Dziś udostępniamy tekst ze strony Centrum Edukacji Obywatelskiej, zapowiadający zaplanowane na 17-19 listopada 2023 r. szkolenie nt.  „Drama-Based Pedagogy”:

 

 

Jak przygotować młodych ludzi do osiągania sukcesów w nowej gospodarce „opartej na wiedzy”? Odpowiedź to praca nad komunikacją, krytycznym myśleniem, współpracą i kreatywnością. Pomocne może być w tym podejście Drama-Based Pedagogy, które odwołuje się do poznawczych, społecznych i instruktażowych uwarunkowań skutecznego uczenia się opartego o sztukę.

 

Uznaje się, że kluczowym celem edukacji XXI wieku jest przygotowanie uczniów i uczennic do pracy, która jeszcze nie istnieje. W przyszłości mają oni i one wykorzystywać technologie, których jeszcze nie wynaleziono,  aby rozwiązywać problemy, których jeszcze nie zdiagnozowano. Jak przygotować młodych ludzi do osiągania sukcesów w nowej gospodarce „opartej na wiedzy”?

 

Dla wielu osób zajmujących się edukacją odpowiedzią jest zwiększenie nacisku na podstawowe umiejętności komunikacji, krytycznego myślenia, współpracy i kreatywności. Wyobraźmy sobie jednak twórczą klasę, w której osoby uczące się aktywnie i na wiele sposobów angażują się w naukę. Pracują wspólnie nad rozwiązywaniem problemów oraz łączą swoją wiedzę z nowymi koncepcjami, by lepiej zrozumieć dane zagadnienie. Odkrywają i lepiej zapamiętują, ponieważ odnoszą nową wiedzę do przykładów z życia codziennego.

 

Od dwudziestu lat Uniwersytet Teksański w Austin realizuje program „Drama for Schools”, który wspiera lokalne i ponadlokalne systemy edukacji na całym świecie. Program umożliwia formowanie twórczych klas, w których stymuluje się kreatywność, a uczniowie i uczennice sięgają po sztukę i uczą się w twórczy sposób.

 

Drama-Based Pedagogy – jako oparte na sztuce podejście do nauczania i uczenia się – działa, ponieważ odwołuje się do poznawczych, społecznych i instruktażowych uwarunkowań skutecznego uczenia się. Liczne badania pokazują, że uczniowie i uczennice aktywnie uczestniczący w działaniach związanych ze sztuką rozwijają i poprawiają:

 

>krytyczne i twórcze myślenie oraz umiejętność rozwiązywania problemów;

>wyniki w nauce mierzone standardowymi testami, wskaźnikami zdawalności i liczbą przyjęć na wyższe uczelnie;

 

>zaangażowanie i motywację, które przekładają się na lepszą frekwencję, zachowanie i podnoszenie aspiracji edukacyjnych;

 

>znajomość kultury i poczucie więzi z dziedzictwem kulturowym;

 

>kompetencje osobiste i społeczne, w tym poczucie sprawczości, pewności siebie i empatii.

 

Jako społeczeństwo mamy obowiązek rozwijać się i adaptować do zmian w coraz bardziej złożonym świecie. Musimy wyposażyć młodych ludzi w umiejętności, które pozwolą im w pełni zrealizować ich potencjał w pracy i życiu prywatnym. Moją największą nadzieją jako matki jest to, że moje dzieci będą szczęśliwe i spełnione w świecie, który dopiero się tworzy, jakikolwiek on będzie.

 

 

Tekst jest wprowadzeniem do szkolenia z zakresu Drama-Based Pedagogy, które odbędzie się w dniach 17-19 listopada w Warszawie.

 

 

 

Źródło: www.ceo.org.pl

 

 



Foto:www.facebook.com

 

Trwa debata „Jaką szkołę tworzy autentyczny lider?”, której moderatorem był prof. dr hab. Roman Leppert.

 

 

Dzisiaj, w Toruńskim Młynie Wiedzy rozpoczął swe prace V Kongres Liderów Edukacji – konferencja dla osób zarządzających w edukacji.

 

Hasłem przewodnim Kongresu jest:

 

AUTENTYCZNOŚĆ LIDERA – SKUPIMY SIĘ NA PROCESIE OSIĄGNIĘCIA WEWNĘTRZNEJ SYNERGII LIDERA, JAKO CZŁOWIEKA I PRZYWÓDCY. PRZEKSZTAŁCANIE SIĘ Z ZARZĄDCY W LIDERA TO PROCES STAWANIA SIĘ SAMYM SOBĄ. WYMAGA PORZUCENIA DAWNYCH, NARZUCONYCH NAM PRZEZ INNYCH WZORCÓW. ODKRYWANIE NOWYCH MOŻLIWOŚCI, OPARTYCH NA ZASADZIE „I”. NAJLEPSI LIDERZY SĄ I SKROMNI I PEŁNI MOCY, I POKORNI, I NIEUSTRASZENI, SĄ AUTENTYCZNI.

 

Dzisiaj  odbyły się dwa wystąpienia: Anny Jurewicz – właścicielki Centrum Doskonalenia Nauczycieli „Razem Lepiej” – organizatorki Kongresu – pt. „Autentyczny lider – zagrożenie chaosem, czy szansa na równowagę?”  i prof. dr hab. Mirki Dziemianowicz „Autentyczni/nieautentyczni. Kto i co decyduje dzisiaj o tym, kim i jacy jesteśmy?”  oraz debata nt. Jaką szkołę tworzy autentyczny lider?„, którą poprowadził prof. dr hab. Roman Leppert.

 

 

Więcej o programie V Kongresie Liderów Edukacji  –  TUTAJ

 

 

 

Gdy tylko uzyskamy więcej informacji o przebiegu tego wydarzenia – niezwłocznie przekażemy to naszym Czytelniczkom i Czytelnikom.



Oto obszerne fragmenty bogato ilustrowanej (foto, film) informacji, którą dzisiaj (24 sierpnia 2023 r.) znaleźliśmy na internetowej stronie łódzkiego dziennika „Express Ilustrowany”:

 

Foto: Grzegorz Gałasiński

 

 

Najnowocześniejsze centrum logistyczne i kino – dużo nowości w szkole przy ulicy Żeromskiego w Łodzi

 

[…]

 

Nowości na nowy rok szkolny w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi.  Młodzież, która po wakacjach wróci do Technikum nr 19 oraz słuchacze szkół w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Żeromskiego w Łodzi będzie zaskoczona zmianami. […]

 

Tuż za zabytkowymi drzwiami nasi uczniowie zobaczą nowocześnie zaaranżowane przeszklone wejście ze stanowiskiem portiera, który na pewno powita ich z uśmiechemmówi Dominika Walicka, dyrektor CKZiU.

 

Foto: Grzegorz Gałasiński

 

 – Udało nam się tu połączyć historię ze współczesnością. I to właśnie jest idea tej szkoły. Jej historia w budynku przy Żeromskiego sięga początku XX wieku – w 1903 roku zaczęła funkcjonować tu Łódzka Szkoła Rękodzielniczo-Przemysłowa. Wówczas rozwijał się w mieście przemysł włókienniczy. […] Dziś ten profil kontynuowany jest w zawodach technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych oraz rękodzielnik wyrobów dekoracyjnych. Nie są to jednak wiodące profile kształcenia.Zdecydowanie większe zainteresowanie budzą inne zawody, które można tu zdobyć: spedytor, logistyk, informatyk, analityk, fotograf, weterynarz.

 

Nowoczesne pracownie w zabytkowych murach  Centrum multimedialne, informatyczne, logistyczne…

 

W trakcie modernizacji jest szkolna biblioteka. Książki będą w niej dostępne na otwartych regałach, a pośrodku stanie centrum multimedialne. W pomieszczeniu obok powstaje kino „na zielonej trawce” – cała podłoga zostanie nią wyłożona. Wnętrze będzie sprzyjać relaksowi, spotkaniom, dyskusjom. Powstały też dwie supernowoczesne sale do kształcenia zawodowego. Pierwsza z nich to pracownia informatyczna, w której mogą odbywać się nie tylko lekcje, ale też egzaminy zewnętrzne. Druga pracownia to prawdziwe centrum logistyczne, jakiego nie ma żadna szkoła średnia w kraju. Jest wyposażone doskonale, można w nim się poczuć tak jak w rzeczywistych warunkach w magazynach czy centrach logistyczno-spedycyjnych.

 

To jedyne i najnowocześniejsze centrum – podkreśla dyrektor Dominika Walicka. – Uczniowie mogą korzystać tu między innymi z symulatora wózka widłowego oraz okularów VR. Takie centrum posiada tylko Politechnika Bydgoska i właśnie my. Wyposażenie jej kosztowało 400 tysięcy złotych. Pozostałe inwestycje w szkole to kolejnych 400 tysięcy złotych.

 

 

 

Źródło: www.expressilustrowany.pl

 

 

 

Z naszej strony uzupełnimy tę informacje przypomnieniem innej – zamieszczonej na OE 21 czerwca br: W Łodzi powstanie BCU dla zawodów włókienniczych i tekstylnych. Bo to wtedy upowszechniliśmy wiadomość, że w CKZiU będzie zlokalizowane – za 13 milionów zl – Branżowe Centrum Umiejętności dla branży włókienniczo-tekstylnej. [WK]

 

 

 

 

 



Wartą zapoznania się z nią analizę sylwetki Przemysława Czarnka i jego aktywności w roli ministra edukacji i nauki zamieścił wczoraj (23 sierpnia 2023 r.) na swoim fb profilu dr Tomasz Tokarz. Oto ten tekst  – pogrubienia czcionek niektórych jego fragmentów – redakcja OE:

 

 

Żeby zrozumieć działania Czarnka trzeba po prostu przyjąć jedno: on chce być premierem, może prezydentem.

 

Bycie ministrem edukacji to tylko narzędzie do zwracania na siebie uwagi.  On w ogóle nie czuje edukacji i właściwie ma ją gdzieś.

 

Co jakiś czas robi jakąś akcję pod elektorat PiSu, ale bez jakiegoś autentycznego zaangażowania na rzecz zmieniania szkoły na bardziej konserwatywną. Tak się może wydawać, ale to tylko pozór. Edukacja, powtarza, to tylko dla niego przystanek – trampolina do dalszej kariery.

 

Weźmy HIT – wbrew obawom w praktyce nie jest to żaden przedmiot ideologizacyjny, nauczyciel robią na nim po prostu historię, powtórkę z 8 klasy, z elementami skasowanego WOSU. Tyle. Po prostu uczniowie mają 4 godziny historii zamiast 2. Sensu to nie ma, ale nie chodzi o sens.

 

Podobnie – wprowadzenie przedmiotu Biznes i Zarządzanie. Ministerstwo zapowiada, że ten przedmiot to prawdziwy przełom, ale w praktyce robić się będzie do samo co na podstawach przedsiębiorczości.

 

Minister podczepiał się i pod ED, i pod sprawy stowarzyszeń. Byle robić szum wokół siebie.

 

Teraz znowu kolejne wymysły., typu odchudzanie podstawy przez wprowadzanie nowych przedmiotów.

 

Nie chodzi o to, by coś zmienić, tylko by o Czarnku się dużo mówiło. I żeby udawać, że coś się robi z edukacją – tak propiskowsko. Żeby elektorat był zadowolony.

 

Co realnie Czarnek zrobił w polskiej szkole w ostatnich latach? Co rzeczywiście zmienił?

 

Nic. Tylko miesza w kotle i wprowadza dziwne nowe przedmioty, do których wydawnictwa muszą kleić na nowo podręczniki.

 

Czarnek tylko czeka, by się przesiąść na innego konia.

 

Zatem rewolucji konserwatywnej nie zrobi w edukacji. Ani żadnej innej. Problem w tym, że ta gra pozorów nie przyczynia się do rozwiązania realnych problemów polskiej szkoły.

 

 

 

Źródło: www.facebook.com/tomasztokarzIE/



Oto fragmenty  informacji, którą dzisiaj znaleźliśmy na stronie Radia Łódź:

 

Foto: Damian Grosicki[www.radiolodz.pl/]

 

Protest w Justynowie. Chcą dymisji dyrektor szkoły

 

Nauczyciele i rodzice uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. Jana Brzechwy żądają dymisji dyrektor Ewy Dereckiej. Jako główny powód podają niestosowne zachowanie szefowej placówki przede wszystkim względem pracowników

 

Podstawą do tego są działania mobbingowe, niestosowanie się do przepisów kodeksu pracy, upokarzające komentarze w stosunku do nauczycieli, ale też – w trakcie konkretnych działań – w stosunku do uczniów z orzeczeniami z potrzebami specjalnymi – mówi jedna z matek. […]

 

Marta Edelwajn-Markowska, pedagog, mówi o trudnej współpracy od dłuższego czasu. – Pani dyrektor nie chce współpracować ani z nami nauczycielami, ani z rodzicami, ani z dziećmi. Nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Mimo prób mediacji wcześniejszych rozmów i próśb, żeby to się zmieniło. Pani dyrektor dalej z premedytacją robi to, co robiła do tej pory – dodaje.

 

To zdanie podziela Urszula Kopeć, nauczycielka historii i była wicedyrektor szkoły. – Będziemy dążyć do rozwiązania tej trudnej sytuacji. Teraz już nie widzimy możliwości kontynuowania współpracy z panią dyrektor – zaznacza.

 

W środę (23 sierpnia) zebrała się rada pedagogiczna. Po jej zakończeniu ponad 1,5 godzinne spotkanie z rodzicami, które – według nich – nie przyniosło efektów. […]

 

Nauczycielki podkreślają, że złożono szereg skarg do kuratorium oświaty w Łodzi. Istnieje też możliwość, że 4 września, kiedy rozpocznie się rok szkolny, nauczyciele nie przyjdą do szkoły. – Zdecydowali, że nie będą już współpracować z panią dyrektor – stwierdza Urszula Kopeć.

 

Jedna z obecnych na spotkaniu matek poinformowała, że po zakończeniu rady pedagogicznej do Urzędu Gminy w Andrespolu przekazano pismo nawiązujące do zachowań Ewy Dereckiej. Dyrektor szkoły w Justynowie na tym etapie odmówiła komentarza.

 

 

Cały tekst „Protest w Justynowie. Chcą dymisji dyrektor szkoły”  – TUTAJ

 

 

Źródło: www.radioolodz.pl

 

 



Dzisiaj postanowiliśmy udostępnić, bez żadnych skrótów, tekst zamieszczony wczoraj (22 sierpnia 22023 r.) przez Agnieszkę Kuźbę na Jej Fb profilu:

 

 

Może wiecie a może nie wiecie ale od wielu już lat czynnie i teoretycznie zagłębiam się we włoskim podejściu do wspierania rozwoju dzieci zwanym od miejsca , w którym powstało podejściem Reggio Emilia – inaczej Reggio Emilia Approach.

 

Fakt, że placówki REA pracowały ,, na dziko ” przez przeszło 18 lat jest niezwykle interesujący w kontekście funkcjonujących w Polsce rozmaitych, ogromnie cennych ,,samowolek edukacyjnych” z jednoczesnym rozwojem bardzo miernych a posiadających oficjalną zgodę na funkcjonowanie placówek.

 

Zainteresowani podejściem Reggio Emilia rodziców , decydentów i nauczycieli, którzy odwiedzają przedszkola i szkoły w poszukiwaniu lepszej jakości edukacji, którzy czytają liczne fachowe publikacje m.in. na temat REA mają wrażenie odkrywania czegoś świeżego, nowego, ale jednocześnie prostego i odpowiadającego ich osobistemu dziecięcemu i młodzieńczemu doświadczeniu.

 

Jeśli chcecie znaleźć w tym podejściu kosmiczne technologie i wielkie programowalne wow to się zapewne mocno zawiedziecie.

 

Musicie zrezygnować z przeświadczenia , że w którejś – nie tylko tej włoskiej Lorisa Malaguzzi – pedagogii można znaleźć coś absolutnie definitywnego, co jasno scharakteryzuje najlepsze podejście – ponieważ oprócz obowiązku realizacji potrzeb i praw człowieka nie ma w edukacji czegoś ostatecznego .

 

Wszędzie znajdziecie teorię, która lepiej lub gorzej dialoguje z praktyką. Dlaczego REA może być pasją? Ponieważ jest raczej zaproszeniem do dialogu z teoriami niż ich bierną i wierną akceptacją.

 

Czytaj dalej »



Foto: www.gov.pl

 

Minister Przemysław Czarnek wziął udział w Spotkaniu Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie.

 

 

Taka „wakacyjna ciekawostka”  –  jednego dnia, dzisiaj – 21 sierpnia 2023 r., na oficjalnej stronie MEiN zamieszczono aż 7 materiałów, informujących o „ważnych” (w ocenie decydentów) wydarzeniach. Oto ich tytuły i linki do ich zawartości”

 

 

1.W województwie lubelskim powstaną kolejne Branżowe Centra Umiejętności – TUTAJ

 

2.Zakończyły się zmagania młodych astronomów  –  TUTAJ

 

3.Ponad 21 mln zł dla województwa podlaskiego na budowę systemu koordynacji kształcenia zawodowego  –  TUTAJ

 

5.Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej SMAL 2023  –  TUTAJ

 

6.Rozbudowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach  –  TUTAJ

 

7.Szef MEiN spotkał się z młodzieżą odpoczywającą w Wigrach i Sejnach  –  TUTAJ

 

 

 

 



Foto: Marcin Obara/PAP[www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/]

 

Minister Przemysław Czarnek planuje swoją powyborczą przyszłość

 

 

W minioną sobotę (19 sierpnia 2023r.) na stronie Polskiej Agencji Prasowej zamieszczono, ważną dla wszystkich, którym zależy na dobrej polskiej szkole, informację:

 

Minister Czarnek: Po wygranych wyborach chciałbym nadal kontynuować swoją misję jako szef MEiN

 

 

Tak relacjonuje ten wywiad „Portal Samorządowy”:

 

[…] Przemysław Czarnek przyznał […] w wywiadzie dla PAP, że chciałby nadal kierować resortem, gdyby PiS wygrało wybory.

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki od dwóch lat przyspieszyło bardzo mocno dzięki współpracy ze wszystkimi ministrami i wiceministrami. Rzeczywiście mamy ambitne plany na przyszłość. Jeśli tylko wyborcy pozwolą w dalszym ciągu Prawu i Sprawiedliwości rządzić państwem i rządzić ministerstwem, to chciałbym kontynuować tę misję – stwierdził szef resortu.

 

Jak podkreślił minister edukacji i nauki, „szkole niepotrzebna jest rewolucja„. W rozmowie z PAP Czarnek oznajmił również, że trwają prace nad „odchudzeniem” podstaw programowych. – Zaczynamy wraz z ekspertami pracować nad tym, żeby lekko odchudzić podstawy programowe. Po to, żeby w kolejnym roku można było po jednej, dwie godziny „ściągnąć” z całej siatki godzin i przeznaczyć bardziej na zajęcia miękkie, budujące wspólnotę i relacje rówieśnicze – powiedział Przemysław Czarnek. […]

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/

 

 

 

Źródłowy tekst Se strony PAP „Minister Czarnek: Po wygranych wyborach chciałbym nadal kontynuować swoją misję jako szef MEiN”  –  TUTAJ

 

 

 

 



Foto: www.jakpicwhisky.pl

 

 

Oto obszerny fragment tekstu zamieszczonego dzisiaj (21 sierpnia 2023 r.) na „Portalu Samorządowym”:

 

 

Minister Czarnek o pikiecie nauczycieli: Niech ZNP zajmie się lepiej handlem whisky

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego organizuje pikietę protestacyjną w piątek 1 września przed siedzibą MEiN. ZNP argumentuje ją tym, że „zawód nauczyciela i pracownika oświaty jest degradowany, a polska edukacja potrzebuje dobrych zmian i dofinansowania”.

 

Pikietować w Polsce można, dlatego że Polska jest krajem praworządnym, demokratycznym i u nas swoje zdanie można wyrażać, nawet jeśli mija się z rzeczywistością. ZNP mija się z rzeczywistością od dawna” – ocenił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

 

Niech ZNP się lepiej zajmie handlem whisky niż rzeczywistością nauczycielską, ponieważ gdyby nie było ZNP w Polsce, to sytuacja nauczycieli byłaby dużo lepsza, bo ZNP nie reagowało na złą sytuację nauczycieli, kiedy u władzy byli przedstawiciele lewicy i liberałów takich, jak SLD, PSL czy PO” – skomentował. […]

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja



 

Oto zamieszczona dzisiaj (21 sierpnia 2023 r.) na portalu OKO.press informacja Antona Ambroziaka:

 

 

Minister Czarnek i Ordo Iuris na wojnie z telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki wymazuje informacje o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 ze szkolnych podręczników i swojej strony internetowej. Wszystko po interwencji radykałów z Ordo Iuris

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki usunęło ze swojej strony internetowej informacje o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Skierowało też pismo do wydawnictwa Nowa Era z poleceniem wykreślenia numeru z podręcznika do przyrody dla klas czwartych szkół podstawowych. Oficjalnie po konsultacjach z „zaniepokojonymi nauczycielami”. Z informacji uzyskanych przez OKO.press wynika, że MEiN przestrzegało też innych wydawców przed umieszczaniem w podręcznikach odnośników do działalności telefonu zaufania.

 

Infolinię 116 111 od 2008 roku prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Od tego czasu konsultanci odpowiedzieli na 1,4 miliona telefonów i ponad 100 tys. wiadomości. Dotyczą one głównie zdrowia psychicznego, relacji rówieśniczych i przemocy w rodzinie. Prawie 5 tys. zgłoszeń miało charakter interwencyjny, a procent tych najbardziej dramatycznych sytuacji rośnie z roku na rok.

 

Tylko od stycznia do czerwca 2023 pracownicy fundacji pomogli w 497 sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia dziecka. […]

 

 

Źródło: www.oko.press

 

 

 

Możesz podpisać apel do ministra edukacji o szerokie informowanie dzieci o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116111!  –  TUTAJ