Foto: Paweł Topolski/PAP[www.pap.pl]

 

 

Dzisiaj (9 września 2023 r.) w Tarnowie odbyła się konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej. Został tam  przedstawiony program wyborczy PO, Nowoczesnej, Zielonych i Agorunii, które wspólnie idą do wyborów parlamentarnych 2023.. Politycy tych partii prezentowali poszczególne konkretne propozycje ujęte pod hasłem „100 konkretów na 100 dni”. Oto fragmenty relacji z tego wydarzenia, zaczerpnięte z tekstu zamieszczonego na stronie „Gazety Wyborczej”:

 

 

„100 konkretów na 100 dni rządów”. Koalicja Obywatelska zaprezentowała

w Tarnowie program wyborczy

 

Donald Tusk w swym inaugurującym konwencję wystąpieniu zapowiedział 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli i „odczarnkowienie” polskiej szkoły

 

Rafał Trzaskowski przedstawił też postulat odnoszący się do polskiej szkoły:

„Należy znieść te straszne prace domowe. Należy odchudzić program w szkołach. Szkoła powinna być nowoczesna i uczyć zupełnie nowych umiejętności. Szkoła powinna uczyć podejmowania ryzyka i weryfikacji prawdziwych informacji.

 

– Chyba nie ma niczego ważniejszego niż edukacja – oznajmił Trzaskowski. Wśród zmian dotyczących szkolnictwa są między innymi odchudzenie podstawy programowej czy zniesienie zadań domowych. – Należy również zadbać o to, żeby w szkole nie było żadnej indoktrynacji – zapowiedział Trzaskowski. Stwierdził, że szkoła powinna być nowoczesna.  – Powinna uczyć zupełnie innych umiejętności, na przykład rozróżniania tego, co jest prawdziwą informacją od tej, która jest fałszywa. Szkoła powinna też uczyć podejmowania ryzyka.

 

Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca poruszył sprawy szkolnictwa.

 

-Szkoła ma być miejscem rozwoju, miejscem, w którym będziemy odkrywać pasje i talenty.

 

-Szkoła ma być szkołą przyszłości, która zagwarantuje takie kompetencje, jakie są wymagane w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku.

 

-Szkoła ma zagwarantować, że kompetencje, które zdobędziemy, dadzą nam prawdziwą podstawę do rozwiązywania wszystkich zadań w przyszłości.

 

-Szkoła ma być miejscem, w którym nauczymy się samodzielnie i krytycznie myśleć, […]

 

-miejscem, które pokaże nam, jak szeroko stosować wszystkie metody techniki i technologii, pokaże […]  jak wiedzę wykorzystać w praktyce.

 

Taka ma być szkoła XXI wieku! – mówił Mieczysław Kieca.

 

 

Źródło: www.krakow.wyborcza.pl/krakow/

 

 

Zadeklarowane przez Koalicję Obywatelską działania z obszaru edukacji  –  TUTAJ

 

 

PEŁNA LISTA 100 KONKRETÓW – PROPOZYCJI KOALICJI OBYWATELSKIEJ – TUTAJ

 

 Jedna odpowiedź to “O edukacji na dzisiejszej konwencji programowej Koalicji Obywatelskiej w Tarnowie”

  1. Felieton nr 487. O wchodzeniu w nowy rok z optymizmem i o pani dyr. Południkiewicz | Obserwatorium Edukacji napisał:    […] takie założenie? A no z informacji, jakie wczoraj napłynęły z Tarnowa, gdzie odbyła się konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej, podczas której ogłoszono deklarację tej koalicji co zrobią już w pierwszych 100-u dniach po […]

Zostaw odpowiedź