Foto: Radek Pietruszka/ PAP – www.naszdziennik.pl

 

Minister Anna Zalewska składa podpis pod rozporządzeniem o podstawach programowych

 

Dziś, jeszcze przed południem, lotem błyskawicy rozeszła się wiadomość, że minister Zalewska podpisała rozporządzenie o podstawach programowych dla nowych, zreformowanych szkół. Najpierw (już o godz. 10:50) informacja ta pojawiła się na stronie PAP, później pojawiły się pierwsze komentarze na stronach wielu mediów. Nie było tylko żadnej wiadomości na stronie MEN!

 

Tam informację źródłową można było uzyskać dopiero po południu. Oto  fragment ministerialnego komunikatu:

 

[…] Już od 1 września 2017 r. z nowej podstawy programowej będą uczyli się uczniowie klas I,IV,VII szkoły podstawowej. [Zał. nr 2] Podstawa będzie obowiązywała:

 

> w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego [Zał. 1],

> szkołach podstawowych ‒ dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym [Zał. 3],

> w branżowej szkole I stopnia [Zał. 4],

> szkole specjalnej przysposabiającej do pracy [Zał. 5],

> w pierwszych semestrach szkoły policealnej, a w latach następnych również w kolejnych semestrach tej szkoły [Zał. nr 6].

 

Uczniowie pozostałych klas szkół podstawowych, klas gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych będą korzystali z dotychczasowej podstawy programowej i dotychczasowych podręczników.

 

Do końca czerwca 2017 r. przygotowane zostaną nowe podręczniki do nowej podstawy programowej. Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe uczniowie szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych otrzymają bezpłatnie bezpośrednio w swoich szkołach. W kolejnych latach nowa podstawa programowa obejmie sukcesywnie kolejne roczniki uczniów. […]

 

Pełna treść komunikatu  MEN „Nowa podstawa programowa podpisana”   –   TUTAJ

 

Źródło: www.men.gov.pl

 

 

Samo rozporządzenie jest krótkie, jednostronicowe (TUTAJ). Istotne informacje zawierają załączniki  do rozporządzenia – od nr 1 do nr 6. Z ich treścią można zapoznać się klikając linki obok wyżej wymienionych typów szkół.

 

 

Zainteresowanych odsyłamy do komentarzy w:

 

Gazeta.pl   –  Minister Zalewska podpisała podstawę programową. „Skandaliczna, indoktrynuje młodzież”a

„Dziennik Gazeta Prawna”  –  Przedszkolak ma umieć: czytać, pisać i liczyć. Minister Zalewska podpisała nowelizację podstawy programowej

Portal  ONET.PL  –   MEN: nowa podstawa programowa została podpisana

„Nasz Dziennik”  –  Nowa podstawa programowa podpisana

 

 

 

 Zostaw odpowiedź