Przed kilkoma tygodniami, 24 maja, informowaliśmy, że „nasi” (czytaj – łódzcy uczniowie) lecą na podbój Ameryki. Niedopatrzeniem, które najwyższa pora naprawić, jest brak informacji, że już dawno wrócili, i to z wielkimi sukcesami. W Światowych Finałach Konkursu Odyseja Umysłu, które trwały od  27 maja do 1 czerwca w Iowa State University w USA wielki sukces odniosły trzy łódzkie drużyny – wszystkie z Zespołu Szkół Społecznych STO w Łodzi: drużyna gimnazjalistek z zdobyła tytuł Mistrzów Świata, uczniowie ze szkoły podstawowej zajęli II miejsce, a drugi zespół gimnazjalistek – V miejsce na świecie!

 

W minioną środę, w siedzibie Zespołu Szkół Społecznych STO, z udziałem Marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia, odbyła się uroczystość fetowania zwycięzców. Marszałek wręczył tym trzem drużynom okazałe puchary. Oto fragment notatki, informującej o tym wydarzeniu na stronie Urzędu Marszałkowskiego:

 

 SONY DSC

 

W tym roku aż 11 drużyn z naszego województwa wzięło udział w finałach ogólnopolskich Odysei. – I to bardzo cieszy, bo z roku na rok ta liczba rośnie – mówił marszałek Witold Stępień.

 

Odyseja Umysłu to konkurs twórczego rozwiązywania problemów. Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala rozwiązanie. Wiosną prezentuje je podczas finału regionalnego. Każda grupa musi zmierzyć się też z Problemem Spontanicznym – zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili. Odyseusze współzawodniczą ze sobą w czterech grupach wiekowych. Drużyny z najlepszymi wynikami awansują do finału ogólnopolskiego, a jego zwycięzcy reprezentują Polskę na finałach światowych w USA.

 

Źródło: www.lodzkie.pl

 

 

Przypomnijmy jeszcze raz składy drużyn-laureatek:

 

W II grupie wiekowej

  • Mistrzami Świata została drużyna gimnazjalistów w składzie: Ada Adamczyk, Natalia Gajewska, Natalia Kruk, Karolina Kietlińska, Marta Lipińska, Ada Przedborska, Ola Włodarczyk. Trenerką zespołu była nauczycielka Małgorzata Włodarczyk.
  • V miejsce zdobyła drużyna gimnazjalistów w składzie: Agata Ciosek, Hania Cichulska, Zuzia Kurowska, Natka Jagóra, Julia Pieczyńska, Oliwia Połońska, Klara Szyszkiewicz. Trenerką zespołu była nauczycielka Magdaleną Datta.

 

W  I grupie wiekowej

  • II miejsce zdobyła drużyna ze szkoły podstawowej w składzie: Jarek Brodecki, Grzesio Celmer, Marysia Dubec, Zuzia Jóźwiak, Witek Kardas, Maja Tamborska, Tosia Stasiak. Trenerkami zespołu były nauczycielki: Anna Powalska i Karolina Meckier.

 

Oto zdjęcia zwycięzców z Iowa, zamieszczone na stronie ZSS STO:

 

Odyseusze 00

 

Odyseja 2

 

Odyseja 1

 

Odyseja 3

 

Na podstawie ogólnodostępnych materiałów

opracował Włodzisław Kuzitowicz

 Komentarze niedostępne