Archiwum kategorii 'Aktualności'

 

 

Foto: Radek Pietruszka/ PAP [www.wiadomości.wp.pl]

 

16 kwietnia 2004 r., na ateńskiej Agorze, u stóp Akropolu, w imieniu Polski, traktat akcesyjny podpisują: premier Leszek Miller i minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz.

 

 

Treść Traktatu…, ogłoszona w Dzienniku Ustaw Nr 90, poz. 864    –    TUTAJ



Foto: www.pl.wikipedia.org

 

Gmach Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie

 

 

Jak informują organizatorzy „Okrągłego stołu edukacyjnego” w gościnnych salach Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie zasiadło dziś około 100 osób. Oprócz przedstawicieli rządu, przybyli tam nauczyciele, uczniowie, rodzice, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska akademickiego i instytucji związanych z oświatą oraz członkowie związków zawodowych. Udziału w okrągłym stole w obecnej formule odmówił Związek Nauczycielstwa Polskiego, a także należący do Forum Związków Zawodowych Wolny Związek Zawodowy „Solidarność – Oświata”.

 

Rozmowy przebiegały w pięciu zespołach problemowych. Oto ich tematy i osoby przewodniczące pracom (Więcej informacji podaliśmy o osobach spoza aktualnego kierownictwa MEN):

 

1.„Jakość w systemie edukacji” – sekretarz stanu w MEN Marzena Machałek.

2.”Nauczyciel w systemie edukacji” – podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć.

3.„Nowoczesna szkoła” – 35-latek Marcin Ociepa – od 22 lutego 2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

4.”Uczeń w systemie edukacji” – 30-latek Piotr Müller – od 7 stycznia 2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

5.„Rodzic w systemie edukacji”Teresa Wargocka w okresie od 19 listopada 2015 do 10 marca 2017 była sekretarzem stanu w MEN. Kandyduje do PE w okręgu nr 5 – Mazowsze z 7 miejsca listy PIS.

 

 

Najwcześniej obszerną informację o drugiej turze rozmów prowadzonych w ramach tzw. okrągłego stołu edukacyjnego – w formule czterech „podstolików” – zamieszczono na stronie Telewizji POLSAT.

Oto fragmenty publikacji ze strony POLSATU:

 

 

[…] Wiceminister Kopeć, który przewodniczył podstolikowi „Nauczyciel w systemie edukacji” poinformował, że dyskutowano m.in. o systemie kształcenia i doskonalenia nauczycieli, awansie zawodowym nauczycieli oraz o pensum.

 

Odnosząc się do zagadnienia dotyczącego kształcenia nauczycieli, wiceminister zaznaczył, że te kwestie były już „konsultowane bardzo głęboko” zarówno przez ministra edukacji, jak i ministra nauki. Był także powołany specjalny zespół. Kopeć ocenił, że większość tych postulatów jest lub wkrótce będzie realizowana.

 

Po uchwaleniu ustawy, która zmieniła sytuację co do szkolnictwa wyższego, i teraz projektowanych kolejnych zmian, które są w konsultacji, możemy się zgodzić, że zasadniczo te postulaty czy głosy, które się tutaj pojawiły, w dużym stopniu są przez te nowe regulacje spełnianie – powiedział.

 

Poinformował, że uczestnicy debaty „wskazywali, że obecna formuła awansu zawodowego ‚się przeżyła’, że należy awans zawodowy – jako bardzo taką biurokratyczna formułę – która w zasadzie łączy się de facto ze stażem pracy, zastąpić innym mechanizmem„. […]

 

Czytaj dalej »



 

Foto: Radek Pietruszka/PAP [www.wiadomosci.onet.pl]

 

 

Jak ustalił portal wPolityce.pl dziś premier Mateusz Morawiecki wysłał list do prezesa Sławomira Broniarza. Oto jego fragment:

 

[…] Mam głęboką nadzieję, że do dialogu, poza nauczycielami niezrzeszonymi oraz przedstawicielami Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność dołączą pozostałe związki zawodowe, które reprezentują dużą grupę nauczycieli.

 

Chciałbym również ponowić zaproszenie dla przedstawicieli klubów parlamentarnych, reprezentujących wszakże swoich wyborców oraz rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Zapraszamy do pracy w stolikach tematycznych we wtorek, 30 kwietnia 2019 roku o godzinie 11.00 w salach Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz na kolejne spotkanie plenarne okrągłego stołu edukacyjnego 10 maja 2019 roku. Debata o polskiej szkole to jedna z najważniejszych rozmów, jakie musimy ze sobą – jako Polacy – przeprowadzić.[…]

 

 

Pełna wersja tekstu „Rząd znowu wyciąga rękę do Broniarza. Premier Morawiecki ma dla ZNP ważną propozycję”, zamieszczonego na portalu wPolityce.pl      –     TUTAJ

 

 

Źródło: www. wpolityce.pl



Foto: M. Kulka [www.radomsko.naszemiasto.pl]

 

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019 dla maturzystów w I LO w Radomsku:Szczęśliwa absolwentka.

 

 

Dziś na stronie TVP3 Łódź zamieszczono materiał, zatytułowany W 26 szkołach ponadgimnazjalnych w Łódzkiem nie odbyły się rady klasyfikacyjne”. Jest to tekst, oparty na informacji, przekazanej przez kuratora Grzegorza Wierzchowskiego. Oto jego obszerny fragment:

 

 

[…] Kurator przypomniał, że w miniony piątek, zakończyły się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze dla uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Ich zwieńczeniem jest uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły.

 

Dlatego – jak podkreślił Grzegorz Wierzchowski – 26 kwietnia był również ostatnim dniem, w którym rady pedagogiczne mogły jeszcze podjąć uchwałę w sprawie klasyfikacji i promocji* (?) uczniów klas III liceum ogólnokształcącego i klas IV technikum w bieżącym roku szkolnym.

 

W przypadku, gdy rada pedagogiczna nie podjęła uchwały przed zakończeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, kompetencja ta, na mocy przepisów znowelizowanej ustawy o systemie oświaty, pozostaje w wyłącznej gestii dyrektora szkoły lub wskazanego przez niego nauczyciela – informuje łódzki kurator oświaty.

 

W województwie łódzkim na 425 szkół ponadgimnazjalnych, gdzie powinien być przeprowadzony egzamin maturalny, rady klasyfikacyjne odbyły się w 399 placówkach. W pozostałych 26 szkołach kompetencje rad przejęli dyrektorzy – tylko dwie są spoza Łodzi i okolic. […]


Źródło: www.lodz.tvp.pl

 

 

*Zakładamy, że stwierdzenie o promocji uczniów kończących szkoły nie padło z ust ŁKO, a jest to wyłącznie skutkiem nieznajomości tajników procedur oświatowych redaktorów łódzkiej telewizji…

 



 

Oto komunikat z oficjalnej strony ZNP:

 

Strajk był wielkim protestem społecznym, który spotkał się z ogromną solidarnością rodziców, uczniów i różnych grup zawodowych. Wyrażamy podziw dla strajkujących, którzy wytrwali w tym trudnym i długim proteście!

 

Zawieszamy strajk, ale nie protest. Trwa spór zbiorowy, trwa nasz protest o lepszą przyszłość edukacji!

 

Zaczynamy drugi etap protestu. Mamy program “Szkoła na szóstkę” i dajemy premierowi czas na jego realizację do września br.

 

                                Program #Szkołana6 to:

 

> wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB

 

> odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister )

 

> kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej

 

> zmniejszenie biurokracji w szkołach

 

> zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli

 

> wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty

 

 

             Drodzy Rodzice! Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja!

 

 

Źródło: www.znp.edu.pl

 

 

Tyle informacja z oficjalnej strony ZG ZNP. Ale na Facebooku sekretariat ZG ZNP, nie władze statutowe, zamieścił taki komunikat:

 

Czytaj dalej »



Portal <na:Temat> zamieścił informację Pawła Kalisza, która zasługuje – z kronikarskiego obowiązku – na utrwalenie jej także na stronie „Obserwatorium Edukacji”. Już wczoraj, gdy podczas transmisji z obrad „okrągłego stołu o edukacji” kamery pokazywały zbliżenia jego uczestników, ze zdumieniem odnotowaliśmy fakt obecności tam pewnego powszechnie znanego „pana pod muchą” – Janusza Korwin-Mikke. Jak się okazało – w roli… przedstawiciela rodziców!!!

 

 

Tytuł artykułu wyjaśnia wszystko: „Przy okrągłym stole zasiadł Korwin-Mikke. Zgłosił „pomysł”, co trzeba zrobić z nauczycielami”. Oto fragment tego tekstu:

 

 

Okrągły stół, przy którym mieli rozmawiać m.in. nauczyciele z przedstawicielami rządu, okazał się fikcją. Nie dość, że stół wcale nie jest okrągły, to jeszcze w dyskusji wzięli udział niekoniecznie ci, co trzeba. Nie było np. związkowców z ZNP, zaproszenia zabrakło początkowo dla przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich, za to przy stole zasiadł… Janusz Korwin-Mikke. A to, co powiedział, innych wbiło w krzesła. […]

 

Foto: [zrzut z ekranu – www.natemat.pl]

 

Premier przekonywał, że na spotkaniu nie zabrakło nauczycieli z całej Polski, rodziców czy przedstawicieli partii opozycyjnych. Nie było jednak nauczycieli z ZNP czy polityków PO lub Nowoczesnej; zamiast nich przyszedł… Janusz Korwin-Mikke. […]

 

Wśród masy pomysłów zgłoszonych przez byłego europarlamentarzystę było między innymi „wyrzucenie na zbity pysk” złych nauczycieli i dopuszczenie do bankructwa tych placówek, które strajkują lub nie mają dobrych wyników w nauczaniu. W dalszej części swojej wypowiedzi polityk proponował likwidację państwowych szkół, zwolnienie urzędników odpowiedzialnych za edukację w Polsce i wprowadzenie bonu edukacyjnego.

 

Cały artykuł, w tym kilkuminutowe wideonagranie fragmentu wystąpienia Korwina-Mikke      –     TUTAJ

 

 

Źródło: www. natemat.pl



 

Dziewiętnasty dzień od ogłoszenia strajku nauczycieli – i ostatni newsletter strajkowy, który tym razem przygotowała Aleksandra Pucułek – dziennikarka „Gazety Wyborczej”

 

 

Szanowni Państwo,

 

To już 19., ostatni dzień ogólnopolskiego strajku w oświacie. Dzień wyjątkowo długi, bo tuż po północy Sejm głosował nad wnioskiem o odwołanie minister edukacji Anny Zalewskiej. Niespodzianki nie było – Zalewska zostaje na stanowisku.

 

A nauczyciele nie kryją rozczarowania informacją ZNP o zawieszeniu protestu i wątpią, czy strajk uda się powtórzyć za kilka miesięcy. – Polska szkoła teraz się zmieni – zaznaczają zgodnie i podkreślają, że to, co cieszy, to jedność, którą pokazali.

 

Sławomir Broniarz w rozmowie z „Wyborczą” mówił o powodach decyzji o zawieszeniu strajku: – Czynnik ekonomiczny i to, że nauczyciele tracili ogromne pieniądze, musiały być przez nas brane pod uwagę. Przede wszystkim nie można było doprowadzić do sytuacji, w której uczeń będzie oceniany przez jakiegokolwiek nauczyciela wskazanego przez burmistrza, wójta czy starostę w oparciu o średnią arytmetyczną. Na ocenę pracy dziecka składa się nie tylko to, co wynika z jego ocen cząstkowych, lecz także postawa, zachowanie, trzyletnia praca.

 

Chodzi tu o nowelizację prawa oświatowego umożliwiającą klasyfikację uczniów przez dyrektorów szkół albo samorządy, która w piątek została błyskawicznie podpisana przez prezydenta RP. Miał to być sposób na to, by maturzyści mimo protestu nauczycieli mogli podjeść do egzaminu dojrzałości.

 

Chwilę po tym ruszyły obrady okrągłego stołu na Stadionie Narodowym, a pod stadionem rozpoczęła się kolejna demonstracja popierająca strajkujących nauczycieli pod hasłem: „Idziemy na Narodowy z Wykrzyknikiem!”.

 

Podwyżki nie sprawią, że pojawią się ciekawe eksperymenty na lekcjach, a korepetycje przestaną być potrzebne. Gigantyczne kwoty podziałają jak dolewanie oliwy do dziurawego bakumówił premier przy okrągłym stole, co ZNP skomentował jednym słowem: „Skandal!”, a Broniarz dodał: – Szkoda czasu na tego rodzaju dialog. ZNP i FZZ nie wzięły udziału w okrągłym stole. W niektórych szkołach w Szczecinie czy Łodzi uczniowie już w piątek zdecydowali się zawiesić strajk i sklasyfikować uczniów, by mogli oni podejść do matury.

 

Wciąż nierozwiązana pozostaje kwestia wypłat za strajk. Dyrektorzy szkół dwoją się i troją, by móc wypłacić pensje nauczycielom albo chociaż rozłożyć potrącenia na raty. Na razie obliczają, ile muszą zabrać nauczycielom.

 

Tu znajdziecie więcej informacji o piątkowych wydarzeniach dotyczących oświaty.

 

W sobotę rano we wszystkich szkołach strajk ma zostać zawieszony.

 

X            X           X

 

 

Komentarz redakcji:

 

Nawet w tym ostatnim newsletterze jego redaktorka nie podjęła wypracowanej przez red. Justynę Suchecką

tradycji żegnania się z czytelnikami słowem „Pozdrawiam”...



 

 

Po ogłoszeniu informacji o zawieszeniu strajku szkolnego do września, na Facebooku można było przeczytać różne teksty: pesymistyczne, skrajnie destrukcyjne, ale także apelujące o spojrzenie na tę decyzję, jako na koniec pewnego etapu i dobry prognostyk na przyszłość.

 

Oto kilka przykładów postów, ilustrujących takie skrajne postawy wobec zawieszenia strajku:

 

Głosy rozczarowanych i zdesperowanych:

 

Drodzy nauczyciele, wróćcie do szkół i uczcie tyle, za ile Wam się płaci. Nie róbcie sprawdzianów, nie sprawdzajcie zeszytów w domu, zadawajcie uczniom samodzielną pracę na lekcjach i w tym czasie róbcie to, co zwykle zabieracie do domu. I nie drukujcie na swoich drukarkach, na swoim papierze żadnych dodatkowych pomocy. Jak dzieci zaczną mieć luki, to rodzice będą musieli posyłać je na płatne korepetycje. W tym kraju nie ma co liczyć na dobre systemowe rozwiązania. Było dobrze, bo byliście spolegliwi, a jak upominacie się o swoje, to zaczynacie być be. Więc może trzeba zmienić styl pracy.

Czyli rozumiem, że:

– zero zajęć pozalekcyjnych
– zero dopytywania po lekcjach
– zero poprawiania przed poprawką w sierpniu
– zero odbierania telefonów od rodziców poza zebraniami i konsultacjami
– zero podwyższania ocen na mecie
– zero dyskotek szkolnych
– zero „studniówek” i „balu”
– zero wycieczek szkolnych
– zero wyjść gdziekolwiek poza godzinami pracy
– zero czynności poza obowiązującymi w umowie
– zero wytwarzania pomocy naukowych przez nauczycieli, na to muszą zaleźć się pieniądze z gminy
– zero, zero, zero kreatywności nauczycieli….itd itp

 


BRAWO!!! W KOŃCU BĘDĘ PRACOWAŁA 18 GODZIN…

 

 

I jeszcze bardziej rozbudowana wersja tej samej postawy:

 

Czytaj dalej »



Foto:Radek Pietruszka /PAP [Zrzut z ekranu www.rmf24.pl]

 

 

W jednej z sal konferencyjnych Stadionu Narodowego, z kilkunastominutowym opóźnieniem, rozpoczął się spektakl, zatytułowany „Okrągłym (a tak naprawdę jest on bardzo prostokątny z zaokrąglonymi „kantami”) Stołem Edukacyjnym”. Parafrazując głośne zdanie prof. Zybertowicza, spotkali się przy nim sprawcy ruiny polskiej edukacji ze swoimi poplecznikami i kolaborantami (z niewielkimi wyjątkami – np. nie należy do kolaborantów przedstawiciel Związku Miast Polskich).

 

 

Oto syntetyczna relacja z przebiegu tego eventu – na stronie <wiadomosci.gazeta.pl>



Może nie wszyscy nasi czytelnicy mieli czas zdobyć podstawowe informacje o mającym się o godz, 12-ej rozpocząć tzw „okrągłym stołem edukacyjnym”. Oto fragment artykułu „(Pół)okrągły stół. Rząd rozmawia o edukacji bez protestujących” – ze strony TVN24:

 

 

W piątek obrady okrągłego stołu edukacyjnego W piątek o godzinie 12 na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczną się obrady okrągłego stołu edukacyjnego. Weźmie w nich udział 80 osób. W obradach nie wezmą udziału ani Związek Nauczycielstwa Polskiego, ani Forum Związków Zawodowych, które prowadziły strajk w szkołach.

 

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował w środę, że piątkowy okrągły stół edukacyjny zostanie rozpoczęty wystąpieniem strategicznym premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie będzie przemawiała wicepremier Beata Szydło. – Pani minister Zalewska będzie uczestniczyła w obradach okrągłego stołu, przy podstolikach zaś będą wiceministrowie – zaznaczył Dworczyk. – Przyjęliśmy zasadę, że politycy w randze wiceministra koordynują prace podstolików – powiedział.

 

Potem, jak dodał szef KPRM, przewidziane są wystąpienia nauczycieli, organów prowadzących, przedstawicieli uczniów i rodziców, ekspertów edukacyjnych i polityków.

 

W następnej kolejności nastąpić ma podział na podstoliki. Prace poszczególnych podstolików będą koordynowali wiceministrowie: Marzena Machałek – kwestie związane z „jakością edukacji”, Maciej Kopeć – zagadnienie „nauczyciel w systemie edukacji”, Marcin Ociepa zajmie się tematem „nowoczesnej szkoły”, a Piotr Müller pracami związanymi z „uczniem w systemie edukacji”. […]

 

 

Źródło:www.tvn24.pl