Foto: www.facebook.com/KZEOstrowiec/

 

Siedziba Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim, na remont którego jego „organ prowadzący” – Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi Prowincja Niepokalanej – otrzymało 3 mil. zł.

 

 

Kontynuując temat czarnkowego rozdawnictwa milionów „swoim” (o pierwszym etapie tej akcji pisaliśmy 4 października w materiale 10 mil. zł. rozdzielono. Szczęściarzy wybierali anonimowi „najemnicy” ministra!”), zamieszczamy  dziś (12 listopada 2022 r.) obszerne fragmenty  tekstu, opublikowanego na stronie „Gazety Wyborczej” :

 

 

Kolejne 31 mln zł od Czarnka dla diecezji, zakonów i katolickich organizacji

 

[…] Łączny budżet konkursu „Inwestycje w oświacie” to 100 mln zł. Pierwszą jego część ministerstwo rozstrzygnęło pod koniec października. Przypomnijmy: 55 mln zł z 60 pójdzie do organizacji katolickich, diecezji i parafii, które prowadzą katolickie placówki. Np. diecezja siedlecka otrzyma 12 mln zł.

 

We wtorek MEiN ogłosił wyniki drugiej części konkursu na 31 mln zł. Otrzymają je 52 organizacje, które prowadzą placówki edukacyjne. Znów znakomita większość to albo Kościół, albo zakony, albo organizacje katolickie.

 

Jeszcze przed rozstrzygnięciem minister Czarnek przekonywał, że „szkoły prowadzone przez stowarzyszenia czy szkoły katolickie, szkoły prowadzone przez różne fundacje nie mają takich możliwości [jak szkoły samorządowe]”. – 100 tys. dzieci, które uczęszcza do tych szkół, również potrzebuje sal gimnastycznych, nowoczesnych sal lekcyjnych, bardzo dobrych warunków do edukacji – zaznaczył.

 

Kto teraz otrzyma miliony? […]

 

Tym razem największa kwota, jaką ministerstwo Przemysława Czarnka przekaże jednej organizacji, to ok. 3,5 mln zł. Zwycięzcą w tej części konkursu jest zdecydowanie Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi Prowincja Niepokalanej. Otrzymają pół miniona na budowę parkingu przy podstawówce w Markach i 3 mln zł na remont budynków Katolickiego Zespołu Edukacyjnego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

Niewiele mniej otrzyma zakon pijarów: 2 mln zł Kolegium Zakonu Pijarów Warszawa na budowę obiektu oświatowo-sportowego przy szkole podstawowej w Warszawie, a ponad milion złotych – Polska Prowincja Zakonu Pijarów na inwestycje w trzech szkołach: w Bolesławcu, Elblągu i Poznaniu. Łącznie ponad 3 mln zł.

 

Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła otrzyma milion złotych na budowę astrobazy przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych i 1,85 mln zł na wyposażenie szkoły i internatu. Czyli prawie 3 mln zł.

 

Kolejne 2 mln zł dla Towarzystwa Salezjańskiego na budowę obiektu przy LO w Legionowie i kolejne 750 tys. na dostosowanie tego obiektu. A Zespół Szkół Publicznych w Świętochłowicach, również prowadzony przez Towarzystwo Salezjańskie, dostanie 200 tys. zł na remont. Razem prawie 3 mln zł.

 

Warto przypomnieć, że w pierwszej części konkursu Towarzystwo Salezjańskie otrzymało łącznie sześć dotacji o wartości 8,3 mln zł. Otrzymają więc od MEiN ponad 11 mln zł. […]

 

Po raz kolejny pieniądze otrzyma również diecezja pelplińska. Tym razem 2 mln zł na budowę obiektu przy katolickiej szkole podstawowej. W pierwszej edycji konkursu przyznano im pół miliona złotych. Łącznie – 2,5 mln zł. […]

 

Prowincja Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Jezusowego dostanie 2 mln zł […]

Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego – 2 mln zł […]

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich – ponad 2 mln zł […]

Bliska ministrowi Czarnkowi archidiecezja lubelska – ponad 1,5 mln zł. […]

Fundacja Nasza Przyszłość (współpracuje z Radiem Maryja) – ponad pół miliona […]

Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców – milion. […]

Diecezja łowicka – 400 tys. zł […]

Stowarzyszenie Rodzice-Dzieciom – prawie pół miliona […]

Zgromadzenie Sióstr św. Józefa – 200 tys. zł  […]

Kto oceniał wnioski o „przyznanie dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji lub remontu”? Skład tego zespołu zmieniał się dwa razy. Obecnie jego członkami są m.in. Tomasz Moliński (dyrektor departamentu społeczeństwa obywatelskiego w KPRM) i jego zastępca Łukasz Marcisz, Elżbieta Bojanowska (była wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej), Szymon Dziubicki – mąż wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, członek zarządu Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych, której wiceprezesem jest założyciel Ordo Iuris.

 

Źródło:  www.wyborcza.pl

 

 

x          x          x

 

 

To nie był koniec tego serialu rozdawnictwa pieniędzy pochodzących z  budżetu państwa (czyli finansowanego przez wszystkich polskich podatników), tak naprawdę  przyznawanych  woluntarystycznie przez ministra Czarnka.

 

Oto fragment informacji, zamieszczonej  10 listopada 2-22 r. na stronie MEiN:

 

 

Trzecie rozstrzygnięcie w ramach programu Inwestycje w oświacie

 

Trzecie rozstrzygnięcie w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki ukierunkowanego na realizację inwestycji w szkołach i placówkach niesamorządowych. Przedstawiamy listę kolejnych 21 beneficjentów, którzy otrzymają dofinansowanie na łączną kwotę 9 mln zł. […]

 

 

 

Wykaz podmiotów, które otrzymały środki z programu na realizację inwestycji w szkołach i placówkach niesamorządowych w trzeciej transzy –TUTAJ

 

 

 

Źródło:  www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/Zostaw odpowiedź