W środę, 12 sierpnia, minister Kluzik-Rostkowska podpisała, przygotowane jeszcze 3 kwietnia, rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego. Oto fragment informacji, jaka w tej sprawie pojawiła się na stronie ministerstwa:

 

Rozporządzenie nie zmienia istoty rozwiązań przyjętych w 2009 r. w nadzorze pedagogicznym. Nadzór pedagogiczny będzie sprawowany, jak dotychczas, w trzech formach:

• ewaluacji działalności szkół i placówek;
• kontroli przestrzegania przepisów prawa;
• wspomagania pracy szkół i placówek.

 

W rozporządzeniu określono sposób ustalania spełniania wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 sierpnia 2015 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek. *

 

Zrezygnowano z ustalania poziomu spełniania wymagań: niski, podstawowy, średni, wysoki, bardzo wysoki, którym odpowiadały symbole literowe E, D, C, B, A.

 

W dokumencie określono sposób i warunki dostępu do elektronicznej platformy nadzoru pedagogicznego: pracowników organów nadzoru pedagogicznego, pracowników organów prowadzących szkoły i placówki, dyrektorów, nauczycieli, uczniów, wychowanków i ich rodziców.

 

Rozporządzenie jest podpisywane w porozumieniu innymi ministrami. Zostało skierowane do: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Środowiska, Ministra Infrastruktury i Rozwoju, Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Obrony Narodowej.

 

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2015 r.

 

Rozporządzenie MEN w sprawie nadzoru pedagogicznego i jego uzasadnienie do ściągnięcia  ze strony Rządowego Centrum Legislacji – pliki PDF

 

*Rozporządzenie, załącznik do niego i uzasadnienie – pliki PDF do ściągnięcia  ze strony Rządowego Centrum Legislacji.

 

 

Źródło: www.men.gov.plJedna odpowiedź to “Nowe rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego podpisane”

  1. Felieton nr 87. Jeszcze o ewaluacji zewnętrznej – krytycznie, w cieniu wyborów… | Obserwatorium Edukacji napisał:    […] w końcu podpisany przez panią minister dopiero 12 sierpnia, o czym z dwudniowym „poślizgiem” poinformowaliśmy w OE. Nie mogę się jednak powstrzymać od ponownego wyrażenia satysfakcji, której upust dałem już […]

Zostaw odpowiedź