087763_r2_620

Foto: www.google.pl

 

W dniu 1 października odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Powstała ona w wyniku realizacji ogłoszonego 1 czerwca  przez minister Zalewską zaproszenia, skierowanego  do wszystkich uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, aby zgłaszali sie do Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy MEN.

 

Ostatecznie dopiero 1 października Anna Zalewska powołała członków Rady Dzieci i Młodzieży. Oto fragmenty komunikatu, jaki na ten temat został wtedy zamieszczony na stronie ministerstwa edukacji:

 

Powołania z rąk minister edukacji odebrało 32 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Zostali oni wybrani spośród 266 osób, którzy zgłosili swój udział w Radzie. […]

 

Rada ma charakter konsultacyjny. Zadaniem Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej jest wyrażanie opinii, w tym przedstawianie propozycji w kwestiach dotyczących dzieci i młodzieży, a także tych związanych z planowanymi zmianami.

 

Kadencja Rady trwa jeden rok. Posiedzenia Rady będą zwoływane przez Ministra Edukacji Narodowej. Rada będzie wyrażała opinie i wypracowywała propozycje na posiedzeniach, jak i w trybie korespondencyjnym.

 

Dzisiaj odbyło się również pierwsze posiedzenie Rady. Minister Anna Zalewska przedstawia członkom planowany harmonogram posiedzeń. Podczas spotkania wybrano przewodniczącego Rady. Został nim Adam Janczewski.

 

Młodzi ludzie w trakcie obrad dziękowali za powołanie Rady, bo od wielu lat głos młodzieży nie był słuchany.[…] [www.men.gov.pl]

 

 

 

Dziś portal  oswiata.abc.com  opublikował informację o oprotestowaniu składu tej Rady: „Skład Rady Dzieci i Młodzieży nieprawidłowy? PO i Młodzi Demokraci chcą wyjaśnień”. Oto jego fragment:

 

 

Na środowej konferencji prasowej w Sejmie poseł PO Arkadiusz Myrcha przekonywał, że Rada została powołana „w okolicznościach, które budzą bardzo liczne kontrowersje”. „Do naszych biur poselskich zwróciło się wiele młodzieży, która wskazywała na nietransparentność i nieprawidłowości dotyczące wskazania członków nowo powołanej Rady” – powiedział.

 

Myrcha mówił, że zgłaszają się do niego młodzi, którzy chcieliby się wypowiedzieć na posiedzeniu Rady – często krytycznie – na temat planów dotyczących reformy edukacji i którzy skarżą się, że nie dano im takiej możliwości. Poseł PO ocenił, że szefowa MEN „kolejny raz próbuje stwarzać pozory konsultacji tej skandalicznej reformy”.

 

Bartosz Dąbrowa ze związanego z PO stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” przekonywał, że zgodnie z regulaminem Rady jej członkowie są wybierani przez ministra edukacji spośród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. „Tymczasem szefem Rady został student drugiego roku Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – który popierał PiS w kampanii parlamentarnej i prezydenckiej” – powiedział Dąbrowa. Jak dodał, w Radzie zasiada też jeszcze jeden student.

 

Dąbrowa powiedział ponadto, że niedawno regulamin Rady „zniknął” ze strony internetowej MEN, a ani uczniom, ani posłom PO nie udało się otrzymać z ministerstwa wyjaśnień dotyczących sposobu jej powołania. Zaapelował do szefowej MEN, by wyjaśniła sprawę.[Źródło:www.oswiata.abc.com.pl]

 

Można także zapoznać się z tekstem, na ten sam temat, opublikowanym na stronie Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej  –  TUTAJZostaw odpowiedź