Wczoraj Małgorzata Moskwa-Wodnicka – wiceprezydentka m. Łodzi, w której zakresie obowiązków jest oświata – zamieściła na swoim fb-profilu taką ilustrowaną informację:

 

 

Dzięki naszej współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi i Stowarzyszenie Włókienników Polskich SWP powstanie Branżowe Centrum Umiejętności o profilu włókienniczym, gdzie będą się kształcić przyszli specjaliści z całej Polski. Otrzymane unijne środki w wysokości około 13 milionów zostaną przeznaczone na remont budynku, jego wyposażenie oraz kształcenie i szkolenia.

 

 

Źródło: www.facebook.com/MoskwaWodnicka/

 

 

 

 

Był to bardzo dobra wiadomość, aczkolwiek bardzo nieprecyzyjna. Dlatego podjęliśmy poszukiwania bardziej rzetelnej informacji: I tak trafiliśmy na „Portal Microsoft Start”, który zamieścił dzisiaj (21 czerwca 2023 r.) taką informację:

 

 

Branża włókiennicza. Powstanie wielki ośrodek szkolący specjalistów

 

W Łodzi powstanie Branżowe Centrum Umiejętności kształcące specjalistów z branży włókienniczo-tekstylnej. Remont i wyposażenie ośrodka ma kosztować 13 mln zł, przy czym 11 mln zł pozyskano z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

 

 

 

Budynek główny, w którym od 1903 roku, pod różnymi nazwami, działy szkoły kształcące włókienników

 

 

Za niemal 13 mln zł w łódzkim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) uruchomiony zostanie ogólnopolski ośrodek kształcący specjalistów z branży włókienniczo-tekstylnej.

 

W Branżowym Centrum Umiejętności (BCU) o profilu włókienniczym szkolić się będą uczniowie szkół średnich, studenci i pracownicy branży tekstylnej z całego kraju. Ośrodek powstanie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, które od ponad 100 lat kształci specjalistów dla przemysłu tkackiego, dziewiarskiego i przędzalniczego. Szkoła powstała z inicjatywy łódzkich fabrykantów, którzy potrzebowali wyspecjalizowanych fachowców. [Więcej o jej bogatej przeszłości  –  TUTAJ]

 

Program nauczania będzie stworzony na miarę potrzeb nowoczesnego przemysłu tekstylnego, a BCU wykształci najbardziej poszukiwanych na rynku pracowników. Branża zmienia się bardzo szybko, a zapotrzebowanie na produkty rodzimych firm rośnie.

 

Długo czekaliśmy na to, żeby przemysł tekstylny został doceniony. Jego produkty występują w niemal każdej dziedzinie życia – od medycyny przez motoryzację i budownictwo, na lotnictwie kończąc. Takiego nowatorskiego podejścia tutaj nauczą się przyszli uczniowie”  – – podkreśliła dyrektorka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Dominika Walicka. […]

 

„Będzie to szkoła przyszłości. W naszym województwie jest kilka tysięcy firm z branży włókienniczej. Przedsiębiorcy poszukują wykwalifikowanej kadry. Perspektywa unijna pokazuje, że w 2030 roku w Polsce będzie potrzeba około 30 tys. włókienników. Centrum wprowadzi na rynek pracy specjalistów” – dodał prezes Stowarzyszenia Włókienników Polskich Ireneusz Chabrowski.

 

Nowa placówka ma ściśle współpracować z przedsiębiorcami, szkołami zawodowymi i uczelniami, m.in. z Politechniką Łódzką oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz. Pierwsze kursy i szkolenia w Branżowym Centrum Umiejętności rozpoczną się we wrześniu 2024 roku.

 

 

Źródło: www.msn.com/pl-pl/

 

 

x           x           x

 

 

 

O tym, że owo BCU dla branży włókienniczo-tekstylnej powstanie w ramach projektu MEiN znalazło potwierdzenie w opublikowanym na tronie ministerstwa komunikacie  –  zobacz TUTAJ

 Zostaw odpowiedź