Archiwum kategorii 'Aktualności'

Foto: www.fakty.interia.pl

 

Premier na inauguracji roku szkolnego    –   TUTAJ

 

 

 

A poza nim:

 

 

Rozpoczęcie roku w łódzkich szkołach artystycznych z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego                                                                                                          – TUTAJ

 

 

Inauguracja roku szkolnego w Liceum Polonijnym z udziałem ministra edukacji  –  TUTAJ

 



Foto: www.radiolodz.pl

Uroczystość została zorganizowana w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu.

 

 

Inaugurację z udziałem przedstawicieli wojewódzkich władz samorządowych i oświatowych połączono z otwarciem nowoczesnego budynku, który będzie służył do prowadzenia przedmiotów budowlanych.

 

Foto: Zbigniew Rybczyński [dzienniklodzki.pl]

 

 

Jesteśmy szkołą, która prowadzi kształcenie technikum i szkoły branżowej pierwszego stopnia. Dzisiaj mamy szczególną radość, ponieważ oddajemy do użytkowania nowy budynek warsztatów budowlanych,w których będzie odbywała się część praktyczna kształcenia zawodowego w zawodach budowlanych oraz architektury krajobrazu podkreśla dyrektor szkoły Elżbieta Urbańska-Golec.

 

 

Źródło: www.radiolodz.pl

 

 

Więcej o przebiegu tej uroczystości i Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu w materiale „Dziennika Łódzkiego”   –   TUTAJ



Foto: Paweł Łacheta [www. uml.lodz.pl]

 

Uroczyste rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego, z udziałem władz samorządowych miasta, odbyło się dziś w łódzkim Zespole Szkół Gastronomicznych.

 

 

Dla 62 477 uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wybrzmiał dziś dzwonek oznajmiający początek nowego roku szkolnego. Zajęcia rozpoczęły także przedszkolaki – w miejskich placówkach na zajęcia będzie uczęszczać 17 795, w tym ponad 5,1 tys. maluchów po raz pierwszy w życiu przekroczyło próg placówki edukacyjnej. Uroczyste rozpoczęcie roku odbyło się w Zespole Szkół Gastronomicznych.[…]

 

Czytaj dalej »



Foto:www.juniorowo.pl

 

Krystyna Starczewska wśród uczennic szkoły przy Raszyńskiej w Warszawie

 

 

Życzenia redaktora „Obserwatorium Edukacji” na progu kolejnego roku szkolnego:

 

 

 

DLA UCZNIÓW

 

Abyście mieli nauczycieli przyjaznych, wspierających, twórczych, mądrych i odważnych – jak Krystyna Starczewska!

 

 

DLA NAUCZYCIELI

 

Abyście mieli uczniów otwartych, ciekawych świata, nastawionych na współpracę, wytrwałych i radosnych – jak ci z Bednarskiej i Raszyńskiej!



Foto: www.znp.edu.pl

 

 

Dziś, w siedzibie ZG ZNP odbyła się debata „Szkoła na szóstkę”. Zanim zostaną udostępnione owoce prowadzonej tam wymiany myśli i wypracowana oraz udostępniona deklaracja „Porozumienie dla edukacji”, informujemy dziś o jej programie, a przede wszystkim o promowanej tam książce Andreasa Schleichera – kierownika Programu PISA.

 

 

Na drugą część (po lanchu) zaplanowano:

 

13.00 – 14.00  Dyskusja panelowa „Jak walczyć o lepszą szkołę? Narada praktyków”

Moderator: Piotr Pacewicz, redaktor naczelny portalu OKO.press Przedstawiciele i przedstawicielki środowisk edukacyjnych: Anna Schmidt-Fic (nauczycielka, Protest z wykrzyknikiem), Iga Kazimierczyk (Przestrzeń dla edukacji), Dorota Łoboda (Rodzice mają głos), Maciej Rusiecki (nauczyciel) oraz prof. Michał Bilewicz (UW) i Jakub Gontarek (Lewiatan)

 

14.00 – 14.15 Prezentacja deklaracji „Porozumienie dla edukacji”

 

14.15 – 15.15 Dyskusja

 

15.15 Zakończenie konferencji, połączone ze składaniem podpisów pod deklaracją

 

Czytaj dalej »



 

10 kwietnia 2019 roku radni Rady Miejskiej Łodzi zdecydowali, aby zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Wojewodę Administracyjnego Wojewodę Łódzkiego za to, że – ich zdaniem – niesłusznie pozbawił Zespół Szkół Ekonomii i Usług w Łodzi imienia Natalii Gąsiorowskiej, uzasadniając to, iż – według opinii IPN – była ona, od chwili odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości, sympatykiem Komunistycznej Partii Polskiej i była propagatorką systemu totalitarnego. [Więcej o początkach tej sprawy – TUTAJ]

 

Sprawa weszła w swą kolejną fazę prawną, o czym poinformowano dziś w „Dzienniku Łódzkim”, w artykule „Dekomunizacja patronki szkoły w Łodzi. Wojewoda przegrał z Radą Miejską w sądzie, ale prawdopodobnie odwoła się od orzeczenia WSA”. Oto jego fragmenty:

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zarządzenie zastępcze Wojewody Łódzkiego w sprawie Zespołu Szkół Ekonomii i Usług im. Natalii Gąsiorowskiej w Łodzi. Sprawa dotyczyła patronki szkoły. Wojewoda usunął ją z nazwy szkoły w myśl ustawy dekomunizacyjnej. Sąd orzekł, że Gąsiorowska nie była propagatorką systemu totalitarnego. Wojewoda prawdopodobnie odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. […]

 

Sąd podzielił zdaniem Rady Miejskiej – ucieszył się Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej. – Natalia Gąsiorowska była uznanym naukowcem, jest doktorem Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego. Sąd uznał, że komunizm propagowali Stalin i Bierut, a nie patronka szkoły. Wojewoda swoimi decyzjami wchodzi w kompetencje samorządu i niszczy życiorysy znanych łodzian. Apeluję do wojewody, aby nie odwoływał się od orzeczenia WSA, skoro uznano, że Gąsiorowska nie kojarzy się z komunizmem. […]

 

Usunięcie patronki z nazwy szkoły wywołało spory problem. Trzeba było wprowadzić zmiany w dokumentach, legitymacjach szkolnych, arkuszach ocen. Konieczne było zrobienie nowego sztandaru bez patrona i wykonanie nowej tabliczki zamontowanej przy wejściu do placówki. Szkoła musiała wymienić też pieczątki. Dyrekcja placówki oszacowała koszty na 10 tys. zł. […]

 

 

Cały artykuł „Dekomunizacja patronki szkoły w Łodzi. Wojewoda przegrał z Radą Miejską w sądzie, ale prawdopodobnie odwoła się od orzeczenia WSA”    –    TUTAJ

 

 

Źródło: www.dzienniklodzki.pl



Dziś, pod zakładką „Aktualności” zamieszczono na stronie UMŁ materiał, zatytułowany „Czas zgasić światło i zamknąć drzwi w gimnazjach”. Oto jego obszerne fragmenty:

 

W sobotę, 31 sierpnia gimnazja znikają z edukacyjnej mapy Polski i jest to ostatni akord rządowej reformy edukacji. Krzysztof Gąsiorek, dyrektor Gimnazjum nr 5 ma do podpisania jeszcze protokół przekazania majątku szkoły i może zgasić światło. Dosłownie i w przenośni, bo w pożegnalnym prezencie dostał od swoich współpracowników… przełącznik do światła.

 

 

Foto: Monika Pawlak [www.uml.lodz.pl]

 

Dyrektor Gimnazjum nr 5 Krzysztof Gąsiorek i wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

 

 

Gimnazja pojawiły się w systemie przed 20 laty, smutno, że trzeba je likwidować choć uczniowie je polubili, nauczyciele wykonali ogrom pracy, aby jak najlepiej służyć młodzieży, a dyrektorzy zabiegali o rozwój i udoskonalanie szkolnej infrastrukturypowiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: – Dobrze, że znakomita większość budynków po gimnazjach będzie nadal służyć edukacji, a tylko osiem przekazujemy jako majątek do miasta. To ważne, bo naprawdę włożyliśmy spore kwoty, aby szkoły były nowoczesne.

 

W Łodzi było 41 gimnazjów w tym 4 w zespołach szkół. Z samodzielnych budynków w 40 Gimnazjum jest już Centrum Usług Wspólnych Oświaty, a Gimnazja nr: 10, 12, 18, 23, 24, 32, 37 i 46 zostały przekazane do Zarządu Lokali Miejskich. W Gimnazjach nr 3, 13, 33 oraz w ZSO nr 1 są nowe szkoły podstawowe, a w Gimnazjum nr 28 nowe liceum. Pozostałe stanowią dodatkowe lokalizacje dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a do trzech przeniosły się licea poprawiając sobie bazę lokalową. Z Gimnazjum nr 5 będą korzystać uczniowie Technikum nr 3, gdzie szkolą się m.in. przyszli gazownicy. […]

 

Koniec gimnazjów oznacza zwolnienia. Łącznie wypowiedzenia dostało 341 nauczycieli, kolejnym 98 wygasły umowy na czas określony. Posady traci także 177 pracowników administracji i obsługi, odprawy dla zwalnianych to blisko 12 mln zł. […]

 

 

Cały tekst „Czas zgasić światło i zamknąć drzwi w gimnazjach”    –    TUTAJ

 

Źródło: www. uml.lodz.pl/aktualnosci/



Foto: www.fakty.tvn24.pl

 

Z portalu Prawo.pl dowiadujemy się o poglądach ministra Piontkowskiego na temat tego jak szkoły powinny realizować edukację seksualną, aby nie narażać się na zarzuty o propagowanie „zarazy”. Oto fragmenty tej publikacji:

 

 

Minister: Tylko nieliczne szkoły planują lekcje o seksualności

 

Dodatkowe zajęcia dotykające sfery seksualnej człowieka to sprawa dotycząca niewielkiej części szkół w niektórych dużych miastach – twierdzi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Według niego w większości szkół nie ma problemu, że dyrektor czy samorząd próbuje wprowadzać jakieś zajęcia tego typu.

 

To reakcja ministra na stanowisko Rady Stałej Episkopatu Polski, która przestrzegła we wtorek przed demoralizacją dzieci w szkole i zaapelowała do rodziców o zaangażowanie, by je przed tym uchronić. […]

 

 

Minister rozumie obawy rodziców

 

Rozumiem obawy rodziców, którzy nie chcą, aby ich dzieci były poddawane pewnej indoktrynacji – bo tak to wprost trzeba nazwać – i zmuszane do tego, by chodziły na jakieś dodatkowe zajęcia. Stąd Kościół, który ma prawo odwoływać się także do kwestii związanych z moralnością, odwołuje się dzisiaj do tego i zachęca rodziców, do tego, by korzystali ze swoich praw – ocenił minister. I przypomniał, że że obecnie zgodnie z prawem uczeń bez zgody rodzica nie może uczestniczyć w zajęciach dodatkowych. Dodał, że Rada Rodziców zatwierdza program wychowawczo-profilaktyczny i tam powinny tego typu zajęcia być omówione.

 

-Dziś Rada Rodziców ma tutaj także ważne zadanie, aby przyjrzeć się takim programom i organizacjom, które chciałyby jakieś dodatkowe zajęcia wprowadzać, aby uniknąć takich sytuacji. Ale oczywiście nie chcemy wprowadzić takich rozwiązań prawnych, które uniemożliwią np. wejście policji, aby nauczała dzieci jak bezpiecznie przejść przez drogę, żebyśmy też nie doszli do absurdówpowiedział Dariusz Piontkowski.

 

Idźcie na wychowanie w rodzinie

 

Minister zachęca rodziców, by posyłali dzieci na realizowany w szkołach przedmiot dodatkowy – wychowanie do życia w rodzinie. Jak przyznał, obecnie w takich zajęciach uczestniczy niewielki odsetek dzieci. – W większości szkół ten przedmiot praktycznie się nie odbywa. Tymczasem on całościowo mówi o dojrzewaniu człowieka, także i tej sfery seksualnej. My tego nie unikamyzadeklarował Dariusz Piontkowski.

 

 

Cały artykuł „Minister: Tylko nieliczne szkoły planują lekcje o seksualności”   –   TUTAJ

 

 

Źródło: www.prawo.pl/oswiata/

 

Czytaj dalej »



Foto: www.znp.edu.pl

 

Prezes ZNP Sławomir Broniarz i wiceprezes Krzysztof Baszczyński informują dziennikarzy o decyzjach dzisiejszego posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego ZNP.

 

 

Oto aktualne informacje o ustaleniach w sprawie form nauczycielskiego protestu, jakie zapadły podczas dzisiejszego posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego ZNP, zaczerpnięte z publikacji na stronie „Głosu Nauczycielskiego”. Oto jej fragmenty:

 

 

Nauczyciele są zdecydowani do podjęcia protestuzapewnił prezes ZNP Sławomir Broniarz. Wkrótce całe środowisko zdecyduje o formie akcji protestacyjnej w specjalnym sondażu.

 

Taką decyzję podjęło dziś Prezydium Zarządu Głównego ZNP. Według prezesa ZNP, atmosfera wśród nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi jest “bardzo złożona”. – Wynika choćby z problemów z ochroną miejsc pracy. Są informacje o zwolnieniach, o tym, że nie przedłuża się umów o pracę, że jednocześnie wiele polskich miast i samorządów poszukuje nauczycieli do pracy. Co brzmi kuriozalnie, bo z jednej są zwolnienia, a z drugiej strony brakuje nauczycieli do pracy stwierdził prezes Związku. […]

 

Od 1 do 15 września ZNP przeprowadzi w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych sondaż z kilkoma pytaniami dotyczącymi przede wszystkim tego, czy jego uczestnicy chcą wziąć udział w akcji protestacyjnej, a jeśli tak, to jaką formę protestu uważają za najskuteczniejszą w tej chwili. W poniedziałek 16 września br. Prezydium ZG podsumuje wyniki sondażu i zdecyduje o dalszym losie protestu, jego formach, organizacji i okresie, w którym będzie ona miała miejsce.

 

Czytaj dalej »



 

Hotel „Kasprowy” – tutaj będą odbywały się prace XIV Kongresu Zarządzania Oświatą OSKKO

 

 

 

Więcej informacji o Kongresie, w tym formularz zgłoszenia     –     TUTAJ

 

 

Źródło: www.oskko.edu.pl