Dzisiaj (12 lipca 2022 r.) rano gościem red. Daniela Łuszczyszyna w Radiu Łódź był Marek Ćwiek – prezes Zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP. Oto informacja (wraz z nagraniem tej rozmowy), zamieszczona na Stronie Radia Łódź:

 

Foto: Radio Łódź

 

Marek Ćwiek – Zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP podczas wywiadu w studiu Radia Łódź

 

 

Wtorkowym (12 lipca) „Gościem po 8” u Daniela Łuszczyna był Marek Ćwiek,  prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi. Rozmowa dotyczyła m.in. sytuacji w oświacie, oczekiwań płacowych nauczycieli i odejść z zawodu.

 

Niespełna 4,5 procentowa podwyżka płac nie zadowala nauczycieli, a właśnie taki wzrost płac, z wyrównaniem od maja, wprowadziło Ministerstwo Edukacji i Nauki. W Związku Nauczycielstwa Polskiego pojawiły się głosy o rozważanej akcji protestacyjnej, jaka miałaby rozpocząć się od września.

 

Marek Ćwiek, prezes okręgu łódzkiego ZNP, podkreśla, że do strajku droga daleka – jest kilka innych form rozwiązania sporu.

 

Zdaniem związkowców niskie pensje w oświacie przekładają się na fale odejść z zawodu czy to na emerytury, czy do innej pracy. Niewielu młodych nauczycieli rozpoczyna też pracę w szkołach. ZNP przestrzega, że jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, to polskiemu systemowi oświaty grozi potężna zapaść kadrowa.

 

 

 

Źródło (w tym nagranie wywiadu) – www.radiolodz.pl

 

 Zostaw odpowiedź