Archiwum kategorii 'Aktualności'

Dziś postanowiliśmy zająć się tematem działania organów ścigania w sprawie wykrycia sprawców kilkuset fałszywych alarmów „bombowych”, ogłaszanych na skutek odebrania e-maili, wysyłanych do szkół średnich w dniach egzaminów maturalnych. Niestety – nie znaleźliśmy takich informacji ani na stronie MSWiA, ani Prokuratury Okręgowej w Warszawie, ani Biura do Walki z Cyberprzestępczością Policji.

 

Pozostały nam informacje ze świata mediów. Oto dwie takie informacje:

 

Foto:www.wykop.pl

 

 

Z portalu ONET

 

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. alarmów bombowych przed maturami

 

Wczoraj Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie serii fałszywych alarmów bombowych w Warszawie i innych miastach na terenie kraju – poinformował dzisiaj PAP rzecznik prasowy tej prokuratury Łukasz Łapczyński.

 

Śledztwo zostało wszczęte w oparciu o materiały przekazane wczoraj prokuraturze przez Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji i dotyczy serii „zawiadomień w dniach 6-7 maja 2019 r. w Warszawie i innych miastach na terenie kraju o nieistniejących zdarzeniach, mających zagrażać życiu i zdrowiu wielu osób w postaci podłożenia ładunków wybuchowych w szkołach„.

 

Jak przekazał Łapczyński, prokuratura powierzyła przeprowadzenie śledztwa Wydziałowi do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji..Prokuratura ze względu na dobro prowadzonego śledztwa nie informuje o zrealizowanych, realizowanych oraz planowanych czynnościach, a także dokonanych dotychczas ustaleniach. Przestępstwo, którego dotyczy śledztwo zagrożone jest karą ośmiu lat pozbawienia wolności. […]

 

 

Źródło: www. warszawa.onet.pl

 

 

Z „Gazety Wyborczej”:

 

Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, nie czekając na efekty policyjnego śledztwa jej dziennikarze zdołali ustalić prawdopodobnych sprawców kilkudniowej „afery bombowej” w szkołach, w których odbywały się egzaminy maturalne. Oto tytuł artykułu,który powinien spędzić sen z czoła ministra Brudzińskiego: „Wiemy, kto stoi za listami o bombach w czasie matur”.

 

Oto fragment tej publikacji:

 

To użytkownicy jednego z forów internetowych są odpowiedzialni za kilkaset alarmów bombowych w czasie tegorocznych matur. Fałszywe ostrzeżenia o ładunkach wybuchowych to ich forma walki z policją. Do tej pory służby są bezradne wobec sprawców.

 

Zdesperowany uczeń zbudował zasobnik z gazem bojowym fosgen. O godzinie 11 nastąpi detonacja. Bomba jest ukryta w sali, w której zdający piszą egzamin. Ratujcie się, będą ofiary” – e-maile takiej treści otrzymali w nocy z niedzieli na poniedziałek dyrektorzy szkół. […]

 

Cały artykuł „Wiemy, kto stoi za listami o bombach w czasie matur”     –     TUTAJ

 

 

Źródło: www. wyborcza.pl

 



Foto: Radosław Jóźwiak [www.uml.lodz.pl]

 

Znicz zapala Krzysztof Piątkowski – wiceprezydent Łodzi

 

 

We wtorek (7 maja) w Łodzi upamiętniono najmłodsze ofiary II wojny światowej. W uroczystości przy pomniku Pękniętego Serca uczestniczyli m.in. uczniowie bałuckich szkół i łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

 

Święto Dzieci Wojny zostało ustanowione dwa lata temu w czasie zorganizowanego w Sejmie I Kongresu Polskich Dzieci Wojny. Wtedy ustalono również, że jego centralne obchody będą odbywać się w Łodzi. […]

 

Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, żołnierze, harcerze, uczniowie łódzkich szkół i mieszkańcy miasta. Wszystkich zgromadzonych powitała łódzka poseł Alicja Kaczorowska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego obchodów, która za kultywowanie pamięci o najmłodszych ofiarach wojny odebrała we wtorek medal „Pro Patria”. Stowarzyszenie Dzieci Wojny swoimi odznaczeniami wyróżniło również byłego arcybiskupa łódzkiego Władysława Ziółka oraz dyrektora Szkoły Podstawowej nr 81 w Łodzi Bożenę Będzińską-Wosik. […]

 

 

Foto: www.www.kuratorium.lodz.pl

 

Bożena Będzińska-Wosik – dyrektorka SP im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi – tuż po odznaczeniu jej medalem „Pro Patria”.

 

Czytaj dalej »



Foto: Matylda Witkowska [www.dzienniklodzki.pl]

 

Policyjny patrol, prze Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych w Łodzi, podobnie jak przed innymi szkołami w całym kraju, czuwał nad bezpieczeństwem tej szkoły od wczorajszego wieczora aż do środowego poranka.

 

 

 

Fragment informacji dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 8 maja 2019 r. dotyczącaej przebiegu egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym

 

 

[…] Podobnie jak podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym i matematyki na poziomie podstawowym, które były przeprowadzone6 i 7 maja br., część szkół zgłosiła okręgowym komisjom egzaminacyjnym otrzymanie wiadomości e-mail informującej o podłożeniu na terenach tych szkół ładunków wybuchowych. O otrzymaniu tych e-maili dyrektorzy szkół informowali również odpowiednie służby. Wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Nie wystąpiło żadne zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia maturzystów oraz pracowników szkół. Należy podkreślić, że w wielu szkołach sale egzaminacyjne, a nawet całe budynki, zostały w dniu poprzedzającym egzamin zabezpieczone plombami, a w nocy z 7 na 8 maja dyżur przy każdej szkole pełnili policjanci.

 

Egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym przeprowadzany był w ponad 5600 szkołach. W praktycznie wszystkich szkołach rozpoczął się zgodnie z harmonogramem i przebiegał bez żadnych zakłóceń. Jedynie w 17szkołachegzamin rozpoczął się z opóźnieniem(wówczas wszyscy zdający mają pełne 120 minut na pracę z arkuszem egzaminacyjnym). W żadnej szkole egzamin nie został przerwany.

 

Centralna Komisja Egzaminacyjna pozostaje w stałym kontakcie z KG Policji oraz CBŚP.

 

Należy podkreślić,że Centralne Biuro Śledcze Policji oceniło wiarygodność informacji przekazywanej przez sprawcę/sprawców do szkół jako „niska”. Wszystkie alarmy, zarówno dzisiejsze, jak i z poniedziałku i wtorku, okazały się fałszywe. Egzamin maturalny – pomimo próby zaburzenia jego przeprowadzania – odbywa się we wszystkich szkołach.

 

 

Źródło: www. cke.gov.pl

X          X          X

 

O sytuacji w przebiegu trzeciego dnia egzaminów maturalnych w województwie łódzkim informował także „Dziennik Łódki” w artykule Macieja Kałacha „„Matura 2019 w Łódzkiem. Przed egzaminem z języka angielskiego znów fałszywe informacje o bombach. Opóźnień nie było. Szkół pilnowała policja. Oto fragment tej publikacji:

 

Czytaj dalej »



Foto: Shutterstock [www.businessinsider.com.pl]

 

 

Od poniedziałku na stronie ZG ZNP można zapoznać się z komunikatem „Społeczny fundusz strajkowy”. Na wszelki wypadek, gdyby informacja ta umknęła uwadze naszych czytelników, zamieszczamy jej najistotniejszy dla sprawy fragment:

 

 

[…] Od 10 maja będzie można złożyć „Wniosek o przyznanie pomocy ze społecznego funduszu strajkowego” (wtedy będzie wiadomo, które samorządy dokonały potrąceń, bo teraz trwają jeszcze negocjacje z JST). Wniosek będzie na stronie znp.edu.pl do pobrania.

 

Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli”, który dokona podziału środków zdecydował, że pomoc obejmuje tylko te osoby, które:

 

przystępując do strajku NIE należały do związków zawodowych;

 

strajkowały minimum 9 dni (połowę czasu strajku);

 

nie dostały wynagrodzenia za czas strajku;

 

-nalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

 

Społeczny Komitet informuje, że na koncie funduszu jest 8 mln zł. To oznacza, że zapomogę w wysokości 500 zł będzie można przyznać około 16 tys. osób. To kropla w morzu potrzeb! […]

 

 

Pełna treść komunikatu „Społeczny fundusz strajkowy”       –       TUTAJ

 

 

Źródło: znp.edu.pl

 

 

O zawiłych kwestiach prawnych dotyczących możliwości dokonania wypłat (ze środków przekazanych przez organy prowadzące szkołom) rekompensat nauczycielom, którzy uczestniczyli w strajku szkolnym i utracili z tego powodu znaczną część swego miesięcznego wynagrodzenia, można przeczytać na stronie portalu Prawo.pl:

 

> Pensji za strajk nie ma, ale można zapłacić nauczycielom     –     TUTAJ

 

> Pieniądze z funduszu strajkowego na wniosek nauczyciela     –     TUTAJ



Foto: Tomasz Niesłuchowski [plock.wyborcza.pl]

 

Samochód policyjny przed wejściem do V Liceum Ogólnokształcącego w Płocku

 

 

Dziś, w jeszcze większym niż wczoraj zakresie, egzamin maturalny w wielu szkołach poprzedziły e-maile, informujące o podłożonym w szkole ładunku wybuchowym. Poniżej zamieszczamy obszerny fragment komunikatu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:

 

Podobnie jak podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym, który był przeprowadzony 6 maja br., część szkół zgłosiła okręgowym komisjom egzaminacyjnym otrzymanie wiadomości e-mail informującej o podłożeniu na terenach tych szkół ładunków wybuchowych. W każdym takim przypadku dyrektorzy szkół informowali również odpowiednie służby, które dokonały sprawdzenia bezpieczeństwa ludzi i mienia. Wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Nie wystąpiło żadne zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia maturzystów oraz pracowników szkół.

 

Z informacji uzyskanych od dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych wynika, że w dniu dzisiejszym:

 

>663 szkoły zgłosiły do OKE fakt otrzymania drogą mailową informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego na terenie szkoły

 

>w 481 szkołach – po sprawdzeniu przez służby–egzamin rozpoczął się o godz. 9:00 (zgodnie z harmonogramem)

 

>w 181 szkołach – po sprawdzeniu przez służby–egzamin rozpoczął się z opóźnieniem; wszyscy zdający rozwiązywali zadania przez 170 minut

 

>w jednej szkole (w liceum zaocznym) ewakuowano zdających – egzamin został przerwany, zdający przystąpią do egzaminu w czerwcu.

 

Czytaj dalej »



Foto: Dariusz Piekarczyk [www.dzienniklodzki.pl]

 

Funkcjonariusze policji i straży pożarnej przeprowadzali kontrole w szkołach, do których dotarły informacje o podłożeniu ładunków wybuchowych

 

 

Poniżej zamieszczamy dwa materiały, informujące o „temacie dnia” – o tajemniczej akcji dezorganizacji egzaminów maturalnych w 122 szkołach średnich w całej Polsce:

 

 

Komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

 

Centralna Komisja Egzaminacyjna została poinformowana przez Centralne Biuro Śledcze Policji o działaniach podejmowanych przez osobę lub osoby, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego w sesji majowej w 2019 r. Działania te mają polegać na przesłaniu pocztą elektroniczną do szkół, w których będzie przeprowadzany egzamin maturalny, wiadomości informującej o podłożeniu na terenach tych placówek ładunków wybuchowych.

 

W ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji, Centralnym Biurem Śledczym Policji, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi ustalony został sposób i harmonogram działań. Informacja o działaniach opisanych w pierwszym akapicie została przekazana do wszystkich miejskich, powiatowych oraz wojewódzkich komend policji. O działaniach tych zostali również poinformowani wszyscy kuratorzy oświaty oraz dyrektorzy szkół, w których przeprowadzany jest egzamin maturalny. Dyrektorzy szkół otrzymali informację o sposobie postępowania w przypadku otrzymania mailowej informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego.

 

Z informacji uzyskanych od dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych wynika, że:

 

Czytaj dalej »



O pierwszym dniu tegorocznych egzaminów maturalnych zapewne zamieszczą swe informacje najprawdopodobniej wszystkie media. Dlatego u nas podejmujemy temat powszechnie mało znany. Za jaką cenę te matury są możliwe?      I nie mamy tu na myśli, że za cenę zawieszonego strajku nauczycieli, czy specpoprawki do ustawy, pozwalającej na klasyfikowanie maturzystów bez zwoływania posiedzeń rad pedagogicznych.

 

Chodzi nam o cenę w dosłownym znaczenie: ile kosztuje druk i kolportaż do każdej szkoły średniej setek tysięcy arkuszy z testami do wszystkich egzaminów zdawanych podczas matury. Znaleźliśmy źródło, z którego dowiemy się kilku, zaskakujących, informacji na ten temat:

 

Poniżej przytaczamy kilka fragmentów artykułu Pawła Chabasińskiego z 20 grudnia 2018 roku – ze strony portalu BEZPRAWNIK.PL:

 

Foto: www.wzkart.pl

 

W Wojskowych Zakładach Kartograficznych

 

 

[…] Od 2005 r. Wojskowe Zakłady Kartograficzne, spółka podległa Ministerstwu Obrony Narodowej, zajmowała się zarówno drukowaniem, jak i dystrybucją arkuszy maturalnych. W ciągu ostatnich lat, oferowała ona swoje usługi za średnio ok. 34 miliony złotych rocznie. Niekoniecznie może do końca „swoje”, bo większość pracy wykonywali tak naprawdę podwykonawcy: prywatne firmy takie, jak Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex oraz Drukarnia POZKAL z Inowrocławia. Zyski wojskowej spółki z roli pośrednika w tej transakcji wynosiły, zgodnie z informacjami Onetu, około 1,5-2 milionów złotych. Jej przedstawiciele twierdzą jednak, że były to kwoty dużo wyższe, sięgające 10-13 milionów. […]

 

Taki układ trwał w najlepsze do 2018 r. Wówczas do przetargu stanęły Częstochowskie Zakłady Graficzne, we współpracy z firmą Samidruk z Brodnicy. Ich właściciele od dawna byli zdania, że Wojskowe Zakłady Kartograficzne zawyżają cenę, i to zdecydowanie. Oferta ze strony prywatnych firm była aż o 8 milionów złotych mniejsza. Biorąc pod uwagę najważniejsze kryterium w polskich przetargach, nie powinno dziwić, że wygrały one z państwową spółką. I tak zaczął się ich problem.

 

Czytaj dalej »



Foto: www.www.google.com

 

 

Gazeta Prawna” zamieściła w miniony wtorek (30 kwietnia) obszerny artykuł, zatytułowany „Kuratorzy i wójtowie: Nauczyciele dostaną pieniądze za strajk, jeśli nadrobią program z uczniami po godzinach”. Informujemy o nim i przytaczamy jego fragmenty dopiero dzisiaj, gdyż uznaliśmy, że nie jest to temat na okres obchodów świąt państwowych.

 

Publikacja ta zawiera informację o bardzo zróżnicowanym podejściu różnych samorządów do problemu wypłaty wynagrodzeń strajkującym nauczycielom. Oto lead tego artykułu:

 

Nauczyciele nie otrzymają wynagrodzenia za dni, w których strajkowali. W niektórych placówkach mogą zostać zorganizowane zajęcia pozalekcyjne dobrowolne dla uczniów, które przyniosą nauczycielom dodatkowe dochody – wynika z informacji zebranych przez PAP.

 

Dalej możemy dowiedzieć się jakie w tej sprawie decyzje zamierzają podjąć organy prowadzące w Suwałkach, Puńsku, Warszawie, co o tym sądzi dolnośląski kurator, a co wrocławski magistrat. Znajdziemy tam także informacje o sytuacji w Rzeszowie, Świdwinie, Kołobrzegu, Lublinie i w Kielcach, a także w Poznaniu, Gnieźnie, Katowicach i w Tychach.

 

Dopiero w końcowej części artykułu znaleźliśmy informację o stanowisku Urzędu Miasta Łodzi:

 

[…] W Łodzi magistrat przygotował wskazówki dla dyrektorów szkół, dot. metod odliczania pieniędzy za okres strajku. Prezydent miasta Hanna Zdanowska zadeklarowała wcześniej, że fundusz płac żadnej placówki edukacyjnej – mimo strajku – nie zostanie uszczuplony.

 

Do wszystkich szkół wydział edukacji wysłał ankietę z prośbą o podanie kwot, które zostaną potrącone za czas strajku. Jak wyjaśniła Monika Pawlak z Urzędu Miasta Łodzi, informacje te dopiero spływają. Prawnicy z magistratu zaproponowali dyrektorom placówek trzy wyjścia: odliczanie wynagrodzenia za godziny wynikające z planu zajęć a niezrealizowane danego dnia, odliczanie od wynagrodzenia kwoty uśrednionej za każdy dzień udziału w strajku lub odwołanie się do 8-godzinnego dnia pracy bądź 21-dniowego miesiąca pracy. […]

 

Zupełnie inne stanowisko zajęły władze Tomaszowa Mazowieckiego:

 

Joanna Budny, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego przypomniała, że wynagrodzenie za czas strajku nie przysługuje, ale jeżeli będą sytuacje nadzwyczajne to „będziemy indywidualnie do nich podchodzić„.

 

Dodać należy, iż obok informacji o stanowisku organów prowadzących w tekście tym zamieszczono także informacje nie tylko o stanowisku kuratorium we Wrocławiu, ale także Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Znalazły się tam także informacje o stanowisku władz ZNP z okręgów: dolnośląskiego, podkarpackiego, lubelskiego i wielkopolskiego.

 

 

Cały artykuł „Kuratorzy i wójtowie: Nauczyciele dostaną pieniądze za strajk, jeśli nadrobią program z uczniami po godzinach”   –   TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.gazetaprawna.pl



Dziś w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego wygłosił okolicznościowy wykład Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (rocznik 1957) – były Premier, historyk z wykształcenia. Dla zachęty do pogłębionej lektury w podanych źródłach – przytaczamy kilka fragmentów relacji z tego wydarzenia, zamieszczonej na portalu ONET.PL.

 

*W tytule naszego materiału przytoczyliśmy opinię o tym wykładzie Jana Śpiewaka (rocznik 1987)

 

Szanowni Czytelnicy – sprawdźcie sami, czy Jan Śpiewak ma rację:

 

Foto: Rafał Guz/PAP [www.wiadomosci.onet.pl]

 

 

[…] Szef Rady Europejskiej nawiązał też do niedawnego strajku w oświacie.Nie jestem nawet w stanie zrozumieć tego, co stało się w ostatnich kilku tygodniach w Polsce, chociaż w jakimś sensie powinienem to dobrze rozumieć, szczególnie wtedy, kiedy jeden z polityków obozu rządzącego porównał nauczycieli do Wehrmachtu, wtedy zrobiło mi się cieplej koło serca i pomyślałem sobie: „wraca stare” – zauważył Tusk.

 

Według niego, bez „rewolucji w myśleniu” polityków nt. edukacji nie uda się zapewnić uczniom lepszej przyszłości. – Nie jesteście sami, drodzy nauczyciele – zapewnił b. premier. […]

 

[…] – Nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi święto konstytucji, a na co dzień konstytucję obchodzi – mówił dziś Donald Tuska podczas wykładu na Uniwersytecie Warszawskim. Słowa szefa RE słuchacze przyjęli owacją. […]

 

-Po co zmieniać konstytucję, po co poprawiać konstytucję, jeśli nie jest się, z różnych powodów, w stanie przestrzegać jej fundamentalnych przepisów? – mówił Tusk.

 

[…] – Chciałbym, aby to przesłanie wybrzmiało serio i byście szczególnie wy go wysłuchali. W polityce nie może chodzić o to, by ktoś kogoś pokonał i unicestwił. Ktoś może wygrać wybory, ktoś może pokonać przeciwnika – 26 maja, w październiku czy listopadzie tego roku – ale będziemy razem żyli dalej w jednym kraju – powiedział Tusk. […]

 

 

Obszerna relacja „Wystąpienie Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim”    –    TUTAJ

 

Komentarze po wystąpieniu Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim    –    TUTAJ

 

 

Źródło: www. wiadomosci.onet.pl



Foto: www.telewizjarepublika.pl [zrzut z ekranu]

 

 

Święto to zapoczątkował poselski projekt z 15 października 2003r., który zakładał ustanowienie Dnia Flagi RP w dniu 2 maja. Z inicjatywą wystąpili posłowie Platformy Obywatelskiej. W trakcie prac nad zmianami legislacyjnymi senatorowie zaproponowali poprawkę dotyczącą wprowadzenia święta Orła Białego. Jednak poprawkę tę Sejm [IV kadencji] odrzucił i uchwalono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z dnia 20 lutego 2004r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej w dodanym artykule 6a dzień 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. [Źródło: www.pogotowieflagowe.pl]

 

Skład Sejmu RP IV kadencji

 

Marszałkiem Sejmu był wówczas Marek Borowski (SLD), premierem rządu Leszek Miller. Ustawę wprowadzającą nowe święto państwowe – Dzień Flagi – podpisał Prezydent Aleksander Kwaśniewski.

 

X          X          X

 

Dziś wielu polityków aktualnie rządzącej partii i sprzyjających im publicystów uzasadnia wybór 2 maja na to święto tym, że w czasach PRL ówczesna władza ścigała obywateli, którzy nie tylko nie zdejmowali tego dnia flagi państwowej, ale ją wywieszali, aby w ten sposób zamanifestować pamięć o  obchodzonym w II Rzeczpospolitej od 1919 roku Święcie Konstytucji 3 Maja.

 

Czytaj dalej »