Foto: www.globalteacherprize.org

 

Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktouma wręcza Andrii Zafirakou puchar laureatki GTP 2018

 

Na stronie „Juniorowo” zamieszczono informację o zdobywczyni tegorocznego Nauczycielskiego Nobla. Oto fragmenty tekstu Wojciecha Musiała, który korzystał z informacji zamieszczonych na stronie www.globalteacherprize.org

 

Wyobraźmy sobie szkołę w mieście opanowanym przez gangi uliczne, które zaczepiają dzieci i ich rodziców tuż za bramą placówki. Szkołę, w której mówi się trzydziestoma pięcioma językami. Której uczniowie nocuj a w mieszkaniach dzielonych pomiędzy pięć rodzin lub więcej. Czy w takiej szkole można cokolwiek zdziałać? Owszem. Można nawiązać współpracę z policją, aby gangi nie rekrutowały nowych członków na przystanku autobusowym przed szkołą. Można nauczyć się podstaw kilku języków, żeby móc porozmawiać z dziećmi i ich rodzicami. Można wywrócić program nauczania do góry nogami, żeby zainteresować nim uczniów z diametralnie różnych kręgów kulturowych.

 

Andria Zafirakou, nauczycielka w Alperton Community College zrobiła o wiele więcej. Szkoła, w której uczy, znajduje się w Brent, mieszczącym się w obrębie wielkiego Londynu, jednym z najbardziej zróżnicowanych etnicznie i zaniedbanych miejsc w Anglii. Gdy wkroczyła do szkoły po raz pierwszy, wydawało jej się, że to zadanie ją przerośnie: jak pomóc dzieciom wyrwać się z zaklętego kręgu biedy i przemocy?

 

 

Sztuka może więcej niż słowa

Andria uczy plastyki i szycia. – Te zajęcia mają wielką moc – mówi – pomagają przełamać barierę języka. Sztuka może zdziałać więcej niż słowa. Pomaga dzieciom rozwijać umiejętności i nabrać pewności siebie poprzez nawet niewielkie sukcesy. Andria stworzyła funkcję „artysty rezydenta”, który nie tylko pomaga w przezwyciężeniu technicznych ograniczeń w czasie zajęć, ale też stara się pomóc w problemach, które dzieci przynoszą z domów. […]

 

Nowe pokolenie nauczycieli

Andria wie, że sama nie podoła, dlatego rozwinęła szkolny program doskonalenia zawodowego nauczycieli. Nie tylko dla swych kolegów z pokoju nauczycielskiego – jej niezachwiana pewność siebie i poświęcenie inspirują nauczycieli z różnych stron: – Jej entuzjazm porywa – mówi koleżanka Andrii Nicola Hazley – i daje potężnego kopa naprzód.

 

Rezultaty?                                                                                                                                      

>Szkoła Alperton znalazła się wśród pięciu procent szkół w Anglii i Walii z największymi postępami w nauczaniu.

>Szkoła zdobyła Platynową Odznakę przyznawaną przez Institute of Education za szczególne osiągnięcia w rozwoju zawodowym.

>Dzięki metodzie opartej na pracy na sytuacjach wziętych z prawdziwego życia, którą Andria wprowadziła w szkole, w 2017 roku uczniowie zdobyli prestiżową nagrodę TES w kategorii drużyny matematycznej.

>Personel szkoły nieustannie się doskonali i adaptuje do zmieniających się warunków.

>A jej uczniowie zyskali możliwość osiągania sukcesów i wykuwania lepszego życia w przyszłości.

 

Cel mojego życia – mówi Andria – to uwolnienie pełni potencjału drzemiącego w każdym dziecku. Cokolwiek sobie zamarzą, chcę im pomagać to osiągnąć”.

 

Cała informacja „Andria Zafirakou laureatką Global Teacher Prize 2018”  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.juniorowo.plZostaw odpowiedź