
Archiwum kategorii 'Artykuły i multimedia'
Foto:www.google.pl
Dziś podczas debaty o reformie edukacji Sala posiedzeń Sejmu wyglądała bardzo podobnie
Po obszerne informacje o dzisiejszym pierwszym czytaniu ustaw o reformie edukacji odsyłamy do relacji na stronie TVN24: „Na sali maraton pytań o reformę edukacji. Przed Sejmem protest”:
19:59 W Sejmie zakończyło się pierwsze czytanie projektów ustaw wprowadzających reformę edukacji. […]
Cała relacja, z minutowym rejestrem wydarzeń – TUTAJ
Źródło: www.tvn24.pl
Foto: www.google.pl
Karolina i Tomasz Elbanowscy podczas spotkania z minister Zalewską w MEN
„Gazeta Wyborcza” zamieściła dzisiaj artykuł red. Justyny Sucheckiej, zatytułowany „Ponad 2,3 mln zł z kancelarii premiera dla fundacji Elbanowskich i MEN. Razem będą konsultować”. Oto jego fragmenty:
Porozumienie o dofinansowaniu kwotą ok. 2,38 mln zł podpisano 17 listopada. MEN i fundacja Tomasza i Karoliny Elbanowskich będą za te pieniądze prowadzić projekt „Zmiany w systemie edukacji w Polsce odpowiedzią na oczekiwania społeczne i zmiany gospodarcze”.[…]
Wcześniej ani MEN, ani Elbanowscy nie chwalili się porozumieniem na swoich oficjalnych stronach. Poinformowała o tym kancelaria premiera. – Co chcemy teraz konsultować, kiedy ustawa likwidująca gimnazja jest już w Sejmie? – pytają członkowie ZNP.
Wspólne konsultacje będą dotyczyły już nie gimnazjów, ale zmian w systemie finansowania zadań oświatowych w Polsce.
Cały artykuł – TUTAJ
Źródło: www.wyborcza.pl
Komentarz redakcji: Nie ma to jak być rządową organizacją pozarządową (NGO)
Foto: www.google.pl
Wykład Jolanty Dobrzyńskiej pt. „Reforma oświaty od środka”, wygłoszony w Klubie Ronina (wraz z pytaniami do prelegentki) [1:46’22”], zarejestrowany 11.11.2016 przez Bogdana Stępnia
Plik z nagraniem wideo – TUTAJ
Przeczytaj także: Jolanta Dobrzyńska, Kilka myśli o polskiej polityce oświatowej
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało 21 listopada na swej stronie, że rozesłało do szkół pakiety informacyjne. Materiały te mają zdaniem resortu, odpowiedzieć na pytania związane z reformą. W dzisiejszym dodatku łódzkim „Gazety Wyborczej” zamieszczono artykuł Agaty Kurpacz, w którym swoją opinie o ich przydatności przekazuje Bogusław Olejniczak, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Łodzi. Oto fragment tej publikacji:
– Pakiety, które mieliśmy otrzymać w poniedziałek, pojawiły się u nas w środę po południu – mówi Bogusław Olejniczak, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Łodzi. – To kpina.
Olejniczak pokazuje trzy plakaty. Na pierwszym jest mapa z kolorowymi rysunkami kolejnych szkół: od ośmioletniej podstawówki przez czteroletnie liceum i dwuletnie szkoły branżowe aż do wymarzonych studiów. Przy niektórych budynkach stoi tablica przystanku „Praca”. Kolejna kartka to „Mapa drogowa reformy edukacji”. To granatowa i kręta (sic!) jezdnia, na której znajduje się osiem przystanków. Z tych ośmiu punktów pięć jest już za nami. […]
Oto jak wyglądają te plakaty (dwa, nie trzy):
A to plik PDF zawierający rozesłaną do szkół broszurę. Każdy, kto ma komputer, tablet, smartfon lub inne podobne urządzenie z dostępem do Internetu może go sobie otworzyć: – broszura „Dobra szkoła”
Cały artykuł „Reforma edukacji. Chaosu w gimnazjach ciąg dalszy” (w wersji papierowej „Kolejny raz minister Zalewska zakpiła z nauczycieli”) – TUTAJ
Źródło: www.lodz.wyborcza.pl/lodz/
Udostępniamy dziś wszystkim zainteresowanym, którzy przeoczyli wczoraj wieczorem i dzisiaj rano w TVN24, dwa programy: „Czarno na Białym” i „Jeden na Jeden”, poszerzające naszą wiedzę na temat prawdy o rzekomej „Dobrej zmianie w edukacji”, oraz – w rozmowie z Markiem Rymanowskim – potwierdzające coraz bardziej oczywistą oczywistość: „Pani minister Zalewska nie potrafi słuchać i samodzielnie przetwarzać zdobytych informacji; działa jak dobrze zaprogramowany i nie do zatrzymania automat.”
Oto zapowiedzi i linki do tych programów:
W obronie gimnazjum
Rodzice, którzy mówią, że rząd potraktował uczniów jak meble, które można szybko i dowolnie przestawić. Przyznają, że dopiero teraz do wielu z nich dociera, co ta zmiana w praktyce będzie oznaczała dla ich dzieci. I to już za kilka miesięcy. Lista obaw jest długa i są one bardzo konkretne – o lokalizację szkoły, o miejsce w klasie, o podręczniki. Konkretnych odpowiedzi na razie jednak nie ma. Nie ma też specjalnej wiary, że przebudowę szkoły uda się zatrzymać. Jest jeszcze tylko nadzieja rodziców, że ta przebudowa zostanie przesunięta chociaż o rok.
Odtwarzanie programu – TUTAJ
Za wszelką cenę
Foto: www.google.pl
„Dziennik Gazeta Prawna” w dzisiejszym artykule Anny Wittenberg, zatytułowanym „Mniej biologii w szkole, mniej technologii. Rząd daje jasny przekaz” poszerza naszą wiedzę o skutkach, jakie dla wszechstronnej edukacji młodych pokoleń Polaków przyniesie realizacja likwidacji gimnazjów i powrotu do 8-klasowej szkoły podstawowej. Oto jego fragment:
W szkole podstawowej sprzed reformy gimnazjalnej (w klasach IV–VIII) uczniowie spędzali na biologii, chemii, fizyce i geografii ok. 1015 godzin. Po wprowadzeniu gimnazjów (w klasach IV–VI i przez całe gimnazjum) liczba ta spadła o 140. Planowana właśnie rewolucja edukacyjna oznacza kolejne cięcia – między czwartą a ósmą klasą będzie jedynie 700 godzin przedmiotów przyrodniczych.[…]
Dalej autorka przytacza pogląd prof. Piotra Węgleńskiego, dyrektora Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, według którego, oprócz liczby lekcji ważny jest też sposób, w jaki wiedza jest przekazywana: – Programy edukacyjne przypominają standardy XIX–wieczne, nie tłumaczą rzeczywistości.
Cały artykuł – TUTAJ
Źródło:www.serwisy.gazetaprawna.pl
We wczorajszym programie TVN24 „CZARNO NA BIAŁYM” wyemitowano dwa materiały, dotyczące przygotowywanej pod kierunkiem minister Anny Zalewskiej reformy edukacji. Oba godne obejrzenia i wysłuchania:
Za wszelką cenę
Jak wyglądają kulisy reformy podstawy programowej. Eksperci z łapanki i praca w wielkim pośpiechu – tak powstaje podstawa programowa dla „dobrej zmiany” w szkołach. O zdumiewających kulisach opowiada nam człowiek, który miał być szefem jednego z eksperckich zespołów, ale widząc jak wygląda ta praca, szybko z niej zrezygnował. Jak się okazuje, nie on jeden. I nie tylko dlatego reforma forsowana przez Annę Zalewską budzi coraz większy niepokój i coraz więcej protestów.
Odtwarzanie programu – TUTAJ
Nauczycielka roku
Polecamy lekturę dzisiejszego artykułu Justyny Sucheckiej w „Gazecie Wyborczej”, zatytułowanego „Kłamstwa o polskiej szkole”.
Foto: www.facebook.com/justynasucheckagw/
Redaktor Justyna Suchecka
Oto fragment tej publikacji:
Rząd stosuje słowną żonglerkę: nie ma likwidacji gimnazjów, ale „wygaszanie”, nie ma zamykania szkół, ale „konsolidowanie z podstawówkami”. Tyle że na tę socjotechnikę łapie się już coraz mniej Polaków. PiS chwali się sondażem IBRiS, w którym likwidacji gimnazjów chce 70 proc. Polaków. Ale to dane z października 2015 r. Sondaż tej samej firmy sprzed dwóch tygodni (jego PiS oczywiście już nie cytuje) daje reformie mniej niż 50 proc. poparcia. Ile będzie po rodzinnych rozmowach przy wigilijnym stole?
Cały artykuł – TUTAJ
Źródło: wyborcza.pl
Foto: www.google.pl
W miniony wtorek na portalu EDUNEWS opublikowano informację o wyniku badania sondażowego, „Edukacja w 2025 r. – innowacje technologiczne”, jakie na zlecenie firmy Polycom przeprowadzono z udziałem ponad 1800 pracowników pełniących różnorodne role w sektorze edukacyjnym, w tym 673 osób z regionu krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Główny wniosek jaki wynika z uzyskanych w tym badaniu wyników jest taki, że edukacyjne instytucje w badanych krajach nie wykorzystują jeszcze w pełni potencjału dostępnych dziś technologii. Oto fragment tego artykułu:
72 proc. pracowników sektora edukacyjnego uważa, że nauczyciele pełnią obecnie kluczową rolę w edukacji, ale tylko 40 proc. sądzi, że sytuacja ta nie zmieni się w 2025 r.
53 proc. pracowników sektora edukacyjnego uważa, że współpraca wideo w czasie rzeczywistym oraz urządzenia mobilne będą podstawowymi narzędziami dostępu do treści edukacyjnych dla uczniów w 2025 r.
36 proc. pracowników sektora edukacyjnego w regionie EMEA odnosi wrażenie, że finansowanie jest największą przeszkodą na drodze do lepszej edukacji
30 proc. twierdzi, że dostęp do edukacji dla każdego, kto chce się uczyć, jest najważniejszy dla przyszłości edukacji. […]
Andrew Graley z firmy Polycom, dostarczającej rozwiązań umożliwiających bezpieczny transfer głosu, wideo i treści, uważa, że technologia jest katalizatorem, który może pozytywnie wpłynąć na krajobraz edukacyjny. „Technologia umożliwia usprawnienie edukacji, bo oferuje narzędzia, które są angażujące, przystępne i ekonomiczne. Pozwala np. na prowadzenie spersonalizowanych kursów oraz szkoleń nauczycielskich dla osób, które normalnie nie miałyby do nich dostępu”. […]
Cały artykuł – TUTAJ
Źródło: www.edunews.pl
Polecamy dziś lekturę artykułu z „Gazety Wyborczej”, autorstwa Agnieszki Magacz-Rusinek. Oto fragment tej publikacji, zatytułowanej „Co mam powiedzieć dzieciom?”. Psycholog szkolna i matka pyta minister edukacji o likwidację gimnazjów:
Jako psycholog związana z oświatą od dwudziestu lat chciałabym zadać Pani Minister pytanie o motywy zmiany i efekty, które chce uzyskać? Czy na pewno dobro dzieci jest priorytetem? Jakie jest uzasadnienie dla kumulowania dzieci i młodzieży w absolutnie odmiennych okresach rozwojowych w jednej placówce edukacyjno-wychowawczej? Czy tylko ja dostrzegam, jak bardzo zmieniły się dzieci, rodzice i ich problemy?
Cały artykuł – TUTAJ
Źródło: www.poznan.wyborcza.pl








