Archiwum kategorii 'Artykuły i multimedia'

Wczoraj znany nam już autor – Witold Kołodziejczyk, na swym blogu „Edukacja przyszłości” zamieścił tekst, zatytułowany „O ważnym i pilnym wyzwaniu”. Oto jego fragment:

 

[…] W momencie ogłoszenia kolejnej reformy pojawiają się nowe pytania. Czy zapowiadane zmiany tworzą warunki do transformacji dotychczasowego modelu edukacji? Przy ogromnej ilości informacji otrzymywanej z różnych źródeł szkoła powinna być miejscem rozwijania umiejętności pozyskiwania informacji, zarządzania nią, selekcjonowania, krytycznego analizowania i tworzenia wartościowej wiedzy. Jednak, aby tak się stało, sama musi się zmienić. Nauczanie przedmiotowe powinno zostać zastąpione kształceniem i rozwijaniem kompetencji nie tylko w systemie klasowo-lekcyjnym. Aby było to możliwe, musi się zmienić nasza mentalność, przekonania na temat szkoły nowej generacji, roli nauczyciela i samej edukacji w postindustrialnym świecie.

 

Czytaj dalej »



Udostępniamy materiał z fanpage EduTank, który popularyzuje działania Katarzyny Trojańskiej – nauczycielki SP nr 14 w Opolu. Choć załączony tam film wyemitowano w TVP3 Opole 29 września 2015 – nic nie stracił on na swej wartości poznawczej.

 

Kasia Trojańska

Foto: www.facebook.com/

Katarzyna Trojańska

 

Oto tekst ze strony EduTank:

 

Niezwykłą radość daje nam współpraca z wyjątkowymi nauczycielami i nauczycielkami. Jedną z nich jest Kasia Trojańska. Sama o sobie mówi, że jest przede wszystkim pedagogiem terapeutą. Stworzyła klasę, w której dzieci uczą się stosownie do swoich potrzeb, możliwości i zainteresowań. Nie korzystają z podręczników ani ćwiczeń, a jedynie z materiałów wybranych przez siebie i przygotowanych przez nauczyciela z troską o indywidualizację procesu nauczania.

 

Polecamy film ukazujący jej pomysły realizowane w jednej z opolskich szkół.

 

Źródło: www.facebook.com/EduTank/?fref=nf

 

 

Film można obejrzeć na stronie TVP Opole   –   TUTAJ

 



13781919_1592709671030107_7573712931213753997_n

Foto: Kama Krawczyk

 

Wortal „JUNIOROWO – Wszystko o dzieciach w wieku szkolnym” zamieścił artykuł  Anny Below-Kopackiej pt. „Zajęcia plastyczne są ważniejsze niż myślisz”. Uznaliśmy, że temat jest tak rzadko poruszany, a ważny, że należy go spopularyzować wśród naszych czytelników. Zapraszamy do lektury. Dla zachęty –  jego fragment:

 

[…] Dlaczego w szkole zajęcia plastyczne nie miałyby zajmować tyle samo uwagi co zajęcia z matematyki i języka polskiego? Obecnie wciąż wiele osób dorosłych nie przywiązuje szczególnej wagi do twórczości plastycznej dzieci. Wartość zajęć plastycznych w szkołach często jest deprecjonowana przez rodziców, nierzadko też przez nauczycieli. Czy słusznie? […]

 

 

Autorka: Anna Below-Kopacka – pasjonatka sztuki dziecięcej i sztuki (szeroko rozumianej).  Plastyk, pedagog, technik plastyk z zakresu architektury wnętrz i wystawiennictwa. Założycielka Pracowni Plastycznej PaKano. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu pedagogika wczesnoszkolna i reedukacja na Uniwersytecie Warszawskim, studia pedagogiczne na Akademii Podlaskiej w Siedlcach z tytułem magister pedagogiki ze specjalnością plastyka. Jest absolwentką podyplomowego Studium Sztuk Plastycznych i Technik Wizualnych w Warszawie. Od 8 lat prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci, które dają młodym artystom możliwość nieskrępowanych działań twórczych. Z pasją, radością i zabawą prowadzi zajęcia z historii sztuki z plastyką już nawet z trzylatkami.

 

Cały artykuł  –  TUTAJ

 

 

Źródło:www.juniorowo.pl

 



 

 

 

pobierz.php

Foto:www.google.pl

 

 

Dzisiaj promujemy tekst, który ukazuje inną niż ta, proponowana nam przez polityków wszystkich opcji, wizję nowej szkoły przyszłości. To  – jakżeby gdzie indziej – w EDUNEWS.PL  artykuł znanego nam Witolda KołodziejczykaPrawdziwa zmiana czy jedynie iluzja nadziei?  Oto jego początek:

 

Dziś pełna emocji dyskusja o szkole, jej reformie nadal nie dotyczy zasad, wedle których powstała, lecz efektów codziennej praktyki nauczycielskiej, polityki MEN i państwa. Warto wyzbyć się iluzji o tym, że szkoła się zmieni. Oczekujemy bowiem niemożliwego.

 

Reforma, która nie zakwestionuje zasad, będących podstawą jej dotychczasowego modelu, nie zmieni szkoły w organizację uczącą (się). Dopóki w reformatorskim myśleniu nadal tkwić będziemy w paradygmacie zbudowanym na masowości, przymusie i jednolitości, dopóty nie można mówić o autentycznej reformie.[…]

 

 

Cały artykuł  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.edunews.pl

 



Proponujemy dziś lekturę z listopada ub. roku, którą przypomniał na Fecebooku dr hab. Jacek Pyżalski. Tekst autorstwa Joanny Cieśli, zatytułowany „Zadania z treścią”, został wtedy zamieszczony na portalu „Polityka Cyfrowa”. Oto jego fragmenty:

 

Jakiego nauczyciela potrzebuje współczesny uczeń? Takiego, który nauczy, ale też będzie ważną osobą w życiu młodego człowieka. Słowem: mentora.[…]

 

Mentor

Foto: www.google.pl

Robin Williams  jako John Keating w filmie Stowarzyszenie Umarłych Poetów

 

Polska oświata od lat przeżywa chroniczne reformowanie (teraz znów – według zapowiedzi rządu PiS – czeka ją trzęsienie ziemi) i niezmiennie cierpi na brak pieniędzy. Ale zwykle, gdy dyskutuje się o jej problemach, powraca ta sama pointa: bez dobrych nauczycieli, wychowawców, pedagogów nie będzie dobrej szkoły. Rzecz w tym, by były to osoby, które potrafią zainteresować wiedzą i skutecznie ją przekazać oraz uczyć, jak się uczyć. Ale też by były dla młodych ludzi życiowymi przewodnikami. Mentorami.[…]

 

Czytaj dalej »



Przekazujemy pod rozwagę tekst autorstwa dr Marzeny Żylińskiej, jaki zamieściła  ona wczoraj na stronie „Budząca się szkoła”:

 

Poczucie sprawstwa a zmiany systemowe

 

Uczestniczyłam ostatnio w pewnej konferencji. W swoim wystąpieniu jak zwykle mówiłam o idei Budzącej się szkoły, promującej oddolne zmiany w edukacji. W czasie przerwy podeszła do mnie jedna z uczestniczek. Rozmowa, którą odbyłyśmy, powtórzyła pewien schemat. Jest on na tyle ciekawy, że chciałabym go przedstawić.

Uczestniczka konferencji: To bardzo ciekawe, co pani mówi. Piękna idea, świetne pomysły, zmiany są naprawdę bardzo potrzebne. Chciałoby się tak pracować, ale …

Ja: Ale … ?

Uk: Tego nie da się wprowadzić w obecnym systemie. To niemożliwe.

Ja: Ale my to wprowadzamy! W czasie mojego wykładu pokazywałam przecież zdjęcia, mówiłam o konkretnych szkołach.

Uk: No tak, widziałam. Może to się udaje w szkołach prywatnych.

Ja: Pokazywałam również przykłady z kilku typowych szkół publicznych.

Uk: No właśnie, z kilku.

Ja: Ale szkół, które zdecydowały się wejść na ścieżkę oddolnych zmian jest dużo więcej. Wiele szkół zaczęło się oddolnie zmieniać.[…]

 

Czytaj dalej »



W dniach 3 i 4 czerwca odbył się w Warszawie, zorganizowany przez Collegium Wratislaviense, III Ogólnopolski Kongres Tutoringu. Przebiegł on pod hasłem „Powrót Mistrza”. Osią przewodnią wygłoszonych tam wykładów i poprowadzonych warsztatów był problem relacji mistrz-uczeń oraz zagadnienia dochodzenia do mistrzostwa: > Jak może wyglądać relacja mistrz-uczeń w XXI wieku?  > Czym jest dzisiaj mistrzostwo?  > Jak je osiągnąć – jako tutor, nauczyciel, wykładowca, trener?  > Jak motywować uczniów do rozwijania w sobie tego, co najlepsze?  > Jak kształtować charakter – kluczowy czynnik osiągania sukcesu i mistrzostwa?

 

Kongres Tutoringu

Foto: www.edunews.pl

 

 

Program III Ogólnopolskiego Kongresu Tutoringu  –  TUTAJ

 

 

Jedynym dostępnym do dziś materiałem z III Ogólnopolskiego Kongresu Tutoringu jest, zamieszczony 5 czerwca na portalu edunews.pl  artykuł Marcina Polaka „O dążeniu do mistrzostwa”. Oto jego fragmenty:

 

Czytaj dalej »



Portal  edunews.PL właśnie zamieścił artykuł Witolda Kołodziejczyka, którego tytuł zachęca do jego przeczytania: „Jakich nauczycieli potrzebuje dziś szkoła?” Oto – dla zaostrzenia ciekawości – dwa fragmenty tej publikacji:

 

 

[…] Czy autorytet nauczyciela mierzy się liczbą znajomości aplikacji, programów komputerowych i poziomem umiejętności korzystania z technologii? Czy jego zadaniem jest gonienie za cyfrowym światem i ściganie się z tymi, których nawyki cały czas kształtuje kontakt z mobilną technologią? Czy w ten sposób nie zaniedbujemy w szkole czegoś równie ważnego, a może ważniejszego? Świat posiada przecież nie tylko swoją cyfrową wersję.

 

teacher-424739_960_720

Foto:www.pixabay.com/pl/

 

Fakt, pokolenie dzisiejszych uczniów, nie zna świata bez Internetu i dziwi się, jak można było funkcjonować bez dostępu do komunikatorów, natychmiastowej informacji, transmisji online, gier multiplayer, nawigacji, aplikacji ułatwiających rezerwowanie hoteli czy wyszukiwanie promocji i kupowanie ulubionej muzyki w sieci. Ale też nie po to uczniowie przychodzą dziś do szkoły. […]

 

 

Czytaj dalej »



 wywiadowka

Foto: www.google.pl

 

Przed kilkoma dniami (w sobotę, 21 maja) „Dziennik Gazeta Prawna” zamieścił artykuł dwu autorek: Anny Wittenberg i  Klary Klinge, zatytułowany„Rodzic konsument, czyli największa zakała szkoły”. Polecamy jego lekturą, a dla zachęty – zamieszczamy jego fragmenty:

 

 

Dziś nauka to usługa edukacyjna. Szkoła to salon, który ją oferuje. W tym układzie rodzic zmienił się w klienta. Najczęściej roszczeniowego, z ograniczonym zaufaniem. Czyli szkolną zakałę, którą przeklinają nauczyciele.[…]

 

Rodzice, szczególnie ci z dużych miast, zaczynają traktować szkołę jak zakład usługowy – mówi Sebastian Kępka*, ekspert do spraw oświaty, prowadzący szkolenia między innymi w zakresie współpracy szkoły z rodzicami. Jego diagnoza jest prosta: stary model relacji między rodziną a szkołą się zdezaktualizował. Nikt jednak nie zdefiniował na nowo, jak one mają wyglądać. Dlatego rodzice traktują szkołę tak, jak nauczyły ich tego inne instytucje – po konsumencku. – Nie ma wątpliwości, że relacja klient – dostawca nie służy nikomu. I automatycznie zmienia relacje. Podważa też autorytet i pozycję nauczyciela – uważa Kępka.

 

Nauczyciele przekonują, że doświadczają tego na własnej skórze.[…]

 

 

Cały artykuł  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.serwisy.gazetaprawna.pl

 

 

* Sebastian Kępka – właściciel firmy Edukompetencje, prowadzący szkolenia między innymi w zakresie współpracy szkoły z rodzicami.



Ponad miesiąc temu, 20 kwietnia, zamieściliśmy materiał zatytułowany <Eksperci na temat: „Czy w szkole podstawowej powinny być oceny?”> . Na to pytanie odpowiadało tam czworo ekspertów, wśród których był dr Tomasz Tokarz – coach, trener, mediator i wykładowca akademicki.

 

Dziś, jako że to sobota, dzień – w którym w szkołach i naszej edukacyjnej „centrali” nic aktualnego się nie wydarza, proponujemy lekturę (i refleksję nad zaproponowanym tam modelem szkoły) artykułu właśnie doktora Tomasza Tokarza, o nawiązującym do tamtej publikacji tytule „Edukacja bez stopni?” Tekst ten każe nam myśleć nie tylko o szkole podstawowej, jako o miejscu rozwoju ucznia, a nie instytucji do której młody człowiek trafia, aby uzyskać dokument z ocenami.

 

 Tokarz 3

Foto: www.facebook.com

Dr Tomasz Tokarz

 

Oto początkowy fragment tego tekstu, zamieszczonego na portalu  edunews.PL :

 

Czy można wyobrazić sobie szkołę bez tradycyjnych ocen? Bez cyferek wpisywanych do dziennika? Bez odpytywań na pięć, cztery czy trzy? Bez walki o stopnie? W moim przekonaniu oceny są nie tylko zbędne – są także przeciwskuteczne. Nie pomagają w realizowaniu zasadniczych celów szkoły.

 

Czytaj dalej »