image

Foto: http://www.bing.com

 

Z dwudniowym opóźnieniem (za co przepraszamy Nominatkę i Jej Przyjaciół) informujemy, że nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olsztynie – Jolanta Okuniewska, znalazła się na ekskluzywnej liście 50 kandydatów do Światowej Nagrody Nauczycielskiej (The Global Teacher Prize) 2016!

 

 

Jak informują (nieliczne) media – finałowa pięćdziesiątka, rekrutująca się z 29 krajów, została wybrana spośród ok. 8 tys. nominacji i wniosków, które do organizatorów napłynęły ze148 państw z całego świata. Niezależnie od ostatecznego rozstrzygnięcia – już nominacja do tej światowej elity nauczycielskiej jest godnym uznania wyróżnieniem.

 

 

Dotychczas nikt z Polski nie trafił na listę kandydatów do owego Nauczycielskiego Nobla. Finałowa pięćdziesiątka została wyłoniona spośród 8 tys. nominacji i wniosków ze 148 krajów na całym świecie. Wśród tych kandydatów znaleźli się przedstawiciele 29 krajów.

 

 

The Global Teacher Prize nazywana jest Nagrodą Nobla dla nauczycieli i jej zdobywca otrzyma w marcu 2016 roku milion dolarów. Zostanie on wyłoniony spośród dziesięciu osób, które zostaną wkrótce wybrane z tej pięćdziesiątki i zaproszone do Dubaju, gdzie zamieszkuje Sunny Varkey – biznesmen i filantrop indyjskiego pochodzenia, który zajmuje się działalnością oświatową. Jako biznesmen założył firmę GEMS Education, która prowadzi 130 szkół w dwunastu krajach świata, a jako filantrop powołał do życia fundację swego imienia i to ona przyznaje tę Nagrodę.

 

 

Nagroda ta będzie przyznana w przyszłym roku po raz drugi. Laureatką jej pierwszej edycji została pani Nancie Atwell ze Stanów Zjednoczonych.

 

 

O nominowaniu Jolanty Okuniewskiej można przeczytać:

> w „Gazecie Wyborczej” – „Polska nauczycielka z szansą na milion dolarów. Jolanta Okuniewska nominowana do Global Teacher Prize”
> na portalu ONET – „Nauczycielka z Polski nominowana do prestiżowej nagrody Global Teacher Prize. Ma szanse wygrać milion dolarów”
> na portalu Wirtualna Polska – „Polka wśród najlepszych nauczycieli na świecie. Jolanta Okuniewska otrzyma „Nobla za nauczanie”?”

 

 

Więcej o “The Global Teacher Prize” – na blogu „Postaw na edukację” GWP: “Czy istnieje Nagroda Nobla dla nauczycieli?”

 

 

Więcej o koleżance Jolancie Okuniewskiej   TUTAJZostaw odpowiedź