Foto: www.gov.pl/web/edukacja/

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z dniem 4 czerwca 2019 r. na wniosek Prezesa Rady Ministrów powołał w skład Rady Ministrów Dariusza Piontkowskiego na urząd Ministra Edukacji Narodowej.

 

 

www.gov.pl/web/edukacja/

 

Nowy minister obok ustępującej minister, w towarzystwie dotychczasowych wiceministrów

 

 

Kim jest nowy minister, skąd przychodzi, jaki jest jego dorobek życiowy, co ma wspólnego z edukacją? Zacznijmy od przywołania oficjalnej biografii, zamieszczonej na stronie MEN:

 

Dariusz Piontkowski urodził się 17 grudnia 1964 roku w Sielcu (woj. podlaskie). W 1988 roku ukończył studia historyczne na Wydziale Humanistycznym Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Odbył również podyplomowe studia menedżerskie na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku, a także z zakresu zarządzania kadrami w administracji publicznej (Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku, 2001) oraz z zarządzania oświatą na Uniwersytecie w Białymstoku.

 

Pracował (przez ponad 20 lat) jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku. W latach 1994 – 2007 zasiadał w białostockiej radzie miasta. Od 2007 roku radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, a następnie Marszałek Województwa Podlaskiego. W 2010 ponownie został radnym województwa.

 

Poseł na Sejm VII i VIII kadencji. Od 16 listopada 2015 roku pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. […]   [Źródło:www.gov.pl/web/edukacja/]

 

 

Poszerzeniem tych informacji może być artykuł zamieszczony na portalu „Wirtualna Polska”:

 

[…] Co ciekawe, nowy minister edukacji narodowej pracował również jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.* Przez ponad 20 lat.

 

 

W strajku nauczycieli, który odbył się 26 lat temu, nie brał udziału. Mówił, że był wówczas na urlopie zdrowotnym.

 

Jak reagował na tegoroczny strajk nauczycieli? Podkreślał, że nauczyciele już część podwyżek dostali. Jego zdaniem wielu pedagogów straciło z pola widzenia dobro uczniów. Popierał ruch „Solidarności”, która podpisała porozumienie z rządem. Wyrażał nadzieję, że taki krok podejmą również inne związki zawodowe.

 

Pytany przez portal na temat.pl o obecną sytuację w oświacie związaną z reformą edukacji i rekrutacją podwójnego rocznika do liceów mówił:W większości miast nie ma chaosu. To więcej propagandy niż rzeczywistości. Wiem, że w Warszawie są z tym problemy. Ale to wynika przede wszystkim z tego, że samorząd nie myśli o budowie nowych szkół, mimo tego, że powstają nowe osiedla.

 

Jego zdaniem problemu przeładowania szkół nie ma. – W mniejszych miejscowościach szkoły ponadpodstawowe cierpią na brak uczniów i one wręcz czekają na przyjście podwójnego rocznika. Uważają, że to pozwoli im uratować szkoły, zwiększyć nabór, da nowy zastrzyk do działania. Nie mówię o stolicach województw, tylko o mniejszych miastach powiatowych – mówił.

 

Przeciwnik „seksualizacji”. Chciał zakazać Halloween w szkołach […]

 

 

Więcej –  „Dariusz Piontkowski za Annę Zalewską. Kim jest nowy minister edukacji narodowej?”   –   TUTAJ

 

 

Źródło: www. wiadomosci.wp.pl

 

*I LO im. Adama Mickiewicza w Białymstoku miało swoich uczniów w roli posłów na XXV Sesję SDiM: Krzysztofa Pruszyńskiego i Damiana Dembowskiego z klasy 1A. „Podczas obrad głosowaliśmy nad przygotowaną wcześniej uchwałą, do której zgłosiliśmy poprawkę” – napisali na szkolnej stronie.

 

 

Więcej informacji o nowym ministrze edukacji:

 

Dariusz Piontkowski ma żonę, Agnieszkę, która jest nauczycielem. Para doczekała się dwóch synów: Piotra i Łukasza. [Źródło: wiadomosci.radiozet.pl]

 

[..] W maju (2007 r) po zawiązaniu koalicji przez PiS i PSL został powołany na urząd marszałka województwa. Odwołano go z tej funkcji w styczniu 2008 po zmianie układu sił w sejmiku i podpisaniu porozumienia przez Platformę Obywatelską, PSL i „Prawicę Podlasia”, zawiązaną przez część radnych PiS. […] Był oskarżony o przywłaszczenie w 2008 funkcji publicznej, co było związane z podpisywaniem dokumentów jako marszałek województwa po głosowaniu nad jego odwołaniem i powołaniem następcy. Polityk nie przyznawał się do sprawstwa. W 2013 sąd prawomocnie uznał go za winnego popełnienia tego czynu, umarzając jednocześnie warunkowo postępowanie na okres próby. [Źródło: www. pl.wikipedia.org]

 

X        X         X

 

Wypowiedzi posła Dariusza Piontkowskiego na posiedzeniach Sejmu   –    TUTAJ

 

Ostatnie jego wystąpienie, dostępne na stronie sejmowej, podczas posiedzenie nr 80 w dniu 25-04-2019 dotyczy 29. punktu porządku dziennego: „Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe” (Pozwalającej na klasyfikację uczniów poza posiedzeniami rad pedagogicznych szkół) – Fragmenty:

 

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Państwo Ministrowie! Tak jak mówił pan minister Dworczyk, rzeczywiście jesteśmy w sytuacji ekstraordynaryjnej. W takich sytuacjach państwo musi również reagować w sposób nadzwyczajny, stąd nadzwyczajny tryb zgłoszenia ustawy. Będziemy chcieli, aby również w sposób nadzwyczajny była ona procedowana, ponieważ czasu niestety nie ma już za dużo. Dosłownie kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia pierwszych egzaminów maturalnych, a ciągle dobiegają do nas informacje o tym, że część nauczycieli nie chce wypełnić swoich obowiązków, klasyfikować uczniów, nie chce przystąpić do przeprowadzania egzaminów, tym razem maturalnych. Nie może być sytuacji, w której słabsi, a w tym wypadku słabszymi, słabymi są uczniowie, którzy nie mają możliwości obrony przed tego typu postawami, zostali pozostawieni sami sobie. […]

 

Dziś jednak pojawia się podstawowe pytanie, kierowane także do totalnej opozycji: Czy jesteście za tym, aby 300 tys. maturzystów mogło zdać egzamin, ukończyć szkołę średnią i kontynuować naukę?

 

(Poseł Urszula Augustyn: Wszystko w waszych rękach, niestety.)

 

Słuchając waszego krzyku, mam wrażenie, że dzisiaj chcecie powiedzieć maturzystom: Nie, nie chcemy, żebyście zdali maturę w tym roku. My jednak chcielibyśmy do was zaapelować, abyście razem z rządem przyjęli taki projekt ustawy, który im to umożliwi.

 

(Poseł Urszula Augustyn: Niczego nie trzeba w prawie zmieniać)

 

Stąd wynikają rozwiązania, zgodnie z którymi w sytuacjach szczególnych, kiedy nauczyciele nie mogą lub nie chcą przystąpić do promocji uczniów, ktoś mógłby ich zastąpić. Sam pracowałem przez ponad 20 lat w szkole i wiem, że bywały sytuacje, kiedy nauczyciele nawet w ciężkim stanie chorobowym przychodzili do szkoły, aby udzielić promocji. Nie było dotąd przepisu, który umożliwiałby zastąpienie nauczyciela wychowawcy, nauczyciela przedmiotu w trakcie udzielania promocji, wystawiania ocen czy klasyfikowania. W tym przygotowanym przez rząd projekcie ustawy znajduje się także rozwiązanie dotyczące tego typu sytuacji. [..]

 

W związku z tym apelujemy jeszcze raz do nauczycieli, aby zechcieli przystąpić do klasyfikowania i egzaminowania uczniów. Wiemy, że w ogromnej części miast klasyfikacje już się odbyły. Są jednak takie środowiska, które mimo apeli i mimo zwracania uwagi przede wszystkim na dobro uczniów myślą przede wszystkim o dodatkowych pieniądzach, stąd wynika ten projekt ustawy. (Dzwonek)

 

Aby można było szybko procedować nad tym projektem ustawy, w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wnoszę o nieprzesuwanie go do komisji i niezwłoczne rozpoczęcie drugiego czytania. [źródło: www.sejm.gov.pl]

 

 

 

UWAGA:

 

Wyjaśnienie znaczenia słów użytych w tytule:

 

*stryjek Jarosław Kaczyński. Oczywiście nie dla każdego, jedynie dla Marty – z pierwszego męża Smuniewskiej, z drugiego – Dubienieckiej, aktualnie żony Piotra Zielińskiego – z domu Kaczyńskiej, córki Lecha – brata Jarosława Kaczyńskiego.

 

**siekierka – Anna Zalewska, która dała się poznać jako edukacyjny Jan Szyszko – wyrąbała wszystkie gimnazja, przy okazji rujnując cały edukacyjny „ekosystem”.

 

***kijek – nowy minister edukacji Dariusz Piontkowski, jak widać na zdjęciu – o pół głowy wyższy od prezydenta Dudy. I do tego szczuplejszy… No i – jak można się przekonać czytając jego sejmowe wystąpienia – twardy, groźny polityk i człowiek…Zostaw odpowiedź