Archiwum kategorii 'Aktualności'

Dla wielu politycznym wydarzeniem wczorajszego dnia była konferencja prasowa, na której – cytując tytuł informacji TVN24 – „Opozycyjna koalicja zaprezentowała sztab wyborczy. ‚To jest nowy początek'”. Oto jej fragment:

 

(…) W środę w Warszawie z dziennikarzami spotkali się liderzy ugrupowań i środowisk, które zamierzają stworzyć opozycyjną koalicję na jesienne wybory parlamentarne. Byli to między innymi: przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka, liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Na jego czele stanął poseł PO Krzysztof Brejza. (…) [Źródło: www.tvn24.pl]

 

 

Więcej informacji zawiera artykuł „Koalicja Obywatelska przedstawiła sztab wyborczy. Na czele Krzysztof Brejza”, zamieszczony na tronie portalu „Wirtualna Polska”:

 

(…) Na czele sztabu wyborczego stanie Krzysztof Brezja.Gwarantujemy fachowość, determinację odwagę i pokorę. Będziemy ciężko pracować i zabieramy się do tego dzisiaj – wyjaśnił lider zespołu. (…) W jego skład wejdzie Małgorzata Kidawa-Błońska, która zajmie się organizacjami pozarządowymi i działaniami na rzecz frekwencji. Adam Szłapka z Nowoczesnej będzie sekretarzem i koordynatorem 16 sztabów wojewódzkich i 41 okręgowych. Za sprawy kobiet i ochronę środowiska odpowiedzialna będzie Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej. Prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu przypadło szkolnictwo i edukacja. (…) [Źródło: www.wiadomości.wp.pl]

 

 

Foto: Tomasz Gzell/PAP [www.wiadomosci.dziennik.pl]

 

Jacek Karnowski podczas wczorajszej konferencji prasowej – w środku, obok przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny

 

 

Rozwinięciem tego news’a o sztabie wyborczym PO – KO jest tekst zamieszczony na portalu <DO RZECZY>, zatytułowany „Brejza szefem sztabu wyborczego PO-KO. „Drużyna specjalistów od zwycięstw”. Oto fragment;

 

(…) Wiadomo, że w skład sztabu PO-KO weszli: Małgorzata Kidawa-Błońska (zajmie się sprawą NGO-sów i kampanią na rzecz wysokiej frekwencji), Adam Szłapka (sekretarz sztabu, będzie koordynować prace 16 sztabów wojewódzkich i 41 sztabów regionalnych), Barbara Nowacka (sprawy kobiet, ochrony środowiska), Jacek Karnowski (zajmie się sprawami edukacji, szkolnictwa).

 

-Drużyna specjalistów od zwycięstw. osób, które cechują się fachowością, determinacją i pokorą. Głęboka pokora, ciężka praca i słuchanie obywateli. To gwarantujemy – powiedział Krzysztof Brejza. (…)                                                                                                                                                  [Źródło: www.bojanczyk.dorzeczy.pl]

 

 

 

Komentarz redakcji

 

Czytaj dalej »



W dzisiejszym „Dzienniku Łódzkim” redaktor Maciej Kałach informuje, że magistrat Łodzi nie zostawi bez pomocy 348 nauczycieli oraz 104 pracowników obsługi i administracji, zwalnianych właśnie z zamykanych gimnazjów. Oto jakie formy wsparcia owych bezrobotnych nie z własnej woli byłych pracowników definitywnie zlikwidowanych w tym roku gimnazjów oferowali: Tomasz Trela – pierwszy wiceprezydent Łodzi i Krzysztof Barański – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi

 

Foto:www.facebook.com/puplodz

 

 

UMŁ obiecuje, że nie zostawi bez pomocy 348 nauczycieli oraz 104 pracowników obsługi i administracji, zwalnianych właśnie z zamykanych gimnazjów. Podobne deklaracje padały przed dwoma laty – gdy zaczynał się proces likwidacji tych szkół – jednak urzędnicy nie dysponują wiedzą, jak przełożyły się one na sytuację tracących wtedy zajęcie pracowników oświaty.

 

[…] Według obu (panów: Treli i Barańskiego – OE), z dotychczasowym nauczycielem sam skontaktuje się doradca zawodowy. Zaraz potem, gdy PUP stwierdzi, że jako osoba bezrobotna zarejestrował się ktoś z przeszłością pod tablicą. Taki doradca zawodowy ma omawiać z nauczycielem możliwość znalezienia pracy poza oświatą.

 

Matematyk po szkoleniu może zostać np. świetnym programistą, a to bardzo ceniony dziś zawódmówił Tomasz Trela. PUP w Łodzi może sfinansować szkolenia do wysokości 15 tys. zł, zaś chętni do prowadzenia własnego biznesu mogą ubiegać się o 29 tys. zł pomocy. […]

 

Co do pracowników obsługi, ich umiejętności przydadzą się w wielu łódzkich firmach, np. zakładach produkcyjnych*.

 

Duża skala zwolnień w Łodzi wynika m.in. ze sposobu likwidacji miejskich gimnazjów. Władze miasta zdecydowały, że wygasną one samodzielnie – m.in. w wyniku sporu z kuratorem oświaty. Zaś w większości samorządów zapadła decyzja o dołączeniu oddziałów gimnazjalnych do podstawówek. Zatem teoretycznie dyrektorzy takich tworów mogli w ostatnich latach stworzyć jakiś system rozdzielania godzin między dotychczasowych nauczycieli SP oraz przybyłych z gimnazjalistami – aby utrzymać na etatach obie te grupy. Ale związkowcy sygnalizują, że poza Łodzią nauczyciele także tracą pracę.

 

 

Cały artykuł „Matematyk zwalniany z łódzkiego gimnazjum będzie cenionym programistą? Urząd miasta deklaruje pomoc tracącym pracę w szkołach”   –   TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.dzienniklodzki.pl

 

 

 

UWAGA: Pogrubienia (za wyjątkiem oznaczonego*) oraz podkreślenia fragmentów cytowanego tekstu – redakcja OE.

 

 

 

Komentarz Redakcji:

Wygląda na to, że Łódź, na tle innych miast, jest „zieloną wyspą”, wolną od deficytu nauczycieli. Zobacz artykuł Artura Radwana z 21 maja 2019 r. w „Gazecie Prawnej” – Zwolnień nie będzie. Jest praca dla nauczycieli”   –   TUTAJ



Foto:www.facebook.com/anna.walczak.

Konferencja zaczęła się odśpiewaniem hymnu

 

Dzisiaj (25 czerwca 2029 r.) w jednej z sal wykładowych Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (przy ul. Rewo- lucji 1905 r.) odbyła się Okręgowa Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Okręgu Łódzkiego ZNP

 

Foto:www.facebook.com/anna.walczak

 

.Marek Ćwiek

 

Prezesem ZOŁ ZNP, na kolejną kadencję, został wybrany dotychczasowy prezes, nauczyciel SOSz-W w Łasku – Marek Ćwiek (lat 54). W tajnych wyborach rywalizującego z nim kontrkandydata pokonał stosunkiem głosów 76:49!

 

 

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

 

 

Redakcja „Obserwatorium Edukacji”  

 

 



Foto: www.niedlachaosuwszkole.pl

 

 

 

 

Niewielkim zainteresowaniem ogólnopolskich mediów cieszyła się informacja o pierwszych efektach prac tzw. „Kwadratowego Stołu” w sprawie modelu oświaty w Polsce. Poniżej zamieszczamy obszerne fragmenty informacji na ten temat, zaczerpnięte ze strony www.glos24.pl

 

[…] „Przekazuję zestawienie postulatów, których pilne podjęcie pozwoliłoby na złagodzenie negatywnych skutków ubocznych reformy systemu edukacji” – napisał Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich do szefa MEN. W naszej opinii realizacja przedstawianych propozycji, począwszy od roku szkolnego 2019/2020, mogłaby także pomóc w rozładowaniu napięcia, jakie w środowisku nauczycieli, rodziców i uczniów wywołały zmiany w systemie edukacji” – dodał.

 

Kwadratowy Stół – Koalicja dla edukacji na pierwszym miejscu domaga się dostosowania podstaw programowych nauczania do potrzeb i możliwości uczniów. Ma to być możliwe dzięki przyznaniu nauczycielom większej autonomii w doborze treści nauczania i metod pracy dydaktycznej.[…]

 

Według Koalicji w każdej szkole niezbędny jest pedagog lub psycholog, ale z uwzględnieniem liczby uczniów w placówce. „Etat takiego specjalisty powinien przypadać na nie więcej niż 150-200 uczniów” – wskazują uczestnicy Kwadratowego Stołu. […]

 

Koalicja domaga się również gwarancji odpowiednich nakładów finansowych na edukację dzieci i młodzieży. Postuluje, by pracując nad budżetem państwa na rok 2020, rozpocząć proces zwiększania nakładów na system oświaty w Polsce tak, żeby osiągnąć w 2024 roku wskaźnik 6,0 proc. PKB. W krótszej perspektywie czasowej Koalicja prosi o zagwarantowanie samorządom terytorialnym środków finansowych na podwyżki płac nauczycieli od września 2019 br.

 

Koalicja opowiada się również za wzrostem wynagrodzeń nauczycieli. „Reforma edukacji nie jest możliwa bez podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela. Konieczne jest zapewnienie nauczycielom godziwej płacy” – uważają uczestnicy Kwadratowego Stołu. „Istnieje szansa, że wzrost wynagrodzeń powstrzyma niepokojącą falę rezygnacji z pracy  w szkołach doświadczonych nauczycieli, a także zachęci młodych ludzi do wybierania zawodu nauczyciela” – dodają.

 

Listę pilnych postulatów zamyka przyznanie samorządom terytorialnym prawa do decydowania o tworzeniu sieci szkół na swoim terenie i o zasadach rejonizacji. […]

 

Głównym celem Kwadratowego Stołu – Koalicji dla edukacji jest przygotowanie do września tego roku Raportu Polska Edukacja 2035, czyli założeń do modelu systemu oświaty. W pracach biorą udział nauczyciele, rodzice, dyrektorzy szkół, organizacje pozarządowe i samorządy terytorialne.

 

 

W ramach Kwadratowego stołu działa pięć podstolików:

 

>Uczeń – rodzic – nauczyciel – szkoła (Fundacja Edukacyjna ODITK),

>Jakość i standardy oświatowe (OSKKO),

>Finansowanie oświaty (ZMP),

>Organizacja systemu oświaty (ZGW RP i FIO)

>Pracownicy oświaty (JaNauczyciel).

 

 

Cała informacja „Kwadratowy Stół w sprawie edukacji przekazał MEN swoje postulaty”    –    TUTAJ

 

 

Źródło: www.glos24.pl



 

Od dziś, czyli od 24 czerwca, do 18 sierpnia tego roku „Obserwatorium Edukacji” będzie redagowane w wakacyjnym rytmie. Oznacza to, że w tym okresie zawieszona zostaje zasada zamieszczania przynajmniej dwu nowych materiałów. Będą one pojawiały się wtedy, kiedy ich treści będą rzeczywiście istotne ze względu na tematykę naszego informatora edukacyjnego. Także niedzielne felietony mogą nie być zamieszczane każdej niedzieli. Natomiast, podobnie jak miało to miejsce w porze wakacji przed rokiem, będzie to czas, kiedy częściej mogą być zamieszczane eseje autorstwa niżej podpisanego.

 

Włodzisław Kuzitowicz

 

 



Foto:PTWP [www.portalsamorzadowy.pl]

 

Posiedzenie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – wtorek 18 czerwca 2019 r.

 

Na portalu samorząd.pap.pl zamieszczono informację o fiasku wtorkowego (18 czerwca) posiedzenia Zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podczas którego miał być opiniowany projekt nowelizacji Karty nauczyciela, otwierający procedurę podwyżek dla nauczycieli, obiecanych przez rząd oświatowej „Solidarności”. Oto fragmenty tego tekstu:

 

 

[…] Do dyskusji nie doszło – w ramach protestu wobec sposobu przeprowadzenia nowelizacji Karty nauczyciela. Poselski projekt, realizujący porozumienie zawarte z oświatową „Solidarnością”, nie był opiniowany przez stronę samorządową. Chodzi m.in. o 9,6 proc. podwyżki dla nauczycieli, minimum 300 zł dodatku za wychowawstwo oraz 1000 zł dodatku „na start” dla stażystów.


Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, który przejął właśnie współprzewodniczenie Komisji Wspólnej, zwrócił się w piśmie do ministerstwa edukacji o odwołanie wtorkowych obrad zespołu i przełożenie ich na za tydzień. Do tego czasu MEN ma przedstawić wyliczenia skutków finansowych przepisów, uchwalonych w ubiegłym tygodniu przez Sejm.


„Wnosimy o zwołanie posiedzenia Zespołu na 25 czerwca br. pod warunkiem przekazania do tego terminu szczegółowych wyliczeń dotyczących skutków wdrażania przepisów o zmianie ustawy Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, a także informacji o środkach w budżecie państwa na rok 2019”wskazał prezydent Żuk.

 

Resort edukacji podkreśla, że źródła finansowania wrześniowej podwyżki płac nauczycieli zostały opisane w uzasadnieniu do poselskiego projektu.[…]

 

Do czasu przedstawienia szczegółowych wyliczeń samorządowcy odstąpili od opiniowania projektów. Wyjątek uczynili dla wniosków o pieniądze z rezerwy, które zostaną zaopiniowane w trybie obiegowym.

Ponowne spotkanie zespołu wstępnie planowane jest na wtorek, 25 czerwca. W środę, 26 czerwca na dodatkowym posiedzeniu Senat zajmie się zmianami w Karcie Nauczyciela.

 

Do sprawy odniósł się we wtorek minister edukacji Dariusz Piontkowski.Jesteśmy otwarci na spotkania z przedstawicielami samorządu terytorialnego” – zapewnił. „Trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy na razie na etapie procedowania projektu ustawy, on dopiero przeszedł przez Sejm, w przyszłym tygodniu trafi do Senatu, potem jeżeli będzie pozytywna opinia, będziemy czekali na podpis prezydenta. W dalszym toku procedowania tej ustawy i rozporządzeń wskażemy źródła finansowania” – powiedział. […]


Całość informacji „Zaprotestowali. Samorządowcy czekają na wyliczenia skutków nowelizacji Karty nauczyciela”   –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.samorzad.pap.pl

 

 

UWAGA:

Podkreślenia i pogrubienia fragmentów cytowanego tekstu – redakcja OE

 

 

Zobacz także:

 

Portal Samorządowy: Samorządowcy nie chcą dokładać do podwyżek nauczycieli   –   TUTAJ

 

Związek Miast Polskich: Protest samorządowców w Komisji Wspólnej   –   TUTAJ

 



W dniu, w którym w szkołach wręczano uczniom świadectwa (19 czerwca), w tym – ostatnim absolwentom gimnazjów i pierwszym absolwentom reaktywowanej ośmioklasowej podstawówki, Łódzki Kurator Oświaty zorganizował konferencje prasową. Na zdjęciach załączonych do zamieszczonego na kuratoryjnej stronie komunikatu nie widać ilu przedstawicieli mediów w niej uczestniczyło, a sądząc po nikłych owocach tej próby medialnego zaistnienia (nie napisał o tym żaden łódzki dziennik, nie poinformowało Radio Łódź ani TV TOYA, jedynie w głównym wydaniu Łódzkich Wiadomości Dnia pojawiła się, trwająca 1 minutę i 10 sekund, „migawka”),  tak naprawdę niewiele redakcji uznało to wydarzenie za ważne.

 

Z kronikarskiego obowiązku postanowiliśmy udostępnić naszym czytelnikom fragmenty komunikatu „Konferencja prasowa kuratora oświaty na koniec roku szkolnego”:

 

Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 

Siedzą (od lewej): Dorota Kubiak – zastępca naczelnika Wydziału Zdrowia, Pomocy Społecznej, Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Poddębicach, dr Grzegorz Wierzchowski – Łódzki Kurator Oświaty, Marcin Baranowski – starosta powiatu opoczyńskiego. Na krzesełku obok – Ewa Sobór – dyrektorka Wydziału Nadzoru Pedagogicznego łódzkiego Kuratorium Oświaty.

 

 

[…] Podczas spotkania Grzegorz Wierzchowski podkreślił, że minione 10 miesięcy były  dla polskiej edukacji czasem bardzo ważnym. Był to bowiem drugi rok reformy edukacji, z nową strukturą szkół, zmianami programowymi, z pierwszym egzaminem ósmoklasisty i ostatnim egzaminem gimnazjalnym. Ich wyniki zadecydują teraz o przyjęciu uczniów do wybranych szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

 

Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 

Kurator zapewnił, że z danych przekazanych przez samorządy wynika, że w województwie łódzkim nie zabraknie miejsc ani dla absolwentów szkół podstawowych, ani dla absolwentów gimnazjów. Przypomniał, że szkoły we współpracy z samorządami na długo przed początkiem rekrutacji podejmowały liczne działania zmierzające do zwiększenia liczby wolnych miejsc. W wielu szkołach przygotowano dodatkowe sale lekcyjne, niezagospodarowane wcześniej pomieszczenia zostały wyremontowane i przystosowane do prowadzenia w nich zajęć dla młodzieży. Obecnie w naszym regionie na 21 197 absolwentów gimnazjów czeka 32 415 wolnych miejsc, a na 22 \ 912 absolwentów szkół podstawowych – 34 075 miejsc. […]

 

W podobnym tonie wypowiadali się obecni na konferencji Marcin Baranowski, starosta powiatu opoczyńskiego, oraz Dorota Kubiak, zastępca naczelnika Wydziału Zdrowia, Pomocy Społecznej, Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Poddębicach. Przedstawiciele samorządu zapewnili, że także na ich terenie szkoły są gotowe na przyjęcie większej liczby uczniów, więc miejsc dla absolwentów na pewno nie zabraknie.

 

Na zakończenie kurator zaapelował za pośrednictwem mediów do wychowawców, rodziców i opiekunów, aby przypominali dzieciom i młodzieży o zasadach bezpiecznego wypoczynku w miejscu zamieszkania i w trakcie wyjazdów. Zwrócił się także do uczniów, prosząc by podczas wakacyjnych zabaw pozostali rozważni i ostrożni.

 

 

Cały komunikat „Konferencja prasowa kuratora oświaty na koniec roku szkolnego”    –    TUTAJ

 

 

Źródło: www.kuratorium.lodz.pl



.

Foto:Marcin Obara/PAP[www.polsatnews.pl]

 

Sesja plenarna IV tury rozmów przy okrągłym stole edukacyjnym – 17 czerwca 2019 r. – Krajowa Szkoła Administracji Publicznej w Warszawie

 

 

Coraz mniejszym zainteresowaniem mediów cieszą się kolejne edycje rozmów o oświacie przy t.zw. „okrągłym stole” organizowane przez rząd. W internecie znaleźliśmy – nie licząc tych „z urzędu” – jedynie dwie obszerniejsze i jedną bardzo fragmentaryczną relację o IV sesji tych „obrad”. Zdecydowaliśmy, aby zacząć od zaprezentowania tej, zamieszczonej na portalu <Wpolityce.pl> Została ona zatytułowana „Kolejna tura rozmów przy okrągłym stole edukacyjnym. Piontkowski: Część zmian zostanie wprowadzonych jeszcze przed końcem kadencji”. Oto wybrane fragmenty:

 

[…] W poniedziałek rozpoczęła się czwarta tura rozmów przy okrągłym stole edukacyjnym. W sesji plenarnej obrad udział biorą m.in. premier Mateusz Morawiecki i kierownictwo Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

Premier zapewnił, że pomysły zgłoszone i uzgodnione podczas obrad okrągłego stołu edukacyjnego będą w miarę możliwości wdrażane. Wraz z panem ministrem (Dariuszem) Piontkowskim będziemy starali się przekształcać te nasze wszystkie pomysły w sposób w miarę możliwy, konsensualny na propozycje już czy to ustawowe, czy różnych rozporządzeń, które będą mogły zmieniać działania w obszarze edukacji narodowej, np. w tak ważnej dziedzinie, jaką jest jakość kształcenia nauczycieli, o której tutaj dużo rozmawialiśmy podczas poprzednich sesji, w obszarze związanym z metodyką, egzekwowaniem jakości kształcenia i dopasowaniem mechanizmów wynagradzania do tej jakości kształcenia – powiedział.

 

Premier podkreślał także rolę rodziców w systemie edukacji. Poinformował, że w tym zakresie rząd będzie miał „pewne nowe propozycje”. „Ta sfera jest niezwykle istotna, bo to rodzice patrzą przez pryzmat swoich dzieci, młodzieży i bardzo chcą partycypować, brać udział w procesie kształcenia, w poprawie całego systemu – powiedział.[…]

 

Premier podkreślił, że podczas obrad okrągłego stołu edukacyjnego głos w sprawie zmian w oświacie mają także uczniowie. „Uczniowie po raz pierwszy tak mocno zabrali głos i ich perspektywa została tutaj ujęta” – powiedział premier. […]

 

Do zmian w oświacie należy podejść rozważnie; szkoła nie jest instytucją, która wymaga i lubi ciągłe zmiany – mówił w poniedziałek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, podczas kolejnej tury rozmów przy okrągłym stole edukacyjnym.

 

Czytaj dalej »



 

Foto: Ilustracja do artykułu „Edukacja seksualna w Europie. Czy jest obowiązkowa? Kto się jej sprzeciwia?”[www.sonar.wyborcza.pl]

 

 

Na stronie „Dziennika Łódzkiego” zamieszczono dziś artykuł redaktora Marcina Kałacha, zatytułowany „Kuratorium oświaty kontroluje Szkołę Podstawową nr 81 w Łodzi, w której uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacji seksualnej”. Oto fragmenty tej publikacji i link do jego pełnej wersji:

 

 

Kuratorium oświaty kontroluje SP nr 81 w Łodzi. Uczniowie tej podstawówki wzięli udział pod koniec bieżącego roku szkolnego w zajęciach edukacji seksualnej. Urzędnicy kuratora, jak utrzymują, dostali sygnały, że były one prowadzone przez osoby nieuprawnione do pracy z dziećmi, zaś wychowawcy – wypraszani z klasy. Fundacja Spunk, edukująca ósmoklasistów w SP nr 81, zaprzecza tym zarzutom. […]

 

Zagadnięci we wtorek przed podstawówką rodzice ósmoklasistek stwierdzili, że kontrola z kuratorium dotyczyła nieobowiązkowych zajęć prowadzonych w szkole przez Fundację Nowoczesnej Edukacji Spunk. To jej władze Łodzi powierzyły zadanie pt.„Profilaktyka ciąż wśród nastolatek, chorób przenoszonych drogą płciową, w tym profilaktyka HIV”. […]

 

Czytaj dalej »




W minioną sobotę (15 czerwca) w Łodzi odbyło się – przypominamy, że panował wtedy upał z tempe
raturą powyżej 30 st. – jeszcze jedno wydarzenie, które skłania nas do postawienia tezy, iż właśnie to miasto staje się „bijącym sercem zmian” , czyli nieformalnych ruchów oddolnych inicjatyw reformowania szkół. Tym wydarzeniem, obok konferencji „Szkoła ZmieniaMY był Pierwszy Mozaikowy Hackathon* Edukacyjny, czyli inaczej – spotkanie nauczycieli, pragnących tworzyć nową jakość edukacji. Odbyło się ono w Szkole „MIKRON” przy ul. Pięknej.

 

 

 

Ideą tego spotkania było opracowanie materiałów dotyczących budowania w szkole relacji i udostępnienie ich „na wolnej licencji”, czyli tak, by każdy chętny mógł z nich dowolnie skorzystać.

 

 

Inicjatywa ta jest o tyle ważna i niepowtarzalna, że zainicjowała istnienie nowego ruchu edukacyjnego: Mozaiki Edukacyjnej Społeczności Uczącej Się.

 

Zrodzona z inspiracji wiosennej konferencji przestrzeń ma być miejscem, w którym nauczyciele, edukatorzy, rodzice oraz uczniowie będą mogli działać na rzecz szeroko rozumianego rozwoju.

 

 

Najważniejsze założenia tej inicjatywy:

 

>Do inicjatywy może dołączyć każdy, kto czuje, że jest gotowy na wprowadzenie w swoim szkolnym funkcjonowaniu zmiany lub zmianę taką już wprowadza. W społeczności znajdzie się miejsce zarówno dla szkół, instytucji związanych z edukacją, jak i indywidualnych nauczycieli. Stwórzmy wspólnie szerokie grono ukierunkowane na tworzenie nowego wymiaru edukacji.

 

>Jednym z fundamentalnych założeń Mozaiki jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Między innymi dlatego chcemy się regularnie spotykać, by tworzyć materiały, wypracowywać narzędzia, wzajemnie się inspirować. Efekty prac są naszym wspólnym dobrem, dlatego chętnie się nimi chwalimy, udostępniając je na wolnej licencji.

 

>Priorytetowo traktujemy budowanie relacji, kształtowanie poczucia odpowiedzialności, wielowymiarowość zdobywanej wiedzy i umiejętności oraz otwartość. To cztery filary, na których oparte są mozaikowe działania.

Już wkrótce efekty sobotniego spotkania będą dostępne na fanpage „Mozaiki”   –   TUTAJ

 

 

 

*Hackathon (czasem maraton projektowania lub hackaton) – wydarzenie skierowane do programistów, podczas którego informatycy i inne osoby związane z rozwojem oprogramowania, takie jak projektanci grafiki, twórcy interfejsów i menedżerowie projektów, stają przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z .rozwojem oprogramowania. [Źródło:www.pl.wikipedia.org]

 

 

Na podstawie informacji od Joanny Krzemieńskiej

oraz materiałów dostępnych na facebook’u

zredagował Włodzisław Kuzitowicz