Informację o tym podały w środę: „Gazeta Wyborcza” i „Onet”, ale my zacytujemy obszerne fragmenty informacji, zamieszczonej na stronie „Juniorowa”.: „Polka wśród finalistów Nauczycielskiego Nobla – Global Teacher Prize 2018”.  Oto fragmenty tego tekstu:

 

 

Fundacja Varkey’a po raz czwarty ogłosiła listę dziesięciu finalistów nagrody dla najlepszych nauczycieli na świecie. Nagroda Global Teacher Prize zwana Nauczycielskim Noblem to milion dolarów. Przyznawana jest od 2015 roku nauczycielowi, który wniósł nieprzeciętne wartości do tego zawodu. Dotychczasowymi laureatami byli: Amerykanka Nancie Atwell, Palestynka Hanan Al Hroub oraz Kanadyjka Maggie MacDonell.

 

W poprzednich latach również polscy nauczyciele zwrócili uwagę jury The Global Teacher Prize. Wśród czterdziestu finalistów w 2015 roku znalazła się Jolanta Okuniewska, a w zeszłym roku w szerokim gronie finalistów znalazł się Mariusz Zyngier. Jednak aż do tego roku żaden polski nauczyciel nie dotarł do ścisłego finału tego wyróżnienia.

 

W tym roku w gronie dziesięciu finalistów jest Barbara Ana Zielonka, Polka, która wyemigrowała do Norwegii w wieku 25 lat i w tej chwili uczy języka angielskiego w szkole średniej w Nannestad.

 

 

A oto tegoroczni finaliści The Global Teacher Prize:

 

Nurten Akuuş – Turcja […]

Marjorie Brown – RPA […]

Luis Miguel Bermudez Gutierrez – Kolumbia […]

Jesus Insilada – Filipiny […]

Glenn Lee – USA […]

Diego Mahfouz Faria Lima – Brazylia […]

Koen Timmers – Belgia […]

Eddie Woo – Australia […]

Andria Zafirakou – Wielka Brytania […]

 

 

Foto: www.google.pl

Barbara Zielonka i jej uczniowie

 

 

Barbara Anna Zielonka – Norwegia

 

Nauczycielka angielskiego znana z wykorzystania technik cyfrowych w procesie nauki. Jej projekt „Genius Hour” skłania dzieci do pracy nad własnymi tematami poprzez zbieranie danych w internecie, kontakt z ekspertami poprzez Facebook i Twitter i dzielenie się rezultatami z międzynarodową społecznością. Jej uczniowie biegle tworzą i edytują materiały video i podcasty, znakomicie opracowują pozyskane treści i potrafią współpracować ze sobą w czasie pracy nad projektami.

 

Listę dziesięciu finalistów ogłosił w tym roku Bill Gates. A laureata tegorocznej nagrody poznamy 18 marca w czasie Światowego Forum Edukacji w Dubaju.

 

 

Pełny tekst  komunikatu „Polka wśród finalistów Nauczycielskiego Nobla – Global Teacher Prize 2018” (z notkami biograficznymi pozostałych finalistów)    –   TUTAJ

 

 

Zobacz także: notka biograficzna i filmik z Barbarą Zielonką w roli głównej (w j. angielskim)   –   TUTAJZostaw odpowiedź