wykazało:
68 proc. uważa, że system oceniania w szkołach nie przygotowuje do oceniania pracy przez klientów/przełożonych,
65 proc. twierdzi, że wysokość zarobków nauczycieli wpływa na jakość nauczania,
25 proc. respondentów przyznaje, że oceny szkolne negatywnie wpłynęły na ich samoocenę,
tylko 27 proc. poznało podstawy prawa pracy w trakcie edukacji.
Cały tekst „Badanie: Szkoła nie przygotowuje uczniów do potrzeb rynku pracy” – TUTAJ
Źródło: www.prawo.pl/oswiata/
x x x
Poszukując informacji o badaniu, którego wyniki powyżej zaprezentowaliśmy, trafiliśmy na stronie livecareer.pl na obszerną relację o wynikach innego badania, którego przedmiotem było poznanie opinii na temat „Jak Polacy z perspektywy czasu oceniają swoją edukację?”.
Cóż tam, Panie, w edukacji?
Zainteresowanych zapraszamy TUTAJ
Foto: https://www.gissv.org/gissv-home-english
German International School of Silicon Valley – Międzynarodowa Szkoła Doliny Krzemowej – prywatna szkoła kształcąca dzieci od przedszkola do klasy 12. Ma oddziały w Mountain View i San Francisco w Kalifornii.
Prof. Śliwerski, jako antytezę do zachwytów naszych rządzących nad polską oświatą, wygłaszanych z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, zamieścił na swoim blogu tekst, informujący o niemieckiej dwujęzycznej szkole, działającej w USA, będącej przykładem rzeczywistych zmian w metodyce kształcenia, stawiającej sobie za cel przegotowanie jej uczniów do wyzwań przeszłości. Oto ten post – bez skrótów:
Kluczowe umiejętności uczenia się w XXI wieku
Polityka oświatowa wysoko rozwiniętych gospodarczo państw świata reorientuje cele kształcenia w takim zakresie, by uwzględniały one dynamikę zmian technologicznych w innowacyjnej gospodarce. Niemcy ulokowali się już kilka lat temu w Dolinie Krzemowej, a więc w pobliżu potentatów światowej technologii cyfrowej w USA dwujęzyczną szkołę (Deutsche Schule w Silicon Valley), która stała się forpocztą szkoły przyszłości.
Foto: www.google.com
Chociaż umiejętności uczenia się w XXI wieku nie są jednoznacznie zdefiniowane w literaturze pedagogicznej, to w powyższej placówce realizowane są następujące zakresy kompetencji. Przedmiotem transformatywnej dydaktyki czyni się rozwijanie u uczniów umiejętności w zakresie:
-myślenia krytycznego, umiejętności rozwiązywania problemów, analizy i interpretacji a także wyszukiwania wiarygodnych informacji i naukowej wiedzy w Internecie;
-weryfikowania informacji i formułowania pytań;
-kreatywności, ekspresji artystycznej, ciekawości, innowacyjnego myślenia, wyobraźni i myślenia;
-samodzielnej i odpowiedzialnej pracy;
-prezentowania wyników własnej aktywności poznawczej;
-pracy w zespole, współpracy, przywództwa, angażowania się w wirtualnym środowisku pracy;
-analizy i interpretacji danych, programowania;
-dostrzegania i zrozumienia wzajemnych powiązań między wartościami etycznymi, społecznymi, socjalnymi, ekologicznymi, kulturowymi, humanitarnymi, naukowymi i ekonomicznymi;
-przedsiębiorczego myślenia (przedsiębiorczości);
-myślenia naukowego i zastosowania we własnej działalności metod naukowych.
„Projekt lekcji odgrywa w tej eksperymentalnej szkole kluczową rolę. Proces uczenia się jest tu wysoce zindywidualizowany. Uczniowie stają się producentami treści cyfrowych. Środowisko cyfrowe stanowi dla nich nową przestrzeń »makerspace« do uczenia się w ramach kreatywnych warsztatów. Media cyfrowe umożliwiają im autentyczne spotkania z ludźmi z innych kultur. Nauczyciele i uczniowie postrzegają siebie jako część globalnej społeczności edukacyjnej, która jest połączona w sieci na całym świecie.
W tej „szkole” smartfony, tablety, notebooki są uważane za „inteligentnych” sojuszników w uczeniu się. Wykorzystuje się w tym procesie naukowe blogi, które służą uczniom jako medium do interakcji i dyskusji. Materiały dydaktyczne są zdygitalizowane, a wiedza jest cyfrowo usystematyzowana i uporządkowana. Są one zawsze dostępne i można je udostępnić koleżankom i kolegom jednym kliknięciem.
Zmieniła się rola nauczyciela. Media cyfrowe intensyfikują współpracę między nauczycielem a uczniami zarówno w klasie (synchronicznie), jak i poza nią (asynchronicznie). Nauka jest tu oparta na metodzie projektów, w ramach której uczniowie szukają odpowiedzi na sformułowane także przez siebie pytania, kontaktują się z ekspertami, tworzą prezentacje własnych projektów i udostępniają je innym. Nauczyciele zaś zapewniają uczniom wsparcie i wskazówki”.
Z wypowiedzi polityków władzy z wczorajszego dnia inaugurującego rok szkolny 2023/2024 wynika, że mamy patologiczną politykę oświatową w kraju. […]
Źródło:www.sliwerski-pedagog.blogspot.com
Dzisiaj proponujemy obejrzenie i wysłuchanie krótkiej wypowiedzi dr. Waldemara Jakubowskiego – od kilku miesięcy przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświata i Wychowanie NSZZ „Solidarność”, adresowanej do premiera Mateusza Morawieckiego:
Panie Premierze, co Pan na to!!! (2’16”) – TUTAJ
Kolejny tekst, który może stanowić inspirację do doskonalenia mikrośrodowiska edukacyjnego szkoły już na początku nowego roku szkolnego. Pochodzi on z bloga Danuty Sterny i był tam zamieszczony wczoraj – 5 września 2023 roku:
Rys. Danuta Sterna
Klimat w szkole
Czy w naszej szkole jest dobry klimat? Jak się o tym przekonać?
Najlepiej o tym rozmawiać w jak najszerszym gronie. Dyrektor może zapytać nauczycieli w ankiecie lub rozmowie:
>Co z tego, co robię pomaga Ci nauczać?
>Co mógłbym zrobić inaczej?
Podobne pytania może zadać nauczyciel uczniom:
>Co z tego, co robię pomaga Ci uczyć?
>Co mógłbym zrobić inaczej?
W ten sposób można uzyskać informację, co działa dobrze i co należy kultywować, a co można ewentualnie zmienić. Pytania zostały zaproponowane przez Jacka Strzemiecznego na Studiach Półdyplomach Liderów Oświaty. Zostały wypróbowane i zostały uznane za bardzo dobrą metodę pozyskania opinii nauczycieli i uczniów.
Najlepiej, gdy szkoła na stale zajmuje się pozyskiwaniem informacji i jej wykorzystaniem. Można zawiązać w szkole specjalny zespół, który może czuwać nad poprawianiem klimatu w szkole. Zdaniem autora artykułu z którego korzystam warto ustalić cykliczne daty spotkań zespołu i zaprosić do niej przedstawicieli różnych grup nauczycielskich.
Na początku roku, gdy wszyscy mają jeszcze wiele energii i nadziei, warto już zawiązać taki zespół. Trudniej będzie zacząć wtedy, gdy rok się zacznie i przytoczą nas problemy dnia powszedniego.
Zespół może zdecydować o pozyskiwaniu opinii też od rodziców uczniów. Jednak najważniejsze jest, co szkoła zrobi z pozyskaną informacją. Nie powinna służyć rozliczaniu dyrektora i nauczycieli. Powinna być to anonimowa ewaluacja sytuacji w szkole, a płynące z niej wnioski powinny posłużyć do planowania zmian.
Poniżej 4 kroki do oceny klimatu w szkole
1.Badanie stanu początkowego
Trzeba dokonać przeglądu tego, co szkoła robi obecnie, aby poprawić klimat w szkole. Pomocne mogą być pytania powyższe do nauczycieli i uczniów. Bez diagnozy wstępnej wszelkie pomysły mogą okazać się niepotrzebne, a przynajmniej nietrafione.
2.Analiza wyników badania stanu obecnego
Analizy najlepiej dokonać poprzez odniesienie się do potrzeb, jakie stoją za wskazówkami zawartymi w opiniach.
Wnioski z przeprowadzanych ankiet i wywiadów powinno się przedstawić w kilku kategoriach, takich jak na przykład: nowe lub proponowane inicjatywy; zasady dotyczące zachowania, wychowania i dyscypliny; sposób organizowania imprez szkolnych; ocenianie i nagradzanie uczniów i nauczycieli; możliwości wsparcia nauczycieli, opieka ze strony dyrekcji itp. Kategorie powinny być opracowane przez zespół zajmujący się klimatem i wynikać z odpowiedzi w ankietach.
Podstawowym pytaniem, które warto sobie zadać to:
-Jak potrzeba stoi za deklarowaną opinią?
-Co do tej pory było robione w danej sprawie i co warto utrzymać i co nowego wprowadzić?
-Kto i jak mógłby zadbać o to, aby ta potrzeba mogła być spełniona, o ile jest w ogóle taka możliwość.
-Kto powinien być odpowiedzialny za wprowadzenie zmiany?
-Jak planowane zmiany mają się do innych zmian związanych z dobrym klimatem w szkole?
3.Przedstawienie propozycji zmian społeczności szkolnej i uzyskanie jej akceptacji co do zapowiedzianych zmian.
4.Monitorowanie procesu
Wyznaczenie osób, które będą monitorować wprowadzenie zmian. Trzeba tez zaplanować sposoby świętowania sukcesu. Ważne, aby zapewnić tym osobom czas i miejsce na podzielenie się z innymi zainteresowanymi efektami wprowadzanych zmian.
Podstawą jest jednak to, że osoby ankietowane, czy pytane o opinie, widzą, że jest ona brana pod uwagę i dzięki niej mogą w szkole zajść zmiany. Nie oznacza to, że każde żądanie czy sugestia mają być spełnione, ale trzeba również poinformować, dlaczego nie jest to możliwe.
Korzystałam z artykułu profesora psychologii Maurice J. Eliasa
Źródło: www.osswiata.ceo.org.pl
Portal „Krytyka Polityczna” zamieścił wczoraj (4 września 2023 r.) obszerny tekst dwojga autorów: Marty Cwaliny i Przemyslawa Sadury, zatytułowany „Szkolna autokracja, czyli o zgrozie edukacji obywatelskiej w Polsce”. Oto jego fragmenty i link do pełnej wersji:
[…]
Wszyscy znamy frazę łączącą stan Rzeczypospolitej z „młodzieży chowaniem”. Łatwo jednak zapominamy o tym związku, kiedy po kolejnych wyborach narzekamy na „ciemny lud”, który „dał się kupić”, na młodych, którym się nie chciało iść na wybory, albo na tych, którzy poszli i podbili wynik aktualnej inkarnacji politycznej Korwin-Mikkego.
Kiedy mleko już się rozleje i kolejne wybory wygrywają populiści, nam zostaje pomstowanie na tych, którzy wybrali partię gotówki zamiast partii reform, i rozważanie, „co trzeba mieć w głowie, żeby będąc kobietą, głosować na Konfederację”. (To autentyczny cytat z wypowiedzi liberalnej polityczki w trakcie niedawnej konferencji poświęconej równości płci na listach wyborczych). […]
Obawy krytyków pisowskiej krucjaty edukacyjnej są równie bezpodstawne co nadzieje jej apologetów. Program wychowania „nowego człowieka” się nie powiedzie, bo polska szkoła jest skrajnie nieefektywna i niewydolna. Dyskusja wokół podręcznika odwraca uwagę od tego, co jest istotne, a mianowicie od tego, że wychowanie obywatelskie w polskiej szkole nie działało, nie działa i nie będzie działać. Nasza szkoła nie jest wehikułem nowoczesności, ale pasem transmisyjnym przekazującym kolejnym pokoleniom brak zaufania do współobywateli, państwa i jego instytucji. Jest sferą reprodukcji relacji folwarcznej i feudalnej struktury społecznej.
Żeby to zrozumieć, trzeba choć na chwilę dać się cofnąć do szkoły. Znaleźć się w jej murach, usiąść w ławce, przeczytać szkolne gazetki, posłuchać dyrektora i nauczycieli, porozmawiać z uczniami. Dać się upupić. Przeprowadziliśmy taki eksperyment.
Profesora Pimkę w naszym przypadku zastąpiła Fundacja Civis Polonus, która poprosiła o zbadanie stanu demokracji szkolnej w warmińsko-mazurskich szkołach branżowych pierwszego stopnia. Dawne zawodówki to szkoły idealne do takich badań. Choć zwykle nie są przedmiotem zainteresowania ani reformatorów, ani opinii publicznej, to jednak działają jak soczewki, które zwielokrotnią każdy absurd i każdą dysfunkcję naszego systemu edukacyjnego. Kiedy wszyscy przejmowali się sytuacją dzieciaków pozbawionych ruchu i piszących na lekcjach WF-u on-line plany treningowe, mało kto zastanawiał się nad losem uczniów branżówek, zdobywających wiedzę w czasie „zdalnych praktyk zawodowych”. Dlatego weszliśmy do tych szkół, zebraliśmy wśród jej uczniów i uczennic ankiety, a później zaprosiliśmy ich do udziału w wywiadach fokusowych. […]
Nasi rozmówcy zdawali sobie sprawę, że w szkołach branżowych jest mniej edukacji obywatelskiej oraz że jest ona traktowana mniej poważnie niż w liceach. Czuli, że są uważani za obywateli drugiej kategorii, ale byli zdania, że to nawet lepiej. Dlaczego? Mieli już wychowanie do życia w rodzinie i lekcje przedsiębiorczości – i co? Na tych pierwszych zajęciach dowiedzieli się, gdzie zagnieżdża się zarodek po zapłodnieniu, ale nie mieli pojęcia, jak uprawiać (konsensualny) seks ani jak skutecznie stosować antykoncepcję. Na drugich poznali wszystkie rodzaje spółek, ale nie nauczyli się wypełniać zeznania podatkowego czy porównywać oferty kont bankowych. […]














