
Archiwum kategorii 'Aktualności'
Foto:www.facebook.com/AnnaZalewskaPiS/
Anna Zalewska udziela wywiadu przedstawicielom mediów podczas jej przedwyborczej wizyty w Zgorzelcu – 24 maja 2019 r.
Już wszystko wiadomo. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła dziś komunikat o ostatecznych wynikach wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego, przeprowadzonych w dniu 26 maja 2019 r. Z zamieszczonego na oficjalnej stronie PKW obwieszczenia można dowiedzieć się nie tylko który komitet ilu i jakich wprowadził swych kandydatów do Parlamentu Europejskiego, ale także ile każdy z nich zdobył głosów wyborców. Nas – oczywiście – interesuje wynik dotychczasowej minister edukacji Anny Zalewskiej. .
To, że otrzymała ona z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość w Okręgu Wyborczym nr12 mandat do Parlamentu Europejskiego nie ulega już wątpliwości. Nas zainteresowało dotarcie do bardziej szczegółowych informacji: ile głosów otrzymała i jak ta liczba ma się do głosów, które oddano na innych kandydatów – aktualnych ministrów rządu, którzy także wywalczyli mandat do Brukseli i Strasburga.
Oto wyniki:
Beata Szydło – 525 811
Beata Kempa – 209 305
Joachim Brudziński – 185 168
Anna Zalewska – 168 337
I tylko minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska otrzymała mniej – 70 916 głosów.
Nawet wiceminister w resorcie sprawiedliwości Patryk Jaki był lepszy – zagłosowało na niego 258 366 wyborców!
W uzupełnieniu tych informacji dodamy jeszcze, że wicemarszałkini Sejmu i rzeczniczka PiS, która tak bardzo nie lubi blondynek – Beata Mazurek – otrzymała 204 693 głosy.
Niech podsumowaniem tego materiału będzie prezentacja czołówki rankingu wybranych do Parlamentu UE kandydatów – niezależnie od tego, jaki komitet wyborczy ich zgłosił:
Beata Szydło (PiS) z ponad 525 tys. głosów poparcia, Jerzy Buzek (KE) z poparciem 422 tys. wyborców, Jadwiga Wiśniewska (PiS) z 409 tys. głosów, Janina Ochojska (KE), wybrana w tym samym okręgu z którego kandydowała Zalewska – 307 tys. osób i Tomasz Poręba (PiS) z 276 tys. głosami.
Źródło: www.pkw.gov.pl
OBWIESZCZENIE PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ z dnia 27 maja 2019 r. o wynikach wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych w dniu 26 maja 2019 r. – TUTAJ
Niech Twój głos też decyduje
Kogo Polska deleguje
Do Strasburga i Brukseli!
Mądrze głosuj tej niedzieli…
Wersja dźwiękowa – TUTAJ
24 maja 2019 r. w auli Wydziału Filologicznego przy ul. Pomorskiej, w ramach obchodów 74-lecia Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UŁ, podczas którego… lokalne media poinformowały jedynie o tym, że nadano tytuły doktora honoris causa UŁ byłemu prezydentowi Niemiec Joachimowi Gauckowi oraz wybitnemu amerykańskiemu ekonomiście prof. Jeffreyowi Sachsowi.
Jedynie z treści zamieszczonej na stronie UŁ informacji, zapowiadającej tę uroczystość można dowiedzieć się, że na tym samym posiedzeniu Senatu miało miejsce wręczenie medali Universitatis Lodziensis Amico (Przyjaciel Uniwersytetu Łódzkiego) i medali Universitas Lodziensis Merentibus (Zasłużony dla Uniwersytetu Łódzkiego). O laureatach tego ostatniego odznaczenia nic nam nie wiadomo, natomiast wśród udekorowanych medalami Universitatis Lodziensis Amico znalazł się nasz dobry znajomy pan mgr inż. Janusz Moos – dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.
Skąd o tym wiemy? Jak zaznaczyliśmy to już w pierwszym zdaniu – żadna łódzka gazeta, ani stacja radiowa czy telewizyjna nie uznała tych odznaczeń za informację godną upublicznienia. I gdyby nie … blog PEDAGOG, a konkretnie jego autor – prof. Bogusław Śliwerski – nadal byłoby to wydarzenie znane jedynie najbliższym współpracownikom dyrektora Moosa.
Poniżej zamieściliśmy fragmenty (i jedno zdjęcie) owego obszernego postu, zatytułowanego „Janusz Moos odznaczony Medalem ‚Universitatis Lodziensis Amico'”:
Foto: www.sliwerski-pedagog.blogspot.com
Dyrektor Janusz Moos odbiera medal „Universitatis Lodziensis Amico” z rąk JM Rektora UŁ prof. dr hab. Antoniego Różalskiego i pani dziekan Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ – prof. dr hab. Danuty Urbaniak-Zając.
Pan mgr inż. Janusz Moos – Dyrektor Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi otrzymał w dniu wczorajszym z okazji Święta Uniwersytetu Łódzkiego najwyższe wyróżnienie dla Przyjaciół Uczelni – Medal „Universitatis Lodziensis Amico”. Rada Wydziału Nauk o Wychowaniu rekomendowała Senatowi Uniwersytetu Łódzkiego do powyższego wyróżnienia wybitnego pedagoga, oświatowca, animatora regionalnego i ogólnopolskiego ruchu postępu pedagogicznego w zakresie kształcenia zawodowego. Medal wręczał JM Rektor prof. dr hab. Antoni Różalski wraz z p. dziekan Wydziału – prof. dr hab. Danutą Urbaniak-Zając. […]
Kierowane przez Janusza Moosa projekty reform edukacyjnych odpowiadają na aktualne problemy polskiej oświaty. Prace badawcze oraz niezwykle bogaty cykl kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi jest także cenną – w sensie pedagogicznym – odpowiedzią na zmieniające się w naszym kraju warunki kulturowe, społeczne, polityczne i ekonomiczne w kontekście procesów europejskiego zjednoczenia. […]
Dyrektor Janusz Moos należy do grona tych wybitnych pedagogów-humanistów* wśród przedstawicieli łódzkiego środowiska oświatowego, którzy niezwykle umiejętnie łączą w swoim życiu i działalności zawodowej zarówno rolę promotora reform edukacyjnych, eksperta, pedagoga, edukatora, doradcy, działacza oświatowego, nauczyciela, jak i społecznika. Dowodzi tego tak Jego, jak i współpracowników niezwykle rozległy dorobek projektodawczy, nowatorski, pedeutologiczny, ale i jakże bogaty charakter działalności kierowanego przez mgr inż. J. Moosa Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego wraz z osiąganymi efektami pracy pedagogicznej w skali ogólnopolskiej i międzynarodowej. […]
Foto: www.pl.wikipedia.org
Sala Posiedzeń Parlamentu UE w Strasburgu
Twój głos, to co prawda mała kropla, ale wraz z milionami innych przemyślanie oddanych w niedzielnych wyborach sprawi, że zamienią się one w wielką rzekę mądrej obywatelskiej decyzji o tym, kto będzie reprezentował nasz kraj na tej sali.
Dla przypomnienia – kilka informacji o tym, czym dla jakości edukacji polskich dzieci było, jest i powinno nadal być nasze racjonalne członkostwo w Unii Europejskiej:
UE wspiera państwa członkowskie w zapewnianiu obywatelom kształcenia i szkolenia na jak najwyższym poziomie. Unia propaguje również wielojęzyczność w Europie: pomaga w nauczaniu i uczeniu się języków obcych, zachęca uczniów, studentów, stażystów, nauczycieli i młodzież do mobilności, ułatwia wymianę informacji i doświadczeń.
Prawodawstwo UE w skrócie – kształcenie, szkolenie i młodzież
Unia daje krajom UE platformę do wymiany najlepszych praktyk i uczenia się od siebie nawzajem. Dzięki temu można:
-wprowadzać w życie koncepcje uczenia się przez całe życie i mobilności
-poprawiać jakość i skuteczność kształcenia i szkolenia
-propagować równość, spójność społeczną i aktywność obywatelską
-zwiększać kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość.
Aby osiągnąć swoje cele w dziedzinie kształcenia i szkolenia, UE wdraża różnego rodzaju strategie w następujących sektorach:
–placówki wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem
–kształcenie i szkolenie zawodowe
Więcej: Kształcenie, szkolenie i młodzież – TUTAJ
Źródło: www.europa.eu
PiS minimalnie przed Koalicją Europejską. Sondaż dla „Faktów” TVN i TVN24
Poniżej fragment tekstu ze strony TVN24:
[…] Ankietowani zostali zapytani o to, na kogo zamierzają oddać głos w zaplanowanych na najbliższą niedzielę wyborach do Parlamentu Europejskiego. W badaniu telefonicznym przeprowadzonym przez Kantar, 36 procent respondentów wskazało na Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. To o 2 punkty procentowe więcej w porównaniu do badania telefonicznego Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 z 10 maja. Drugie miejsce w sondażu przypadło Koalicyjnemu Komitetowi Wyborczemu Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni, na który wskazało 34 procent respondentów (to o 1 punkt procentowy więcej w porównaniu do ostatniego badania). Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia mógłby liczyć na 8-procentowe poparcie (bez zmian w porównaniu do sondażu z 10 maja). […]
Źródło: www.fakty.tvn24.pl
Wyniki sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24
Aby nie być posądzonymi o selektywne informowanie na podstawie jednego źródła – odsyłamy do informacji do innych sondaży poparcia dla bloków i partii politycznych, przeprowadzonych w ostatnich dniach: „Sondaże poparcia partii politycznych (wybory)” – TUTAJ
Komentarz redakcji:
W niedzielę nadejdzie godzina prawdy. Wszystko może jeszcze się odmienić – WYNIK WYBORÓW BĘDZIE ZALEŻAŁ TAKŻE OD TWOJEGO GŁOSU!
W dniach 27-29 marca 2019 r. w Słupsku odbywał się Europejski Kongres Rad Młodzieżowych, w którym wzięło udział 205 osób reprezentujących 71 rad młodzieżowych działających na poziomie gminy, powiatu, czy województwa z całej Polski. Było to największe wydarzenie skierowane do rad młodzieżowych działających na terenie naszego kraju. Więcej o tym kongresie TUTAJ
Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych za zorganizowanie wydarzeń profrekwencyjnych znaleźli się: Stanisław Roszczyk i Adam Jeżyński – członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łodzi – za zorganizowanie Młodzieżowych Dni Europejskości w Manufakturze, związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Oto fragment informacji na ten temat ze strony „Europejski Kongres Rad Młodzieżowych”:
Foto: www.uml.lodz
[…] W największym centrum handlowym w Łodzi, młodzi radni przy współpracy z lokalnymi partnerami zorganizowali cykl wydarzeń profrekwencyjnych. Jednym z nim była debata pt. „Co nam dała Unia Europejska?”. Podczas wydarzenia były kolportowane materiały poświęcone wyborom do Parlamentu Europejskiego, emitowane były spoty reklamowe kampanii tymrazemglosuje.eu oraz #EUandME. Podczas wydarzenie młodzi radni zaprezentowali także najczęściej pojawiające się fałszywe informacje o Unii Europejskiej. Nie zabrakło także programu kulturalnego. […]
Laureaci zostaną zaproszeni do udziału w wizycie studyjnej do Brukseli lub letniej szkole europejskiej.
Źródła:www.uml.lodz i www.kongresmlodziezy.euin.pl
Foto: Kuba Atys/Agencja Gazeta [www.natemat.pl]
Dzisiaj nie mogliśmy postąpić inaczej: w miejsce tradycyjnych lektur inspirujących do dobrych zmian w naszych szkołach musimy zamieścić fragmenty informacji, zamieszczonej m.in. na portalu „Wirtualna Polska”, której tytuł wyjaśnia wszystko: „Minister Zalewska zbantowała na Facebooku zasłużonych nauczycieli”. Oto one:
Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, poinformował na Facebooku, że został zablokowany na oficjalnym profilu Anny Zalewskiej, minister edukacji. Kandydatka do Parlamentu Europejskiego z listy PiS miała też zablokować innych nauczycieli, którzy otrzymali wyróżnienia za swoją pracę.[…]
„Wczoraj odkryłem, że zostałem zbanowany na oficjalnym koncie minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej. Taki ban otrzymał też Paweł Lęcki i jak się okazało, także inni nauczyciele, m. in. z tytułem Nauczyciel Roku oraz członkowie grupy Superbelfrzy. Gdy dziś się dowiedzieli o tym uczniowie i uczennice II LO, zaczęli masowo wrzucać komentarze z pytaniem, dlaczego ich nauczyciele są banowani. Wszystkie ich komentarze zostały usunięte, a oni sami zostali zbanowani. Ministerstwo Edukacji Narodowej, ładnie się bawicie, coraz ładniej” – napisał Przemysław Staroń na Facebooku. […]
Nauczyciele i uczniowie w komentarzach pod postem Staronia potwierdzają, że ich komentarze również zniknęły z oficjalnego profilu Anny Zalewskiej i zostali zablokowani. Głos zabrała też znana reżyserka Agnieszka Holland. „Zbanujmy tą kobietę, raz a dobrze!” – napisała.
Wśród zablokowanych znalazł się też znany nauczyciel z Pomorza, Paweł Lęcki, który brał udział w tegorocznym strajku nauczycieli i często wypowiadał się w mediach.
„Minister edukacji ma ważne zadania. Zajmuje się usuwaniem negatywnych komentarzy na swoim profilu fejsbukowym. Osoby, które zadają niewygodne pytania, są blokowane. Mogą to być nauczyciele, uczniowie, po prostu ludzie, którzy mają prawo pisać i pytać na oficjalnym profilu jednego z przedstawicieli rządu naszego kraju. Pani minister edukacji edukuje w ten sposób społeczeństwo. Jeśli coś jest niewygodne i nie zgadza się z twoimi kłamstwami, to po prostu to usuń. I nie będzie problemu” – napisał Lęcki na Facebooku. […]
Cały tekst „Minister Zalewska zbantowała na Facebooku zasłużonych nauczycieli” – TUTAJ
Źródło: www.wiadomosci.wp.pl
Komentarz redakcji:
Szanowni Czytelnicy! Jeśli macie rodziny, przyjaciół, znajomych, swoich absolwentów, aktualnie zameldowanych na terenie Okręgu Wyborczego nr 12 (województwa: dolnośląskie i opolskie) – wyślijcie im link do tego artykułu.
16 maja, w Zespole Szkół Salezjańskich przy ul. Wodnej w Łodzi odbyła się II Łódzka Regionalna Konferencja Rad Rodziców, zorganizowana przez fundację „Rodzice Szkole” i Kuratorium Oświaty w Łodzi. Sześć dni potrzebowały odpowiednie służby ŁKO, aby dopiero dzisiaj zamieścić na kuratoryjnej stronie relację o tym wydarzeniu.
Oto obszerny fragment tego tekstu i dwa, wybrane z zamieszczonego bogatego serwisu, zdjęcia:
Gospodarka finansowa rad rodziców oraz ich udział w tworzeniu i realizacji programów wychowawczo – profilaktycznych szkół to główne tematy spotkania zorganizowanego przez fundację „Rodzice Szkole” i Kuratorium Oświaty w Łodzi.
–Rodzice pełnią podmiotową rolę w życiu szkoły. Nie da się stworzyć dobrej szkoły bez ich udziału – powiedział podczas otwarcia konferencji Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty. Kurator przypomniał, że rodzice powinni być zaangażowani aktywnie nie tylko w tworzenie, ale i w realizację programu profilaktyczno-wychowawczego szkoły. Podkreślił, że to od decyzji rodziców zależeć powinno jakie wartości i w jakiej formie przekazywane są ich dzieciom.
O roli rad rodziców w polskim systemie oświaty w kontekście obowiązujących przepisów opowiedział Wojciech Starzyński, prezes fundacji „Rodzice Szkole”.
Kolejne tematy konferencji omówili pełnomocnicy fundacji. Mirosława Grzemba – Wojciechowska podpowiadała uczestnikom spotkania, jak w praktyce budować dobrą współpracę między rodzicami, nauczycielami i dyrektorem szkoły. Krzysztof Zuba wyjaśniał natomiast zagadnienia związane z gospodarką finansową rad rodziców (pozyskiwanie pieniędzy, zarządzanie budżetem, prowadzenie dokumentacji). Uczestnicy konferencji otrzymali poradnik pn. „Vademecum finansów rad rodziców”. Jego wersję elektroniczną wszyscy zainteresowani mogą pobrać bezpłatnie ze strony internetowej: akademiaradrodzicow.pl * […]
Źródło: www.kuratorium.lodz.pl
*Przekonajcie się sami do czego kieruje ten link. My podajemy link NAPRAWDĘ kierujące do pliku z tym poradnikiem – TUTAJ
„Szkoła działaMY” – to nazwa konferencji, która odbędzie się w dniach: 16 czerwca (sobota od godz 16-ej) do 17 czerwca (niedziela do godz. 18-ej) – w Szkole Podstawowej nr 81 w Łodzi.
PODSTAWOWE INFORMACJE
Kiedy: 15 czerwca 2019 (16.00-20.00) i 16 czerwca 2019 (9.00-18.00)
Miejsce: Łódź, Szkoła Podstawowa nr 81, Emilii Plater 28/32
Organizatorzy: Bożena Będzińska-Wosik, Ewa Morzyszek-Banaszczyk i oddolna inicjatywa aktywistów działających na rzecz zmian w edukacji.
Formuła konferencji:
Spotkanie odbędzie się w formule Open Space Technology (Technologia Otwartej Przestrzeni), która gwarantuje czas i miejsce na swobodną wymianę wiedzy, doświadczeń, refleksji, pomysłów i konkretnych planów między wszystkimi uczestnikami. Każdy będzie miał możliwość zaproponowania tematu spotkania w mniejszej grupie dyskusyjnej.
Organizatorzy przewidują kilka odbywających się równolegle sesji i możliwość swobodnego uczestniczenia w każdej z nich.
Obowiązuje rejestracja: https://szkoladzialamy.evenea.pl/
Liczba uczestników – max 100 osób (tylko poprzez zgłoszenia)
Koszt uczestnictwa – 30 zł
Obiad w szkolnej stołówce (dostępny opcjonalnie w sobotę i w niedzielę): 15zł/szt
Foto: www.bielskobiala.naszemiasto.pl
„Reforma jest dobrze przygotowana” – zapewniała minister edukacji Anna Zalewska 31 stycznia 2017 podczas konferencji prasowej w Bielsku-Białej.
Dziś (22 maja) na stronie Najwyższej Izby Kontroli zamieszczono informacje o wynikach kontroli, jaką Izba przeprowadziła w okresie od 1 października 2018 r. do 31 stycznia 2019 r.
Cele i zakres kontroli
Poniżej zamieszczamy fragmenty informacji „NIK o zmianach w systemie edukacji” oraz linki do pełnej wersji raportu „Zmiany w systemie edukacji” i do załączonej prezentacji:
[…] Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy wprowadzającej reformę, jej celem było m.in. stworzenie systemu oświaty na miarę XXI wieku. Zakładano utworzenie spójnej struktury organizacji szkół oraz wydłużenie okresu kształcenia w jednej szkole i tej samej grupie rówieśniczej. Miało to ograniczyć konieczność częstej adaptacji uczniów do nowych warunków nauczania i sprzyjać uzyskiwaniu lepszych efektów kształcenia .
NIK ocenia, że Minister Edukacji Narodowej w latach 2016-2018 nierzetelnie przygotował i wprowadził zmiany w systemie oświaty. Przygotowując reformę nie przeanalizował rzetelnie finansowych i organizacyjnych skutków projektowanych zmian. Nie dysponował m.in. pełnymi i rzetelnymi informacjami na temat kosztów reformy. Minister przewidywał, że reforma będzie sfinansowana z części oświatowej subwencji ogólnej oraz oszczędności samorządów. W latach 2014 – 2017 wydatki organów prowadzących na zadania oświatowe wzrosły o ponad 12 proc. przy wzroście subwencji tylko o 6 proc. W tym czasie udział środków subwencji w tych wydatkach spadł z 63 proc. do 60 proc. […]
Dodatkowo Minister błędnie założył, że reforma przyniesie samorządom oszczędności z tytułu dowożenia dzieci – w latach 2017-2018 miało to być 82 mln zł, podczas gdy wydatki te wzrosły o ponad 67 mln zł.[…]
Efektem wprowadzonych reformą zmian jest wystąpienie tzw. podwójnego rocznika. W rekrutacji do klas I szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2019/2020 biorą udział absolwenci III klasy gimnazjum i VIII klasy szkoły podstawowej. Łącznie jest to ponad 705 tys. uczniów. To oznacza, że szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe we wrześniu 2019 r. muszą przyjąć o blisko 370 tys. więcej uczniów.
Tymczasem Minister nie przeprowadził rzetelnych i kompleksowych analiz dotyczących możliwości przyjęcia do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych absolwentów VIII klas szkół podstawowych oraz III klas wygaszanych gimnazjów. Dane, które Minister analizował, były niepełne i ograniczyły się do dostępności sal z 13 proc. szkół – wzięto pod uwagę tylko samodzielne licea ogólnokształcące. Pominięto pozostałe szkoły, tj. technika i szkoły branżowe I stopnia, jak również szkoły funkcjonujące w zespołach. […]
NIK ustaliła, że nie wszystkie szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne, które od 1 września 2019 r. będą się mierzyć z przyjęciem absolwentów zarówno gimnazjów jak i podstawówki posiadają wyposażenie niezbędne do realizacji wszystkich przedmiotów. Nieprawidłowości stwierdzono w 19 proc. skontrolowanych szkół ponadgimnazjalnych.












