Archiwum kategorii 'Artykuły i multimedia'

Portal  EDYNEWS.PL zamieścił artykuł „O powtarzaniu klasy przez dzieci”, którego autorem jest Włodzimierz Paszyński – były wiceminister edukacji i sportu (2001–2003), w latach 1990 – 1998 stołeczny kurator oświaty,  od 2006 wiceprezydent m.st. Warszawy do spraw edukacji, polityki społecznej, sportu i rekreacji.

 

19.09.2007 WARSZAWA PLAC BANKOWY HAPPENING I DEBATA PUBLICZNA NT. TZW. KOPERT SPECJALNYCH MIEJSC PARKINGOWYCH DLA NIEPELNOSPRAWNYCH  NZ. WLODZIMIERZ PASZYNSKI - WICEPREZYDENT MIASTA  FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA

Foto:www.google.pl

 

Włodzimierz Paszyński był  w latach 1974-1987 nauczycielem języka polskiego w warszawskim VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława  IV i XXXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Ludowego Lotnictwa Polskiego, a od 2004 nauczycielem w LXIII Liceum Ogólnokształcącym im. Lajosa Kossutha. W latach osiemdziesiątych ub. wieku należał do animatorów tzw. oświaty niezależnej, współtworzył pierwszą w Polsce klasę autorską w XXXIX LO w Warszawie, a także należał do założycieli  legendarnego już I Społecznego LO przy ul. Bednarskiej.

 

Oto początkowy fragment tego artykułu:

 

Pani minister Anna Zalewska, osobiście i za pośrednictwem poradnika publikowanego na stronach MEN, przypomina rodzicom, że mogą zostawić swoje dzieci na drugi rok w pierwszej klasie, bądź zerówce przedszkolnej. Owszem, mogą, ale elementarna uczciwość wymaga także powiedzenia rodzicom, że decyzja o powtarzaniu przez dziecko roku, nie powinna być podejmowana pochopnie, tylko dlatego, że uchwalona w pośpiechu, bez stosownych konsultacji, zmiana ustawy o systemie oświaty daje taką możliwość. Należy wskazywać również negatywne skutki takiego rozwiązania. A jest ich sporo…

 

 

Czytaj dalej »



Juniorowo_logo_gotowe-e1429734196935

 

W miniony wtorek, 29 marca 2016, wortal „Juniorowo. Świat dzieciaków od pierwszaków” zamieścił obszerny materiał, informujący o  kampanii „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Oto jego obszerny fragment:

 

Niemal co drugi uczeń szkoły podstawowej doświadcza różnych form dokuczania lub przemocy ze strony rówieśników, a skala zjawiska w klasach I-VI jest większa niż w gimnazjach. Przemoc to nie tylko bicie, czy poszturchiwanie. Dzieci deklarują, że bardziej dotkliwe i przykre dla nich jest wykluczenie z grupy, które przejawia się w różnych działaniach – obgadywaniu, wyśmiewaniu, nastawianiu klasy przeciwko.

 

Instytut Badań Edukacyjnych przeprowadził badanie, w którym wzięło udział 10 993 uczniów, 528 wychowawców, 242 psychologów i pedagogów szkolnych, 4 092 pozostałych nauczycieli oraz 185 dyrektorów. Wyniki pokazują, że problem agresji przybiera różne formy i zaczyna się wcześniej, niż przypuszczamy.

 

Wnioski z badań IBE przeczą powszechnemu przekonaniu, że to uczniowie gimnazjów najczęściej dokuczają swoim kolegom i koleżankom. Okazuje się, że częstość tego typu zachowań maleje wraz z wiekiem. Aż 54 procent dzieci w szkołach podstawowych deklaruje, że przynajmniej raz w miesiącu doświadcza jakiejś formy dokuczania ze strony swoich kolegów i koleżanek. Dla porównania, do podobnych doświadczeń przyznaje się 46 proc. gimnazjalistów i tylko 36 proc. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. […]

 

Czytaj dalej »



9 marca poinformowaliśmy o wylocie Jolanty Okuniewskiej – polskiej uczestniczce finałowego spotkania 50 najlepszych nauczycieli wyłonionych w konkursie Światowej Nagrody Nauczycielskiej – Global Tecaher Prize – do Dubaju, gdzie wydarzenie to miało miejsce. Wiadomo też, że 13 marca nagrodę tę, zwaną „Nauczycielskim Noblem” otrzymała Hannah Al Hroub – nauczycielka gimnazjum z Palestyny.

 

Okuniewska w Dubaju

 Foto: www.google.pl

 

 

Dziś zachęcamy Sz. Czytelników do lektury trzech odcinków blogu grupy Superbelfrzy RP – eduzmieniaczy, o wspólnym tytule „Dubaj, spełnione marzenia”, w których Jolanta Okuniewska opowiada o swoim pobycie w Dubaju.

 

Oto, dla zachęty, trzy fragmenty zaczerpnięte z trzech kolejnych odcinków tej opowieści:

 

Jolanta Okuniewska, Dubaj, spełnione marzenia. Cz. 1

 

[…] Dzień rozpoczął się spotkaniem z Ross Hall, Director Education, Ashoka. Inspirujące wyzwania dla zmieniaczy… dla eduzmieniaczy. Jest ich wielu, ich działania mogą doprowadzić do wielu znaczących zmian, ale muszą łączyć się z wytrwałością i wiarą w to, co się robi. Pomysły na to, jak znaleźć w sobie te siły i nie poddawać się. Znam takich ludzi, to jest optymistyczne.

 

Czytaj dalej »



Portal oswiata.abc.com zwrócił swym artykułem „Minister edukacji: matura z religii jest potrzebna” uwagę na wypowiedzi minister Anny Zalewskiej, między innymi – na temat uczynienia z religii przedmiotu maturalnego, które padły podczas wczorajszego wywiadu, jakiego pani minister udzieliła redaktor Aleksandrze Pezda w radiu TOK FM. Oto fragment tej publikacji:

 

Religia to przedmiot dyskryminowany, brak możliwości zdawania jej na egzaminie dojrzałości szkodzi osobom, które chcą dostać się do seminarium lub na teologię – mówiła minister edukacji w radiu TOK FM.

 

Lekcje religii są takimi samymi przedmiotami jak wszystkie inne – tłumaczyła minister Zalewska, dodając, że katecheta jest takim sam członkiem rady pedagogicznej jak inni nauczyciele. Minister podkreśliła, że matura z religii ułatwiłaby życie osobom, które swoją przyszłość wiążą ze studiowaniem teologii lub chcą iść do seminarium duchownego.[…]

 

Źródło: www.oswiata.abc.com.pl

 
Wszystkich zainteresowanych tym wywiadem, podczas którego była mowa także o owym, skrytykowanym pierwszym spotkaniu „Ekspertów Dobrej Zmiany”, o zamieszaniu z sześciolatkami, edukacji seksualnej i wielu innych problemach oświatowych – odsyłamy do źródeł:

 

Portal Opinii TOK FM: Zalewska w TOK FM: Matura z religii? Oczywiście, że tak. To taki sam przedmiot jak inne

 

Na stronie portalu, gdzie można odsłuchać wczorajszą audycją radia TOK FM, można także przeczytać:

 

Czytaj dalej »



Portal Edunews.pl zamieścił dziś artykuł Anny Mitury, zatytułowany Sportowe projekty Młodych Obywateli”, informujący o dotychczasowym dorobku programu „Młody Obywatel na sportowo”. Oto obszerny fragment tej publikacji:

 

Ponad dwa tysiące młodych ludzi z całej Polski wzięło udział w programie „Młody Obywatel na sportowo”, realizując ciekawe inicjatywy skierowane do lokalnej społeczności. Sport stał się dla młodzieży punktem wyjścia do niesienia pomocy innym, rozwijania zdolności organizacyjnych czy tworzenia przestrzeni do integracji międzypokoleniowej. W ramach programu odbyło się wiele imprez charytatywnych, spotkań dedykowanych dawnym grom i zabawom, a także dyskusji na temat dostępu do oferty sportowej w okolicy, w sumie z działań Młodych Obywateli skorzystało 22,5 tysiąca osób.

 

Na 7. edycję programu organizowanego przez Fundację BGK i Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) złożyły się trzy tematy: „Ruch z sensem”, „Kronika sportowa” i „Sztafeta dyskusji”. Wszystkie zostały szczegółowo opisane w 80-stronnicowej publikacji Młody Obywatel na sportowo, która wyjaśnia, jak za pomocą metody projektu krok po kroku przeprowadzić projekt w swojej społeczności.

 

mo10

 

Czytaj dalej »



Dziś proponujemy dwa teksty „retro”, powstałe co prawda przed kilkoma laty, lecz warte przypomnienia. Pierwszy z nich powstał jesienią 2014 roku i jest postem blogującej nauczycielki Joanny Krzemińskiej. Został zatytułowany „Do domu”, a jego autorka podjęła tam temat zadawania uczniom prac domowych. Drugi, zatytułowany „Co to jest odwrócona lekcja? I dlaczego powinno Cię to zainteresować – nawet przed wprowadzeniem Cyfrowej Szkoły? został opublikowany w marcu 2014 roku na portalu „Edukacja, Internet, Dialog”.

 

 

Przedkładamy je Szanownym Czytelnikom do lektury, ale przede wszystkim do przemyślenia hipotezy, która legła u podstaw decyzji o ich zamieszczeniu: „Czy koncepcja odwróconej lekcji, a szerzej – odwróconej szkoły , to nowatorski sposób na zaktywizowanie uczniów i ostateczne zerwanie z metodą podawczo-sprawdzianową we współczesnych szkołach, czy może to po prostu piękna nazwa starej metody zadawania uczniom jak najwięcej prac domowych?

 

Oto – dla zaciekawienia – fragmenty obu tych tekstów i linki do ich pełnych wersji:

 

Czytaj dalej »



Na stronie <Superbelfrzy RP> zamieszczono godny polecenia artykuł, autorstwa łodzianki – Anny Grzegory, zatytułowany „Mów ładnie, bo dziecko nie słyszy”. Oto jego fragment:

 

 

Dziecko nie skyszy

 

[…] jak wygląda szkolne życie uczniów, którzy niedosłyszą?

 

Do szkoły integracyjnej lub masowej przyjmowane są tylko dzieci z takim stopniem niedosłuchu, żeby mogły sobie samodzielnie poradzić z nauką. Do klasy integracyjnej kieruje dziecko zespół specjalistów Poradni Psychologiczno Pedagogicznej wydający odpowiednie orzeczenie. Ale oczywiście może się zdarzyć, z różnych powodów, że taki uczeń lub uczennica znajdzie się w klasie masowej bez orzeczenia. I Natalka, i Marysia zgodnie twierdzą, że osoby z niedosłuchem uczące się w normalnej szkole mają szczególnie ciężko. Od akceptacji rówieśników po naukę i relacje z nauczycielami. Trzeba wiele pracy i wysiłku włożyć w to, by zrozumieć co dzieje się na lekcji, pożyczać zeszyty od koleżanek i kolegów i poprawiać źle usłyszane, bądź w ogóle nie zanotowane treści.

 

A jak nauczyciele mogą ułatwić naukę w klasie dziecku z takim problemem?

 

Czytaj dalej »



W studiu Dzień Dobry TVN wystąpiły dziś: Bożena Będzińska-Wosik – dyrektorka SP Nr 81 w Łodzi i Joanna Białobrzeska – pedagog, twórczyni firmy DIDASKO, w ramach której funkcjonują: wydawnictwo, szkoła i przedszkole. Posłuchajcie co mówiły:

 

Gorące tematy | niedziela, 21 lutego 2016  –  TUTAJ

 

Źródło: www.dziendobry.tvn.pl

 

 

:



Żyjąc w epoce Web 2.0, aby doskonalić swój nauczycielski warsztat metodyczny nie trzeba wyjeżdżać na konferencje i seminaria – wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Udowadniają to Superbelfrzy RP, organizując tzw. webinaria. Na blogu tej grupy Marta Florkiewicz – Borkowska zrelacjonowała kolejne – już piąte webinarium , które odbyło się na początku tego miesiąca. Oto fragmenty tego wpisu:

 

baner3

 

I tak kolejny inspirujący webinar za nami. Miałam zaszczyt pełnić rolę moderatora i czerpać garściami z pomysłów dziewczyn, mimo faktu, że uczę w gimnazjum – jednak kolejny raz okazuję się, że edukacja nie ma i nie zna granic a będąc kreatywnym nauczycielem każdy pomysł możemy umiejętnie przełożyć na nasz przedmiot i naszą grupę wiekową. Kto przegapił lub niestety „nie zmieścił się” na nasze spotkanie online ma okazję nadrobić zaległości. Poniżej zamieszczam tekst autorstwa prezenterek: Beaty Skrzypiec i Aleksandry Schoen-Kamińskiej wraz z nagraniem webinaru.

 

Czytaj dalej »



Dziś, zachęceni „przypominajką”, jaką zamieściła na Facebooku Pani Bożena Będzińska-Wosik, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi, znana łódzka ambasadorka ruchu „Budząca się Szkoła”, odsyłamy do tekstu, zamieszczonego na blogu juniorowo.pl , odnoszącego się do książki „Co z tą szkołą – siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców”, autorstwa profesora neurobiologii Joachima Bauera. Oto fragment postu z 15 lutego 2016 roku:

 

 

W czasach końcowego PRL czyli w 1988 roku trafiłam do Oregonu w USA. Rodzina u której mieszkałam postanowiła mi pokazać szkołę swoich dzieci. Zwykłą podstawówkę na amerykańskiej prowincji, bo Coos Bay to była naprawdę malutka mieścina. Do dziś pamiętam zdumienie, gdy pokazali mi… studio nagraniowe dla szkolnego zespołu: takie, o jakim Polskie Radio mogło wtedy tylko pomarzyć. Ale wtedy nie zdawałam sobie jeszcze sprawy, że tak naprawdę to nie te nowinki technologiczne stanowią o ich przewadze nad nami, lecz system, w jakim dzieci są nauczane. Cała kultura nauczania mówiąca: poniosłeś porażkę, pomyliłaś się? Super, wyciągnij z tego lekcję na przyszłość! Potrzebujesz czasu / wsparcia / kontaktów? Jesteśmy tu, by ci pomóc. Sky is the limit – nie bój się szukać swojej drogi. Rzecz jasna upraszczam teraz, bo jak wszędzie są tam szkoły o bardzo różnej kulturze nauczania, ale generalnie bardzo pomocnym w rozwoju jest ta amerykańska bezpośredniość i bliskość. Jako uczennica nigdy nie wyobrażałam sobie, że mogę polemizować z poglądami nauczycieli, że moje zdanie ma jakąś dla nich wartość. Co potem przekłada się na podejście do siebie w życiu dorosłym.

 

I oto dziś czytam książkę „Co z tą szkołą? Siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców”. Jej autor Joachim Bauer jest neurobiologiem (i jednym z twórców projektu budzących się szkół), którego pasjonuje badanie jak działa mózg w szkole i co z tego wynika. A wynika dość ponury obraz szkoły, jako miejsca gdzie generalnie wszyscy koncentrują się na wskazywaniu dzieciom czego nie umieją. W efekcie kończąc edukację doskonale wiemy w czym jesteśmy słabi (wow, ale to świetnie działa na naszą samoocenę!). Jak zauważa autor: „ogromna część absolwentów naszych szkół nie nabywa w nich żadnej z cech, które przygotowują człowieka do życia: wiary w siebie, wewnętrznej motywacji, solidnej wiedzy oraz kompetencji społecznych i emocjonalnych.” […]

 

 

Cały tekst – TUTAJ

 

Źródło: www.juniorowo.pl

 

 

Okładka

Fragment z książki „Co z tą szkołą – siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców” Joachima Bauera   –   TUTAJ

 
Źródło: www.dobraliteratura.pl