1

 

Dzisiaj, na zaproszenie organizatorów, „Obserwatorium Edukacji” uczestniczyło w podsumowania VII Ogólnołodzkiego Konkursu Kaligraficzno-Krasomówczego oraz szkolnego projektu „Święto Języka Ojczystego”, które odbyła się w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 29 im. J. Kochanowskiego w Łodzi. To nie przypadek, że szkoła, której patronem jest wielki Jan z Czarnolasu, od 2010 roku organizuje ten adresowany do uczniów szkół podstawowych konkurs. Jest on corocznie wspaniałą okazją do popularyzowania dbałości o piękno formy tych dwu podstawowych sposobów posługiwania się językiem polskim: w mowie i w piśmie.

 

Uroczystą galę ogłoszenia zwycięzców VII Ogólnołodzkiego Konkursu Kaligraficzno-Krasomówczego rozpoczęło przedstawienie szkolnego kółka teatralnego, działającego w tutejszej szkole. Uczniowie wcielili się w nim w bohaterów klasycznych książek dla dzieci i młodzieży, wystąpiła też ”Para Prezydencka”.

 

2

 

3

 

4

 

Wszystkie kwestie (wg scenariusza pani Elżbiety Jurek – dyrektorki SP nr 29) uzasadniały tezę, że książka pozwala swym czytelnikom poznawać świat i ludzi, a przede wszystkim rozwijać się. Finalna piosenka kończyła się wezwaniem, aby szanować książki i dobrze umyć rączki przed wzięciem ich do ręki.

 

4a

 

Podczas spektaklu zaprezentowano także POMOC, czyli POradnik MOcnego Czytelnika

 

 

Tegoroczna, już siódma edycja tego konkursu, przebiegała w dwu etapach. Pierwszy odbył się w minioną środę, 23 listopada, kiedy to przeprowadzono jego „kaligraficzną” rywalizację. Konkurs Kaligrafii poprzedzony był warsztatami,       a środowa rywalizacja polegała na tym, że każdy uczestnik przepisywał krótki tekst.

 

7-a-eliminacje-kaligrafi

Foto:www.sp29.szkoly.lodz.pl

 

Można było korzystać z własnych przyborów (piórko,atrament/tusz ) Niedozwolone było posługiwanie się współczesnymi piórami. Piórko mogło być ścięte a pismo mogło mieć zdobienia. Laureatów ogłoszono podczas dzisiejszej gali.

 

 

7-kaligr-ii-iii

 

W kategorii uczniów klas II –III tytułu Mistrza Kaligrafii nie przyznano. Wicemistrzami Kaligrafii zostali: Maja Torczyńska – SP nr 71 im. Henryka Sienkiewicza w Łodz i Artur Zalech – SP nr 29 im. Jana Kochanowskiego w Łodzi.

 

 

8-kaligr-iv-vi

Oto wspólne zdjęcie wszystkich laureatow, jurorów i fundatorów nagród w Konkursie Kaligrafii

 

 

Konkurs Krasomówczy odbywał się dzisiaj od rana. W jego pierwszej części  uczestnicy pisali test sprawdzający kompetencje językowe i dopiero po nim przystąpili do właściwych zmagań. Polegały one na prezentacji przygotowanego wystąpienia na temat: ”To opowieść o tym, jak książka zmieniła moje życie!”. Uczestnicy musieli jeszcze pochwalić się swoją dykcja podczas głośnego czytanie fragmentu prozy.

 

9-krasom

Tytuł Mistrza Krasomówstwa jury przyznało Julii Chodynieckiej ze SP nr 29 w Łodzi

 

 

10-krasom

Oto wspólne zdjęcie wszystkich-laureatow jurorów i fundatorów nagród w Konkursie Krasomówstwa.

 

 

Obserwatorium Edukacji” gratuluje organizatorom VII Ogólnołódzkiego Konkursu Kaligraficzno-Krasomówczego, a szczególnie Pani Elżbiecie Jurek – dyrektorce  Szkoły Podstawowej nr 29 w Łodzi.

 

11

 

Jej zaangażowanie i osobisty, emocjonalny stosunek do tego wydarzenia, a także – jak zaobserwowaliśmy – bez wątpienia do wszystkiego co dobrego dzieje się w tej szkole, jest warunkiem sine qua non tego, co sprawia, że o szkole tej przedstawiciele środowiska lokalnego mówią: Ta szkoła ma ducha!”

 

11a

 

Na gratulacje i wyrazy uznania, jak to oceniamy, zasługuje także spiritus movens całego  przedsięwzięcia – Pani Agnieszka Puta, nauczycielka j. polskiego tej szkoły.

 

 

 

Tekst i zdjęcia

Włodzisław Kuzitowicz

 

 

 Zostaw odpowiedź