Informację o tej inicjatywie podał „Dziennik Łódzki” na początku ub. tygodnia, zamieszczając artykuł Macieja Kałacha, zat. „Forum Uczniów Województwa Łódzkiego odbędzie się 16 listopada”. Zdecydowaliśmy się na podjęcie tego tematu dzisiaj – na tydzień przed zapowiedzianym wydarzeniem. Oto fragmenty tego artykułu, który powstał w wyniku udziału jego autora w konferencji prasowej, którą zwołali liderzy tego projektu w siedzibie Łódzkiej Strefy Ekonomicznej:

 

 

Foto: www.facebook.com/fundacjaosnowa

 

Liderzy Fundacji „Osnowa” (od lewej): Volodymyr Balandiuk (rzecznik Fundacji), Jakub Żebrowski (prezes Fundacji) i Marcel Stefanowski

 

 

16 listopada odbędzie się innowacyjne „Forum Uczniów Województwa Łódzkiego”. Organizatorzy wydarzenia oczekują między innymi ulepszenia programów szkolnych

 

Dobiegają dwudziestki, mają dobrze skrojone garnitury i ładne garsonki. Zapowiadają, że zmienią szkolną rzeczywistość. Chcą się uczyć o tym, jak założyć własną firmę oraz w jaki sposób wypełnić zeznanie podatkowe. – Tej wiedzy brakuje absolwentom, wchodzącym dzisiaj w dorosłe życie, za sprawą niedoskonałych programów szkolnych. Gdyby je dobrze przejrzeć, okazałoby się, że wcale tak bardzo nie zmieniły się na przestrzeni ostatnich stu lat – twierdzi Jakub Żebrowski, uczeń Zespołu Szkół Salezjańskich w Łodzi.

 

Jakub Żebrowski przedstawia się jako pomysłodawca oraz prezes powstałej 13 października Fundacji Osnowa. Prezes, jego koledzy i koleżanki, poinformowali o celach swojej organizacji podczas czwartkowej konferencji na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.[…]

 

 

W dalszej części artykułu można dowiedzieć się, że pierwszym celem właśnie założonej Fundacji „Osnowa” jest zorganizowanie 16 listopada „Forum Uczniów Województwa Łódzkiego”. Spotkanie odbędzie się na terenie szkoły przy ul. Wodnej 34, której uczniem jest Jakub Żebrowski. Na uwagę zasługuje także ten fragment, w którym inicjatorzy opowiadają o swoich zamierzeniach:

 

 

Jak wzmacniać rolę ucznia w szkole? […] Jedną z recept, przedstawianych jako pomysł na wzmocnienie roli samorządów w życiu placówek, jest przekonywanie dyrektorów, aby zgodzili się utworzyć radę szkoły. To ciało, które obecnie może w niej działać, jednak wcale nie musi: składa się z przedstawicieli rad – pedagogicznej i rodziców- oraz właśnie uczniowskiego samorządu

 

I jeszcze jeden cytat – fragment, który wieńczy cały artykuł:

 

Nasza organizacja ma być miejscem, gdzie młodzi ludzie otrzymują wiedzę, ale także doświadczenie przydatne w dorosłym życiu. Chcemy uczyć o biznesie, ekonomii, efektywnym zarządzaniu oraz działaniu zespołowym – tłumaczy Jakub Żebrowski. Jak wyjaśnia prezes-uczeń także nazwa fundacji nie jest przypadkowa. – Osnowa to inaczej podstawa – mówi Jakub Żebrowski.

 

 

 

Pełna treść artykułu Macieja Kałacha Forum Uczniów Województwa Łódzkiego odbędzie się 16 listopada”   –   TUTAJ

 

 

Źródło: www.dzienniklodzki.pl

 

 

 

 

Plakat Forum Uczniów Województwa Łódzkiego z proponowanymi problemami debaty

 

 

 

Komentarz redakcji:

 

 

Jakub Żebrowski nie jest „człowiekiem znikąd”. Już w 2016 roku został jednym z trzech Marszałków, prowadzącym obrady XXII posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży.

 

 

Kilka miesięcy później wszedł w skład, powołanej przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Rady Dzieci i Młodzieży (jako zastępca członka Rady z woj. łódzkiego)

 

 

To była ta rada, której przewodniczący  – Adam Janczewski –  w imieniu jej członków i zastępców członków podpisał 44-stronicowy dokument,  przesłany do MEN: „Opinia do projektu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia”.

 

Jednak Jakub Żebrowski nie złożył swego podpisu pod Listem Otwartym, jaki 17 grudnia 2016 roku 10-oro  członków i zastępców członków  Rady Dzieci i Młodzieży skierowało do Prezydenta RP z prośbą o zawetowanie Ustawy Prawo oświatowe.

 

Będziemy z uwagą obserwowali dalsze losy inicjatywy, która w formule Fundacji „Osnowa” zamierza zaktywizować procesy samorządności w szkołach Łodzi i województwa. Będziemy także obecni w przyszły czwartek podczas spotkania „Forum Uczniów Województwa Łódzkiego” i zamieścimy z tego wydarzenia relację. [WK]Zostaw odpowiedź